Εργασία μόνιμου στρατιωτικού εκτός στρατού

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Terminator »

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο ένας Δημόσιος Υπάλληλος μπορεί να εργασθεί σε άλλο φορέα πλην της υπηρεσίας του είναι μέσω του άρ.31 του Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων που αναφέρεται ως άσκηση ιδιωτικού έργου επ' αμοιβή: Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου και μπορεί να ανακαλείται με τον ίδιο τρόπο. Η άδεια στους υπαλλήλους του Δημοσίου χορηγείται από τον οικείο Yπουργό (στην συγκεκριμένη περίπτωση απο το Υπουργείο Εθνικής Αμύνης) και στους υπαλλήλους των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου από το ανώτατο μονομελές όργανο διοίκησης και αν δεν υπάρχει τέτοιο όργανο, από τον πρόεδρο του συλλογικού οργάνου διοίκησης.

Λαμπρος

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Λαμπρος »

Ρε παιδιά μια ερώτηση ο πατέρας μου εχει ένα ταξί και θέλει να μου μεταβιβάσει την άδεια και να το δουλεύει αυτός αλλά είμαι στρατιωτικός τι λέτε γίνετε;
M1CH43L

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από M1CH43L »

Εγώ είμαι γνωστης της πληροφορικής και ειμαι στρατιωτικος μπορώ να το εκμεταλευτώ γινοντας καθηγητης πληροφορικής κάπου σαν δευτερη δουλεια
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από dimitris mak »

Πολλοι κανουν δευτερες δουλειες μαυρα σε οποιοδηποτε τομεα η ανοιγουν εταιριες στα ονοματα συγγενων. Προσωπικα εχω γνωρισει και γνωριζω 3 τουλαχιστονατομα.2 στρατιωτικους και εναν απο σωμα ασφαλειας. Συγκεκριμενα αυτος απο το σωμα ασφαλειας ειχε φτιαξει εταιρια στο ονομα της γυναικας του και η γυναικα του πηρε και συνταξη απο ολο αυτο χωρις να δουλεψει ουτε μια μερα. Οποιος θελει παραπανω χρηματα η θελει να κανει κατι γιατι του αρεσει η να για να βοηθεισει συγγενικο του προσωπο το κανει.
Άβαταρ μέλους
M1ch43l
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2015 5:06 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από M1ch43l »

Γεία σας, είμαι γνώστης της πληροφορικής και ρωτάω μπορώ να διδάσκω κάπου σαν δεύτερη δουλεία; Επίσης έχω και γνώσεις τεχνικού υπολογιστών.
ΥΓ Είμαι στρατιωτικός φυσικά!Εικόνα

Σας Ευχαριστώ, προκαταβολικά!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
M1ch43l
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2015 5:06 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από M1ch43l »

Συγνώμη, έφτιαξά τώρα λογαριασμό ειμαι ο M1CH43L πιο πάνω, τώρα το είδα!
Σε ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση...
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Terminator »

M1ch43l έγραψε:Γεία σας, είμαι γνώστης της πληροφορικής και ρωτάω μπορώ να διδάσκω κάπου σαν δεύτερη δουλεία; Επίσης έχω και γνώσεις τεχνικού υπολογιστών.
ΥΓ Είμαι στρατιωτικός φυσικά!Εικόνα

Σας Ευχαριστώ, προκαταβολικά!Εικόνα


Η διδασκαλία Του μαθήματος του ΑΕΠΠ σε φροντιστήριο χωρίς αναγγελία διδασκαλίας απο την ΕΟΠΠΕΠ είναι παράνομη. Με βάση το νέο νομοθετικό πλαίσιο οι φροντιστηριούχοι δηλώνουν το ωράριο και τους καθηγητές που απασχολούν στην επιχείρηση στο Υπουργείο Παιδείας. Εαν σε προσλάβει κάποιο παράνομα και τύχη και περάσει σκαστό κλιμάκιο ΣΔΟΕ/Δευτεροβάθμια Εκπαίδευσης επειδή τα λεφτά τα παίρνεις μαύρα ως στρατιωτικός έχει αυτόφωρο για τον ιδιοκτήτη και στρατοδικείο/πειθαρχικό συμβούλιο για εσένα.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από dimitris mak »

Αυτα ειναι αυτονοητα. Επισης χανεις κατευθειαν την δουλεια σου σαν στρατιωτικος. Υπαρχει ομως η λυση για ιδιαιτερα η το να δουλεψεις σε εταιριες σαν προγραμματιστης η κατι τετοιο που ετσι δεν μπορει να σε ποιασει κανενας.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Terminator »

Καμια εταιρεία δεν θα σε δεχτεί μαύρα και ειδικά σοβαρή εταιρεία για ιδιαιτερα το συζητάς αλλά αυτή τη στιγμή νομίζω οτι συνειδητοποιείς οτι κλέβεις το κράτος και οτι μετά αυτό θα σου ζητήσει τα ανάλογα απο φόρους
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ειχα καθηγητη στο λυκειο που το εκανε αυτο με εταιρια. Δεν ξερω ακριβως τι εκανε γιατι δεν ξερω απο αυτα, αλλα το εκανε. Το κρατος σε κλεβει πρωτα απο παντου και καλα πρεπει να κανουμε και να το κλεβουμε και εμεις με οποιοδηποτε τροπο, το αξηζει! Απο τους φορους ξερεις τι πληρωνει το κρατος;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Terminator »

dimitris mak έγραψε:Ειχα καθηγητη στο λυκειο που το εκανε αυτο με εταιρια. Δεν ξερω ακριβως τι εκανε γιατι δεν ξερω απο αυτα, αλλα το εκανε. Το κρατος σε κλεβει πρωτα απο παντου και καλα πρεπει να κανουμε και να το κλεβουμε και εμεις με οποιοδηποτε τροπο, το αξηζει! Απο τους φορους ξερεις τι πληρωνει το κρατος;


Δεν εχει να κάνει με το τη πληρώνεις οσο τρως απο τα μαύρα τόσο οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων και επομένος και των αστυνομικών/πυροσβεστών/στρατιωτικών θα μειώνεται. Το αν το κράτος κλέβει αφορά άλλο σκέλος εδώ συζητάμε για την παρανομία του πολίτη στην περίπτωση μας του στρατιωτικού. Το να κλέβεις το κράτος δεν το τιμωρείς προκαλείς ζημιά σε κάποιο άλλο άτομο απο τον οποίο μετά το κράτος θα τα αρπάξει για να βγάλει την ζημιά
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από dimitris mak »

Δεν θα το συνεχισω γιατι δεν θελω να αντιπαρατεθω αλλο πανω σε αυτο.
theakisrx8

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από theakisrx8 »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ.Είμαι ΕΜΘ εν ενεργεία στρατιωτικός.Ο αδελφός της γυναίκας μου (νόμιμη σύζυγος με θρησκευτικό γάμο) Έχει επιχείρηση (πρατήριο υγρών καυσίμων) και επιθυμεί να τον αντικαθιστώ στην εργασία του για λίγες απογευματινές ώρες ημερησίως καθώς και τις Κυριακές αφιλοκερδώς. Η σύζυγός μου δεν δύναται αυτές τις ώρες καθόσον αναθρέφει ανήλικο τέκνο (3 ετών).

Έχει πρόβλημα όμως με τι ΙΚΑ και επιθυμεί να μου ''κολλάει'' έστω για τα μάτια του ΙΚΑ λίγα ένσημα μηνιαίως.

Απο την άλλη γνωρίζω περι απαγόρευσης 2ης εργασίας των στρατιωτικών.

Υπάρχει κάποιο παραθυράκι νόμου, στο οποίο μπορώ να πατήσω και να αιτηθώ άδεια απο την υπηρεσία προκειμένου να απασχολούμαι κατά τις απογευματινές ώρες στο κατάστημά του, αφιλοκερδώς, στο πλαίσιο της οικογενειακής επιχείρησης και επίσης εαν ο αδελφός της γυναίκας μου μπορεί να μου κολλάει κάποια ένσημα προκειμένου να είναι καλυμμένος απέναντι στο ΙΚΑ; Δεν υπάρχει πρόβλημα στο πόσα ένσημα θα μου κολλάει. Πως θα γίνει να μην μας κάτσουν παρέα στο σκαμνί... ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Nassos »

Ή θα δουλέψει η σύζυγος ή τίποτα. Όσους στρατιωτικούς ήξερα στη θητεία μου δούλευαν "μαύρα" στη 2η εργασία γιατί δεν υπήρχε άλλη επιλογή.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης