Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Liapunov13 »

plt έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Έχω κληθεί να παρουσιαστώ στη Θήβα και σκοπεύω να κάνω τη διαδικασία για αναβολή.
Γνωρίζει κανείς αν έχει σημασία αν θα παρουσιαστώ τη μέρα που με καλούν ή κάποιες μέρες πριν;
Την προηγούμενη φορά είχα πάει 2 μέρες πριν για να αποφύγω τυχόν πολυκοσμία, αλλά με κράτησαν μέσα αυτές τις 2 μέρες μέχρι να βγει η απόφαση.

Ευχαριστώ


την ημερα που σε καλουν πας στο στρατοπεδο της θηβας, νωρις νωρις απο τις 07.30 για να ξεμπερδευεις γρηγορα. Διαβασε εδω τη διαδικασια:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_post617750.html#617750

Panoskri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2021 3:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Panoskri »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά σήμερα επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο μιας και μάλλον χρειαζόταν χρόνια πίσω μιας και έχω πολύ άγχος και με πιάνει πανικός στο θέμα του στρατού με βοήθησε κάπως μιας και ο στρατός μέσα μου με φοβίζει και μου έκανε μια γνωμάτευση μετά λοιπόν από δυο ανυποταξιες που από φόβο και μόνο δεν παρεβρεθηκα γιατί πήγαινα και πριν μπω έφευγα γιατί με έπιανε απελπισία τώρα θα θέσω το εξής ερώτημα παρουσιαζομαι Μυτιλήνη 19/1/22 και θα ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους θα μου την δώσουν μιας και έχω βγει δύο φορές ανυποτακτος
ann0NYmus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2021 8:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ann0NYmus »

Καλησπέρα. Όπως είχα προαναφέρει είχα αναβολη λόγω άνγχους... Θα αντιμετοπίσω κάποια προβλήματα με την δοιήκηση; Θα μου κάνουν ερωτήσεις κτλπ;(ρωτάω ώστε Να μην βρεθώ σε δυσχέρη κατάσταση και για να μην εχω πρόβλημα στην εκπλήρωση των στρατιωτικών μου υποχρεόσεων)

Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Oliver »

Καλησπέρα σας φίλοι μου,Για να μην σας κουράζω θα σας πω σύντομα ότι πέρσι έπειτα από τρίμηνη θητεία στον Έβρο πήρα ετήσια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Φέτος ρώτησα στην στρατολογία και μου είπαν ότι είμαι υπόχρεος θητείας με την Β' ΕΣΣΟ Μαρτίου 2022.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν ξέρετε έπειτα από το κέντρο που θα πάω ώστε να γίνουν ξανά οι διαδικασίες (εξοπλισμός, ρουχισμός κ. Α), δηλαδή αν θα μπορώ να πάω πάλι παραμεθόριο και να κάνω 9 μήνη θητεία (αντί για 12 μήνες) ή αν τουλάχιστον είναι να κάνω 12 μήνες να υπηρετήσω στην Αθήνα. Ίσως λόγω και της ψυχολογικής κατάστασης που έφτασα κατά την διάρκεια την θητείας μου!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Panoskri έγραψε:Καλησπέρα σε όλους παιδιά σήμερα επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο μιας και μάλλον χρειαζόταν χρόνια πίσω μιας και έχω πολύ άγχος και με πιάνει πανικός στο θέμα του στρατού με βοήθησε κάπως μιας και ο στρατός μέσα μου με φοβίζει και μου έκανε μια γνωμάτευση μετά λοιπόν από δυο ανυποταξιες που από φόβο και μόνο δεν παρεβρεθηκα γιατί πήγαινα και πριν μπω έφευγα γιατί με έπιανε απελπισία τώρα θα θέσω το εξής ερώτημα παρουσιαζομαι Μυτιλήνη 19/1/22 και θα ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους θα μου την δώσουν μιας και έχω βγει δύο φορές ανυποτακτος


θα παρεις κανονικα αναβολη. ΝΑ εχεις μαζι σου τη γνωματευση του ψυχιατρου του και τα φαρμακα που λαμβανεις και ολα θα ειναι καλα. Τα φαρμακα ειναι πολυ σημαντικα να τα εχεις. Μην αγχωνεσαι

ann0NYmus έγραψε:Καλησπέρα. Όπως είχα προαναφέρει είχα αναβολη λόγω άνγχους... Θα αντιμετοπίσω κάποια προβλήματα με την δοιήκηση; Θα μου κάνουν ερωτήσεις κτλπ;(ρωτάω ώστε Να μην βρεθώ σε δυσχέρη κατάσταση και για να μην εχω πρόβλημα στην εκπλήρωση των στρατιωτικών μου υποχρεόσεων)


Συνηθως αντιγραφουν τη γνωματευση του ψυχιατρου σου και σε ρωτανε τη φαρμακα λαμβανεις. Απλα επαναλαμβανεις την παθηση σου και τα φαρμακα και τελειωνει το πραμα. Πολλες φορες δε ρωτανε τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τρί Ιαν 18, 2022 12:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ann0NYmus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2021 8:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ann0NYmus »

Δεν επισκυτηκα καποον ψυχιατρο και δεν πηρα καποια αγωγη απλα σευτηκα λογικα κ ηρεμισα. Υποθετω πως δεν ειναι υποχρεοτικο να Τους παω χαρτια αφου δεν πηκα σε αυτην την διαδικασια... Εδω κ 2 χρονια εχω σπουδαστικη αναβολη

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Devilangel »

Καλησπέρα,

Εχω παρει ετήσια Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με φαρμακευτική αγωγή Cipralex. Ο στρατιωτικος γιατρός Είχε γράψει 341 πάθηση βάσει ΦΕΚ. Αν και στην δευτερη ετήσια γράψει πάλι 341, σημαίνει ότι δεν θα παρω απαλλαγή;

romie1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2022 12:36 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από romie1 »

Καλησπέρα,

Κατ' αρχάς θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους τους συμμετέχοντες που μοιράζονται τις εμπειρίες και τις συμβουλές τους και βοηθούν τους υπόλοιπους από εμάς που περνάμε από αυτή τη διαδικασία.

Είμαι προγραμματισμένος για κατάταξη στην επόμενη ΕΣΣΟ στην Πολεμική Αεροπορία (Β' ΕΣΣΟ Μαρτίου) και περιμένω να εκδοθεί σύντομα το σημείωμα. Λόγω ψυχολογικών δυσκολιών, σκοπεύω να κάνω αίτηση για αναβολή με τελικό σκοπό την απαλλαγή με Ι5 ψυχολογικό με τη γνωστή διαδικασία των 2 αναβολών πρώτα.

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και βλέπω ότι συνίσταται η διαδικασία μέσω στρατοπέδου ως συντομότερη και απλούστερη. Λόγω του ότι με αγχώνει πάρα πολύ η ιδέα να πάω και να περάσω τη διαδικασία εκεί (λογικά Τρίπολη), έχει κάποιος εμπειρία ή εικόνα πώς είναι οι άνθρωποι (ιατροί, επιτροπή) εκεί; Έχω διαβάσει για Θήβα αλλά δεν έχω βρει κάποιον που να αναφέρεται στην Π. Α. Και επιπλέον, η διαδικασία είναι η ίδια με τον Σ. Ξ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος romie1 την Τρί Φεβ 01, 2022 12:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
251

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από 251 »

Καλησπέρα,
έχοντας περάσει την διαδικασία και κατά την κατάταξη, και για τις επόμενες φορές (όπου παρουσιάζεσαι στο 251 βέβαια), θα σου πω πως στην Τρίπολη ήταν όλοι πολύ βοηθητικοί και ειδικά η ψυχολόγος. Στην είσοδο ρωτάνε ποιος είναι για αναβολή/απαλλαγή, και ακολουθείται διαφορετική διαδικασία από τους υπόλοιπους.

Αν έχεις κάποιο θέμα με άγχος θα φανεί αμέσως, και ανάλογα το πόσο μεγάλη είναι η ΕΣΣΟ και αν υπάρχει εκεί επιτροπή, είτε θα σε δει ψυχίατρος εκεί, είτε κάποια από τις επόμενες μέρες (θα είσαι στα ιατρεία, δεν θα σε αναγκάσει κανένας να κάνεις τίποτα εφόσον δεν θες να υπηρετήσεις) θα πάτε ομαδικά στο 251 όπου η διαδικασία είναι τελείως τυπική ειδικά για 1η αναβολή. Μετά επιστροφή Τρίπολη, και λαμβάνεις προσωρινό απολυτήριο. Εάν υπάρχει ψυχίατρος/επιτροπή στην Τρίπολη, γλυτώνεις και το πήγαινε-έλα.

Θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς κάποιον ψυχίατρο για να έχεις μια γνωμάτευση μαζί, το οποίο θα κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα, αλλά και για το δικό σου καλό.
romie1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2022 12:36 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από romie1 »

251 έγραψε:Καλησπέρα,
έχοντας περάσει την διαδικασία και κατά την κατάταξη, και για τις επόμενες φορές (όπου παρουσιάζεσαι στο 251 βέβαια), θα σου πω πως στην Τρίπολη ήταν όλοι πολύ βοηθητικοί και ειδικά η ψυχολόγος. Στην είσοδο ρωτάνε ποιος είναι για αναβολή/απαλλαγή, και ακολουθείται διαφορετική διαδικασία από τους υπόλοιπους.

Αν έχεις κάποιο θέμα με άγχος θα φανεί αμέσως, και ανάλογα το πόσο μεγάλη είναι η ΕΣΣΟ και αν υπάρχει εκεί επιτροπή, είτε θα σε δει ψυχίατρος εκεί, είτε κάποια από τις επόμενες μέρες (θα είσαι στα ιατρεία, δεν θα σε αναγκάσει κανένας να κάνεις τίποτα εφόσον δεν θες να υπηρετήσεις) θα πάτε ομαδικά στο 251 όπου η διαδικασία είναι τελείως τυπική ειδικά για 1η αναβολή. Μετά επιστροφή Τρίπολη, και λαμβάνεις προσωρινό απολυτήριο. Εάν υπάρχει ψυχίατρος/επιτροπή στην Τρίπολη, γλυτώνεις και το πήγαινε-έλα.

Θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς κάποιον ψυχίατρο για να έχεις μια γνωμάτευση μαζί, το οποίο θα κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα, αλλά και για το δικό σου καλό.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες, είναι αρκετά καθησυχαστικό αυτό.

Εννοείς ότι αν αν δεν υπάρχει επιτροπή, θα πρέπει στο στρατόπεδο να μείνω μέσα μέχρι να μας πάνε ομαδικά στο 251 κάποιες μέρες μετά; Δυστυχώς δε θα μπορέσω να λείψω από την εργασία μου, οπότε αυτό θα ναι ένα πρόβλημα... Εκτός αν μπορώ να αποφύγω αυτήν την περίπτωση αν πάω με συνοδό;

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος romie1 την Τετ Φεβ 02, 2022 8:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
John93

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από John93 »

251 να σε ρωτήσω, τελειώνες την ίδια μέρα οταν πήγαινες για αναβολή;(εννοω την 1η και 2η φορά)
bill11

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από bill11 »

Όσοι κάνουμε την διαδικασία για αναβολή μέσω στρατοπεδου, χρειάζεται να πάμε μαζι και με ακτινογραφία θώρακος; Που αναφερει στο σημειωμα καταταξης
251

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από 251 »

Εικάζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι αν μπεις από τους πρώτους, θα προλάβεις είτε ψυχίατρο είτε επιτροπή για να φύγεις την ίδια μέρα. Αν έχεις συνοδό γίνονται πιο εύκολα τα πράγματα, ναι.
251

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από 251 »

John93 έγραψε:251 να σε ρωτήσω, τελειώνες την ίδια μέρα οταν πήγαινες για αναβολή;(εννοω την 1η και 2η φορά)


Ναι.
Markos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα εγώ επειδή τρέμω στην ιδέα και μόνο να παρουσιαστώ στο στρατόπεδο, σκέφτομαι να ακολουθήσω τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου.(Έληξε η αναβολή που είχα λόγω σπουδών 31/12/21) Είναι το ίδιο εύκολη και σύντομη με αυτή του στρατοπέδου;

Θα πάω σε ψυχίατρο τις επόμενες μέρες και ελπίζω να με βοηθήσει και ήδη εδώ και ένα μήνα άρχισα συνεδρίες με ψυχολόγο.

Κάθε συμβουλή ή οδηγία θα ήταν χρήσιμη

Ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για το μεγάλο κείμενο.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες