Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mortifer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2021 6:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Mortifer »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Απλά δεν είμαι άνθρωπος που λέει ψέμματα και ίσως αυτό να έπαιξε τον ρόλο του.

Είμαι παιδί χωρισμένων γονέων και η μητέρα μου είναι χρόνια άνεργη με προβλήματα υγείας και την συντηρώ εγώ, καθώς εκτός από το μηνιαίο επίδομα 200 ευρώ που παίρνει από το κράτος, δεν έχει κανένα άλλο εισόδημα.

Σήμερα μου ήρθε το παραπεμπτικό για την επιτροπή. Ελπίζω να πάνε όλα καλά καθώς δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω, έχω τρομοκρατηθεί πλέον.

terrylocker

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από terrylocker »

Φίλε μου μην ανησυχείς χωρίς λόγο. Ανθρώπους με αποδεδειγμένα προβλήματα που λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή, δεν κρατάνε.

Ακόμα και στην περίπτωση 1 στο εκατομμύριο να μη σου δώσει η επιτροπή την αναβολή σου, θα την πάρεις επί τόπου όταν παρουσιαστείς.

Εγώ θα σου έλεγα να πεις κιόλας στην επιτροπή ότι ο ιατρός σου σύστησε τουλάχιστον 1 έτος αναβολή, καθώς το πρόβλημα σου είναι σε έξαρση και η αγωγή σου συνεχώς τροποποιείται, αλλά είναι και κάτι που έχει κρατήσει σχεδόν μια δεκαετία. Άρα, οι πιθανότητες να ιαθεί μέσα σε ένα εξάμηνο δεν είναι πολλές.

Εξήγησε αναλυτικά στους ανθρώπους και θα σε βοηθήσουν. Πες τους ότι πρόβλημα με τον στρατό σαν ιδέα δεν έχεις, το κάθε άλλο. Απλώς τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, δεν είναι εφικτό για τους λόγους που εξήγησες.

Ocd kai agxos

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ocd kai agxos »

Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι βοήθεια, είμαι φαντάρος στην αεροπορία από τον Μάιο έχω βγει Ι4 (για αγχώδεις διαταραχές με κρίσεις πανικού και ιδεοψυχαναγκαστικες σκέψεις) και υπηρετώ μέχρι στιγμής. Αλλά νιώθω πως δεν αντέχω άλλο την λάντζα και αυτά τα μικρα αστειάκια του άοπλου. Μου κάνει πολύ κακό ο στρατός και θέλω κάποιος να μου πει πως μπορώ να πάρω αναβολή και ακόμα καλύτερα απαλλαγή. Φοβάμαι τι θα πει ο κόσμος ναι αλλά φοβάμαι μην χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση μου σε βαθμό που δεν...
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Ocd kai agxos έγραψε:Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι βοήθεια, είμαι φαντάρος στην αεροπορία από τον Μάιο έχω βγει Ι4 (για αγχώδεις διαταραχές με κρίσεις πανικού και ιδεοψυχαναγκαστικες σκέψεις) και υπηρετώ μέχρι στιγμής. Αλλά νιώθω πως δεν αντέχω άλλο την λάντζα και αυτά τα μικρα αστειάκια του άοπλου. Μου κάνει πολύ κακό ο στρατός και θέλω κάποιος να μου πει πως μπορώ να πάρω αναβολή και ακόμα καλύτερα απαλλαγή. Φοβάμαι τι θα πει ο κόσμος ναι αλλά φοβάμαι μην χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση μου σε βαθμό που δεν...


ζητα να περασεις απο ψυχιατρο/επιτροπη απαλλαγων. Αν δεν εχει στο στρατοπεδο, ζητα για το πληριεστερο νοσοκομειο. Πες το προβλημα σου κ ζητα αν γινεται καποια φαρμακευτικη αγωγη ωστε να μπορεσεις να παρεις αναβολη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Ιουν 10, 2021 3:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
OCD

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από OCD »

Καλησπέρα παιδιά έχεις κάποιος εμπειρία από ψυχολογική επιτροπή στο γνα; Κάποιος μου είπε ότι βάζουν φάρμακα στο φαΐ για να σε βγάλουν τρελό και ασυναρτησίες... Πείτε μου σας παρακαλώ
Nautis95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 3:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nautis95 »

Παιδιά καλημέρα Έχω αναβολή την πρώτη μου για ψυχολογικούς λόγους μέχρι Νοεμβρη τέλη με χαρτί ψυχιάτρου ... Είχα πάει στο φρουραρχείο και με στείλανε ναυτικό Νοσοκομείο και πάλι φρουραρχείο τυπική διαδικασία... Συνεχίζω κανονικά και με παρακολουθεί ψυχίατρος και περνώ κανονικά και φάρμακα

Μπορώ να ζητήσω και δεύτερη αναβολή τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Armagos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 4:45 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Armagos »

Καλησπέρα παιδιά, Είμαι εντός της θητείας μου 3 μήνες και επιθυμώ αναβολή διότι η κατάσταση στο σπίτι δεν είναι καθόλου καλή, έχουν προηγηθεί δύο θάνατοι στην οικογένεια με αποτέλεσμα όλο αυτό να με έχει ρίξει και να θέλω να είμαι εκεί.

Επιθυμώ αναβολή λοιπόν για ένα χρόνο ένα τα καταφέρω, τι κινήσεις θα χρειαστεί να κάνω ;

Ευχαριστώ...

Κώστας

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα, Ζητάς να μιλήσεις με τον ψυχολόγο/κοινωνικό λειτουργό της οψμ προκειμένου να εκτιμήσει την κατάσταση σου κ να σε παραπέμψει στον στρατιωτικό ψυχίατρο για αναβολή.
Nautis95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 3:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nautis95 »

Παιδιά καλημέρα Έχω αναβολή την πρώτη μου για ψυχολογικούς λόγους μέχρι Νοεμβρη τέλη με χαρτί ψυχιάτρου ... Είχα πάει στο φρουραρχείο και με στείλανε ναυτικό Νοσοκομείο και πάλι φρουραρχείο τυπική διαδικασία... Συνεχίζω κανονικά και με παρακολουθεί ψυχίατρος και περνώ κανονικά και φάρμακα

Μπορώ να ζητήσω και δεύτερη αναβολή τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Theo598

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Theo598 »

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή τη στιγμή υπηρετώ την θητεία μου και έχω φτάσει στο τέλος σχεδόν των ΣΠΕΝ. Ωστόσο, τα έχω περάσει πολύ δύσκολα εδώ μέσα από ψυχολογική άποψη. Πριν μπω είχα πολύ άγχος και κατάθλιψη (χωρίς ποτέ να έχω πάει σε ψυχολόγο) και τα προβληματα αυτά έχουν μεγεθυνθεί κατά πολύ εδώ μέσα. Μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω σχέσεις με άλλους ανθρώπους και βρίσκομαι σχεδόν συνεχώς μόνος μου. Συχνά περνάνε επικίνδυνες σκέψεις απ' το μυαλό μου και νιώθω έχω φτάσει πλέον στα όρια μου. Έχω φτάσει σε σημείο να πηγαίνω μόνος μου στις τουαλέτες και να κλαίω.

Ποσο πιθανό είναι να πάρω αναβολή, και ακόμα πιο σημαντικό, να πάρω απαλλαγή στο τέλος της αναβολής; Ειλικρινά νιώθω πολύ άσχημα και πραγματικά δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβεί αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

loukas93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2021 2:52 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από loukas93 »

Μίλησε με κάποιον γιατρό και φύγε άμεσα από εκεί μέσα.

Η ζωή μας είναι κατά πολύ σημαντικότερη από το οτιδήποτε.

Ναι, θα πάρεις απαλλαγή. Ξεκίνα όμως τη διαδικασία τώρα και σε παρακαλώ μίλησε σε κάποιον για αυτά που σκέφτεσαι.

plt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2020 12:23 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από plt »

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω κληθεί να παρουσιαστώ στη Θήβα και σκοπεύω να κάνω τη διαδικασία για αναβολή.
Γνωρίζει κανείς αν έχει σημασία αν θα παρουσιαστώ τη μέρα που με καλούν ή κάποιες μέρες πριν;
Την προηγούμενη φορά είχα πάει 2 μέρες πριν για να αποφύγω τυχόν πολυκοσμία, αλλά με κράτησαν μέσα αυτές τις 2 μέρες μέχρι να βγει η απόφαση.

Ευχαριστώ
ann0NYmus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2021 8:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ann0NYmus »

Καλησπέρα σας και εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους. Είχα πάρει αναβόλη ενος 'ετους λόγω άγχους.πλέον σπουδάζω Και δεν έχω πλέον αυτο το πρόβλημα... Θα 'ηθελα να ρωτήσω αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα οταν με καλέσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Δεκ 31, 2021 9:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Από τη στιγμή που το ξεπέρασες δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Έχεις λάβει και αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών;
ann0NYmus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2021 8:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ann0NYmus »

Ναι. Εχω ακομα 2 ετη σπουδων... Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση και ευχομαι ολοψυχα καλη χρονια σε ολους σας!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης