ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από osfp7 »

σιγά θα σε σώσουν οι 5 μήνες παραπάνω που είναι για δεα
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Και βέβαια όχι. Αλλά μερικοί προτιμούν να πάνε Δόκιμοι για να βγάζουν μερικά χρήματα (έστω για 5 μήνες) από το να είναι Οπλίτες και να επιβαρύνουν τους γονείς του περισσότερο. Συνήθως πια ΔΕΑ γίνονται άτομα που δεν έχουν κάτι να τους περιμένει έξω, εννοώ μια δουλειά, κάποια σχολή κλπ.
cob
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:21 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από cob »

Και τι πρέπει να κανεις για να σε πάρουν σίγουρα(χωρίς βυσμα)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

Με συγχωρείς αδερφέ, αλλά αν δεν είσαι ΑμΕΑ, θα υπηρετήσεις σίγουρα ως ΔΕΑ εφόσον το επιθυμείς και περάσεις από τις κατάλληλες επιτροπές. Ούτε βύσματα, ούτε τίποτα.

antonis12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από antonis12 »

D.Y.K έγραψε:Με συγχωρείς αδερφέ, αλλά αν δεν είσαι ΑμΕΑ, θα υπηρετήσεις σίγουρα ως ΔΕΑ εφόσον το επιθυμείς και περάσεις από τις κατάλληλες επιτροπές.Ούτε βύσματα, ούτε τίποτα.



Ενδιαφέρον αυτό. Ο αδερφός μου θέλει να πάει για ΔΕΑ αλλά φοβάται μην τον κόψουν επειδή μάλλον δεν μαζεύει αρκετά μόρια σύμφωνα με τα όσα λέει η τελευταία παράγραφος εδώ: http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/dea_1.asp

Δεν έχει πτυχείο ΑΕΙ/ΤΕΙ, ούτε καταγωγή από παραμεθώριο, ούτε βύσμα και φοβάται ότι θα τον κόψουν.Εικόνα

Orestis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Orestis »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Όπως είδα ηλεκτρονικά παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο (Μηχανικό),

1) φέτος τελείωσα ψυχολόγος σε κολέγιο εξωτερικού όμως δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο μου συνεπώς και την αντίστοιχη αναγνώριση. Οι δεύτερες σπουδές μου είναι ως ηλεκτρονικός μηχανικός στην ΑΣΠΑΙΤΕ (για όσους την γνωρίζουν) αλλά δεν έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου πάνω σε αυτό το πτυχίο. Στη στρατολογία μου δέχτηκαν τις βεβαιώσεις και από τις δύο σχολές και είχανε γράψει μάλιστα πάνω στο χαρτί πιστοποιημένες γνώσεις ψυχολογίας. Και παρόλο που περίμενα υγειονομικό, μου έσκασε το μηχανικό!Εικόνα. Δεν μπορώ όταν παρουσιαστώ να πάρω μετάταξη στο υγειονομικό και μάλιστα να δηλώσω και για δόκιμος; Ή εξαιτίας του ότι δεν έχω ακόμα το πτυχίο μου εκεί με χώσανε στο μηχανικό;

2) Επίσης, λόγω μειωμένης θητείας υπάρχει περίπτωση να μην μου έχουν μαζί με το χαρτί κατάταξης ένδειξη ΥΕΑ. Μπορώ παρόλαυτά να δηλώσω ότι επιθυμώ να υπηρετήσω ως ΥΕΑ (14μήνες) όταν παρουσιαστώ κι αν γίνεται σε κάποιο άλλο όπλο πχ στα τεθωρακισμένα; Ή από τη στιγμή που παρουσιάζομαι μηχανικό οποιαδήποτε αίτηση για ΥΕΑ συνεπάγεται μόνο ΥΕΑ Μηχανικού;

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία που σίγουρα μπήκατε για να διαβάσετε όλο αυτό το μήνυμα Εικόνα Και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να το δηλώσεις αφού παραιτηθείς του δικαιώματος της μειωμένης θητείας. Και θα υπηρετήσεις στο Μηχανικό, δεν γίνεται να αιτηθείς μετάταξης για ΥΕΑ Τεθωρακισμένων.
Orestis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Orestis »

Φτουυυυυ! Δηλαδή μόνο ΥΕΑ μηχανικο μπορώ... Καταλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

themis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από themis »

Καλησπέρα σας

Εδώ και τρεις μήνες υπηρετώ στην 35ΜΚ εαν πάρω αναβολή θα μπορώ μετά να ξανα μπω στο στρατό ως ΥΕΑ;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

themis έγραψε:Καλησπέρα σας

Εδώ και τρεις μήνες υπηρετώ στην 35ΜΚ εαν πάρω αναβολή θα μπορώ μετά να ξανα μπω στο στρατό ως ΥΕΑ;



Όχι.

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Orestis έγραψε:Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Όπως είδα ηλεκτρονικά παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο (Μηχανικό),

1) φέτος τελείωσα ψυχολόγος σε κολέγιο εξωτερικού όμως δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο μου συνεπώς και την αντίστοιχη αναγνώριση. Οι δεύτερες σπουδές μου είναι ως ηλεκτρονικός μηχανικός στην ΑΣΠΑΙΤΕ (για όσους την γνωρίζουν) αλλά δεν έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου πάνω σε αυτό το πτυχίο. Στη στρατολογία μου δέχτηκαν τις βεβαιώσεις και από τις δύο σχολές και είχανε γράψει μάλιστα πάνω στο χαρτί πιστοποιημένες γνώσεις ψυχολογίας. Και παρόλο που περίμενα υγειονομικό, μου έσκασε το μηχανικό!Εικόνα. Δεν μπορώ όταν παρουσιαστώ να πάρω μετάταξη στο υγειονομικό και μάλιστα να δηλώσω και για δόκιμος; Ή εξαιτίας του ότι δεν έχω ακόμα το πτυχίο μου εκεί με χώσανε στο μηχανικό;

2) Επίσης, λόγω μειωμένης θητείας υπάρχει περίπτωση να μην μου έχουν μαζί με το χαρτί κατάταξης ένδειξη ΥΕΑ. Μπορώ παρόλαυτά να δηλώσω ότι επιθυμώ να υπηρετήσω ως ΥΕΑ (14μήνες) όταν παρουσιαστώ κι αν γίνεται σε κάποιο άλλο όπλο πχ στα τεθωρακισμένα; Ή από τη στιγμή που παρουσιάζομαι μηχανικό οποιαδήποτε αίτηση για ΥΕΑ συνεπάγεται μόνο ΥΕΑ Μηχανικού;

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία που σίγουρα μπήκατε για να διαβάσετε όλο αυτό το μήνυμα Εικόνα Και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση!

Μια επισήμανση φίλε μου απλά για να ξέρεις ότι το πτυχίο (είτε το έχεις είτε δεν το έχεις στα χέρια σου) εαν και εφόσον θέλουν και υπάρχουν υπηρεσιακές ανάγκες και διαθέσιμες θέσεις θα το λάβουν υπόψιν τους... Και σου μιλάω εκ πείρας καθότι είμαι πτυχιούχος οικονομικών (που θα μπορούσαν να με πάρουν σαν ΥΕΑ - ΔΕΑ Οικονομικού) και υπηρέτησα σαν ΔΕΑ Τεχνικού... Καμία σχέση με το αντικείμενο, όπως και είχα σειρές μου στο Τεχνικό που ήταν απλά με απολυτήριο λυκείου χωρίς συγκεκριμένο αντικείμενο και όπως έγινε και σε άλλα σώματα σαν το Υγειονομικό που αναφέρεις εσύ...
Στα Σώματα γενικά είναι περιορισμένες οι θέσεις και υπάρχουν πολλά άτομα με ειδικότητες συναφείς με το εκάστοτε αντικείμενο όπως και φυσικά ακόμη περισσότερα βύσματα... ΕικόναΕικόνα

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Orestis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Orestis »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να μου απαντήσεις! Κατάλαβα. Δηλαδή όλα να τα περιμένω από τον στρατόΕικόναΝτάξει, το έχω αποδεχτεί το μηχανικό (αφού εκεί με θέλει η μαμά πατρίδα, εκεί θα υπηρετήσω) και το βρίσκω και ενδιαφέρον σαν αντικείμενο, το μόνο τώρα που μένει είναι αν τελικά θα με πάρουν για ΥΕΑ Μηχανικού μιας και έμαθα ότι οι θέσεις είναι ελάχιστες σε σχέση με των αριθμό των στρατεύσιμων που παρουσιαζόμαστε μέσα στον Σεπτέμβρη. Ισχύει ότι αν δεν με πάρουν σαν ΥΕΑ μηχανικού θα με στείλουν ΥΕΑ πεζικού;

και πάλι ευχαριστώ!

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Orestis έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να μου απαντήσεις!Κατάλαβα. Δηλαδή όλα να τα περιμένω από τον στρατόΕικόναΝτάξει, το έχω αποδεχτεί το μηχανικό (αφού εκεί με θέλει η μαμά πατρίδα, εκεί θα υπηρετήσω) και το βρίσκω και ενδιαφέρον σαν αντικείμενο, το μόνο τώρα που μένει είναι αν τελικά θα με πάρουν για ΥΕΑ Μηχανικού μιας και έμαθα ότι οι θέσεις είναι ελάχιστες σε σχέση με των αριθμό των στρατεύσιμων που παρουσιαζόμαστε μέσα στον Σεπτέμβρη. Ισχύει ότι αν δεν με πάρουν σαν ΥΕΑ μηχανικού θα με στείλουν ΥΕΑ πεζικού;

και πάλι ευχαριστώ!

Μην ευχαριστείς φίλε μου κι εγώ έχω περάσει από αυτή τη θέση του ψαξίματος και της αναζήτησης για το άγνωστο που έρχεται όπως και όλοι μας, έτσι όπως βοηθήθηκα και μάζεψα πληροφορίες, έτσι θα ήθελα να βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ!
Ακριβώς όπως είπες πάντως, όλα να τα περιμένεις! Κοίτα νομίζω ότι υπάρχουν και τέτοιες πιθανότητες γιατί και εμάς τότε που είχαμε μπει ήθελαν μόνο 8 για ΥΕΑ (ΤΧ) και οι υπόλοιποι πήγαν ΥΕΑ (ΠΖ), βέβαια σαν σειρά είμασταν και τεχνικάριοι και πεζικάριοι μαζί στο κέντρο σε διαφορετικούς λόχους (περισσότεροι οι νεοσύλλεκτοι πεζικού), και σε εμάς είχε γίνει το αντίθετο, κάποιοι από ΣΤΡ (ΠΖ) γίνανε ΥΕΑ (ΤΧ) για κάλυψη κενών θέσεων... Γιαυτό σου λέω ποτέ δεν ξέρεις...
Πάντως η άποψη μου είναι πως θα πας ΥΕΑ (ΜΧ) από τη στιγμή που προορίζεσαι για εκεί και δύσκολα θα σας αλλάξουν, όμως βέβαια δεν έχω εικόνα για αυτό το όπλο και καλό θα ήταν εάν κάποιος φίλος που ήταν εκεί και ξέρει κάποια αντίστοιχη περίπτωση να σε πληροφορήσει καλύτερα!

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Orestis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Orestis »

Σε λίγο καιρό θα μάθω από πρώτο χέρι ΕικόναΔηλαδή αν κάποιος επιμένει για ΥΕΑ (και φυσικά έχει περάσει τις εξετάσεις), θα πάει ΥΕΑ αλλά το που δεν είναι σίγουρο...
Επίσης μήπως ξέρουμε το πότε θα μας πουν ότι περάσαμε ή όχι σαν ΥΕΑ; Ή κατευθείαν μετά από την άδεια ορκωμοσίας το μαθαίνουμε;

Εγώ ότι και να λες θα συνεχίζω να σε ευχαριστώΕικόνα,

Οπότε και πάλι σε ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες