Εξ' αναβολής κατάταξη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
στρατιώτης

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από στρατιώτης »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αναβολή θητείας εξαιτίας τραυματισμού (σε άδεια). Πρίν σχεδόν ένα χρόνο καθώς ήμουν σε άδεια είχα ένα ατύχημα και ανγκάστηκα να βάλω λάμα στο πόδι μου. Ο γιατρός μου έδωσε αναβολή για ένα χρόνο, λήγει τον Απρίλιο. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξείς:
1. Υπηρέτησα 2μήνες αυτοί θα μετρήσουν στην μείωση της θητείας μου;
2. Η σειρά μου ήταν υποχρεωμένη να υπηρετήσει 9μήνες. Εγώ που θα μπώ λογικά με νέα σειρα θα κάνω 12μήνες 10 μήνες ή 7μήνες;
3. Κατά την διάρκεια της τωρινής μου φοίτησης πρέπει να βγάλω την λάμα. Θα πάρω αναρωτικά άδεια;
4. Η αναβολή θα διακοπή απο μόνη της ή πρέπει να πάω σε κάποιον γιατρό; Σας ευχαριστω προκαταβολικά
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

στρατιώτης έγραψε:Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αναβολή θητείας εξαιτίας τραυματισμού (σε άδεια). Πρίν σχεδόν ένα χρόνο καθώς ήμουν σε άδεια είχα ένα ατύχημα και ανγκάστηκα να βάλω λάμα στο πόδι μου. Ο γιατρός μου έδωσε αναβολή για ένα χρόνο, λήγει τον Απρίλιο. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξείς:
1. Υπηρέτησα 2μήνες αυτοί θα μετρήσουν στην μείωση της θητείας μου;
2. Η σειρά μου ήταν υποχρεωμένη να υπηρετήσει 9μήνες. Εγώ που θα μπώ λογικά με νέα σειρα θα κάνω 12μήνες 10 μήνες ή 7μήνες;
3. Κατά την διάρκεια της τωρινής μου φοίτησης πρέπει να βγάλω την λάμα. Θα πάρω αναρωτικά άδεια;
4. Η αναβολή θα διακοπή απο μόνη της ή πρέπει να πάω σε κάποιον γιατρό; Σας ευχαριστω προκαταβολικά


1. Ναι

2. Θα υπηρετήσεις όσο είναι η θητεία με την σειρά που θα Ξανά Μπεις

3. Ναι

4. Λήγει από μόνη της

BLAH

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από BLAH »

Γεια.

Ημουν στρατo και πηρα αναβολη ενω ειχα κανει 6 μηνες, και ειχα ακομα 2 μηνες για να τελειωσω.

Επεισης ειχα μπει τοτε που ειχαν αλλαξει την θητεια για τους πολητεκνους απο 9μηνο σε 6μηνο, αλλα ειχα μπει λιγο πριν γινει και ετσι μου μειωθηκε μονο ενας μηνας.

Τωρα που θα ξαναπαω θα κανω 2 μηνες η παρα πανω;

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Mike »

Το ποσο 'σου εμενε' δεν εχει καμμια σημασια. Βλεπεις ποση ειναι η θητεια που θα εκανες αν εμπαινες τωρα (6 μηνες; ) και απο αυτο αφαιρεις το οσο εχεις κανει. Δηλαδη εχεις σχεδον απολυθει :)
BLAH

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από BLAH »

Δηλαδη 3 μηνες; Βλακειες! Εγω δυο τους χρωσταω!Σε ευχαριστω για την απαντηση επαντως.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Mike »

Τι 3 μηνες ρε;6 μηνες δεν ειπες οτι ειναι η θητεια για τους πολυτεκνους τωρα?
BLAH

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από BLAH »

6 μηνες εκανα. Ακομα δεν εχω ιδεα ομως ποσο θα εκανα αν εμπαινα μεσα τωρα! Οποτε δεν ξερω ποσο καιρο θα κανω και δεν μπορω να περημενω να μαθω οταν θα παω εκει. Οποτε οποιος εχει την καλοσηνη να μου εξηγησει ποσο θα εκανα αν θα εμπαινα τωρα θα του ημουν ευγνώμων!

Εχω 4 αδερφια, κοριτσι, αγορι, κοριτσι και τελος εγω.

Ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

8 μήνες κάνεις τώρα, οπότε έχεις υπόλοιπο άλλους 2
Bασίλης

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Bασίλης »

Καλησπέρα! Λοιπόν, μου έχει έρθει χαρτί να παρουσιαστώ 2 Φεβρουαρίου στον Αυλώνα-Τεθωρακισμένα. Επειδή όμως εκείνες τις μέρες δίνω τα τελευταία μου μαθήματα, θα αιτηθώ (και θα λάβω όπως με διαβεβαιώνουν) αναβολή ενός μηνός για λόγους υγείας. Έχω τις εξής απορίες:

1) Θα μου έρθει νέο χαρτί κατάταξης ή θα παρουσιαστώ ένα μήνα μετά ακριβώς στον Αυλώνα;

2) Η νέα μου κατάταξη θα είναι στον Αυλώνα ή παίζει να είναι κι αλλού;

3) Η νέα μου κατάταξη θα είναι στα τεθωρακισμένα ή παίζει να είναι κι αλλού (είμαι Κρητικός) ;

4) Θα είμαι με παιδιά που επίσης θα έχουν πάρει αναβολή και θα κάνω κανονική εκπαίδευση; Θα έχω καλύτερη ή χειρότερη εκπαίδευση από ό, τι αν έμπαινα κανονικά με τους νεοσύλλεκτους;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στα 3 πρώτα σε κόβω για αλλού, καμία θήβα η κόρινθο πχ, η εκπαίδευση που θα κάνεις θα είναι η ίδια, απλά θα μπεις 1 βδομάδα νωρίτερα που δεν θα κάνετε πολλά πράγματα άντε το πολύ πολύ να κάνεις 1 φορά θαλαμοφύλακας...

Υ. Γ τέτοια μικρή αναβολή πρώτη φορά διαβάζω...

Bασίλης

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Bασίλης »

Βασικά έχω ήδη κάνει χρήση της αναβολής για κοινωνικούς λόγους, οπότε ''το ιατρικό πρόβλημα'', συγκεκριμένα βρογχίτιδα, ήταν η μόνη λύση. Μπορώ να ζητήσω 20 μέρες,30 κλπ και από ό, τι μου είπαν το κάνουν αρκετοί κι εύκολα.
Χ

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Χ »

Αυτοί που είναι εξαναβολής υγείας παρουσιάζονται στο ίδιο κέντρο που πήραν την αναβολή; Π. Χ ΘΗΒΑ θα ξαναπάω; ... έχω ορκιστεί...

dimitris

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από dimitris »

Ειμαι εξ αναβολης στρατιωτης, εχω υπηρετησει 6 μηνες κ μου εχουν μεινει αλλοι 3. Θελω να ρωτησω, αν αυξηθει η θυτεια σε 12μηνο οπως ακουγετε, θα κανω αλλους 3 η 6 μηνες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης