Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μάλλον το παρακάτω εννοεί:
Μειωμένη θητεία 3μηνης διάρκειας δικαιούνται

  • Ο χήρος πατέρας που έχει ένα τουλάχιστον ανήλικο ή ανίκανο για κάθε εργασία άγαμο παιδί
  • Ο πατέρας που έχει σύζυγο ανίκανη για κάθε εργασία και ένα τουλάχιστον ανήλικο, ή ανίκανο για κάθε εργασία, άγαμο παιδί
  • Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους
  • Οι ομογενείς που έχουν γεννηθεί και κατοικούν έκτοτε στο εξωτερικό
Σύμφωνα με την απόφαση του υπουργού Εθνικής Αμυνας τον Ιούλιο του 2008, οι ομογενείς που έχουν την αλβανική υπηκοότητα και αποκτούν με βάση την ισχύουσα νομοθεσία και την ελληνική θα έχουν τη δυνατότητα να υπηρετούν τρίμηνη στρατιωτική θητεία. Με αυτό τον τρόπο οι ομογενείς εξ Αλβανίας εξομοιώνονται με τους ομογενείς που αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα και προέρχονται από χώρες του πρώην ανατολικού συνασπισμού ή την Τουρκία.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Οκ, δεν το βρισκω στον νομο του 2005 πουθενα. Προφανως δεν θα ειχε την αποφαση του 2008, αλλα και το τμημα που αναφερεις ειναι διαφορετικο.

Συμφωνα με το αρθρο 55 του 3421/2005, οι προερχομενοι απο χωρες του ανατολικου συνασπισμου, ειναι υποχρεοι 6μηνης θητειας, αλλα απολυονται στους 3 μηνες πραγματικης θητειας.

Ετσι διαβαζω. Και εχω την εντυπωση οτι η εξαγορα θητειας βασιζεται στην υποχρεωση θητειας. Επισης εχω την εντυπωση οτι οι διαφοροι νομοι και αποφασεις επι στρατολογικων ειναι Προχειροι και κακογραμμενοι, ωστε δεν υπαρχει σαφης ερμηνεια.

Οπως λεω παντα, ο, τι κι αν λεμε εμεις εδω, επισημως αρμοδιο ειναι το στρατολογικο σου γραφειο.

Leon

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Leon »

Οπως αναφερει και ο Mike, ο νομος ειναι μπερδεμενος και ασαφης. Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα παρακατω απο το stratologia.gr:
http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%203.pdf

http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%204.pdf

Με βαση τις παραπανω αποφασεις απο τη στρατολογια, η εξαγορα θητειας:

"... Υπολογίζεται µε βάση το χρόνο πραγµατικής

στρατιωτικής υποχρέωσης που απαιτείται για την οριστική απόλυση Των οπλιτών, όπως καθορίζεται

µε τις εκάστοτε υπουργικές αποφάσεις αφαιρουµένου του χρόνου που έχει υπηρετηθεί... "

Δεδομενου οτι για τους ομογενεις απο τεως Ανατολικου Μπλοκ (περιλαμβανομενης Αλβανιας) ισχυει η:

"... Μεταφορά στους Υπόχρεους µειωµένης θητείας εξάµηνης διάρκειας, εφόσον

καταταγούν στις Ένοπλες ∆ υνάµεις εντός πενταετίας από την εγγραφή τους σε µητρώο αρρένων.

Αυτοί απολύονται οριστικά, µετά συµπλήρωση πραγµατικής στρατιωτικής υπηρεσίας τριών

µηνών, εφόσον το επιθυµούν... "

Εννοειται οτι θα επιβεβαιωθει και με την στρατολογια, αλλα καλα καταλαβα οτι ειναι 3 μηνες η πραγματικη υποχρεωση για την οριστικη απολυση και αρα για τιν εξαγορα; Εσεις τη καταλαβατε απο τα παραπανω εγγραφα;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

ασημαντώνης μιχαήλ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ασημαντώνης μιχαήλ »

Παρακαλώ εξηγείστε μου τα 6000 ευρώ είναι πρόστιμο εξαγοράς της πρόσθετης στρατιωτικής θητείας των 6 μηνών που επιβάλλεται ως ποινή όταν είμαι ανυπότακτος ; Κι αν ναι, μπορώ αντί για το πρόστιμο να υπηρετήσω αυτούς τους έξη μήνες; Το δεύτερο κυρίως με ενδιαφέρει.
Πολίτης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Πολίτης »

Καλημέρα,

Γεννηθηκα το 1981. Μπορειτε να μου πειτε αν δικαιουμαι εξαγορα θητειας;

Ευχαριστώ

Γιώργος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Από του χρόνου θα μπορείς.
Πολίτης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Πολίτης »

Νομίζω πως τα έτη '1981' και '2015' μετρούν σαν όλοκληρα στρατιωτικά έτη εφοσον η 1η Ιανουαριου ορίζεται σαν ημερομηνια γέννησης συμφωνα με το παρακάτω:

3. Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1 Ιαν του έτους εγγραφής στα μητρώα αρρένων.

https://www.stratologia.gr/pdf/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ%20ΕΝΤΥΠΟ%204.pdf

Dimitris

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Dimitris »

Γειά σας. Είμαι γεννημένος το 1993. Έχω αναβολή μέχρι το 2016. Ποία είναι η διαδικασία εξαγοράς. Και μέχρι τα 35 παίρνεις αναβολές; Και αν θέλω μπορώ να υπηρετήσω τους 4 μήνες και να πληρώσω τους υπόλοιπους;

Γιώργος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ακόμη 2 μήνες και κάτι για να τελειώσω τη θητεία μου αλλά δυστυχώς μου ήρθε μετάθεση την οποία και δεν ήθελα αυτή τη στιγμή και δεν κατάφερα να κόψω. Είμαι 26 στα 27. Υπάρχει κάποιος τρόπος εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας μου; Κι αν ναι ποιος είναι αυτός; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι δεν έχεις δικαίωμα εξαγοράς υπολοίπου θητείας.
Πολίτης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Πολίτης »

Καλημέρα,

Ειμαι κατοικος εξωτερικού (χωρις να έχω ξένη υπηκοοτητα) . Ολοκληρώνω το 35 ετος της ηλικιας μου στις 1/1/16 σύμφωνα με τα στρατιωτικά έτη (1981-2016).Εχω δικαιωμα εξαγορας εφοσον υπηρετησω 45 μερες; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, πως μέχρι τις 31 Δεκ 2015 γίνεται παραγραφη του προστίμου ανυποταξίας σύμφωνα με το αρθρο 12. Οποτε στην περίπτωση μου λογικά δεν ισχύει η παραγραφή. Έχει δωθει κάποια παραταση του έτους παραγραφής ή θα μου επιβληθεί πρόστιμο οταν καταταχθώ; Τι με συμβουλέυτε να κάνω; Εαν διακοψω την ανυποταξία μου πριν τις 31/12/15 δεν θα έχω ολοκληρώσει τα 35 έτη.

http://www.opengov.gr/mindefence/?p=5135

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Για τη θητεία των 35άρηδων το νομοσχέδιο προβλέπει:

- Όσοι συμπληρώσουν το 35ο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της θητείας τους εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως υπηρετήσουν ενόπλως 20 ημέρες.

Την ίδια δυνατότητα έχουν και όσοι συμπληρώσουν το 35ο έτος της ηλικίας τους και έχουν διατεθεί ή θα διατεθούν σε φορείς του δημοσίου για εναλλακτική υπηρεσία, αφού εκπληρώσουν εναλλακτική υπηρεσία 40 ημερών.

Capital.gr
Ασχετος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Ασχετος »

Μειώθηκαν οι μέρες για την εξαγορα; Εγιναν 20 απόλ 45?
Ζαχαρίας

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Ζαχαρίας »

Είναι υπο συζήτηση, αλλά δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Τουλάχιστον στην στρατολογία Κρήτης δεν το έχουν επίσημα. Εγώ μπαίνω αύριο για 45ήμερο και βλέπουμε...

babis7

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από babis7 »

Ζαχαρίας έγραψε:Είναι υπο συζήτηση, αλλά δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Τουλάχιστον στην στρατολογία Κρήτης δεν το έχουν επίσημα.Εγώ μπαίνω αύριο για 45ήμερο και βλέπουμε...



Δηλαδή παίζει να μπούμε για 45 μέρες και εν το μεταξύ να γίνουν οι υποχρεωτικές 20 και να μας πιάσει και εμάς;

Αν γίνει αυτό θα σε κεράσω virtual μπύρα. Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης