ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sayraki 444
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 1:46 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από sayraki 444 »

Που υπηρετησες; Και απο τι εξαρταται αν θα γινεις δεκτος η οχι;(και ποτε θα τα μαθετε; )
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Λοιπόν οι ΟΒΑ μπορουν να υπηρετήσουν απο 1 έως 3 χρόνια το πολύ. Πληρώνονται σαν τους Μόνιμους Υπαξ και ασφαλίζονται και αυτοί ομοίως. Επίσης για τις προκυρήξεις των ΕΠΟΠ παίρνουν επιπλέον 100 μόρια. Σαυράκι μου εγώ ήμουν Αμφίβιος Καταδρομέας.
Δεν γίνονται αργότερα μόνιμοι αλλά έχουν το αβαντάζ των 100 μορίων σύν.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επίσης μπορείς να κάνεις αίτηση είτε όταν είσαι ήδη έφεδρος στο 1ο γραφείο της μονάδος σου είτε το πολύ 3 χρόνια απο την στιγμή που απολύθηκες.
xifomahos84
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xifomahos84 »

d.y.k έγραψε:καλημέρα μάγκες! σήμερα έκανα και εγώ αίτηση για οβα στον στρατό ξηράς! δεν μπορείς να κάνεις και στα 3 όπλα παρά μόνο σε αυτό που έχεις υπηρετήσει.
d.y.k πηγα σημερα να κανω αιτηση για οβα κ μου ειπε ο διευθυντησ της στρατολογιας στην αθηνα οτι καλυτερα να την κανω με ημερομηνια του 2010 γιατι οσους ηταν να παρουν για το 2009 τους εχουν παρει (συγκεκριμενα 20 οβα μονο στην αεροπορια!) κ ολες οι υπολοιπες αιτησεις δεν θα γινονται δεκτες. θα παω ξανα 4/1/10 για να δω τι θα γινει.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

xifomahos84 έγραψε:
d.y.k έγραψε:καλημέρα μάγκες! Σήμερα έκανα και εγώ αίτηση για οβα στον στρατό ξηράς! Δεν μπορείς να κάνεις και στα 3 όπλα παρά μόνο σε αυτό που έχεις υπηρετήσει.
d.y.k πηγα σημερα να κανω αιτηση για οβα κ μου ειπε ο διευθυντης της στρατολογιας στην αθηνα οτι καλυτερα να την κανω με ημερομηνια του 2010 γιατι οσους ηταν να παρουν για το 2009 τους εχουν παρει (συγκεκριμενα 20 οβα μονο στην αεροπορια!) κ ολες οι υπολοιπες αιτησεις δεν θα γινονται δεκτες. Θα παω ξανα 4/1/10 για να δω τι θα γινει.


Εγώ την κατέθεσα αλλά μου είπε ο Διευθυντής ότι θα την βάλει σε φάκελο την Δευτέρα στις 4/1/2010 ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω. Το 2009 έχει κλείσει όντως. Πάμε για 2010 εμείς!
xifomahos84
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xifomahos84 »

D.Y.K έγραψε:
xifomahos84 έγραψε:
d.y.k έγραψε:καλημέρα μάγκες! Σήμερα έκανα και εγώ αίτηση για οβα στον στρατό ξηράς! Δεν μπορείς να κάνεις και στα 3 όπλα παρά μόνο σε αυτό που έχεις υπηρετήσει.
d.y.k πηγα σημερα να κανω αιτηση για οβα κ μου ειπε ο διευθυντης της στρατολογιας στην αθηνα οτι καλυτερα να την κανω με ημερομηνια του 2010 γιατι οσους ηταν να παρουν για το 2009 τους εχουν παρει (συγκεκριμενα 20 οβα μονο στην αεροπορια!) κ ολες οι υπολοιπες αιτησεις δεν θα γινονται δεκτες. Θα παω ξανα 4/1/10 για να δω τι θα γινει.


Εγώ την κατέθεσα αλλά μου είπε ο Διευθυντής ότι θα την βάλει σε φάκελο την Δευτέρα στις 4/1/2010 ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις και εσύ πιο πάνω. Το 2009 έχει κλείσει όντως. Πάμε για 2010 εμείς!
θελω να παω τενεφ. Μακαρι να εχουν αναγκη απο ατομα γιατι αλλιως τον μπουλο παραμεθοριο 3 χρονια σε μοναδα χωρις ενδιαφερον.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλά είναι αλλά δεν ξέρω τι παίζει εκει σε δυναμικό και πόσους ακριβώς μπορεί να ζητάνε. Καλή επιτυχία πάντως αδερφέ.

Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια οβα απο που μπορεις να πας; Πρεπει να περιμενεις να βγει προκηρυξη; Περιμενουμε να βγει τιποτα; Πυροσβεστικη κ λιμενικο ακουω... Ισχυει κατι τετοιο; Αν ναι ποτε;
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από OMEGA »

Πεδια για να παρεις τα μορια πολυτεκνου ακουσα πως πρεπει κανενα απο τα τεκνα να μην εχει υπερβει το 25ο ετος ηλικιας του σωστα;

απαντηστε !

Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποια είναι η αμοιβή των ΟΒα καθε μήνα; .
Sam32
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:53 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Sam32 »

Σε καπιον που ειναι ηδη Ο. Β. Α κανουν ανακαταταξη παλη;

χρηστος23

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από χρηστος23 »

Ξερει κανεις αν θα παρουν ΟΒΑ φαυτη την περιοδο; ... εχει κανει κανεις αιτηση?
SAKIS

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από SAKIS »

Ειμαι ΔΕΑ κ σε ενα μηνα ανθυπολοχαγος μπορω να μεινω σαν οβα με τον βαθμο που εχω; το σχετικο αρθρο για τους οβα δεν λεει κατι σχετικο οσο αναφορα τους ΔΕΑ!
ggk

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ggk »

Τελικά Γίνεται Η δεν Γίνεται Από στρατό Ξηράς Να Πας OBA στην αεροπορία
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες