Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafael22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 7:06 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Rafael22 »

Γιατι και για εκει τα μορια ειναι αρκετα...
IoannisG

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από IoannisG »

Καλησπερα ειμαι παιδι απο μητέρα ελληνιδα και πατερα κυπριο εχω γεννηθει στην κυπρο και ειμαι μονιμος κατοικος στην κυπρο. Έχω και τις 2 υπηκοοτητες θελω να περάσω σχολή Ικάρων και μετα αν περάσω να μείνω ελλαδα 1ον τι γινεται σε τετοια περιπτωση;2ον θα μπορω μετα να μείνω ελλαδα;3ον τι γινεται με τον στρατο στην κυπρο πρεπει να παω στρατο και μετα σχολη ικάρων ;

ξερω ότι για να περάσω σε πανεπιστημια η τει στην ελλαδα πρέπει να δωσω με τους ομογενεις (μου είπαν οτι θεωρουμε ελληνας ομογενης) εκθεση και να έχω καλό απολυτήριο ισχύει αυτό για την σχολή ικάρων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Ιωάννης

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από παπακι »

Ναι μπορεις να περασεις και μαλιστα μπαινεις και μεσω ειδικης κατηγοριας για ομογενεις... Για τον στρατο να σου πω δεν γνωριζω. Αλλα παρε τηλεφωνο εδω για περισσοτερες πληροφοριες ή στειλε φαξ.Τηλέφωνο :210 3630076,2103630360
Φαξ :210 3630863. Και αυτο ειναι το ε-μειλ του εκπροσωπου τυπου της ΓΕΑ, που φανταζομαι δεν θα ειχε προβλημα να σου απαντησει. ekp_typou_gea@mod.mil.gr Καλη τυχη!
πολιτης

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από πολιτης »

Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν απο τις ΠΚΕ επειδη εχεις βουλωμενη μυτη κτλ.πχ εμενα με ποιανει που και που τα καλοκαιρια απο το πρωι και Η μυτη μου... (απλως μου βουλωνει το ενα ρουθουνι που και που και ανασενω απο το στομα. Εικόνα)

τον τελευταιο ομως καιρο παιρνω αντιισταμινικα φαρμακα και δε με ενοχλει καθολου.

θα ηταν σοβαρο το προβλημα αυτο εαν τυχον περασω στην Ικαρων;

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από παπακι »

Χαχαχ... Ε δεν το πιστευω, εχουμε περιπου το ιδιο προβλημα. Κοιτα, καλυτερο θα ηταν να μην το πεις σε κανεναν αυτο αν ερθει φυσικα αυτη η στιγμη. Απλα αν κοπηκες, κοπηκες και η ζωη συνεχιζεται. Καλυτερα παντα να κοπεις απο το να μην μπεις επειδη νομιζες πως ειχες ενα προβλημα.
αιενυψικρατειν

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από αιενυψικρατειν »

Ευχαριστώ για την απαντηση
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Black_Knight »

πολιτης έγραψε:Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν απο τις ΠΚΕ επειδη εχεις βουλωμενη μυτη κτλ.πχ εμενα με ποιανει που και που τα καλοκαιρια απο το πρωι και Η μυτη μου... (απλως μου βουλωνει το ενα ρουθουνι που και που και ανασενω απο το στομα.Εικόνα)

τον τελευταιο ομως καιρο παιρνω αντιισταμινικα φαρμακα και δε με ενοχλει καθολου.

θα ηταν σοβαρο το προβλημα αυτο εαν τυχον περασω στην Ικαρων;



καλύτερα να κοπείς παρά να φανει το πρόβλημα μετά πιο έντονο.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από roverr24 »

Λυπαμαι παρα πολυ που ουτε ενας ουτε ψυχη στο topic στρατιωτικες σχολες, δεν εκανε εστω και μια μικρη μνεια στους δυο αδικοχαμενους κυβερνητες των f16c/d block 52 (σημερα κατεληξε και ο δευτερος με κορη 3 ετων και γυναικα εγκυο), εχουν ερωτηθει και απαντηθει σε αυτο το φορουμ απο τις τελευταιες λεπτομεριες για τις στρατιωτικες σχολες μεχρι και για το τι καλτσες πρεπει να παρει καποιος μαζι του οταν παρουσιαστει και δεν εγινε μια μικρη εστω μνεια για τα δυο παλληκαρια Ο στρατος σου καλλιεργει τη συναδελφικοτητα; ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Οι αξιωματικοι/υπαξιωματικοι πανε για την αρετη στο στρατο και οχι για τα λεφτα και τη σιγουρια; ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑ

Υπαρχουν στρατιωτικοι γραφειαδες και στρατιωτικοι που μοχθουν για τρεις και 60...

Ο νοων νοητω τι εννοω με ολα αυτα. Αν ενοχλουν αυτα που λεω, ευχαριστως να μου το πειτε να αποχωρησω απο το φορουμ.

Ευχαριστω

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από alexissak »

Αρχικα συλλυπητηρια στις οικογενειες των πιλοτων ! Ευχομαι να ειναι οι τελευταιοι που χανονται ετσι αδικα !
σε απαντηση στον roverr24 με τον οποιο συμφωνω απολυτα θελω ομως να του επισημανω οτι εδω στο forum ο μ. Ο ηλικιας δεν ειναι πανω απο 20 ετων. Ετσι κ οι ερωτησεις κ οι προβληματισμοι των παιδιων κυμενεται σε ερωτησεις που μας φαινονται ψιλοχαζες. Δεν πρεπει να τους κατηγορουμε ουτε να τους κατακρινουμε, κ εμεις τετοια ρωτουσαμε τοτε. Οσο για την συναδερφικοτητα δεν γινεται να την αποκτησει καποιος πριν ακομα ενταχθει στο σωμα. Τοτε θα πονεσει για τον συναδερφο, θα νοιαστει για αυτον κ θα καταλαβει οτι καποια μερα αυτος μπορει να του σωσει την ζωη. Μεχρι τοτε ολους τους νεους τους ενδιαφερει μονο ο μισθος, οταν καταλαβουν οτι πρωτα ερχεται η ζωη κ μετα ο μισθος κ κατανοησουν ποσο χρειαζοντε τον συναδερφο θα δεις οτι ολοι θα αλλαξουν.
συλλυπητηρια κ παλι !
... ...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από roverr24 »

Οχι δε θεωρω τις ερωτησεις χαζες, τα παιδια θα αλλαξουν περιβαλλον και ειναι αποφαση ζωης θελουν να ξερουν τις δυσκολιες και ολες τις λεπτομεριες, ειναι ενας αγνωστος κοσμος ο στρατος και οι φημες αλλου λενε θετικα αλλου αρνητικα, οποτε η βοηθεια ατομων που ειναι μεσα ειναι χρησιμη, απλα ομως μια μικρη μνεια, οχι για την πατριδα τοσο, οχι για την αεροπορια, αλλα για τον ανθρωπο
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

roverr24 έγραψε:Λυπαμαι παρα πολυ που ουτε ενας ουτε ψυχη στο topic στρατιωτικες σχολες, δεν εκανε εστω και μια μικρη μνεια στους δυο αδικοχαμενους κυβερνητες των f16c/d block 52
Φίλε μου υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα ατυχήματα στην Πολεμική Αεροπορία και έχει αναφερθεί το θέμα εκεί. Εδώ συζητάμε για την Σχολή Ικάρων.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από roverr24 »

Το γνωριζω και το παρακολουθω επισταμενα, βλεπεις ομως τι λεω στο τοπικ στρατιωτικες σχολες, ουτε μια μνεια απο σποντα... Συγγνωμη αν ημουν εκτος θεματος. Καταλαβαινεις ομως που το παω. Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από aeronut »

έγραψε: Δεν ειναι αυτο το θεμα, το θεμα ειναι οτι με τις πανελληνιες δε μπαινουν οποιοι θελουν οποτε θελουν οπως θελουν επειδη εχουν βυσμα, ειναι ενα δικαιο συστημα

το συστημα αυτο που εκφυλιζει τους μαθητες σε κυνηγους της υλης, γαϊδαρους φορτωμενους βιβλια (ειδος που απανταται πολυ συχνα και Εδω μεσα στα φορουμ) Εσυ το αποκαλεις αξιοκρατικο; ακριβως αυτο, στο ΥΠΕΠΘ κοιτανε μονο να μην υπαρχει αδικια στη βαθμολογηση και οχι να προσφερεται δημιουργικη μαθηση. Και ο παπαδοπουλος δικαιος ητανε. Και λοιπον;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από roverr24 »

To ΥΠΕΠΘ εχει αποτυχει και συνεχιζει να καταστρεφει παιδια με ονειρα και φιλοδοξιες, παιδια της τριτης λυκειου που αντι να ερωτευτουν να ζησουν να βγουν και φυσικα να διαβασουν γινονται αποκλειστικα μηχανη διαβασματος και ανταγωνισμου, υφιστανται πιεσεις απο δασκαλους γονεις καθηγητες, δεν αναπτυσσουν καμια δημιουργηκη απασχοληση που τους ενδιαφερει τα μαθαινουν ολα τυποποιημενα, ειδικα στη θεωρητικη κατευθυνση, μαθαινουν πλατωνα και δε ξερουν οτι το πραγματικο του ονομα ηταν Αριστοκλης...

ΑΕΤΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2010 10:44 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΑΕΤΟΣ »

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ξέρετε πόσο ακριβώς είναι η εκπαίδευση πριν την ορκωμοσία και αν μετα μας αφηνουν να βγουμε καθολου οχι σκ εννοω κατι σαν αδεια οταν ολοκληρωθει η εκπαιδευση. Επισης καθε ποτε μας αφηνουνε να μιλαμε στο κινητο; Και γενικα αν ξερει κανεις να μας πει τι ακριβως κανουμε την διαρκεια της εκπαιδευσης αυτης; Εννοω μόνο τρέξιμο και καψωνια η εχει κ αλλα πραγματα; Σορυ αν γινομαι αφελης αλλα πιστευω οτι και αλλοι θα εχουνε αυτες τις ερωτησεις και θα ντρεπονται να τις κανουν εγω πηρα το θαρρος και τις κανω γιατι δεν μπορω να μαθω απο πουθενα και κριμα που δεν υπαρχει κατι καποιος να ενημερωσει. Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις. Ευχαριστω εκ των προτερων! υ. Γ : Αναφερομαι για τη Σ. Ι
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης