ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Μαρινα, λοιπον. Πρωτον καλη επιτυχια. Δευτερον οι βασεις μαλλον θα κυμανθουν στα περσινα επιπεδα. Τωρα ο ψυχολογος δεν ειναι ψυχιατρος μην μπερδευεσαι. Ψυχολογος νομιζω εξεταζει προληπτικα καποιους (πχ γιωταδες) για να δει αν λενε αληθεια και ετσι η αν εχουν προβληματα η απλως προσποιουνται.Cya in the school.
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις δον κων.
η σσας ειναι ο κυριος μου στοχος και θελω παρα πολυ να τον πετυχω.
μπορεις να μου πεις καποια κολπα στις πανελληνιες η' τι νομιζεις εσυ οι ειναι αυτο που σε βοηθησε να περασεις στη σσας;
περιμενω την απαντηση σου...
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Δον Κων έγραψε:Για καντε καμια ερωτηση τριτο ετος ιατρικο σσας ειμαι! Τοθ χρονου μερικους απο εσας ισως σας εχω σαν εκπαιδευτης!
Αγαπητέ φίλε,

Είμαι μαθητής Γ λυκείου με πολύ καλούς βαθμούς (20 παρά ένα στην Β Λυκείου) και θα ήθελα να περάσω στην ΣΣΑΣ επειδή μου αρέσει η Ιατρική και ο Στρατός (θεωρώ και τα δύο ύψιστα λειτουργήματα).

Επειδή όμως είμαστε πολλά παιδιά, οι γονείς μου δεν έχουν πολλές οικονομικές δυνατότητες και θα ήθελα να μην τους επιβαρύνω, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιές είναι οι οικονομικές ή/και άλλες απολαβές των φοιτητών της ΣΣΑΣ και ποιές όταν πλέον πάρουν το πτυχίο για να εκτιμήσω πως θα μπορώ να τα βγάλω πέρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Βασίλης

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατ αρχας μπραβο σου που σκεφτεσαι συλλογικα και την οικογενεια σου εισαι πολυ σοφρων και συνετος για την ηλικια σου, αν ειστε πολλα παιδια ανηκεις σε κατηγορια πολυτεκνων και νομιζω πως εισαι ειδικη κατηγορια αρα μπαινεις και με λιγοτερα μορια στη ΣΣΑΣ. Οι απολαβες του σπουδαστη της ΣΣΑΣ ειναι περιπου πανω κατω στα 100 ευρω το μηνα και τρως κ μενεις τζαμπα στη σχολη

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

roverr24 έγραψε:Κατ αρχας μπραβο σου που σκεφτεσαι συλλογικα και την οικογενεια σου εισαι πολυ σοφρων και συνετος για την ηλικια σου, αν ειστε πολλα παιδια ανηκεις σε κατηγορια πολυτεκνων και νομιζω πως εισαι ειδικη κατηγορια αρα μπαινεις και με λιγοτερα μορια στη ΣΣΑΣ. Οι απολαβες του σπουδαστη της ΣΣΑΣ ειναι περιπου πανω κατω στα 100 ευρω το μηνα και τρως κ μενεις τζαμπα στη σχολη

Αγαπητέ φίλε "rover24" σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις πληροφορίες.

Αν δεν σε κουράζω πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω μερικά ακόμη πράγματα:

Έχω ακούσει ότι στο 5ο και 6ο έτος οι απολαβές του σπουδαστή αυξάνονται. Ισχύει; Αν ναι μήπως ξέρεις πόσες είναι;

Επίσης μήπως ξέρει πόσος είναι ο πρώτος καθαρός μισθός όταν πια πάρεις το πτυχίο σου;

Καταλαβαίνεις ότι ο λόγος που ρωτώ για οικονομικά θέματα είναι το ότι όχι μόνο δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου αλλά θέλω να αρχίσω να μπορώ να προσφέρω στην οικογένεια μου όσο γίνεται γρηγορότερα κάποια χρήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Βασίλης

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μου τα χρηματα που παιρνεις μεσα στη σχολη φτανουν αποκλειστικα για τον εαυτο σου μολις και μετα βιας. Σε ολα τα ετη.

Αν θελεις την γνωμη μου καλυτερα να γινεις οδοντιατρος απο τη ΣΣΑΣ γιατι μπορεις να ανοιξεις αμεσως εξω δικο σου ιατρειο χωρις να περιμενεις ειδικοτητα, εισαι ετοιμος επιστημονας. Οποτε θα εχεις διπλα λεφτα και απ το στρατο και απ το ιατρειο

Ο μισθος ενος ανθυπολοχαγου/ανθυποσμηναγου/σημαιοφορου ειναι κοντα στα 1100Ε

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Η ΣΣΑΣ ειναι 4 χρονια για ψυχολογους, δικηγορους, στρατολογους και οικονομολογους 5 χρονια για κτηνιατρους φαρμακοποιους και οδοντιατρους και 6 χρονια για γιατρους

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Στην ΣΣΑΣ μεχρι τι βαθμο φτανουν; Και πως γινετε η επιλογη ναυτικου, αεροποριας, στρατου ξηρας κ. Α.

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι αποφοιτοι ΣΣΑΣ φτανουν μεχρι το βαθμο του υποστρατηγου, υποπτεραρχου και υποναυαρχου

Με κληρωση γινεται η επιλογη και αναλογα με τις αναγκες που εχει το καθε σωμα, βασικα τα βρισκουν συνηθως και μεταξυ τους οι δοκιμοι. Επισης αξιζει να τονισω οτι 4 γιατροι καθε χρονο απο τη ΣΣΑΣ πηγαινουν στην Ελληνικη αστυνομια ως αξιωματικοι, αν και η αστυνομια προσλαμβανει με διαγωνισμο αξιωματικους γιατρους, αποφοιτους πολυτεχνειου και χημικους

BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Λοιπον, τελικα περασα σσας στρατολογικο και θελω να ξερω 5 πραγματα πριν μπω! Πρωτον, να αρχισω να ψαχνω σπιτι, η να περιμενω μηπως βρω καποιον/α απο σχολη να νοικιασουμε μαζι! Δευτερον, τι πρεπει να παρω μαζι μου στο πρωτο διαστημα που θα ειμαστε εσωκλειστοι; Τριτον, ποτε παρουσιαζομαστε; Τεταρτον, θα χαιρομουν να μιλησω πριν μπουμε με παιδια που εχουν περασει φετος στο στρατολογικο...
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

ΕικόναΕικόναΚαλη σταδιοδρομια φιλε μου, απο σημερα εισαι ενας δικηγορος και στρατολογος του Ελληνικου στρατου. Μη ψαξεις ακομα για σπιτι συνηθως οι δοκιμοι νοικιαζουν μαζι για να μοιραζουν τα εξοδα αλλα οχι απο το πρωτο ετος.

Αν θελουμε καμια νομικη συμβουλη που θα σε βρουμε;

BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Δν την παταω, μ εχουν πει τι κανετε σε πρωτοετεις :D... Απλως ηθελα να ξερω ποτε ξεκινανε οι εγγραφες!
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

eEeE έγραψε: και εγω εχω την ιδια απορια με την αννα... Θέλω να δηλωσω τη ΣΣΑΣ αλλα σκεφτομαι μηπως δεν αντεξω μεσα, ξερω υπαρχουν αδειες τεταρτες και παρασκευοσαββατοκυριακα, αλλα και παλι δν ξερω!

τωρα κατι αλλο επειδη και τα αθληματα με ενδιαφερουν αρκετα... Ξερω τους χρονους που απαιτούνται, το θεμα ειναι πως αν δεν κανει καποιος την επιδοση που απαιτειται σε 1-2 αθληματα Κοβεται τελειως;

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ)

το να περάσεις στη σσας ελιναι λίγο δύσκολο

τα αθλήματα είναι λίγο αυστηρά

αλλά όχι ακατόρθωτα.

βαθμό να έχεις και τα υπόλοιπα με κανα τρίμηνο προπόνηση γίνονται...

είμαι ψυχολογικό σσασ

και μην φανταστείς ότι τα πράγματα είναι τόσο δα δύσκολα...

ο πρώτος μήνας που μπαίνεις και περιλαμβάνει τη βασική εκπαίδευση είναι ο πιο δύσκολος

αρκετοί παραιτούνται αλλα μετά είναι όλα πιο εύκολα

ο πρώτος χρόνος είναι ο πιο παιδευτικός

καψόνια, γυμναστική, καρφιά, νιλες, υπηρεσίες πολλές, πρήξιμο, δεν ξέρεις πως να συνδυάσεις στρατό και πανεπιστήμιο... Αλλα μετά είναι καλα΄

και μην φανταστεις οτι βγαίνουμε μόνο τετάρτη παρασκευή γιατί αν το νομίζεις αυτό είσαι φοβερά γελασμένη

κάθε μέρα έξω είμαστε

κάθε μέρα για καφέ

παράνομα μεν με το φόβο της τιμωρίας αλλα τη γλυτώνεις

κυρίως ψυχολόγοι στρατολόγοι είναι έξω όλοι μέρα και οι γιατροι σαπίζουν μέσα

ένα είναι σίγουρο: Όσο περισσότερο μένεις στη σχολή τόσο περισσότερο τιμωρείσαι

οπότε τζουυυυςςςς

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα! Πέρασα φέτος ΣΣΑΣ οδοντιατρικό. Ήθελα εάν υπάρχει καποιος οδοντιατρος ή κάποιος που να γνωρίζει να με κατατοπίσει λιγάκι σχετικά με τη σχολή... Επίσης θέλω να μάθω σε ποιο σώμα οι μεταθέσεις είναι λιγότερες. Ευχαριστώ!Εικόνα

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο ΣΣΑΣ οδοντιατρικο μπορει καποιος να εχει ιατριο ενω δουλευει ακομα στον στρατο; Αν δεν μπορει μετα απο ποσα χρονια θα μπορεσει; Η σχολη τους στελνει για μεταπτυχιακα ελλαδα η εξωτερικο; Χρειαζεται πολιτικο μεσον; Πληρωνονται κανονικα ενω σπουδαζουν; Πως επιλεγεις το σωμα και σε ποιο ετος;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης