Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αντρέας ekwter.
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2020 1:43 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Αντρέας ekwter. »

Στρατοδικειο παιρνει αρκετα χρονια συνηθως να γινει. Το προστιμο ειναι σιγουρο και θα σου ερθει στην εφορια. Αν δεν το πληρωσεις θα τοκιζεται και θα φτασει στα υψη και θα τρεχεις και δεν θα φτανεις με την Εφορια. Αν ομως πληρωσεις το προστιμο, ισως γινει στρατοδικειο νωριτερα (πχ σε 2 χρονια) για να διακοπει η ανυποταξια σου Ετσι ωστε οταν θα σε καλεσουν με την επομενη Εσσο, αν δεν εμφανιστεις να σε βγαλουν ξανα ανυποτακτο και να μπορουν να σου ριξουν και νεο προστιμο 6000 ευρω.

Μεχρι να γινεις ΜΚΕ ειναι αρκετα πιθανο να εχει γινει παντως και προφανως θα καταδικαστεις (ποινη με αναστολη αν δεν εχεις προηγουμενες καταδικες) και θα λερωθει το ποινικο σου μητρωο. Το στρατοδικειο μπορει να γινει ειτε πριν την διακοπη της ανυποταξιας σου ειτε μετα. Παντως αν γινει πριν την διακοψεις εσυ, τοτε ειναι πολυ πιθανο να διαταξει το στρατοδικειο μαζι με την ποινη και την διακοπη της ανυποταξιας σου οπως ανεφερα και πριν και φυσικα να κινδυνευεις με νεο προστιμο.

Το προστιμο για να διαγραφει θα πρεπει να βγεις ΜΚΕ (αν εχει ομως προλαβει να γινει στρατοδικειο Το μητρωο δεν "καθαριζεται"). Αν το εχεις πληρωσει απ'ο, τι λενε σχεδον ολοι στο φορουμ δεν επιστρεφεται. Ως ανυποτακτος εξωτερικου δεν εχεις καποια ουσιαστικη προστασια. Θα μπορεις να ερχεσαι Ελλαδα για 30 μερες το χρονο. Αν ξεπερασεις το οριο αυτο γινεσαι ανυποτακτος εσωτερικου και στον ελεγχο διαβατηριων δεν θα σου επιτρεπουν να ταξιδεψεις για UK.

Εγω θα σου ελεγα παντως να μην το ρισκαρεις και να πας στην ωρα σου.
ΜΚΕ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ΜΚΕ »

Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εδώ και έναν χρόνο (μετά από 7 χρόνια διαμονής και εργασίας στην Αγγλία). Ωστόσο, σε έναν μήνα γυρίζω Ελλάδα και θα ήθελα να υπηρετήσω 20 ημέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία. Από ό, τι κατάλαβα, πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου του Λονδίνου, ώστε να αποδείξω με έγγραφα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού (τον τελευταίο χρόνο), σωστά;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω με τίποτα ραντεβού στο προξενείο του Λονδίνου. Αν δεν βρω ραντεβού τον επόμενο μήνα, πριν επιστρέψω Ελλάδα, τι μπορώ να κάνω, ώστε να αποδείξω στη στρατολογία στην Ελλάδα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού τον τελευταίο χρόνο; Μπορώ να πάω στη στρατολογία αυτά τα έγγραφα που πιστοποιούν ότι συνέχιζα να ζω Αγγλία τον τελευταίο χρόνο;

Καμιά άλλη ιδέα;

Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Duster1 »

Dimitris444 έγραψε:Καλησπέρα. Ειμαι 27 και σε λίγους μήνες λήγει η αναβολή. Ειμαι στο εξωτερικό ΗΒ 2 χρόνια. Τι γίνεται σε περίπτωση που βγω ανυπότακτος εξωτερικού; Τρώω 6000 πρόστιμο και με πάνε σίγουρα σε δίκη; Όταν διακόψω την ανυποταξία με πάνε σε δίκη; Γενικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω λευκό το ποινικό μητρώο. Ευχαριστώ


Καλησπερα φίλε Δημήτρη. Απο ότι καταλαβαίνω η αναβολή σου λήγει τέλος του '20. Το οποιο σημαίνει ότι θα σε καλέσουν με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους

ώστε να πάρεις προσωρινή αναβολή μέχρι την μεθεπόμενη ΕΣΣΟ, δηλαδη τον Ιούλιο/Αύγουστο.

Αν δεν παρουσιαστείς, κάποια στιγμή θα γίνεις ανυπότακτος και μετά από μήνες θα σου επιβληθεί και το πρόστιμο. Αυτό μπορείς να το βάλεις σε πολλες δόσεις οταν θα γίνει ληξιπρόσθεσμο ώστε να το πληρώνεις λίγο, λίγο και μέχρι να γίνεις Μ. Κ. Ε. Αν εχεις 2 χρόνια εργασιας αυτή τη στιγμή σου υπολοίπονται αλλα 5 μέχρι να γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικου.

Αν γίνουν τα πράγματα όπως στα περιέγραψα μέχρι να ερθει η ώρα να μπεις στην υποτιθέμενη ΕΣΣΟ του Ιουλίου θα έχει περάσει αλλος ενας χρονος και 4 μηνες. Οποτε θα θες χοντρικά 3μιση χρόνια για ΜΚΕ. Βάλε και τους μήνες που χρειάζονται για να μηνυθεις απο τη στρατολογια αφου δεν παρουσιαστεις του χρονου τον Ιούλιο (γυρω στους 8 μηνες θα παρει και άλλους 10 να επιβληθεί το πρόστιμο απο προσωπικη εμπειρια). Σε δυο χρονια απο τωρα. Οπότε αν το έχεις βάλει σε δόσεις μπορεί μέχι να βγεις ΜΚΕ ένα μεγάλο μέρος του να μην το εχεις πληρώσει και να διαγραφεί το υπόλοιπο.

Στρατοδικεία γίνονται σπάνια και ειδικά σε ανυπότακτους εξωτερικού. Και όποτε γίνονται, γίνονται μετά από αρκετά χρόνια. Βέβαια πάντα υπάρχει η μικρή πιθανότητα να γίνει αλλά είναι υπερβολικά μικρή. ΟΤαν βγεις ΜΚΕ παίρνεις επ' αόριστον αναβολη. Παυεις να είσαι ανυπότακτος.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

ΜΚΕ έγραψε:Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εδώ και έναν χρόνο (μετά από 7 χρόνια διαμονής και εργασίας στην Αγγλία). Ωστόσο, σε έναν μήνα γυρίζω Ελλάδα και θα ήθελα να υπηρετήσω 20 ημέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία.Από ό, τι κατάλαβα, πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου του Λονδίνου, ώστε να αποδείξω με έγγραφα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού (τον τελευταίο χρόνο), σωστά;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω με τίποτα ραντεβού στο προξενείο του Λονδίνου. Αν δεν βρω ραντεβού τον επόμενο μήνα, πριν επιστρέψω Ελλάδα, τι μπορώ να κάνω, ώστε να αποδείξω στη στρατολογία στην Ελλάδα ότι συνεχίζω να διατηρώ την ιδιότητα του μονίμου κατοίκου εξωτερικού τον τελευταίο χρόνο; Μπορώ να πάω στη στρατολογία αυτά τα έγγραφα που πιστοποιούν ότι συνέχιζα να ζω Αγγλία τον τελευταίο χρόνο;

Καμιά άλλη ιδέα;



Στείλτε email ή πάρτε τηλέφωνο στην αρμόδια στρατολογία απευθείας. Όσοι θέλουν να εξαγοράσουν μπαίνουν και εκτός ΕΣΣΟ, αλλά πρέπει να ειδοποιήσουν τουλάχιστον 5 ημέρες πριν την ζητούμενη ημέρα κατάταξης. Εφόσον καταταγείτε, δεν ενδιαφέρεται και κανείς αν ήσασταν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού πιο πριν, εκτός εάν θέλετε κάπως να κάνετε χρήση κάποιου ευεγερτήματος για τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού, οπότε κάπως θα χρειαστεί να το αποδείξετε. Πάντως, στην στρατολογία μάλλον θα είστε ακόμα περασμένος ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ακόμα και χωρίς την βεβαίωση από το προξενείο.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

Αντρέας ekwter. έγραψε:Στρατοδικειο παιρνει αρκετα χρονια συνηθως να γινει. Το προστιμο ειναι σιγουρο και θα σου ερθει στην εφορια. Αν δεν το πληρωσεις θα τοκιζεται και θα φτασει στα υψη και θα τρεχεις και δεν θα φτανεις με την Εφορια. Αν ομως πληρωσεις το προστιμο, ισως γινει στρατοδικειο νωριτερα (πχ σε 2 χρονια) για να διακοπει η ανυποταξια σου Ετσι ωστε οταν θα σε καλεσουν με την επομενη Εσσο, αν δεν εμφανιστεις να σε βγαλουν ξανα ανυποτακτο και να μπορουν να σου ριξουν και νεο προστιμο 6000 ευρω.

Μεχρι να γινεις ΜΚΕ ειναι αρκετα πιθανο να εχει γινει παντως και προφανως θα καταδικαστεις (ποινη με αναστολη αν δεν εχεις προηγουμενες καταδικες) και θα λερωθει το ποινικο σου μητρωο. Το στρατοδικειο μπορει να γινει ειτε πριν την διακοπη της ανυποταξιας σου ειτε μετα. Παντως αν γινει πριν την διακοψεις εσυ, τοτε ειναι πολυ πιθανο να διαταξει το στρατοδικειο μαζι με την ποινη και την διακοπη της ανυποταξιας σου οπως ανεφερα και πριν και φυσικα να κινδυνευεις με νεο προστιμο.

Το προστιμο για να διαγραφει θα πρεπει να βγεις ΜΚΕ (αν εχει ομως προλαβει να γινει στρατοδικειο Το μητρωο δεν "καθαριζεται"). Αν το εχεις πληρωσει απ'ο, τι λενε σχεδον ολοι στο φορουμ δεν επιστρεφεται. Ως ανυποτακτος εξωτερικου δεν εχεις καποια ουσιαστικη προστασια. Θα μπορεις να ερχεσαι Ελλαδα για 30 μερες το χρονο. Αν ξεπερασεις το οριο αυτο γινεσαι ανυποτακτος εσωτερικου και στον ελεγχο διαβατηριων δεν θα σου επιτρεπουν να ταξιδεψεις για UK.

Εγω θα σου ελεγα παντως να μην το ρισκαρεις και να πας στην ωρα σου.


Κατά βάση, η στρατολογία δεν κάνει χουνέρια πλέον, αντιθέτως εάν πληρωθεί ή μπει σε δόσεις το πρόστιμο, εκλαμβάνεται θετικά, καθώς δίνει χρήματα στο κράτος. Δηλαδή, να γίνει πιο γρήγορα στρατοδικείο επειδή πληρώθηκε το πρόστιμο δεν παίζει. Επίσης, κατά βάση, δεν μπαίνουν πλέον δεύτερα ή τρίτα πρόστιμα. Γενικά, επίσης, κατά κανόνα, τα στρατοδικεία, ιδίως για ανυπότακτους εξωτερικού, αργούν. Γενικά, λόγω της οικονομικής κρίσης και της φυγής μεγάλου ποσοστού των νέων προς το εξωτερικό, υπάρχει μια σχετική ανεκτικότητα, η οποία και προβλέπεται και από τον νόμο, βάσει του οποίου είναι αρκετά πιθανό κάποιος να αθωωθεί για την ανυποταξία, λόγω της κατάστασης που πιθανόν τον ανάγκασε να φύγει και να μην υπηρετήσει. Τα υπόλοιπα ισχύουν... Εάν κάποιος μπορεί να πάει να υπηρετήσει, καλό είναι να το κάνει.

Αλλά, εάν όντως δεν μπορεί, είναι προτιμότερο για το κράτος οικονομικά, κοινωνικά και εθνικά, να πράξει τα δέοντα.

Vaggelis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Vaggelis »

Γεια και χαρα,

Ειμαι διδακτορικος φοιτητης (τον Ιουλιο γινομαι 32 χρονων) στις ΗΠΑ και ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Το προστιμο για την ανυποταξια ειναι ηδη στην εφορια. Θελω να επισκεφτω την Ελλαδα το καλοκαιρι. Εαν το προστιμο δεν μπει σε ρυθμιση με την εφορια, μπορει αυτο να επηρεασει την εισοδο ή την εξοδο μου απο την χωρα;

2) Εαν οριστει δικασιμος, πως αυτο επηρεαζει την ανυποταξια μου; Τι σημαινει "Η ανυποταξια διακοπτεται με την παρουσιαση του ανυποτακτου σε οποιαδηποτε στρατιωτικη αρχη για την διακοπη της ανυποταξιας"; Θα πρεπει να παω στο δικαστηριο;

3) Εαν η θητεια εξαγοραστει, το προστιμο των 6000 διαγραφεται, και η μηνυση αποσυρεται;

4) Το χαρτι της ανυποταξιας εκδοθηκε τον Νοεμβριο του 2019. Στην Ελλαδα θα παω το καλοκαιρι του 20. Χρειαζεται να αναιναιωσω το χαρτι της ανυποταξιας;

5) Απο την 1η Ιανουαριου 2021, μπορω να ξεκινησω τη διαδικασια για την εξαγορα; Η πρεπει να περιμενω μεχρι τον Ιουλιο οταν γινω 33;

6) Αυτο ειναι σαν προταση παρα ερωτηση. Καλο θα ηταν τα χρονια που οι διδακτορικοι φοιτητες σπουδαζουν να μπορουν να προσμετριθουν στα 7 χρονια που χρειαζονται για γινει καποιος ΜΚΕ. Η δουλεια που χρειαζεται για ενα διδακτορικο ειναι η τριπλασια απο αυτη που κανει καποιος εχοντας συμβολαιο πληρους απασχολησης. Οι διακτορικοι φοιτητες στις ΗΠΑ εχουν συμβολαιο μερικης απασχολησης αλλα αυτο ειναι μονο στα χαρτια.

Ευχαριστω πολυ και πραγματικα η δουλεια που κανετε ειναι πολυ σημαντικη για εμας.

Βαγγελης

newuser
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 12:35 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από newuser »

Χαίρεται. Μερικές σύντομες ερωτήσεις περί ανυποταξίας εξωτερικού:

  • Υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πόσο καιρό πρέπει να είναι κανείς εξωτερικό για να γίνει δεκτό το πιστοποιητικό από την πρεσβεία; Έχω ετοιμάσει τα πάντα για ένα startup στο εξωτερικό (και τοπικό συνεργάτη), το οποίο αναβλήθηκε στα τέλη του 19 λόγω οικογενειακών προβλημάτων και τώρα λόγω κλειστών συνόρων εξ' αιτίας του κορονοϊού. Εν τω μεταξύ η κατάταξη μου μεταφέρθηκε από Ιούλιο, τον Ιούνιο λόγω της αλλαγής που έγινε πρόσφατα. Αν τα σύνορα ανοίξουν μέσα Μαΐου (όπως είναι η μέχρι τώρα επίσημη ημεορμηνία από ΕΕ) εννοείται πως θα φύγω αμέσως για να προχωρήσω στη σύσταση. Αν ανοίξουν 1η Ιουνίου μπορώ να φύγω και πάλι πρααμονές και να ακολουθήσω τη διαδικασία κανονικά;
  • Εφόσον όλα πάνε κατ' ευχήν και προχωρήσει η ίδρυση, υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για να γίνει η κατάθεση του πιστοποιητικού της πρεσβείας στη στρατολογία;
  • Τέλος, σκοπεύω εντός 2-3 χρόνων να επιστρέψω Ελλάδα (αν Θεού θέλοντος η επιχείρηση πάει καλά) και να τη διαχειρίζομαι πλέον με τοπικό προσωπικό εξ' αποστάσεως. Το πισοποιητικό υποβάλλεται άπαξ για όλο το διάστημα ή πρέπει να στέλνεται νέο ανα τακτά χρονικά διαστήματα;
Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση! Καλή ανάσταση σε όλους!

Κωνσταντινοσ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Κωνσταντινοσ »

Καλησπερα παιδες,

Μολις μου ηρθε μεηλ οτι μπαινω με την επομενη ΕΣΣΟ, Γ', τον Ιουνιο. Κατατασσονται ατομα τωρα εν μεσω πανδημιας; ! Ξερει καποιος κατι;

jacob

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από jacob »


Χαίρεται,

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και έχω εγκλωβιστεί στην Ελλάδα λόγω του lockdown και της ακύρωσης των πτήσεων προς εξωτερικό (η πτήση επιστροφής μου ακυρώθηκε). Πιθανότατα θα ξεπεράσω τις 30 μέρες που δικαιούμαι και από ότι βλέπω αυτή τη στιγμή στο αεροδρόμιο όλες οι πτήσεις εξωτερικού περνάνε από την non-Schengen zone (έλεγχο διαβατηρίων). Καθώς ταξιδεύω προς χώρα Schengen έχω μαζί μου την ταυτότητα μου.

Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα κατά την έξοδό μου από την χώρα; Γίνεται να ελεχθω για τις 30 ημέρες από την ταυτότητα; Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ και καλό κουράγιο σε όλους αυτές τις δύσκολες ημέρες

Άβαταρ μέλους
Mpell13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2020 1:08 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Mpell13 »

Κωνσταντινοσ έγραψε: Καλησπερα παιδες,

Μολις μου ηρθε μεηλ οτι μπαινω με την επομενη ΕΣΣΟ, Γ', τον Ιουνιο. Κατατασσονται ατομα τωρα εν μεσω πανδημιας; ! Ξερει καποιος κατι;

Κανονικά!
ανυποτακτος εξ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ανυποτακτος εξ »

Και εμένα - και είμαι ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και κάτι χρόνια χωρίς να έχει διακοπεί η ανυποταξία... Το χτύπησε κανας ιος το σύστημα τους?
Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

@Vaggelis

1) Γι' αυτό το καλοκαίρι,μάλλον όχι. Γενικά, πάντως, και επειδή τα οικονομικά δεν θα πάνε καλά, λόγω κορωνοϊού, είναι αρκετά πιθανό αλλάξει κάτι σχετικά με τα πρόστιμα στο μέλλον, μετά τον κορωνοϊό.

2) Εάν κάποιος παρουσιαστεί στην στρατολογία, άς πούμε, για να διακόψει την ανυποταξία του, ε, διακόπτεται. Εάν οριστεί δικάσιμος, είστε υποχρεωμένος βάσει των νόμων εσείς ή έστω ένας πληρεξούσιος δικηγόρος σας να πάει στο δικαστήριο προφανώς. Με το δικαστήριο,ναι, αργά ή γρήγορα,θα διακοπεί η ανυποταξία σας. Ακόμα και αν δεν θεωρηθεί ότι παρουσιαστήκατε σε στρατιωτική αρχή για διακοπή της, θα σας συλλάβουν, έστω τυπικά, κάποια στιγμή για την δίκη ή έστω μετά από αυτήν. Σε τυχόν δικαστήριο είναι σημαντικό να δείτε για τι κατηγορείστε και να αποφύγετε να καταδικαστείτε.

3) Θεωρητικά, ναι. Πρακτικά, θα απαιτηθεί και κάποια αλληλογραφία με την αρμόδια στρατολογία. Επίσης, ανάλογα με το πότε θα καταταχθείτε για εξαγορά, ποιος χειρίζεται την υπόθεσή σας και του τι προβλέπει ο νόμος, μπορεί ακόμα και να χρειαστεί να πάτε στο δικαστήριο για την ανυποταξία εν τέλει. Σε λογικά πλαίσια, πάντως, θα πρέπει να αθωωθείτε, εάν έχετε ήδη καταταχθεί. Εάν καταταγείτε πριν το τέλος του 2020, όλα αίρονται αυτοδικαίως. Εάν καταταγείτε το 2021, όμως, δεν προβλέπεται κάτι ανάλογο, οπότε, ανάλογα με την κρίση του νομικού σώματος του στρατού (στρατολογία), θα πράξουν ανάλογα. Στην πράξη, μάλλον, απλά θα έχετε περισσότερη αλληλογραφία και γραφειοκρατία.

4) Θεωρητικά όχι, στην πράξη όμως ναι, καθώς αστυνομία, στρατολογία, προξενεία και πρεσβείες, και ξένες αρχές δεν συνεννοούνται. Άρα, ο αστυνομικός που πιθανόν θα θέλει να δει εάν είστε ανυπότακτος εσωτερικού ή εξωτερικού, θα ζητήσει από εσάς πρόσφατη απόδειξη (νεώτερη των 6 μηνών), καθώς η στρατολογία δεν του την παρέχει.

5) Από 1η Ιανουαρίου 2021.

6) Ανάλογα με το προξενείο / πρεσβεία και του πώς ερμηνεύει τον νόμο, μπορεί και η μερική απασχόληση να προσμετρηθεί στα 7 χρόνια. Ο νόμος μιλάει για βιοποριστική εγκατάσταση. Το ΓΕΕΘΑ κάποιες φορές έχει προσπαθήσει να εκδώσει κάποιες ερμηνευτικές διατάξεις, αλλά αυτές δεν είναι δεσμευτικές για το υπουργείο εξωτερικών (πρεσβείες / προξενεία), το οποίο μπορεί να βεβαιώσει βιοποριστική εγκατάσταση ή όχι. Η λύση είναι η εξής, κάντε forum shopping στα προξενεία, κάποιο θα τα δεχτεί, εφόσον όντως ζείτε (και) με τα λεφτά της μερικής απασχόλησης.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

@neWuser

1. Ναι μεν μπορείτε να φύγετε οποτεδήποτε πριν την ημερομηνία κατάταξης, αλλά το προξενείο ή πρεσβεία, θα ζητήσουν κάποια βεβαίωση (π. Χ. Εγγραφή στον δήμο της ξένης χώρας), ώστε να βεβαιώσουν ότι διαμένετε εκεί και δεν είστε εκεί ας πούμε για ταξίδι / διακοπές / δουλειά 2-3 ημερών. Άρα, είναι ανάλογα...

2. Με το που δεν παρουσιάζεστε, κηρύσσεστε ανυπότακτος εσωτερικού (εκτός εάν σας είχαν δηλωμένο ως διαμένοντα στο εξωτερικό, αλλά και πάλι κατά βάση εσωτερικού θα σας δηλώσουν). Κατόπιν, όταν και εάν η πρεσβεία / το προξενείο τους στείλουν χαρτιά ότι είστε στο εξωτερικό για μακροχρόνια διαμονή, θα σας δηλώσουν ως ανυπότακτο εξωτερικού, όποτε πάτε στην πρεσβεία για την ανάλογη διαδικασία, η οποία μπορεί να γίνει μόνο μετά την ημερομηνία κατάταξης.

3. Χρειάζεται νέο πιστοποιητικό ανά 6 μήνες περίπου, και αν καταλάβουν ότι είστε εντός Ελλάδας και απλά πάτε κάθε έξι μήνες στο εξωτερικό για το πιστοποιητικό, ΔΕΝ θα εξαντλήσουν την επιείκια τους στην περίπτωση σας.

ανυποτακτος εξ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ανυποτακτος εξ »

Κωνσταντινοσ έγραψε:Καλησπερα παιδες,

Μολις μου ηρθε μεηλ οτι μπαινω με την επομενη ΕΣΣΟ, Γ', τον Ιουνιο. Κατατασσονται ατομα τωρα εν μεσω πανδημιας; Ξερει καποιος κατι;



Και εμένα - και είμαι ανυπότακτος εξωτερικού εδώ και κάτι χρόνια χωρίς να έχει διακοπεί η ανυποταξία... Το χτύπησε κανας ιος το σύστημα τους;

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

@jacob

Τυπικά, μπορεί να έχετε πρόβλημα. Δεν μπορείτε να φύγετε πριν ξεπεράσετε τις 30 ημέρες; Πρακτικά, μάλλον δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά, δεν είναι και σίγουρο, καθώς υπάρχει ένα κλίμα ελέγχου και κλήσεων για στράτευση σε ανυπότακτους. Ο έλεγχος για την στρατολογική κατάσταση είτε με διαβατήριο είτε με ταυτότητα είναι ο ίδιος, βάζουν στο σύστημα τους (αστυνομία) τα στοιχεία σας και βλέπουν τι έχει περασμένο το σύστημα.

Το πιο καλό σενάριο είναι να φύγετε μέσω Βουλγαρίας, όπου γενικά δεν είναι εντατικοί οι έλεγχοι (λόγω ΕΕ) και όπου δεν έχουν κλείσει ακόμα,ΝΟΜΙΖΩ, τα σύνορα.

Εάν διαμένετε σε Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία κ. Τ. Λ. το πιο σωστό είναι μάλλον να φύγετε αφού ανοίξουν τα σύνορα γενικά, καθώς δύσκολα θα πάτε σπίτι σας από οπουδήποτε.

Βέβαια, εάν μείνετε Ελλάδα, υπάρχει πάντα ο φόβος της σύλληψης κάποια στιγμή.

Γενικά, κανείς δεν ξέρει πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες