Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από giorgos »

tsiripobina έγραψε:
giorgos έγραψε: Αν ερθει κάποιος εκεί και σε σπρώξει η σου πετάξει κανέναν δυναμίτη η προσπαθήσει να σε χτυπήσει τι γίνεται;



Γιαυτο το λογο ειναι ο παρατηρητης εκει, για να τους προσεχει! Γιατι εχεις κανεναν αχτι;Εικόνα
Όχι απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο όλο αυτό που είναι σαν ρομποτάκια.

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Η αληθεια ειναι πως και εμενα μου φαινεται αστειο...

Παρεπιπτοντως γνωριζει καποιος γιατι οι τσολιαδες κανουν αυτο το βημα;Εικόνα
ΚΩΣΤΑΣΣΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 6:26 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣΣΣ »

Εννοειται οτι θα πεσει καντηλι, πως θα σε ψαρωσουν για να καθεσαι αργοτερα ακινητος και να μη βγαινεις σαν παρταλι στο συνταγμα;
απο τη στιγμη που θα περασετε την πυλη το στρατοπεδου θα τα ακουτε καθημερινως και ανελιπως για το παραμικρο...
οι στολες ειναι πανακριβες γιατι ειναι χειροποιητες, τις χρεωνεσαι και οταν απολυθεις τις επιστρεφεις (δλδ την ξεχρεωνεις)
κουσουρια δεν θα σας μεινουν αν ακουτε αυτα που θα σας λενε οι εκπαιδευτες σας αλλα δεν πρεπει να εχετε και προδιαθεση γιατι οι εκπαιδευση θα χειροτερεψει το ηδη υπαρχον προβλημα.
σε γενικες γραμμες στη φρουρα εχει παρα πολυ ορθοστασια, πολυ ακινησια, οπλοασκησεις, βηματισμο και γυμναστικη για να δυναμωσουν τα ποδια σας.

παιδες, επειδη γενικα το λενε πολλοι για βυσματα και τετοια και ειναι εξω απο το χορό... Και δεν εχουν τα @@ να πανε ΠΦ, ειλικρινα, βυσμα θελει για να φυγεις απο κει μεσα οχι για να μεινεις. Με το "τουφεκι" ψαχνουν ατομα να ερθουν μεσα και δεν θελει κανενας. Απο αυτους που ειναι μεσα και εκπαιδευοντε οι περισσοτεροι θελουν να φυγουν και τους κρατανε με το ζορι, προτιμουν να πανε εβρο παρα να μεινουν κεντρο Αθηνας. Χαχαχαχα
γενικα παντως μην αγχωνεστε και μην ρωτατε πολλα, οσοι γουσταρετε πηγαιντε στη φρουρα και θα φατε καλα... Πλακα κανω, δεν χρειαζετε να ξερετε και παρα πολλα, κακο κανει, θα δειτε μεσα πως ειναι.
δειτε και τα πιο πανω βιντεο που ανεβασε ο cristy να γουσταρετε!
Κάφρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 1:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Κάφρος »

Όσον αφορά το θέμα "βύσμα" εγώ τα έχω δεί διαφορετικά απ'ό, τι τα λες φίλε ΚΩΣΤΑΣΣΣ. Επειδή πλέον είναι μόνο παραμεθώριος η θητεία, ο κόσμος κάνει ό, τι περνάει απ'το χέρι του για να μείνει αμετάθετο Αθήνα. Μέχρι και για υπουργικό βύσμα μου είπαν! Και δεν τα βγάζω απ'το κεφάλι μου, ότι μου λένε εκ των έσω σου παραθέτω.

Προσωπικά πιστεύω ότι όσοι ζητούν ΠΦ για να μείνουν στο κέντρο δεν έχουν το μυαλό τους στο σωστό μήκος κύματος για να ανταπεξέλθουν στο ζόρι της φρουράς. Ελπίζω (εγωιστικά) ότι δεν θα είναι αρκούντως μεγάλος ο αριθμός των βυσματιών ούτως ώστε να με κρατήσει έξω - από τότε που σκέφτηκα την ΠΦ έχω διάθεση να υπηρετήσω. Πρίν ούτε σηκωτό δεν θα με πήγαιναν για φαντάρο.

Εχτές επισκέφτηκα το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη: Τα παληκάρια ήταν όλα πιο ψηλά από εμένα. Τουλάχιστον οι δύο που ήταν εκεί για να προσέχουν τους σκοπούς. Ασόψεται - στα 1,85 (κοντός) ας φορέσω και την Κρητική ενδυμασία έστω! Υπόψιν ότι πλέον υπάρχουν και αστυνομικοί να φρουρούν. Το λέω για την ερώτηση που έγινε πιο πάνω για θέματα επιθέσεων. Μετά το επεισόδιο με την βόμβα νομίζω ότι ανησυχούν περισσότερο για την "υγεία" της φρουράς.

Ήθελα να ρωτήσω: Την στολή αφού την χρεώνεσαι μπορείς να την πάρεις στο τέλος;(εννοώ να πληρώσεις βέβαια)

Τέλος όσον αφορά την εκπαίδευση (πέρα απ'τα καντήλια) αυτό που με ανησυχεί είναι η γνώση που έχουν οι εκπαιδευτές σε θέματα ενδυνάμωσης. Γιατί η βάρβαρη μέθοδος "πάρε άλλες 30 κάμψεις" μόνο κακό κάνει στο σώμα και στους μύες. Χρειάζεται μέθοδος και εμπειρία από μέρους του γυμναστή. Ήταν σχετικός ή ήταν απλά ένας καραβανάς; Ρωτάω για να έχω υπόψιν.

Υπομονή, επιμονή και ζεν.

evzwnas

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από evzwnas »

Κομάντο θα στάξεις έτσι k πας στη φρουρά.

Αυτό που έχεις να κανεις, περίμενε τους αξιωματικούς να έρθουν στο κέντρο μετά την ορκωμοσία.

'Οταν μπούν οι γαλάζιοι μπερέδες, κόκαλο πατάς και καλή ευζωνική.

298 Λελέ.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Κάφρος έγραψε:Όσον αφορά το θέμα "βύσμα" εγώ τα έχω δεί διαφορετικά απ'ό, τι τα λες φίλε ΚΩΣΤΑΣΣΣ. Επειδή πλέον είναι μόνο παραμεθώριος η θητεία, ο κόσμος κάνει ό, τι περνάει απ'το χέρι του για να μείνει αμετάθετο Αθήνα. Μέχρι και για υπουργικό βύσμα μου είπαν! Και δεν τα βγάζω απ'το κεφάλι μου, ότι μου λένε εκ των έσω σου παραθέτω.

Προσωπικά πιστεύω ότι όσοι ζητούν ΠΦ για να μείνουν στο κέντρο δεν έχουν το μυαλό τους στο σωστό μήκος κύματος για να ανταπεξέλθουν στο ζόρι της φρουράς. Ελπίζω (εγωιστικά) ότι δεν θα είναι αρκούντως μεγάλος ο αριθμός των βυσματιών ούτως ώστε να με κρατήσει έξω - από τότε που σκέφτηκα την ΠΦ έχω διάθεση να υπηρετήσω. Πρίν ούτε σηκωτό δεν θα με πήγαιναν για φαντάρο.

Εχτές επισκέφτηκα το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη: Τα παληκάρια ήταν όλα πιο ψηλά από εμένα. Τουλάχιστον οι δύο που ήταν εκεί για να προσέχουν τους σκοπούς. Ασόψεται - στα 1,85 (κοντός) ας φορέσω και την Κρητική ενδυμασία έστω! Υπόψιν ότι πλέον υπάρχουν και αστυνομικοί να φρουρούν. Το λέω για την ερώτηση που έγινε πιο πάνω για θέματα επιθέσεων. Μετά το επεισόδιο με την βόμβα νομίζω ότι ανησυχούν περισσότερο για την "υγεία" της φρουράς.

Ήθελα να ρωτήσω: Την στολή αφού την χρεώνεσαι μπορείς να την πάρεις στο τέλος;(εννοώ να πληρώσεις βέβαια)

Τέλος όσον αφορά την εκπαίδευση (πέρα απ'τα καντήλια) αυτό που με ανησυχεί είναι η γνώση που έχουν οι εκπαιδευτές σε θέματα ενδυνάμωσης. Γιατί η βάρβαρη μέθοδος "πάρε άλλες 30 κάμψεις" μόνο κακό κάνει στο σώμα και στους μύες. Χρειάζεται μέθοδος και εμπειρία από μέρους του γυμναστή. Ήταν σχετικός ή ήταν απλά ένας καραβανάς; Ρωτάω για να έχω υπόψιν.

Υπομονή, επιμονή και ζεν.



Οσοι ειναι βυσματιες μονο και μονο για να μεινουν Αθηνα αποκλειεται να αντεξουν ψυχολογικα και μονο, να πανε φρουρα. Θα πανε κανα λοχο Διοικησεως ή ΜΛΑΤ.
Επισης ορθως φωναζουν ολοι, εκει περα θελεις βυσμα για να φυγεις, οχι για να μπεις. Μπαινεις και παραμπαινεις και χωρις να θες αρκει να εχεις το καταλληλο υψος.
Κάφρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 1:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Κάφρος »

Σας ξαναλέω τα πράγματα Ί ς ω ς και να'χουν αλλάξει με το 9μηνο.

Αγαπητέ eyzwnas, με έχουν πάρει ΣΥΜ στην Λαμία (μην τα ξαναγράφω αναλυτικά). Απόσο πληροφορήθηκα από στελέχη, από εκεί δεν παίρνουν για ΠΦ και πολύ πιθανόν (δεν μου το διευκρίνησαν αυτό) να μην έρχονται καν οι γαλάζιοι μπερέδες για να πάρουν κόσμο. Όπως και να'χει όμως σε ρωτάνε αν ενδιαφέρεσαι για κάποιο σώμα οπότε εκεί είναι η ευκαιρία μου!

tsiripobina καλά τα λες. Όμως το βύσμα θα μπεί και όποιος είναι να πάει θα πάει - μπορεί ναι μεν μετά να αλλάξουν γνώμη (ίσως να αλλάξω και 'γώ γνώμη, δεν θέλω να το παίζω σκληρός) αλλά αν αυτό μ'έχει κρατήσει εμένα απ'έξω τότε τί να το κάνω; Η διαφορά που νομίζω ότι έχω εγώ απ'τους υπολοίπους είναι ότι εμένα με ψήνει η διαδικασία της ΠΦ και το'χω ψάξει όσο περισσότερο μπορώ. Έχω μιλήσει με παιδιά από μέσα, έχω δεί τα βίντεο στο youtube, έχω διαβάσει τί γράφει στην σελίδα τους και πιστεύω ότι είναι αυτό που θέλω περισσότερο.

Ίδωμεν! Θα σας κρατήσω ενήμερους με το τί μέλλει γενέσθαι και με τις εντυπώσεις μου απ'την όλη διαδικασία.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Κάφρος έγραψε:Σας ξαναλέω τα πράγματα Ί ς ω ς και να'χουν αλλάξει με το 9μηνο


Και στο 9μηνο που γνωριζω πηραν ακομη και ατομα που δε θελανε να πανε. Δε ξερω εαν ερχονται να επιλεξουν για συγκεκριμενο αριθμο ατομων καθε φορα αλλα ισως εαν τελικα δηλωνουν πολλοι για φρουρα οσοι κοβονται να τους στελνουν και παραμεθωριο, δε γνωριζω. Παντως αποκλειεται να μη παρουν αυτους που δηλωνουν
Κάφρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 1:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Κάφρος »

Πάντως αν καταφέρω να πάω και δεν έχω την άριστη ψυχοπνευματική [sic] κατάσταση που απαιτείται και δεν την παλέψω, θα γελάω για όλη την θητεία! Έχει γίνει τόσο θέμα η ΠΦ που θα αισθάνομαι μεγάλο ρεζίλι μετά Εικόνα
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Γιατι ρεζιλι; Πολλοι δεν αντεχουν, ή απλα μπορουν αλλα δε θελουν να μπουν στη διαδικασια, μετανιωνουν. Αν το θες οντως σου ευχομαι να σε παρουν και να τα πας πολυ καλα Εικόνα
Κάφρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 1:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Κάφρος »

Ρεζίλι γιατί έχει ξεσηκωθεί όλη η οικογένεια: "το παιδί θέλει να πάει τσολιάς! "
Τόση συζήτηση που έχει πέσει, αισθάνομαι ότι ήδη έχω κάνει την θητεία. Γι'αυτό θέλω να πάω, να χαλαρώσω λίγο. Ποιός θα το'λεγε ότι περιμένω ξεκούραση μέσα, ε;:P

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ευχή, είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Από Δευτέρα ξεκινάει το πανηγύρι... Θα σας ειδοποιήσω για τα νέα της ΠΦ - και στο άλλο thread για το ΚΕΥΠ Λαμίας. Μια φρέσκια ματιά στα πράγματα.

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Κοιταξε, μια συμβουλη... Να πας για εσενα αν θες να πας. Αν το μετανιωσεις μη σκεφτεις "μα τι θα πουν οι συγγενεις μου". Δικη σου η θητεια, δικη σου η ψυχολογια εσυ αποφασιζεις πως θες να την περασεις. Καλος φανταρος ευχομαι απο Δευτερα και υπομονη. Θα σου δωθουν πολλες ευκαιριες να μας πεις τα νεα σου ενω εισαι κεντρο.
ΝΕΟΣ

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Και εγω δευτερα θα ειμαι μεσα, θα ενημερωσω οσους ενδιαφεροντε... Ιδοι εχω μιλησει απο κοντα με παιδια που επιρετησαν ως ευζωνες και μου εχουν δειξει να καταλαβω οτι δεν εχει καμια σχεση με τους υπολοιπους στρατευσημους, οχι οτι ειναι κατι ανωτεροι, εξαρτατε πως το βλεπει κανεις, ομως σιγουρα ειναι μια διαφορετικη εμπειρια που αξιζει να την βιωσει καποιος... Αντε καλη θυτεια να εχουμε...
Κάφρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 1:45 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Κάφρος »

Δεσποινίδες και κύριοι, τα πράγματα ζορίζουν ακόμα περισσότερο. Θα πάρουν πολύ λίγο κόσμο φέτος...

tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Απο που βγηκε αυτο το συμπερασμα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες