ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Αdmin ειναι ρε συ. Δεν εννοει τι γραφεις, αλλα τα κεφαλαια.
Ενταξει, εδω συνηθως γραφουμε λιγα πραγματα οποτε δεν ειναι
ενοχλητικο(για εμενα τουλαχιστον)αλλα τα κεφαλαια ειναι κουραστικα
στο διαβασμα, ιδιαιτερα εαν ειναι μεγαλο το μηνυμα. Μην αρπαζεσαιΕικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Green Berets έγραψε:

Αdmin ειναι ρε συ. Δεν εννοει τι γραφεις, αλλα τα κεφαλαια.
Ενταξει, εδω συνηθως γραφουμε λιγα πραγματα οποτε δεν ειναι
ενοχλητικο(για εμενα τουλαχιστον)αλλα τα κεφαλαια ειναι κουραστικα
στο διαβασμα, ιδιαιτερα εαν ειναι μεγαλο το μηνυμα. Μην αρπαζεσαιΕικόνα


Αυτό ακριβώς...
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

τι πρεπει να κανω για να μπω εποπ ειδ. δυναμεων τι διαδικασια χρειαζεται; και τι δικαιολογητικα;
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Θα τα δεις με την προκηρυξη. Εσυ κοιταξε να εισαι υγιης μονο
και τα υπολοιπα στον καιρο τους, δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι...Εικόνα
loka
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από loka »

παιδια καλησπερα. θελω να σας ρωτησω σε ποσα χρονια βγαινει κανεισ στην συνταξη αμα εισαι εποπ στα λοκ; και δευτερον αμα κανεις ειναι απλα εποπ στα λοκ και εχει πτυχιο τουρκικης γλωσσας αλλαζει τιποτα; ανεβαινει καθολου ο βαθμος του; σας παρακαλω απαντηστε μου S.O.S.
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

1. Για να συνταξιοδοτηθείς από ΕΠ. ΟΠ. προϋποθέτει την μονιμοποίησή σου μετά από επτά (7) υπηρεσίας, με τον βαθμό του Μόνιμου Λοχία.

Η μονιμοποίηση αυτή συνεπάγεται κάποιες προϋποθέσεις και συνοπολογιζόμενες συγκεκριμένα κριτήρια, μητρώο στελέχους, διαγωγή-συμπεριφορά κλπ.

2. Τυχούσα γνώση Τουρκικής ή Αλβανικής ή Βουλγαρικής γλώσσης ή της Σκοπιανικής διαλέκτου, από οιονδήποτε Στρατιωτικό, εκτιμάται ιδιάιτερα!!!

Όμως για να συμμετάσχει κανείς, εφόσον είναι Στρατιωτικός, σε Διπλωματικές Αποστολές προϋποθέτει οπωσδήποτε πτυχίο Νομικής Σχολής, οπότε μάλλον οι επιλογές επαγγελματικής αποκατάστασης στρέφονται προς τις Μυστικές Υπηρεσίες (Ε. Υ. Π. Στρατιωτική Υπηρεσία Πληροφοριών κλπ.).

κουφό..βατράχι!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2008 10:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από κουφό..βατράχι! »

ρε παιδια οποιος ξερει να μου απαντησει. για επ. οπ. στο στρατο ξηρας βγαινει σαν ξεχωριστη ειδικοτητα για ειδικες δυναμεις; η πρεπει να μπεις πρωτα σε οποια αλλη ειδικοτητα και μετα δηλωνεις για ειδικες δυναμεις;
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια φετος τελιωσα το σχολειο με μονο αριθμο στις πανελληνιες... μου αρεσει ο στρατος και σκεφτομαι να μπω μονιμος στο στρατο---> μπορειτε να μου πειτε τα θετικα του και τα αρνητικα που εχει; ξερω οτι στην αρχη πρεπει να παω σε καπιο απομακρισμενο νησι για να παρω μορια και να εχω μετα απο 3χρονια το δικαιομα να μεταφερθω Αθηνα... ειμαι ασχετος σε αυτον το χορο και καθε συμβουλη σας 8α ειναι χρησιμη! ευχαριστω!

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Κοίτα φίλε... Ότι θα πάς σε νησί θα πάς. Αλλά το να πάς Αθήνα θα είναι για λίγο διάστημα ή και για καθόλου. Όμως αυτό εξαρτάται και απ'το όπλο που θα έχεις.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Ως καταδρομεας ειναι πολυ πιθανον να πας Αθηνα για καποια
χρονια γιατι εχει πολλες μοναδες εκει αλλα σιγουρα και νησια...
Ε.Τ.Α.
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 6:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ε.Τ.Α. »

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το θεσμό των ΕΠΟΠ καθώς επιθυμώ να πάρω μέρος στο φετινό διαγωνισμό που αναμένεται. Καταρχήν είμαι 21 ετών με ύψος 1.65, εμφανώς αθλητικό σωματότυπο και κατέχω πτυχίο lower και ECDL. Αυτή τη στιγμή επίσης είμαι φοιτητής ΤΕΙ Αθηνών. Θα ήθελα να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να πετύχω στο διαγωνισμό (χωρίς "μέσο"). Δεδομένου ότι επιθυμώ να υπηρετήσω στο νησί της Λέσβου (ακόμα και δια βίου) που ανήκει στην παραμεθώριο γνωρίζεται αν υπάρχουν μονάδες των Ειδικών Δυνάμεων στο νησί; Κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα ίσως; Οποιος γνωρίζει και συγκεκριμένα στρατόπεδα ας το αναφέρει! Τέλος θα ήθελα να ενημερωθώ και για το αν υπάρχουν σώματα καταδρομέων(Πεζικού δηλαδή) στο νησί και αν μπορώ να υπηρετήσω σε αυτά ως ΕΠΟΠ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Green Berets έγραψε:

Ως καταδρομεας ειναι πολυ πιθανον να πας Αθηνα για καποια
χρονια γιατι εχει πολλες μοναδες εκει αλλα σιγουρα και νησια...
Αν θυμάμαι καλά πρόσφατα είχε αναφερθεί ότι υπάρχει έλλειψη στελεχών σε κάποια νησιά του Αιγαίου. Οπότε ως νέος καταδρομέας θα πάει η "πινέζα" φούλ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που υπηρετεί εκεί.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Green Berets έγραψε:

Ως καταδρομεας ειναι πολυ πιθανον να πας Αθηνα για καποια
χρονια γιατι εχει πολλες μοναδες εκει αλλα σιγουρα και νησια...
Αν θυμάμαι καλά πρόσφατα είχε αναφερθεί ότι υπάρχει έλλειψη στελεχών σε κάποια νησιά του Αιγαίου. Οπότε ως νέος καταδρομέας θα πάει η "πινέζα" φούλ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που υπηρετεί εκεί.

D0D0
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 06, 2008 10:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D0D0 »

παιδια.. χερετω ξανα... εχω μια απορια... μπορει να με πει καποιος... καταρχην πωσ μπενει κανεις στην Ζ-ΜΑΚ.. την διαδικασια, και αν ξερει κανεις αμα η εκπεδευση τους ειναι ειναι σκληρη... ;

(παντα για μονιμοσ μιλαω)...

Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΥΟ ΒΑΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΡΕΝΤΙΝΑ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΙΟΣ Ζ ΜΑΚ. ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ 20-30 ΑΤΟΜΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΘΑ ΠΑΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΙΝΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης