ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣιγμαΕφ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ΣιγμαΕφ »

Παιδιά για να γίνει κάποιος Ιπτάμενος Μηχανικος πρέπει να είναι τουλάχιστον παλιός Επισμηνίας. Το συγκεκριμένο σχολείο είναι αρκετά δύσκολο, καθώς ειδικά στα C-130 η δουλειά του είναι καθοριστική. Ιπτάμενος μπορεί να πάει κάποιος σίγουρα στα C-130, στα C-27 (όπου εκεί έχει και καθήκοντα Load Master, όμως είναι κάπως ευκολότερα αφού το συγκεκριμένο έχει εξελιγμένα ηλεκτρονικά, ενώ στα προηγούμενα είναι κάτι αρκετά πολύπλοκο), στα VIPs (Empraer και Gulfstream) με καθήκοντα περισσότερο σαν Μηχανικού Πτήσεως (αυτοί βάζουν πτητικά ανα 18μηνο, ενώ οι προηγούμενοι ανά 6μηνο). Επίσης μπορεί καποιος να πάει και στα Super Puma. Οι Ηλεκτρονικοι πάνε Ιπτάμενοι μόνο στα Ιπτάμενα Ραντάρ. Όσον αφορά τους Ελεγκτές, αυτοί που πάνε Ιπτάμενοι είναι οι Ελεγκτές Αεράμυνας προερχόμενοι από Ικάρων και επίσης είναι στα Ιπτάμενα Ραντάρ. Νομίζω ότι οι Ελεγκτές Αναχαίτησης απο ΣΤΥΑ δεν βγαίνουν για Ιπτάμενοι.

Παρόλα αυτά πιστεύω πως είναι νωρίς να σκέφτεται κανείς από τώρα για κάτι τέτοιο. Θέλει αρκετά χρόνια, όποτε καλύτερα να δώσετε προτεραιότητες σε άλλα πράγματα που αφορούν το αντικείμενο εξειδίκευσης.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Βγαινουν απο ΣΤΥΑ και ιπταμενοι ελεγκτες αρκει να περασουν το ΣΕΑΦ συνηθως στο ΝΑΤΟ στα Ε3
ΣιγμαΕφ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ΣιγμαΕφ »

Αφού είναι έτσι είναι κάπως δύσκολο κάποιος Ελεγκτής απο ΣΤΥΑ να γίνει ιπτάμενος, αφού το συγκεκριμένο σχολείο τον περνούν σαν αξιωματικοί, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό σημαίνει μετά από 20 χρόνια υπηρεσίας... Πάντως στα Ιπτάμενα Ραντάρ (Empraer) και οι 5 ελεγκτές είναι προερχόμενοι από Ικάρων.
ΣΤΥΑ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ΣΤΥΑ »

Κωστας έγραψε:Τοσο συχνα; Καθε 4 χρονια μετατιθενται και στην ξηρα, εγω ειχα ακουσει οτι ειναι πιο σπανιες στην αεροπορια...
Λάθος πληροφορίες και πάλι οι μεταθέσεις δεν είναι κάτι στανταρ. Μπορεί και να παρεις και 7 μεταθέσεις μπορεί και καμία παίζου ρόλο πολλά Ειδικότητα, οικογενειακή κατασταση γνώσεις, πόσο καλος είσαι στην δουλειά σου και αλλα πολλα
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

ΣΤΥΑ έγραψε:
Κωστας έγραψε:Τοσο συχνα; Καθε 4 χρονια μετατιθενται και στην ξηρα, εγω ειχα ακουσει οτι ειναι πιο σπανιες στην αεροπορια...
Λάθος πληροφορίες και πάλι οι μεταθέσεις δεν είναι κάτι στανταρ. Μπορεί και να παρεις και 7 μεταθέσεις μπορεί και καμία παίζου ρόλο πολλά Ειδικότητα, οικογενειακή κατασταση γνώσεις, πόσο καλος είσαι στην δουλειά σου και αλλα πολλα

Μπορείς να μας πεις πιο είναι το συνηθισμένο;
Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι που δεν παίρνουν πολλές μεταθέσεις λόγω ειδικότητας κλπ αλλά αυτοί όπως ξέρεις είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
Όσο για το ''πόσο καλός είσαι στη δουλειά σου'' ... Απλά είναι αστείο.
Αν Έλεγες για το ''πόσο καλός είσαι στο γλύψιμο'' θα συμφωνούσα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Χριστο υπαρχουν ατομα με 10-15 σχολεια απο ΣΤΥΑ που τρεχουν ενδιαφερονται και αγαπανε τη δουλεια τους...
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

roverr24 έγραψε:Χριστο υπαρχουν ατομα με 10-15 σχολεια απο ΣΤΥΑ που τρεχουν ενδιαφερονται και αγαπανε τη δουλεια τους...

Βρε δεν αντιλέγω σ' αυτό... Απλά λέω ότι δεν είναι προϋπόθεση Για Μη μετάθεση.
Ξερεις πόσους καλούς ξέρω που τους στείλανε στα νησακια αντί κάποιων ''βυσματουχων'';
Αυτά γίνονται και μεταξύ των καλών.

nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

Καλησπέρα φίλοι μου.

Είμαι απόφοιτος της ΣΤΥΑ 25 χρόνια τώρα.

Υποσμηναγός αυτή τη στιγμή.

Λοιπόν σκέφτομαι να την κάνω από την Αεροπορία και επειδή είδα ότι υπάρχουν οι γνώσεις για μερικές απορίες μου σκέφτηκα να τις θέσω εδώ.

Η ειδικότητά μου είναι Τ-Η, στη σχολή βγήκα σαν μηχανικός ραντάρ, επειδή τότε ήταν χωρισμένες οι ειδικότητες σε ΜΤ ΜΡ, δηλ. Μηχανικός τηλεπικοινωνιών και μηχανικός ραντάρ αντίστοιχα.

Λέω λοιπόν τώρα που θα την κάνω, να ασχοληθώ σαν ιδιώτης με Τις Εναλλακτικές πηγές ενέργειας.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Το πτυχίο της σχολής μπορώ να το αναγνωρίσω και πως;

2. Ισοδυναμεί με κάποιο αντίστοιχο ΤΕΙ ή κάπια άλλη σχολή;

3. Έχω το δικαίωμα Να κάνω έναρξη εργασίας σε άλλο επάγγελμα και ποιός θα είναι ο ασφαλιστικός φορέας, ή δεν χρειάζεται, εφόσον υπάρχει ήδη.

Ευχαριστώ όλους για τυχόν απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Για να ασχοληθεις με ΑΠΕ πρεπει να διαθετεις πτυχιο ηλεκτρολογου η μηχανολογου μηχανικου πολυτεχνειου η μηχανικου περιβαλλοντος, η ΑΤΕΙ μηχανολογιας, ηλεκτρολογιας η ενεργειακης τεχνολογιας η πτυχιο φυσικου.το πτυχιο σου αναγνωριζεται ως Γ κατηγοριας ραδιοτεχνιτη και κατοπιν εξετασεων μπορεις να παρεις Β' η Α΄ κατηγοριας συνυπολογιζοντας και τα χρονια υπηρεσιας που ησουν ενεργα τεχνικος. Οσα σχολεια και αν εχεις περασει δε προσμετρωνται για το πτυχιο ραδιοηλεκτρολογου. Συνηθως οι αποφοιτοι ΣΤΥΑ ειναι πολυ ανωτεροι απ το μεσο ηλεκτρονικο που φτιαχνει τηλεορασεις αλλα οχι τοσο καλοι οσο ενας αυτοματιστης ΑΤΕΙ, ειδικα της δικης σου γενιας. Δε μπορεις να ασχοληθεις με ΑΠΕ, μονο ν ανοιξεις καποια εταιρεια, που να επισκευαζεις, πουλας, ηλεκτρονικα, ασυρματους, ρανταρ, δορυφορικα, συναγερμους, πλακετες, συστηματα ισχυος plc αυτοματισμους κτλ κτλ, ελπιζω να σε καλυψα, για περαιτερω πληροφοριες θα απευθυνθεις στο ΣΑΣ, συλλογος αποφοιτων ΣΤΥΑ στην Χαλκοκονδυλη στην Αθηνα, αυτοι ξερουν καλυτερα γιατι εγω ειμαι αξ/κος ΠΝ και μπορει να μου διαφευγει κατι

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος roverr24 την Παρ Ιουν 25, 2010 2:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

Να συμπληρώσω ότι πλέον με το νέο ασφαλιστικό που προωθεί η κυβέρνηση θα χάσεις το 60% της σύνταξης σου αν εργάζεσαι ως συνταξιούχος και είσαι κάτω από 55 ετών.

nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

ΟΚ, κατάλαβα τι παίζει, λίγο πολύ αυτά είχα στο μυαλό μου.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι το κράτος δεν σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με κάτι εφόσον θα χάσεις το 60% της σύνταξης... Και σε διώχνει από τα 43 με το έτσι θέλω! Στη θέση μου τι θα κάνατε εσείς θα φοροδιαφεύγατε ή όχι;

Γιατί αυτό που θέλω να κάνω, θα το κάνω, αλλά ήθελα με νόμιμο τρόπο, τώρα με αναγκάζει να το κάνω παράνομα.

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

18 ετών στη σχολή +35 χρόνια υπηρεσίας =53
Άρα υποχρεωτικά σε διώχνουν Στα 53 και όχι στα 43
Αν φύγεις στα 43 είναι δική σου επιλογή
Βέβαια με τα νέα δεδομένα μετά το 2011 Δεν θα υπάρχει ούτε αυτή την επιλογή.
Όσο για την παράνομη εργασία, τα πράγματα θα σφίξουν πολύ και το ρίσκο θα είναι μεγάλο.
Ήδη αν σε πιάσουν να εργάζεσαι γίνεται διακοπή της σύνταξης για αρκετούς μήνες μέχρι να ξεμπλέξεις.
nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

XristosK έγραψε:18 ετών στη σχολή +35 χρόνια υπηρεσίας =53
Άρα υποχρεωτικά σε διώχνουν Στα 53 και όχι στα 43
Αν φύγεις στα 43 είναι δική σου επιλογή
Βέβαια με τα νέα δεδομένα μετά το 2011 Δεν θα υπάρχει ούτε αυτή την επιλογή.
Όσο για την παράνομη εργασία, τα πράγματα θα σφίξουν πολύ και το ρίσκο θα είναι μεγάλο.
Ήδη αν σε πιάσουν να εργάζεσαι γίνεται διακοπή της σύνταξης για αρκετούς μήνες μέχρι να ξεμπλέξεις.
Το γνωρίζω αυτό για τα 53 φίλε μου, αλλά όπως λες και εσύ σε διώχνουν με τον τρόπο τους, καθώς το 11 δεν ξέρεις τι θα συμβεί !

Η παράνομη εργασία δίνει και παίρνει στη χώρα μας, μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας, ειδικά μερικοί που το παίζουν νόμιμοι σε όλα, κάνουν τις μεγαλύτερες παρανομίες.

Το να ενισχύσεις λίγο το εισόδημά σου, δεν είναι και η μεγαλύτερη παρανομία, αν είσαι λίγο προσεκτικός δεν έχεις πρόβλημα.

M1

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από M1 »

XristosK έγραψε:
Μπορείς να μας πεις πιο είναι το συνηθισμένο;
Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι που δεν παίρνουν πολλές μεταθέσεις λόγω ειδικότητας κλπ αλλά αυτοί όπως ξέρεις είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
Όσο για το ''πόσο καλός είσαι στη δουλειά σου'' ... Απλά είναι αστείο.
Αν Έλεγες για το ''πόσο καλός είσαι στο γλύψιμο'' θα συμφωνούσα.
Το σημαντηκότερο είναι η ειδικότητα πχ ένας μηχανικός που αρχικά θα εκπαιδευτεί στα Μirrage δεν προκειτε να φύγει ποτέ από Τανάγρα. Οκ και το γλυψιμο το δέχομαι αλλα είναι μερικα στανταρ. ¨αμα εχειε τσατσο τον ΑΓΕΑ οκ όλα γινονται αλλά πόσοι νομίζεις έχουν τόσο καλό τσάτσο;
ρ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Ενας ομως που εχει εξειδικευθει στο ρανταρ της siemens Η της Marconi ειναι καταδικασμενος να μενει σε νησακια η ψηλα βουναλακια για χρονια.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης