ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Titis »

Σαν ανθυπολοχαγός πρέπει να έχεις έστω lower στα αγγλικά. Οπότε αν δεν έχεις πάρει μεχρι τώρα lower θα το πάρεις μέσω της σχολής. Οπότε θα ασχοληθείς με τα αγγλικά σοβαρά. Ένα αυτό. Και δεύτερο θα έχεις σε περίοδο ακαδημαϊκης εκπαίδευσης 4 ώρες αγγλικά την βδομάδα οπότε δεν τα γλιτώνεις.
Illusion never changed into something real!
bistong

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από bistong »

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την σσε. Φοραω γυαλια μυοπιας. Θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα σε οτι αφορα την εκπαιδευση στην αρχη; Πχ θα εχω δυσκολια στον πεδιο μαχης κλπ κλπ; Επισης φοραω και φακους επαφης. Θα εχω χρονο να τους φοραω το πρωι και να τους βγαζω το βραδυ ωστε να μην με ενοχλουν τα γυαλια; Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Άβαταρ μέλους
Cadet_59
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 03, 2015 6:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Cadet_59 »

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με την εκπαίδευση λόγω της μυωπίας. Θα σου πρότεινα όμως να φοράς τα γυαλιά μιας και στην αρχή δε θα έχεις χρόνο ούτε να φοράς το πρωί τους φακούς, ούτε και να τους βγάζεις το βράδυ.
"Res,non verba!"
ImperatorIoannes
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2016 11:48 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από ImperatorIoannes »

Καλησπέρα σας.

Είμαι μαθητής Α Λυκείου και από τις σχολές που μελετάω για να διαλέξω είναι η ΣΣΕ. Θέλω παρα πολύ να πάω στα Όπλα. Με ενδιαφέρει η ύλη που κάνει κανείς στην Ευελπίδων (μιλάμε για εξωτερική πολιτική, στρατηγική κτλ). Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τα "αρνητικά" αν υπήρχαν στην Ευελπίδων; Υπάρχουν προοπτικές για μια καλή καριέρα στο στρατό ή και στα ανώτατα αξιώματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ιωάννης.
Νικος

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Νικος »

Γεια σας παιδια ειμαι σιγουρος οτι θελω να γινω λοκατζης. Στην σχολη ευελπιδων τι μαθηματα θα κανω; Και τι μαθηματα θα δωσω για να περασω απο το λυκειο στην σχολη ευελπιδων
Βουλα_
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2017 5:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Βουλα_ »

Μπορει να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση της ΣΣΕ λογω έλλειψης γεωγραφικών γνώσεων;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από marsupilami »

Βουλα_ έγραψε:Μπορει να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση της ΣΣΕ λογω έλλειψης γεωγραφικών γνώσεων;
οχι

anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από anaktas »

Βουλα_ έγραψε:Μπορει να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση της ΣΣΕ λογω έλλειψης γεωγραφικών γνώσεων;


Άμα ήταν να χαν πρόβλημα οι γεωγραφικά αμαθείς, τότε οι μισοί εισακτέοι θα χαν φύγει... Θα σου μάθουν και από την καλή και από την ανάποδη γεωγραφία, αλλα το αγαπημένο: Η ομαδική εκμάθηση ιστορίας...
Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
Kwstakhs123
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 01, 2020 5:08 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Kwstakhs123 »

Θελω να ρωτησω, ειναι απαραίτητο να εχεις lower για να μπεις στη σχολη Ευελπίδων;
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από GeoCommand »

Όχι, μονο στην Ικαρων απαιτείται.
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τα διδασκόμενα μαθήματα στην ΣΣΕ. Έχω ψάξει σε πολλά σάιτ αλλά δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που ψάχνω. Όποιος εύελπις ξέρει, ας μου απαντήσει παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από GofGof »

Η εκπαίδευση χωρίζεται σε ακαδημαϊκή σωματική και στρατιωτική. Και οι τρεις κατηγορίες έχουν μαθήματα απλά κάποια έχουν και πρακτικό κομμάτι. Η ακαδημαϊκή εκπαίδευση περιλαμβάνει μαθηματικά φυσική χημεία ιστορία ψυχολογία δίκαιο και ξένες γλώσσες. Η στρατιωτική έχει δύο μαθήματα, θεωρητική στρατιωτική εκπαίδευση και εφαρμοσμένη στρατιωτική εκπαίδευση. Τέλος είναι η σωματική αγωγή. Ακόμα στο τρίτο έτος υπάρχουν τα μαθήματα ροής τα οποία διαφέρουν για όπλα και σώματα. Μέχρι τότε δεν υπάρχει καμία διάκριση και όλοι κάνουν τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
NikosFy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 10:54 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Ακαδημαϊκή εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από NikosFy »

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα καποιος παρακαλω να μου πει τι μαθηματα κανει καποιος στην στρατιωτικη σχολη;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Ιαν 14, 2022 9:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης