Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κανένας

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Κανένας »

Εγώ πέρασα από αυτή του 251 πρόσφατα για την τελική κρίση. Καθαρά τυπική η όλη διαδικασία, τόσο εκεί, όσο και πιο πριν στον γιατρό, όχι παραπάνω από 30 δευτερόλεπτα.Καλή τύχη σου εύχομαι, και να είναι παρόμοια η εμπειρία σου.

Στην απαλλαγή, ίσως είναι προτιμότερα να μην πηγαίνετε μέσω φρουραρχείων αλλά κατευθείαν στο στρατόπεδο, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση.

malvinan
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 03, 2018 3:31 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από malvinan »

Γιατι το πιστεύεις αυτό; Για το φρουραρχείο.

Τι σε ρώτησαν στην επιτροπή; Μακάρι να ξεμπλεξω κι εγώ γρήγορα με έχει φάει το αγχος

Κανένας

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Κανένας »

Το πιστεύω για τους παρακάτω λόγους:

Α) Μέσω στρατοπέδου θα πας με όλη την μάζα που είναι για αναβολές/απαλλαγές, άρα περισσότερος κόσμος, θα θέλουν να τους ξεπετάξουν γρήγορα μέσα στο κατακαλόκαιρο. Σε αντίθεση που αν πας μέσω φρουραρχείου, που πάει ο καθένας όποτε θέλει στην επιτροπή, άρα λιγότερος όκγος, παραπάνω πιθανότητες να θέλουν να ζορίσουν την διαδικασία AN θέλουν

Β) Νομίζω πως αν πας μέσω στρατοπέδου, φαίνεται σαν να έχεις καταταχθεί και κρίθηκες "ακατάλληλος" για στράτευση και σε έδιωξαν. Είναι κάτι που το προτιμούν για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, αλλά whatever flotas their goat που λένε οι Αμερικανοί. Δεν φαίνεται πουθενά στην ζωή σου ως πολίτης.

Γ) Δική μου θεωρία επίσης, η διαδικασία του φρουραρχείου είναι πιο του "σαλονιού", δείχνει ότι το έχεις ψάξει το θέμα, κάτι που μπορεί να τους υποψιάσει και να έχουν προκατάληψη. Όλα αυτά τα λέω και με βάση το 424 που είναι πιο στραβόξυλα από ότι έχω διαβάσει. Ξέρω ότι όσοι πήγαιναν Τρίπολη με χαρτί, έφευγαν με 2ετη απευθείας, από το φρουραρχείο ήσουν μαξ στον ένα χρόνο. Εγώ πήγα 2 φορές φρουραρχείο, αλλά στο τέλος μέσω στρατοπέδου. Που όμως ήμουν "τυχερός" γιατί το στρατόπεδο ήταν το... Νοσοκομείο. Αλλά και να μην ίσχυε αυτό, μάλλον θα πήγαινα στην Τρίπολη.

Δ) Για δικιά σου ψυχική ηρεμία/ισορροπία. Τελειώνεις την ίδια μέρα με αυτό το πράγμα, και δεν τραβάει 2 μήνες μεταξύ φρουραρχείου και την ενημέρωση της στρατολογίας μετά την επιτροπή

Ο Γιατρός στα 30" που με "εξέτασε", με ρώτησε αν θέλω να υπηρετήσω. Απλά και ξεκάθαρα.

Η επιτροπή, δεν ήθελε καν να κάτσω. Με ρώτησε αν ασχολιέμαι με κάτι, αν έχω σπουδάσει, αν έχω άγχος και αν με παρακολουθεί κάποιος. Όχι, ναι, ναι, ναι οι απαντήσεις. Στο τέλος μου είπαν να πάω στο καλό. Περί τα 30" και αυτή η διαδικασία.

Είδα άτομα που εμφανώς δεν είχαν τίποτα, και δεν μπήκαν καν στην διαδικασία να πείσουν για το αντίθετο, να φεύγουν με την απαλλαγή. Για αυτό χαλάρωσε, ειδικά εσύ που έχεις και χαρτιά από νοσοκομείο κλπ. Δεν θες, δεν πας. Όσο και να σε ψαρώνουν στο 424.

Geor
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 11:26 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Geor »

Γεια σας, εχω περασει απο επιτροπή απαλλαγών τελος Μαΐου! Μέχρι τωρα δν μου εχουν στείλει κατι, γνωρίζετε ποτε έρχεται η απαντηςη;
gargon10
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 7:33 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gargon10 »

Καλησπέρα σας,

Πέρασα από την επιτροπή απαλλαγών τον περασμένο μήνα. Είχα γνωμάτευση για Ι5 και απαλλαγή από ορθοπαιδικό του 424.

Όταν μπήκα στην αίθουσα για να είμαι ειλικρινής οι γιατροί μου άρχισαν τις ερωτήσεις τύπου γιατί σου έγραψε ο γιατρός Ι5, εμείς δε σε βλέπουμε τόσο χάλια.

Μάλιστα μου ειπώθηκε ότι κατά την γνώμη τους καλό θα ήταν να καταταχθώ και από κει και πέρα αν δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω να ξαναπεράσω από το 424 για εξετάσεις και όλη την διαδικασία.

Έπειτα με ρώτησαν αν είμαι σύμφωνος με αυτό και φυσικά εναντιώθηκα από την πρώτη στιγμή λέγοντας τους ότι με περιμένει δουλειά και ιατρικές εξετάσεις που δυστυχώς ο Ε. Σ δεν μπορεί να παρέχει. Φάνηκε να μην τους ενδιαφέρει όμως εγώ τους είπα την αλήθεια και μάλιστα τελειώνοντας αναφέρθηκα στο γεγονός πως εάν αποφασίσουν ότι θα πρέπει να καταταχθώ και χειροτερέψει η κατάσταση της υγείας μου την ευθύνη φέρουν αυτοί.

Από εκέι και έπειτα ζήτησαν να δουν τις εξετάσεις μου και τις γνωματεύσεις που είχα και φυσικά είναι από ιδιώτες ιατρούς και μου ζήτησαν να περάσω έξω.

Σε λίγα λεπτά με φώναξαν πάλι μέσα για να πάρω τις εξετάσεις και δεν μου έδωσαν καμία σαφή απάντηση με το τι θα επακολουθήσει παρα μόνον ότι η απάντηση είτε είναι Ι4 είτε Ι5 θα έρθει στο σπίτι ταχυδρομικώς σε 7-10 μέρες.

Αφού πέρασε μία ολόκληρη εβδομάδα και εγώ ημουν μέσα στο αγχος γιατί δεν ήξερα αν θα μπορέσω να γυρίσω για δουλειά ή να ετοιμάσω το σάκο μου για κατάταξη, πήρα τηλέφωνο στη στρατολογία και μου είπαν ότι η απάντηση της επιτροπής είναι απαλλαγή Ι5.

Έπειτα ζήτησα και ένα πιστοποιητικό μέσω ΚΕΠ για να το δω και γραπτώς και έφτασε σε 2 μέρες.

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι εάν υπάρχουν γνωματέυσεις ιατρών και εξετάσεις που να αποδεικνύουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγέιας μην φοβάστε. Οι γιατροί δεν είναι όυτε χαζοί ούτε θέλουν να έχουν την ευθύνη για την κατάσταση της υγείας κάποιου!

Καλό Καλοκαίρι,

Ένας πολίτης

pantelis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 6:15 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από pantelis11 »

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φορουμ. Το Μάϊο έκανα όλα τα απαραίτητα βήματα για να μπορέσω να πάρω αναβολή λόγω ενός καρδιολογικού προβλήματος που αντιμετώπιζα. Πήγα με τα χαρτιά μου στο φρουραρχείο στην Αθήνα και αυτοί με έστειλαν απέναντι στο 401 να με δει ο καρδιολόγος. Εκεί ο γιατρός μου έκρινε πως χρήζω ένα χρόνο αναβολή και ακολούθως γύρισα στο φρουραρχείο. Ως εδω όλα καλά.

Ακολούθως, γύρισα στο ΡΟΥΦ με τα χαρτιά μου και υπέγραψα το παραπεμπτικό στην υγειονομική επιτροπή απαλλαγών (πλέον το κάνουν έτσι αντί να το στέλνουν με ταχυδρομείο). Εκεί μου είπαν να περιμένω μέχρι τέλος Μαϊου για να πάνε τα στοιχεία μου στην επιτροπή απαλλαγών. Ήμουν συνέχεια σε επικοινωνία μαζί και με την επιτροπή απτα τέλη Μαϊου μέχρι αρχές Ιουνίου (το παραπεμπτικό έγραφε πως η επιτροπή θα λάμβανε χώρα στις 7 Ιουνίου). Ούτε λίγο πριν τις 7 Ιουνίου ούτε μέτα κατάφερα να βγάλω άκρη απο το Τηλεφωνο (μου έλεγαν πως δεν έχουν λάβει κάτι και πως θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου). Δεν έλαβα ποτέ ούτε τηλεφώνο ούτε κάτι με το ταχυδρομείο.

Τελικά, κηρύχτηκα ανυπότακτος με γράμμα που έλαβα από τη στρατολογία και έχω φάει πρόστιμο 6000 (έχω ήδη πληρώσει ένα πρόστιμο).

Στο Ρουφ είπαν οτι με έψαχναν και δε με έβρισκαν. Και οτι πρέπει να σπάσω ανυποταξία, και να κάνω ξανά όλη τη διαδικασία για αναβολή λίγο πριν την εσσο Νοεμβρίου. Να φτάσω στο ίδιο σημείο δηλαδή να είμαι λίγο πριν περασώ στην επιτροπή απαλλαγών και εκεί ίσως μπορέσουμε να δούμε για διαγραφή του προστίμου λόγω ανωτέρας βίας.

Σίγουρα ήταν λάθος μου που έκατσα και περιμένα δική τους επικοινωνία αλλα τωρα ότι έγινε έγινε. Πως να το χειριστώ; Να εμφανιστώ πάλι με τα ίδια ιατρικά χαρτιά που είχα προσκομησει την προηγούμενη φορά; Θα μπορούσε να βοηθήσει ο γιατρός στο 401;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος μου.

Παντελής

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από dn24 »

pantelis11 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φορουμ. Το Μάϊο έκανα όλα τα απαραίτητα βήματα για να μπορέσω να πάρω αναβολή λόγω ενός καρδιολογικού προβλήματος που αντιμετώπιζα. Πήγα με τα χαρτιά μου στο φρουραρχείο στην Αθήνα και αυτοί με έστειλαν απέναντι στο 401 να με δει ο καρδιολόγος. Εκεί ο γιατρός μου έκρινε πως χρήζω ένα χρόνο αναβολή και ακολούθως γύρισα στο φρουραρχείο. Ως εδω όλα καλά.

Ακολούθως, γύρισα στο ΡΟΥΦ με τα χαρτιά μου και υπέγραψα το παραπεμπτικό στην υγειονομική επιτροπή απαλλαγών (πλέον το κάνουν έτσι αντί να το στέλνουν με ταχυδρομείο). Εκεί μου είπαν να περιμένω μέχρι τέλος Μαϊου για να πάνε τα στοιχεία μου στην επιτροπή απαλλαγών. Ήμουν συνέχεια σε επικοινωνία μαζί και με την επιτροπή απτα τέλη Μαϊου μέχρι αρχές Ιουνίου (το παραπεμπτικό έγραφε πως η επιτροπή θα λάμβανε χώρα στις 7 Ιουνίου). Ούτε λίγο πριν τις 7 Ιουνίου ούτε μέτα κατάφερα να βγάλω άκρη απο το Τηλεφωνο (μου έλεγαν πως δεν έχουν λάβει κάτι και πως θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου). Δεν έλαβα ποτέ ούτε τηλεφώνο ούτε κάτι με το ταχυδρομείο.

Τελικά, κηρύχτηκα ανυπότακτος με γράμμα που έλαβα από τη στρατολογία και έχω φάει πρόστιμο 6000 (έχω ήδη πληρώσει ένα πρόστιμο).

Στο Ρουφ είπαν οτι με έψαχναν και δε με έβρισκαν. Και οτι πρέπει να σπάσω ανυποταξία, και να κάνω ξανά όλη τη διαδικασία για αναβολή λίγο πριν την εσσο Νοεμβρίου. Να φτάσω στο ίδιο σημείο δηλαδή να είμαι λίγο πριν περασώ στην επιτροπή απαλλαγών και εκεί ίσως μπορέσουμε να δούμε για διαγραφή του προστίμου λόγω ανωτέρας βίας.

Σίγουρα ήταν λάθος μου που έκατσα και περιμένα δική τους επικοινωνία αλλα τωρα ότι έγινε έγινε. Πως να το χειριστώ; Να εμφανιστώ πάλι με τα ίδια ιατρικά χαρτιά που είχα προσκομησει την προηγούμενη φορά; Θα μπορούσε να βοηθήσει ο γιατρός στο 401;

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος μου.

Παντελής



Παντελή.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Για να ξεκινήσω λίγο ανάποδα από το τέλος όσων λες, ο γιατρός δε μπορεί να σε βοηθήσει πλέον.

Θα κάνεις όλη τη διαδικασία από την αρχή όπως σου είπαν, μέρος-δόση του προστίμου κακώς πλήρωσες αλλά εν πάση περιπτώσει, και θα διαγραφεί το πρόστιμο σου για λόγους ανωτέρας βίας, να είσαι προσεκτικός με τη διαδικασία, και όταν βρεθείς στα κατάλληλα άτομα στις επιτροπές, φρουραρχείο κλπ, να το αναφέρεις.

Στη θέση σου θα έβαζα στρατιωτικό δικηγόρο, αλλά απαιτεί χρήματα, μόνο και μόνο για το ψυχικό σου κομμάτι, που ουσιαστικά είναι δική τους ευθύνη, παρόλο που ένα μικρό μερίδιο ευθύνης έχεις κι εσύ που δεν πήγες από εκεί να πιέσεις καταστάσεις, όμως επαναλαμβάνω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το φέρουν αυτοί.

Μην ανησυχείς, θα δικαιωθείς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
pantelis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 6:15 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από pantelis11 »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοούσα ότι έχω πληρώσει ήδη ένα πρόστιμο παλιότερα. Αυτό τώρα είναι καινούργιο και προφανώς θα το κυνηγήσω να διαγραφεί εαν μπορέσω. Ξέρεις μήπως (ή κάποιος που να διαβάζει μέσα από το φόρουμ) στοιχεία ειδικών δικηγόρων; Αν και η διευθύντρια στο ρουφ μου είπε όχι δε χρειάζεται να εμφανιστείς με δικηγόρο. Μου έδωσαν την εντύπωση ότι εάν κάνω τα προβλεπόμενα, θα μου το διαγράψουν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Leonidasmazo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 08, 2018 3:14 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Leonidasmazo »

Καλησπέρα.. Μου ήρθε χαρτί να παρουσιαστώ στις 12 Νοέμβρη και το φύλλο πορείας μου το έφερε η αστυνομία στις 6 Νοέμβρη... Ήθελα να πάρω απαλλαγή και κίνησα όλες τις διαδικασίες, αλλά με το Ελληνικό κράτος καταθεσα τα χαρτιά στις 9 Νοεμβρίου στην ανάλογη στρατολογια... Ερώτηση 1: παρχει πιθανότητα επειδή έστειλα τα χαρτιά μου 3 μέρες πριν αντί για 6-7 που λένε αυτοί να έχω θέμα; ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Ο γιατρος μου έδωσε απαλλαγή για 1 χρόνο λόγο κρίσεις πανικού και με παραπέμπει στην ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΑΠΑΛΛΑΓΩΝ, υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει η γνωμάτευση απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ και να μη μου δώσουν την απαλλαγή του 1 χρόνου;

Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kostas888 »

Φίλε Λεωνίδα δεν θα έχεις πρόβλημα που κατέθεσες τα χαρτιά σου 3 μέρες πριν παρουσιαστεις αφού είσαι μέσα στην προθεσμία. Ακομη και την ημέρα που παρουσιάζεσαι να έκανες τα χαρτιά σου δεν θα είχες πρόβλημα! Συνήθως η Επιτροπή επικυρώνει την γνωμάτευση του γιατρού που σε παραπέμπει χωρις να κανουν περαιτερω ερωτησεις οποτε εκτιμω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να κάνει η επιτροπή είναι να μειώσει τον χρόνο της αναβολής αλλά και αυτό σπάνια. Αυτα βαση της δικιάς μουεμπειρίας που πήρα απαλλαγή εν τέλει μετά από δύο χρόνια αναβολών.
Leonidasmazo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 08, 2018 3:14 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Leonidasmazo »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Κώστα... Να είσαι καλά!!! Εικόνα
Τενεκές
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2018 2:45 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Τενεκές »

Παιδιά μια απάντηση όποιος ξέρει. Δεν κατάφερα να βρώ κάτι μέσω αναζητήσεων και δεν θυμάμε από την πρώτη μου αναβολή.

Η ημερομηνία για να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών είναι ανοιχτή για μιά μέρα μόνο; Ή για ένα διάστημα κάποιων ημερών; Ρωτάω γιατί έχω μια πολύ σημαντική υποχρέωση μέσα στον μήνα και αν συμπέσουν την ίδια μέρα θα έχω σοβαρό πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Leonidasmazo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 08, 2018 3:14 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Leonidasmazo »

Έχω μια ακόμη απορία παιδιά και όποιος γνωρίζει ας μου τη λύσει! Γιατί περνάω ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΑΠΑΛΛΑΓΏΝ ενώ είναι η πρώτη μου αναβολή (του ενός χρόνου?) Ενώ ο φίλος μου πέρασε ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΑΠΑΛΛΑΓΏΝ μόνο την τρίτη φορά που ήταν να πάρει και το Ι5... (ο φίλος μου έκανε αυτήν την διαδικασία πριν 2 χρονια) Έχει αλλάξει κάτι και πρέπει να περνάμε από ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΑΠΑΛΛΑΓΏΝ κάθε φορά που περνουμε την αναβολή του ενός χρόνου; Έχω μπερδευτεί...
Θανασης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Θανασης »

Ήταν παρουσιαστώ στις 12 του Νοέμβρη. αλλα λόγω προβλημάτων υγείας αλλά και ψυχολογ γιων αλλά και του πατέρα μου έχει καρκίνο δεν μπορώ να πάω. Εγώ θέλω να απαλλαγώ. Εγώ υπάγομαι στο φρουραρχειο Μεσολογγίου εγώ επειδή βιαζόμουν γτ δεν είχε γιατρό πέρασα από την επιτροπή του Δήμου. Αυτό μου έδωσαν 1 χρόνο αναβολή. Μετά μου είπε στείλε τα χαρτιά σου μέσω κεπ για παραπομπή στην επιτροπή απαλλαγών. Τα έστειλα. Εγώ πρέπει να περάσω και από το γιατρό του στρατοπέδου του Μεσολογγίου για να μου βγάλει το ι η θα μου το πουν στην επιτροπή αν θα απαλλαγω
νικολας

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από νικολας »

Παιδια η αναβολη επ αοριστον ποτε δίνετε; Υπαρχει περιπτοωση ν παρεις επ αοριστον αναβολη μετα απο 2 χρόνια αναβολων; Ξερει κανεις; Και επείσης αν απορίψει η επιτρόπη τν απαλλαγή μπορέις να ξαναπεράσεις απο επιτροπη;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες