ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τα επόμενα 2 έτη δεν θα γίνουν προσλήψεις και οι σχολές δεν θα υπάρχουν στο μηχανογραφικό το έχουμε αναφέρει καμιά δεκαριά φορές.
vaso@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 07, 2013 4:20 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από vaso@6 »

http://www.esos.gr/article/mathites-dhmotiko-eidiseis/panelladikes_2013_ti_prepei_gnorizoyn_ypopsifioi_stratiotikes_sxoles_astynomikes_tefaa
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Περσινά ξινά σταφύλια μας έβαλες, αυτό ίσχυε για τις πανελλήνιες του 2013, φέτος είναι το 2014, τώρα αν εσύ επιμένεις και θεωρείς ότι θα δεις τις αστυνομικές σχολές στο φετινό μηχανογραφικό είναι δικό σου θέμα.

Και το άρθρο που έβαλες έχει ημερομηνία 16/2/2013.
Stroumfita_88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 3:12 am
Τοποθεσία: Υπαστυνόμος
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Stroumfita_88 »

Αυτό Ισχύει Κ για τους Αστυνομικούς Που Τελειώσαν Την Αστυφυλάκων Κ Θέλουν Να μπουν στην Αξιωματικών.
Giorgos_Z
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 16, 2013 10:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Giorgos_Z »

Καλησπερα απο εμενα. Εχω ορισμενες αποριες για την σχολη αλλα και για μετα.

1) Πρακτικη τα καλοκαιρια θα κανουμε πανω σε τι;
2) Τα μαθηματα τις σχολης θα ειναι δυσκολα για μαθητες τεχνολογικης/θετικης κατευθυνσης που δεν τα πανε καλα με την αποστηθιση;
3) Τι καθηκοντα θα εχουμε οταν με το καλο βγουμε απο την σχολη;
Orfeas

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Orfeas »

Καλημέρα Είμαι Αστυφύλακας και θα δώσω πανελλήνιες εξετάσεις για την Αξιωματικών και θέλω να ρωτήσω... Δικαιούμαι κάποια ειδική άδεια για τις ημέρες των εξετάσεων; Και μετά θα πρέπει να ξαναδώσω τις ιατρικές και αθλητικές εξετάσεις;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Orfeas έγραψε:Καλημέρα Είμαι Αστυφύλακας και θα δώσω πανελλήνιες εξετάσεις για την Αξιωματικών και θέλω να ρωτήσω... Δικαιούμαι κάποια ειδική άδεια για τις ημέρες των εξετάσεων;
Άδειες Αστυνομικών
Orfeas έγραψε:Και μετά θα πρέπει να ξαναδώσω τις ιατρικές και αθλητικές εξετάσεις;



Διάβασε την προκήρυξη .

Giorgos_Z έγραψε:Καλησπερα απο εμενα. Εχω ορισμενες αποριες για την σχολη αλλα και για μετα.

1) Πρακτικη τα καλοκαιρια θα κανουμε πανω σε τι;
2) Τα μαθηματα τις σχολης θα ειναι δυσκολα για μαθητες τεχνολογικης/θετικης κατευθυνσης που δεν τα πανε καλα με την αποστηθιση;
3) Τι καθηκοντα θα εχουμε οταν με το καλο βγουμε απο την σχολη;


1. Σε Αστυνομικά τμήματα, το πάνω σε τι εξαρτάται, μπορεί να κόβεις κλήσεις, μπορεί να κάνεις και πεζές περιπολίες, αυτό το καθορίζουν οι ανώτεροι.
2. Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, σελίδες 3,4 και 5 κυρίως.
3.Aνάλογα την υπηρεσία που θα πας, τροχαία, άμεση δράση, δίκυκλα, γενικά έχει πολλές υπηρεσίες δες εδώ .
Άβαταρ μέλους
billykobe
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 23, 2014 3:34 am
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από billykobe »

Καλημερα σας! Μολις εκανα εγγραφη... Περασα ΣΑΕΑ φετος αλλα επειδη μου ηρθε ουρανοκατεβατο και δεν το εχω ψαξει και πολυ, μπορει καποιος να μ πει 2-3 πραγματακια για τη σχολη; Κυριως με ενδιαφερουν οι απολαβες ως δοκιμος, και τα μαθηματα...
Samufly
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2012 3:23 am
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Samufly »

Καλυτερα να αρχισει να σε ενδιαφερει η Αστυνομια. Ετοιμασου γιατι μολις επεσες στα βαθια. Προλαβαινεις βεβαια να δωσεις την θεση σου σε καποιον που δεν θα παει εκει. "ουρανοκατεβατος" αλλα το γουσταρει.
teo96
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 9:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από teo96 »

Γεια σας. Ειμαι μαθητης της Γ λυκειου και δινω σε 100 μερες περιπου! Εχω ονειρο ζωης να γινω αστυνομικος. Εγω προσωπικα δεν εχω θεμα αν θα μπω αστυφυλακων ή αξιωματικων (να πω την αληθεια προτιμω αστυφυλακας γιατι θελω να ειμαι μαχιμος). Γι αυτο το λογο γραφω τωρα εδω. Θελω να ρωτησω αν σαν αξιωματικος μπορεις να εισαι μαχιμος οπως ο αστυφυλακας. Δηλαδη να εισαι στο πεζοδρομιο. Αν ναι τι υπηρεσιες υπαρχουν για τον μαχιμο αξιωματικο, εχεις και χαρτουρα αν εισαι μαχιμος; Α και κατι εχω ακουσει οτι αμα μπεις σε μια συγκεκριμενη υπηρεσια σαν αξιωματικος πρεπει να μεινεις εκει σε ολη τη ζωη σου. Δηλαδη αμα μπω αξιωματικος τροχαιας μπορω να γινω καποια στιγμη αξιωματικος ματ. Συγγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μόνο λογικά να το πάρουμε μάχιμος σαν αστυφύλακας ένας αξιωματικός δεν μπορεί να γίνει, είναι ανώτερος και έχει άλλα καθήκοντα, πεζοδρόμιο δεν μπορεί να βγει ένας αξιωματικός εκτός και αν αναφερόμαστε σε μέτρα (πορείες κτλπ), μάχιμη υπηρεσία που έχει "άρωμα" από πεζοδρόμιο είναι η ασφάλεια.

Χαρτούρα ένας αξιωματικός έχει πάντα, δηλαδή και υπηρεσία "μάχιμη" να βρεις σίγουρα θα έχεις και τίποτα δικογραφίες έξτρα οπότε θα πρέπει να βρεις έξτρα χρόνο για όλα αυτά.

Γενικά ένας αξιωματικός μπορεί να πάει σε μάχιμη υπηρεσία όπως ΕΚΑΜ, ΟΠΚΕ αλλά γενικά επειδή προτιμάς την μάχιμη υπηρεσία καλύτερα να επιλέξεις την αστυφυλάκων.

teo96 έγραψε: Α και κατι εχω ακουσει οτι αμα μπεις σε μια συγκεκριμενη υπηρεσια σαν αξιωματικος πρεπει να μεινεις εκει σε ολη τη ζωη σου.


Εννοείται πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Τόλης1997

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Τόλης1997 »

Γειά σε όλους του χρόνου δίνω πανελλήνιες με πρώτο στόχο τη ΣΑΕΑ. Είμαι προβληματισμένος γιατί βλέπω την κατάσταση που επικρατεί... Το σύνολο των εισακτέων μειώθηκε 50% φέτος στην προκήρυξη (απο 500→250 στην Αστυφυλάκων και απο 80→40 στην ΣΑΕΑ). Δεν με νοιάζει αυτό στην ουσία αλλά αν θα πάρουν του χρόνου άτομα στις σχολές. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει; Έχετε κάποια πληροφορία;

Ευχαριστώ

alexakis7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 4:46 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από alexakis7 »

Οπως εχουν τα πραγματα αυτη την στιγμη που μιλαμε, οι φετινοι επιτυχοντες και οι επιτυχοντες του 2015 θα εισαχθουν στις σχολες το 2016. Τωρα αν θα αλλαξει κατι στην πορεια, κανεις μας δεν το ξερει.
~312 λελε~
Άβαταρ μέλους
Antonisss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2015 7:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Antonisss »

Καλησπέρα σας,
Δίνω πανελλήνιες του χρόνου την περίοδο 2015-16 και θα ήθελα να περάσω με το καλό στη σχολή αξιωματικών ελληνικής αστυνομίας !
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να μπω στην υπηρεσία εναέριων μέσων (Υ. Ε. Μ. Ε. Α.) ή στη Διεύθυνση εγκληματολογικών ερευνών (ΔΕΕ)
PLtoon
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 2:41 am
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από PLtoon »

Antonisss έγραψε:Καλησπέρα σας,
Δίνω πανελλήνιες του χρόνου την περίοδο 2015-16 και θα ήθελα να περάσω με το καλό στη σχολή αξιωματικών ελληνικής αστυνομίας !
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να μπω στην υπηρεσία εναέριων μέσων (Υ. Ε. Μ. Ε. Α.) ή στη Διεύθυνση εγκληματολογικών ερευνών (ΔΕΕ)

ένα πράγμα θα χρειαστείς
καλό βίσμα
"οπουδήποτε οποτεδήποτε επιχειρήν"
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες