Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Βασίλης »

Παιδιά μια ερώτηση... Μπορώ απο την σχολή ευελπίδων να παω για αξιωματικος Ο. Υ. Κ ή μονο ΛΟΚ και τα σχετικά των ειδικών δυνάμεων της ξηράς;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Βασίλης έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση... Μπορώ απο την σχολή ευελπίδων να παω για αξιωματικος Ο. Υ. Κ ή μονο ΛΟΚ και τα σχετικά των ειδικών δυνάμεων της ξηράς;
Μπορείς αλλά πρέπει να συμπληρώσεις 4 χρόνια υπηρεσίας εκτός ΣΣΕ δηλαδή στο βαθμό του Υπολοχαγού...
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
vesst
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vesst »

Επειδη δηλωσα και γω τη ΣΜΥ τωρα στο μηαχανογραφικο μου μηπως μπορεις να μου πεις τι παιζει με τις μερες εξοδου; Επειδης απο την τελιωσω μετα πως επιλεγω τη μοναδα ειδικων δυναμεων; Π. Χ απο θελω καταδρομεις η βατραχια; Και κατι που δεν ξερω δεν με πολυενδιαφερει κιολας γιατι το κανω γιατι γουσταρω αλλα με τις μισθους τι παιζει; Ευχαριστω εκ των προτερων ...
Nikos

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos »

Παιδια και εγω θελω να περασω στην ευελπιδων και θελω να μπω στις ειδικεω δυναμεις κ συγκεκριμενα στα Λοκ αλλα και εγω "κολαω"στις πολλες μεταθεσεις. ΞΕρω οτι Ε. Δ πας μονο απο την πτερυγα των οπλων αλλα ειδικοτητα περνεις με κληρωση. Ε. Δ παω με οτι ειδικοτητα μου κατσει η πρεπει να ειμαι τυχερος; Επησεις επησεις διαλεγω εγω σε ποιο σωμα των ε. Δ θελω να παω ή με στέλνουν αυτοι; Και αν παω στα λοκ οι μεταθεσεις λογικα θα ειναι συγκεκριμενες ε; Δηλ Ναουσα, Δραμα, Θεσσαλονικη, αντε και στο ΚΕΕΔ στην αθηνα Σωστα?
ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ »

Φιλε νικο ΛΟΚ πας μονο απο πεζικο. συνηθως στο πεζικο μπαινεις ευκολα επειδη υπαρχουν πολλες θεσεις. αλλα να ξες οτι για να πας ΛΟΚ θα πρεπει να δωσεις καποια αθληματα. οσο για τις μεταθεσεις δεν ξερω. φετος δινεισ?
Nikos

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos »

Οχι φιλε δν δινω φετος. Εδωσα με τις προηγουμενες πανελληνιες και περασα σε ενα τει.\
Τωρα ψηνομαι να ξαναδωσω πανελληνιες για στρατιωτικες σχολες και μαζευω πληροφορίες.
Οι μεταθεσεις με αγχωνουν λιγο Εικόνα

*Καταλαβανω οτι αν πολοι ρωτανε για ενα πραγμα ανοίγετε ενα καινουργιο θεμα και μπραβο σας γιατι δειχνει οτι εσχολειστε με το φορουμ και βοηθατε και ολους εμας που εχουμε απορίες αλλα ειναι πολυ "σπαστικο"Εικόνα να ψαχνουμε και να μην βρισκουμε να ποστ μας. Ειδικα την πρωτη φορα ειμουν μες στα νευρα γτ νομιζα οτι μου τα σβινετε Εικόνα
Nikos

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos »

Εισαι μικρος ακομη αλλα τελος παντων...

Για να γινεις αξιωματικος του στρατου πρεπει να δωσεις παννεληνιες εξετασεις και να περασεις στην ΣΣΕ (Στρατιωτικη σχολη ευελπιδων) που με το που βγεις γινεσε αξιωματικος ή

στην ΣΜΥ (Σχολη μονιμων υπαξιωματικων) που γινεσαι υπαξιωματικος και με τα χρονια θα εξελισεσαι.

Απλα την ΣΣΕ εχεις μεγαλυτερο βαθμο (ξεκινας απο ανθυπολοχαγος) ενω απο ΣΜΥ ξεκινας απο λοχιας.

Οι βαθμοι σου στα τετραμηνα του σχολειου δν θα παιξουν κανενα ρολο

Nikos

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos »

ΣΤΡΑΤΟΣ έγραψε:Καλημερα μαγκες για μονιμος ειδικες δυναμεις απο ΣΜΥ πρεπει να κανεις καποι αθλημα απο μικρος; Ρωταω γιατι οσους γνωστους εχω εκαναν κοπηλασια ή κολυμβητηριο απο μικροι. Και αναρωτιεμαι μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο. Παρακαλω να απαντησει καποιος που γνωριζει ευχαριστω
Δεν νομιζω να πρεπει να εχεις κανει καποιο αθλημα.

Αρκει να εχεις την φυσικη κατασταση για να περασεις την δοκιμασιες για να μπεις Ε. Δ

μανος

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από μανος »

Γεια σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και θα ηθελα να ρωτησω
α) μπορει κανεις οταν τελειωσει τη σχολη να παει Λ. Ο. Κ, και σχετικα με αυτο δηλωνεις και αν αντεξεις μενεις η ειναι κατι αλλο;
β) επισης πμορεις να πας Ο. Υ. Κ;
γ) εχει αρκετες μεταθεσεις, μπορεις να κανεις οικογενεια;

σας ευχαριστω προκαταβολικα και παρακαλω να απαντηση καποιος που γνωριζει,

και παλι ευχαριστω!
Νικος

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικος »

μανος έγραψε:Γεια σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και θα ηθελα να ρωτησω
α) μπορει κανεις οταν τελειωσει τη σχολη να παει Λ. Ο. Κ, και σχετικα με αυτο δηλωνεις και αν αντεξεις μενεις η ειναι κατι αλλο;
β) επισης πμορεις να πας Ο. Υ. Κ;
γ) εχει αρκετες μεταθεσεις, μπορεις να κανεις οικογενεια;

σας ευχαριστω προκαταβολικα και παρακαλω να απαντηση καποιος που γνωριζει,

και παλι ευχαριστω!


1) Για να πας στα ΛΟΚ κ γενικα Ε. Δ πρεπει να εχεις τελειωσει ΣΣΕ-οπλα (ανθυπολοχαγος) ή ΣΜΥ-οπλα (λοχιας)
Απλα δν ξερω αν διαλεγεις εσυ για το σε ποιο σωμα των Ε. Δ θες να υπηρετησεις.
2) Ναι μπορεις! Αλλα δν ξερω τι και ποσο σχολεια των Ε. Δ πρεπει να βγαλεις για να πας
3) Φιλε η ζωη του στρατιωτικου ειναι πολυ δισκολη. Ειδικα αν εισαι στις Ε. Δ θα εχεις περιορισμενο χρονο για να βλεπεις την οικογενεια ς γτ ολη την ημερα θα εισαι σε ασκησεις. Τωρα με τις μεταθεσεις δν ξερω τι παιζει κ εγω αυτο θελω να μαθω

Johnys

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Johnys »

Για σας. Εγω θέλω να πάω ευελπίδων αλλα μετά θέλω να ακολουθήσω σταδιοδρομία ως αξιωματικός των ε. Δ. Δεν μπορώ ν πάω ουκ. Αλλά η μακ έχει καμιά διαφορα απ΄τους ουκ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από παπακι »

Αρκετα μεγαλη. Ειναι οι καταδρομεις των βραχονησιδων και των ξερων του Αιγαιου. Βεβαια και αυτοι χρησιμοποιουν καταδυτικους εξοπλισμους για να πλησιασουν μια νησιδα αλλα οχι επι τω πλειστω οπως τα ΟΥΚ. Κατι σαν τα "ΛΟΚ" των νησιων φαντασου τα ΜΑΚ.
Johnys

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Johnys »

Δεν γίνεται όμως να πας ουκ από ευελπίδων;
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από παπακι »

Κατι εχω ακουσει οτι μπορεις να πας σε κατι βατραχανθρωπους του στρατου. Αλλα ουκ δεν μπορεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης