ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ελενα

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από ελενα »

Κωστας έγραψε:Εχει πολλες διεξοδους υποτιθεται, δηλαδη εγω αμα κατσω θα παω και για μεταπτυχιακο, το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα και για να βγει και η σχολη, και τωρα ειδα την ΣΤΥΑ, και απ'οσο μπορω να φανταστω αφου δεν το χω ζησει, μου αρεσει σαν δουλεια


Μεταπτυχιακο πλεον κανουν οι παντες! Εγω ειχα περασει Διοικηση επιχ/σεων αλλα ξαναεδωσα κ περασα ΣΥΔ Δεν την παρατησα επειδη ηταν δυσκολη αλλα ηταν δυσκολο το μετα κ αλλιως περιμενα την σχολη σε θεματα επαγγελματικων δικαιωματων κ αλλιως τα γνωρισα στην σχολη. Τωρα ομως παλι σπουδαζω σε ΑΕΙ οικονομικο οχι για βαθμολογικη εξελιξη μονο αλλα επειδη θελω να το τελειωσω και αυτο
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από XristosK »

Κωστας έγραψε:Εχει πολλες διεξοδους υποτιθεται, δηλαδη εγω αμα κατσω θα παω και για μεταπτυχιακο, το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα και για να βγει και η σχολη, και τωρα ειδα την ΣΤΥΑ, και απ'οσο μπορω να φανταστω αφου δεν το χω ζησει, μου αρεσει σαν δουλεια

Μήπως προσπαθείς να πείσεις το εαυτό σου ότι σου αρέσει;
Δεν σε βλέπω και τόσο συμβιβασμένο στο θέμα των μεταθέσεων...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XristosK την Παρ Φεβ 19, 2010 9:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Δεν ξερω μπορει κιολας! Γιαυτο το σκεφτομαι, αλλα και απο το φυσικο μηπως σκεφτομαι κατι που να μου αρεσει... Για μηχανολογικα και τετοια ελεγα αλλα και με μεταπτυχιακο μετα δεν θα εχω τα δικαιωματα οποτε δυσκολα τα πραγματα
maria

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από maria »

Γεια σας! Ειμαι μαθητρια της τριτης λυκειου και μεχρι 30.4 πρεπει να στειλω τα χαρτια μου στην σχολη πρωτης προτιμησης. Σκεφτομαι να δηλωσω στυα αλλα θελω να ρωτησω τα εξης: Καταρχην πως ειναι οι συνθηκες της σχολης για ενα κοριτσι; Και ακομα μπορω αφου τελειωσω τα 2 χρονια της εκπαιδευσης να σπουδασω σε καποια αλλη σχολη ανεξαρτητα απο την ειδικοτητα που θα εχω παρει στην στυα οπως π. Χ στο μαθηματικο; Θα πρεπει να παραιτηθω απο την ΠΑ για ν το κανω αυτο η θα μπορω ν δουλευω ταυτοχρονα και ν σπουδαζω; ευχαριστω εκ των προτερων. Ελπιζω να απαντησετε οσο Δυνατον πιο γρηγορα!

ρ

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από ρ »

Ναι μπορεις να σπουδασεις οπου θες αρκει να το δηλωσεις στην υπηρεσια και στην εξεταστικη μπορεις να παιρνεις αδεια για να διαβασεις και να πας να δωσεις, καλες ειναι οι συνθηκες καθε χρονο το 40 τοις εκατο σχεδον της στυα ειναι γυναικες ητοι καμια 80αρια κοπελες το χρονο
petrol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 2:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από petrol »

Μολις γραφτηκα στο φορουμ...
ενδιαφερομε για τι στυα δινω πανελλαδικες φετος...

ισχυει οτι ριχνουν καψονι οι 2οετης στους 1οετης; Δηλαδη αν ερ8ει ενας μισος απο εμενα σε διαπλαση 8α πρεπει να τον ακουσω η επιτρεπετε να τον βαλω εγω να κανει με το ζορι πους απς κξερω γω (πλακα κανωΕικόνα)
απλα μ φαινετε περιεργο αυτο

λογω πολυτεκνιας τιν βαση τιν πιανω... Απλα πρεπει να χασω 12 κιλα μεχρι τις εξετασεις.

αοδε και διαιτα... Τι κανει κανεις για ενα μισθο
giorgos

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από giorgos »

Ρ Εχεις καμια σχεση με την π. Α; Γιατι μου φανικες πολυ ψαγμενοσ Αν θες Πες μ να σου δωσω ενα μαιλ να σε ρωτησω και αλλα απο εκει :)
ρ

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από ρ »

Στο ΠΝ Ειμαι αξιωματικος, αλλα ο πατερας μου ειναι υψηλοβαθμος διοικητικος στην ΠΑ και ασχολειται με στρατολογικα-δικαστικα-θεματα προσωπικου, εχω μεγαλωσει σε μοναδες της ΠΑ, υπαρχουν ομως εδω μεσα ατομα στην ΠΑ κυριως απο ΣΥΔ και ΕΠΥ
ΣιγμαΕφ

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από ΣιγμαΕφ »

Παιδιά πριν κάνετε την επιλογή σας για μια στρατιωτική σχολή να το ψάξετε γύρω από όλα τα θέματα. Θα συμφωνήσω με αυτούς που λένε ότι ο στρατός δεν είναι χαβαλές. Σίγουρα όσο περνάει ο καιρός μέσα στην σχολή τα πράγματα χαλαρώνουν, όμως δεν πρέπει να ξεχάσεις ποτέ ότι το γεγονός ότι είσαι στρατιωτικός θα σε ακολουθεί παντού. Το καλύτερο λοιπόν που έχει να κάνει κάποιος νεοεισαχθέντας είναι να μάθει να προσαρμόζεται απόλυτα στην οποιαδήποτε κατάσταση, όποια σχολή κι αν αφορά. Δεν πρέπει να σκέφτεται κανείς μόνο τα χρήματα ούτε το αμετάθετο που προσφέρει κάποιος κλάδος ή ειδικότητα. Και κυρίως κανείς να μην μπει μόνο και μόνο επειδή το θέλουν οι γονείς του.

Όσον αφορά την συγκεκριμένη σχολή θέλω να επαυξήσω την θέση κάποιων. Η σχολή ανέκαθεν είχε Διοίκηση απαρτιζόμενη από αποφοίτους της. Σήμερα και η Διοίκηση και οι Διευθύνσεις απαρτίζονται επίσης από αποφοίτους της. Η επιλογή της ειδικότητας είναι το Α και το Ω σε όλη τη μετέπειτα πορεία του καθενός. Γι΄αυτό τον λόγο πρέπει να το δει κάποιος από όλες τις πλευρές και κυρίως να το συσχετίσει με αυτό που θέλει να κάνει. Ας μην σταθεί στο θέμα των μεταθέσεων, καθώς κανείς ποτέ δεν ξέρει πως εξελίσσονται τα πράγματα (π. Χ. Παλιότερα μια ολόκληρη μοίρα των Α-7 μεταφέρθηκε και μαζί όλοι οι τεχνικοί της!)

Οι δυο ειδικότητες για τις οποίες έγινε λόγος παραπάνω είναι διαφορετικές. Είναι αδιαμφισβήτητο πως ο Μηχανοσυνθέτης έχει πάρα πολλή δουλεια έξω για αρκετά χρόνια. Ο Ε. Α. Πέραν από το ότι αν δεν παέι σε Πύργο Ελέγχου δουλεύει σε ωράριο 1 προς 3,(που σημαίνει ότι κάνει μια ολόκληρη μέρα υπηρεσία και έχει τρεις οφ), είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ ειδικοτήτων, γι΄αυτό να διαλέξετε με γνώμονα την κλίση σας.

Για τις μεταθέσεις των Μηχανοσυνθετών ισχύει κάπως αυτό που αναφέρει ο Damian, όμως δεν είναι απόλυτο. Απλά συνήθως αποφεύγεται κάτι τέτοιο, επειδή μετά χρειάζεται επανεκπαίδευση στον άλλο τύπο, κάτι χρονοβώρο. Δεν υπάρχει δηλαδή το στάνταρ πως με ότι ξεκινήσεις θα τελειώσεις. Μπορεί κάποιος μετά από αρκετά χρόνια σε μαχητικά (σημ.: Για τους Μηχανοσυνθέτες το σίγουρο είναι ότι κατα 95%+ θα πάρουν αρχική τοποθέτηση σε Πολεμική Μοίρα, που σημαίνει χοντρικά 110ΠΜ,111ΠΜ,114ΠΜ,115ΠΜ,116ΠΜ,117ΠΜ,) να πάει στα μεταγωγικά ή VIP's (112ΠΜ, Ελευσίνα). Επίσης η συγκεκριμένη ειδικότητα από την οποία κάποιος μπορεί να γίνει ιπτάμενος και να βάλει εξάμηνα πτητικά,(στα C-130 και C-27 σίγουρα -δεν είμαι σίγουρος για τα Super Puma,VIP's,Cl-2,4.15, αν και νομίζω ότι εκεί βάζουν ανα 18μηνο). Όμως για να γίνει κάποιος Ιπτάμενος Μηχανικός πρέπει να έχει αρκετή εμπειρία (χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος βαθμός και μέτρηση γι' αυτό, είναι σαν όριο αυτός του Αρχισμηνία ή παλιού Επισμηνία -δηλαδή 6 με 7 χρονια υπηρεσιας). Επίσης, υπάρχει και η δυνατότητα μετεκπαίδευσης στο εξωτερικό (ή συμμετοχή σε διάφορες ασκήσεις) με σημαντικότατο παράγοντα την πιστοποίηση και γνώση Αγγλικών, κάτι που ισχύει τις περισσότερες ειδικότητες (για κάποιες δεν είμαι σιγουρος, αλλά σίγουρα επίσης μπορούν οι Τ-Η, Ε. Α, Οπλουργοί)

Το τρίτο ερώτημα του Damian είναι αρκετά σοβαρό. Εδώ πρέπει να τονιστεί πως αν κάνεις σωστά την δουλειά σου και είσαι σωστός επαγγελματίας, τότε δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα. Και αυτό μπορεί να γίνει με την κατάκτηση της γνώσης, ξεκινώντας μέσα από την σχολή και συνεχίζοντας και έξω. Επίσης όσον αφορά το θέμα της υποβάθμισης της σχολής που ορθά έθεσες αναρωτήσου: Θεωρείται υποβαθμισμένη μια σχολή στην οποία η βάση πρόπερσυ στις 16200 μόρια και πέρσυ στις 16700 (σε σχέση με τις αντίστοιχες υπ/ξκων που ήταν κάτω από 10000 μόρια), ενώ ο πρώτος εισήχθει με 18700 μόρια και 18900 αντίστοιχα (!) ; Και σου παρέθεσα πρόσφατα δεδομένα (πχ βαση 07:16900+... ).

Ελπίζω να σας βοήθησα με συγχωρείτε αν έχω κάτι λάθος σε αυτά... Καλή δύναμη και επιτυχία στις εξετάσεις σας και εύχομαι να περάσετε εκεί που επιθυμείτε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Μάιος 16, 2010 1:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
giorgos

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από giorgos »

Τις ειδικοτητες τις επιλεγεις η Γινεται κληρωση;
Fontbonne

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Fontbonne »

Γενικά μιλώντας, δεν κοβουν στις προκαταρτικες εξετασεις. Αυτο ισχυει για Τη ΣΤΥΑ. Στην Αθηνα ειναι πολυ χαλαρα τα πραγματα. Χιλιαρι το παιρνανε ΟΛΟΙ αρκει να μην το παρατησει καποιος και να μην κανει και πολύ μεγάλο χρόνο. Δεν κοιτανε το χρόνο αλλά την προσπάθεια. Γι'αυτο προτεινω σε ολους τους φετινους κατοχους απολυτηριου να μη φοβουνται τιποτα, απλα να εχουν τη στοιχειωδη φυσικη κατασταση για να μη τα παρατησουν. Τωρα οσον αφορα τη ΣΤΥΑ, ασφαλως και δεν ειναι καλη επιλογη και να μην αγχωνεται κανενας για το επαγγελματικο του μελλον. Ειναι πολυ προτιμοτερο να παει καποιος σε ενα ΤΕΙ του 4ου πεδιου, οπως αυτοματισμος. Η επιλογη της ΣΤΥΑ με βαση και μονο το επαγγελματικο μελλον είναι καταστροφικη, λαμβανοντας υποψη οτι στη ΣΤΥΑ τα χρονια 1965-1985 εμπαιναν απο τα χωρια όσοι δεν ειχαν καν τελειωσει το εξαταξιο γυμνασιο και δεν είχαν με καμία κυβέρνηση στον ήλιο μοίρα απο επαγγελματικης αποψης. Δεν μπορουσαν καν να διοριστουν Την επομενη μερα Στον ΟΤΕ και ΔΕΗ που επαιρναν Αβερτα αποφοιτους δημοτικου που Σημερα παιρνουν συνταξη 2500 ευρώ. Από το σοϊ Μου έχω 6 συγγενεις που πηγαν ΣΤΥΑ Αλλά και ΣΥΔ, όλοι ήταν παιδιά που δεν τα κατάφερναν καθόλου στο Σχολείο. Άρα, ένας με 17000 μόρια είναι μεγάλος ξεπεσμός να πάει ΣΤΥΑ (λαμβάνοντας αυτά υπόψη). Θα μάθει πολλά περισότερα σε ενα ΤΕΙ Αυτοματισμου, Ηλεκτρολογιας, Ηλεκτρονικης.

Γενικα στο Στρατο απο παλια πηγαιναν οσοι δεν μπορουσαν να μπουν στο απλουστερο ΑΕΙ, και εμπαιναν με βυσμα. Αυτο δεν ισχυε για τη ΣΜΑ που είχε πάντα το καλύτερο επίπεδο Αλλά και τη ΣΣΑΣ που εμπαιναν οι γιοι των στρατηγων. Αλλά και η ΣΜΑ σε σχέση με σχολή Ηλεκτρολογου και μηχανικου υπολογιστων είναι ένα μηδέν.

r

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από r »

Μην ακουω χαζομαρες, η ΣΤΥΑ παλαιοτερα εκανε μαθημα στη συβιτανειδιο σχολη που ηταν η καλυτερη σχολη ηλεκτρονικων στα βαλκανια, αποφοιτοι ΣΤΥΑ εχουν διπλωματα ευρεσιτεχνιας πανω απο 100! Αποφοιτοι ΣΤΥΑ σχεδιασαν μεγαλο μερος του ελληνικου αεροσκαφους πηγασος, αποφοιτοι ΣΤΥΑ στηριζουν την αεροπορια απο το 1949 και μπαιναν με εξετασεις και καναν μαθηματα αρκετα δυσκολα για το επιπεδο του μεσου ελληνα δε μπαιναν οπως στον ΟΣΕ με βυσμα και απολυτηριο δημοτικου Τα ΤΕΙ αυτοματισμου και ηλεκτρολογων μπορει να εχουν λιγα παραπανω μαθηματα αλλα ειναι της πλακας το επιπεδο των φοιτητων ειδικα τη σημερινη εποχη κανουν 8 χρονια για να τελειωσουν τα ΤΕΙ, ελεος δεν εχουν καμια επαγγελματικη αποκατασταση και ειναι ημιμαθεις. Απο τη ΣΤΥΑ μπορεις να περασεις απειρα σχολεια που μαθαινεις χιλιαδες φορες πιο ενδιαφεροντα και πιο χρησιμα που εχουν σχεση με αεροπλανα και οχι με ηλεκτρικες εγκαταστασεις σπιτιων... Πολλα ατομα απο ΣΤΥΑ εχουν περασει πανω απο 15 σχολεια σε εσωτερικο και εξωτερικο στην ειδικοτητα τους και καποιοι λιγοτεροι εχουν τελειωσει ΑΕΙ ειδικα τα τελευταια χρονια και εχουν γινει αξιωματικοι

Οσο για τη ΣΜΑ, δεν εχει καμια σχεση η σχολη με το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και απορω γιατι τη συγκρινεις... Ειναι αλλο το γνωστικο επιπεδο και αν θες να ξερεις παρα πολλοι καθηγητες απο το μετσοβειο πολυτεχνειο κανουν μαθημα στη ΣΜΑ, Ουζουνογλου, Φραγκος και αρκετοι αλλοι οι οποιοι ειναι εξειδικευμενοι σε μικροκυματα ρανταρ και δορυφορους αυτα που χρειαζεται η αεροπορια δηλαδη.

Εχω ζησει τη ζωη μου στ αεροδρομια και ξερω οτι οι εμπειριες και οι καταστασεις που ζει καποιος απο ΣΤΥΑ και αυτα που μαθαινει και προσφερει δε πληρωνονται, ο πατερας μου ειναι ανωτατος αξιωματικος στην αεροπορια απο προκηρυξη διοικητικος (μπηκε με πτυχιο νομικης) και σεβοταν απεριοριστα τους ΣΤΥΑτζηδες παρ ολο που ειχεκαι βαθμους παραπανω και πτυχια, γιατι αραγε;

Fontbonne

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Fontbonne »

Μάλιστα η καλύτερη σχολή στα Βαλκάνια. Καλύτερη δηλαδή από τις αντίστοιχες σιβιτανίδειες Σχολές προγμένων χωρών όπως η Βουλγαρία και η Ρουμανία (στις οποίες αμφότερες πολλοί κάτοικοι ακόμη Κυκλοφορούν με τα γαιδουράκια σε κεντρικους δρομους) και η Αλβανια που δεν μπορει να συντηρησει ανεκαθεν αεροσκαφη τυπου MIG-21 κσι Mil Mi-8.

Στα ΤΕΙ όποιος διαβάζει αλλά προπάντως ενδιαφέρεται, αποκτά πολύ καλό επίπεδο για δεδομένα ευρωπαϊκά. Στη ΣΤΥΑ κάνουν 2 μόλις χρόνια, και το επίπεδό τους είναι πολύ χαμηλό στα θέματα που άπτονται των αντιστοιχων επιστημονικών αντικειμένων των ΤΕΙ. Στην ΣΤΥΑ πριν απο λιγες δεκαετιες έμπαιναν αυτοί που δεν είχαν στο ήλιο μοίρα. Πως να στο πω, ή θα Παρέμεναν αγρότες ή ΣΤΥΑ, ενδιάμεσο Δεν ήταν ικανοί να κάνουν τίποτα από γραμματικής άποψης. Στη ΣΥΔ ήταν ακόμη Χειρότερα. Φανταστείτε το επίπεδο της ΣΤΥΑ, όπου Οι μάθητες που ηταν ανικανοι να τελειωσουν το γυμνασιο να τα καταφερνουν σε σχολη ανωτερη απο το επιπεδο του μεσου Έλληνα. Για οσους Τελειοφοιτους Θελουν να Ξερουν, Παραδειγμα το τμημα Ηλεκτρολογιας και Ηλεκτρονικης Του ΤΕΙ Πειραια, Το ιδιο του ΤΕΙ ΛΑΜΙΑΣ, του ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ καθώς και το τμήμα αυτοματισμού του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης είναι Οριζοντίως και καθέτως κλάσης ανώτερα για κάποιον που τον ενδιαφέρει η επιστημονική γνώση, γενικά οι τεχνολογίες. Τωρα Με ΣΤΥΑ εξασφαλίζεσαι, αλλα δεν πρεπει να σκεφτεστε ετσι. Αν σκεφτεστε ετσι και μετα στα 22 Θα καταλαβετε οτι απο ακαδημαικης αποψης δεν ξερετε τιποτα, αλλά Μόνο τυποποιημένα πράγματα και το τι λέει το εγχειρίδιο χωρίς να μπορείτε να τα κρίνετε, θα είναι αργά. ΣΤΗ ΣΜΑ κάνουν διπλωματικές Εργασίες σε 5 σελίδες. Πείτε το σε έναν φοιτητή πολυτεχνείου να Δούμε αν δεν πεθάνει από τα γέλια. Δεν βγαίνουν μηχανικοί, αλλά ακολουθούν οδηγίες εγχειριδίων. Ξέρουν λιγότερα πράγματα σε μικροκύματα, κεραίες και γενικά από εναν τηλεπικοινωνιακό ηλεκτρολόγο μηχανικό. Οι κακόμοιροι απόφοιτοι ΤΕΙ που μπαίνουν με κατατακτήριες στο Πολυτεχνέιο εισάγονται στο 3ο εξάμηνο ενώ αυτοί στο 6ο. Δηλαδή ένας χρόνος Ουσιαστικά Πολυτεχνείο. Τίποτα απολύτως.

r

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από r »

H Συβιτανειδιος σχολη ηταν η καλυτερη σχολη ηλεκτρονικων αυτο το ξερουν ολοι γιατι πηγαιναν και πολιτες φοιτητες, το 90 τοις εκατο ηταν πολιτες. Τωρα για το αν οι Ρουμανοι και οι Βουλγαροι ειναι ασχετοι μαλλον τους υποτιμας φιλε ειχαν την καλυτερη πυραυλικη τεχνολογια σε αντιαεροπορικα συστηματα και οταν εμεις παλευαμε με φ86 αυτοι ειχαν μιγκ 21 που θεωρειται ακομα απο τα καλυτερα μαχητικα στον κοσμο και εχει επιφερει μπελαδες στους δυτικους, οι βουλγαροι και οι ρουμανοι εδιναν μαστερ και διδακτορικα στους αξιωματικους τους απο το 1960 οπως και οι Ρωσοι Το επιπεδο της κοινωνιας παλαιοτερα ηταν χαμηλο συμφωνω και η ΣΤΥΑ δεν ηταν σαν πανεπιστημιο καμια σχεση παλι συμφωνω και μπηκαν και πολλοι στοκοι, παλι συμφωνω αλλα μπηκαν και ατομα με ενδιαφερον που προσεφεραν στην αεροπορια και μαλιστα καταφεραν και πολλες πατεντες, στα αντιστοιχα ΤΕΙ της εποχης ΚΑΤΕΕ το επιπεδο ηταν τραγικο κ εκει εμπαινε οποιος ηθελε με υποτυπωδεις εξετασεις και δεν ηταν ουτε 3 χρονια. Απο τη ΣΤΥΑ ενας μεσος μηχανικος εχει πανω απο 2 χρονια εξτρα μαθηματα σε σχολεια εκτος της ΣΤΥΑ. Εχω τελειωσει ΣΝΔ μηχανικος και κανω το μεταπτυχιακο στους ναυπηγους στο μετσοβειο, γνωριζω παιδια απο τμημα ναυπηγων ΤΕΙ και μηχανολογων, ειναι ασχετοι δε ξσερουν τι ειναι ροπη αδρανειας και το παραδεχονται πως περασαν κατα τυχη δεν εχουν οραμα ουτε ενδιαφερονται ειναι βαρος στη δωρεαν παιδεια κανουν 8 χρονια να τελειωσουν και δε θεωρουνται ουτε για πλακα επιστημονες. Τα παιδια στη ΣΤΥΑ πανε για επαγγελματικη αποκατασταση αλλα πολλοι εχουν και αγαπη για το αεροπλανο

Οσο γιατη ΣΜΑ οχι δεν ειναι καμια θεικη σχολη και ουτε γραφει η ταμπελα απ εξω οτι ειναι πολυτεχνικη, απο τη ΣΜΑ μπορεις να περασεις σε απειρα μεταπτυχιακα η να μπεις 6ο εξαμηνο πολυτεχνειο και ετσι ειναι το σωστο απο τη ΣΜΑ δε βγαινεις ουτε ηλεκτρολογος ουτε μηχανολογος αλλα αεροσκαφων και τηλεπικοινωνιων.

αν η εκπονηση του μη επανδρωμενου αεροσκαφους πηγασος ηταν 5 σελιδες εγω θα κατσω να με φτυσεις.

Δεν ειμαι κατα των ΤΕΙ ειδικα πειραια κ αθηνα γινεται δουλεια και διεξοδος και οργανωση μεταπτυχιακων κ μπαινεις με καποιο βαθμο. Ολα τα αλλα τει ομως ειναι επιεικως για γελια

ΥΓ την αεραμυνα της χωρας στα ρανταρτην εμπιστευονται σε ανθρωπους της ΣΤΥΑ και οχι σε αποφοιτους ΤΕΙ με καφε στο χερι που μονο ξερουν να βριζουν τους καθηγητες για την ασχετοσυνη τους.

ΥΓ2. Αν ειναι πιο ενδιαφερον να περνας ασανσερ και να φτιαχνεις θεμελιακες γειωσεις και instabus Μια ζωη σε σχεση με το να φτιαχνεις αεροπλανα τοτε ολοι θα πηγαιναν στα θεικα και απιστευτα ΤΕΙ.

r

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από r »

Υπηρχαν ανθρωποι στην ΠΑ που επισκευαζαν ηλεκτρονικους υπολογιστες οταν στα ΚΑΤΕΕ δεν ηξεραν καν τι ειναι... Το σημερινο επιπεδο μαθητων των ΤΕΙ ειναι απαραδεκτο και το ξερεις ειδικα στις τεχνικες σχολες, δε ξερουν ουτε να γραψουν το ονομα τους και περασαν κατα τυχη.

Η ασφαλεια πτησεων τα συγχρονα συστηματα θελουν κριτικη σκεψη και οχι μονο εγχειριδιο οπως τα αφοριζεις ολα εσυ...

και οσο για τη ΣΜΑ σου ειπα δεν ειναι καμια θεικη σχολη αλλα το 80 τοις εκατο των αποφοιτων εχει τελειωσει εκτος απο ΣΜΑ πολυτεχνειο, οικονομικα η φυσικομαθηματικη σε συνολο λιγοτερο απο 8 χρονια και για τις 2 σχολες εν αντιθεσει με τους φοιτητες ΤΕΙ που θελουν 7 χρονια μεσο ορο για σχολη μηχανολογιας/ηλεκτρολογιας/αυτοματισμου.

Και οσο για τους αγροτες, ενταξει ρε φιλε ολοι απο επαρχια ειμαστε εσυ που εισαι κολωνακιοτης πηγαινε στο χαρβαρντ...

ΥΓ οι μηχανικοι στον ΟΣΕ και στη ΔΕΗ και στον ΟΤΕ που πηγαιναν και περνουσαν τις εσωτερικες σχολες των ΔΕΚΟ αυτων ειναι αυτοι που σου προσφεραν ρευμα και τηλεφωνο τοσα χρονια και αν δεις τι μηχανουργικες κατεργασιες κανουν στον ΟΣΕ θα σου φυγει το κεφαλι σε σχεση με το μεσο τειτζη μηχανολογο που με το ζορι δουλευει τορνο/cnc και για CAM ουτε που το συζηταω γιατι δε ξερει αγγλικα:)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης