618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
μάγειρας 618

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από μάγειρας 618 »



μου λείπει...
θέλω και άλλο άλογα...
χαχαχα
zisis

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από zisis »


Γειά σας σύντροφοι! Υπηρέτησα στην Πλάτη το 2000 επί διοικητή Κόλλια και μετά Χατζή. Ήταν το απόλυτο πήξιμο. Συνεχίζονται ακόμη οι ρίψεις νερού στον υπνό ; Πίσω στην σκοπιά στον όρχο, ο "σταύλος" απ'εξω από το στρατόπεδο λειτουργεί ακόμη;

Και κάτι τελευταίο, ο Αραμπατζής ο αρχιλοχίας του σιτιστάδικου είναι ακόμα πλάτη ;

Υ. Γ.: Πάντως το 2000 το είχαν καταργήσει το λεωφορείο για Ορεστιάδα, μόνο Venus ιι πηγαίναμε εκεί στο χωριό που το έχει ένας Αθηναίος και δούλευε εκεί ένα απίστευτο μωρό από την Βουλγαρία, η Σίλβια. Καλά και το White Horse στα Δίκαια, μεγάλη αμαρτία...

politis

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από politis »

Μακαρι να μπορεσο καπια μερα να ξαναπαω εκει πανω να θημηθω καπιες καταστασεις μια χαρα ηταν το στρατοπεδω αν εισαι αντρας αρχιδαρας σκιωις το κεφαλι και τα κανεις ολλα προωλεπομενα και αντεχεις αν εισαι κοτα κλες... Το μονο ποθ μοθ τιν εσπαγε ηταν οι γκατζολοι που μας βλεπαν ολους τους φανταρους σαν ευρο... Και λιγο το κρυο... Που εισται σειρουλες μου μου λιπετε ολοι... Να σας εχει ο θεος καλα οπου και να εισται οτι και να κανετε...317 λελε...618ΜΚ/ΤΠ πρωτος Λοχος δευτερι διμηρια 2ο κρεβατι δεξια οπιος καταλαβαι καταλαβαι... !
ΔΗΜΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΔΗΜΟΣ ΠΑΠΠΑΣ »

Ημουν κ εγω εκει τοτε φιλε μου. Με διοικητη λοχου Αρβ. Ειχαμε φυγει απο Νεα Σαντα Κιλκις. Αν υπαρχει καποιος απο εκεινη την εποχη ας γραψει.
αλφαμιτης απο 618

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από αλφαμιτης απο 618 »

Φιλαρακι και εγω εκεινη την περιοδο υπηρετησα στην στο 618... Τον θυμαμαι και τον κολ και τον χατζη... Ημουν 2000 γ' εσσο... Ημουν αλφαμιτης...3ος λοχος με υπολοχαγο τον μπρικα... Τον λοχαγο δεν τον θυμαμαι... Ποιος εισαι; Δεν ξερω αν με θυμασαι...
618

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από 618 »

Λοιπόν, επειδή σε λίγες μέρες θα βγουν οι μεταθέσεις για την 324, έχω να πω το εξής:
Μη φοβάστε τίποτα. Είμαστε μια χαρά εδώ. Το 98% από όσα διάβασα παραπάνω δεν ισχύουν πλέον.
Καθόμουν και εγώ και τα διάβαζα και στεναχωριόμουν...

Θα μιλήσω για το 618 που το ξέρω από μέσα, αλλά και για το 617 και τους τεθωρακισμένους ισχύουν περίπου τα ίδια.

Ο Διοιηκητής ανέλάβε το καλοκαίρι. Ο άνθρωπος είναι πολύ λογικός και ασχολειται και με το στρατόπαιδο και με τους φαντάρους και με όλα. Την διαβίωση, τις συνθήκες, την υγεία κλπ κλπ κλπ.(Το ίδιο και ο Υποδιοικητής.
). Ένα αρνητικό είναι ότι για να δούμε τιμητική άδεια... Κάνουμε τάμα στον Άγιο Φανούριο.
Καμπάνες πέφτουν μόνο αμα κάνεις μαλακία και όχι χωρίς λόγο.

Οι εγκαταστάσεις είναι αρκετά καλές. Στους θαλάμους έχει καλή θερμοκρασία. Μην περιμένετε να είναι όπως στο σπίτι σας, αλλά τουλάχιστον τα χνώτα σας δεν θα τα βλέπετε και ούτε θα χρειάζεται να κυκλοφορείται με το μπουφάν (όπως σε άλλα στρατόπαιδα). Ζεστό νερό έχει πάντα, εκτός από συγκεριμένες ώρες που τις ξέρουμε και δεν πάει κανείς για μπάνιο. Το αρνητικό είναι οτι το ΚΨΜ θερμαίνεται ελάχιστα.

Το φαγητό... Τρώγεται... Συνήθως... Αυτό είναι ένα θέμα που θέλει δουλειά. Αυτό βέβαια είναι κάτι που μπορεί να αλλάζει από βδομάδα σε βδομάδα. Από καθαριότητα είναι καλά. Από ποιότητα είναι επίσης καλά. Στην εκτέλεση το χάνουμε λίγο.

Το στρατόπαιδο να ξέρετε ότι δεν είναι για να τα ξύνεις. Κάθε μέρα κάτι κάνουμε. Εκπαίδευση, συντήρηση, ασκήσεις... Μία άσκηση για παράδειγμα είναι το ΤΑΕ. Χτυπάει συναγερμός και πρέπει το στρατόπαιδο να κάνει για ενδεχόμενη επίθεση σε αυτό. Αυτό σε άλλα στρατόπαιδα το κάνουν μία φορά τον μήνα. Εμείς το κάνουμε 3-4 φορές της εβδομάδα. Άλλη άσκηση που μαθαίνω ότι αλλού γινεται 1 φορά στους 4 μήνες, εμέις την κάνουμε κάθε βδομάδα μία φορά. Δεν πρόκειται για κάτι κουραστικό. Απλώς είσαι με μία μόνιμη εγρήγορση.

Το κρύο είναι πολύ ναι. Αυτό δυσκολεύει κυρίως παιδιά από νοτια Ελλάδα.'Οχι όμως κάθε μέρα. Δεν είμαστε σε άλλο πλανήτη εδώ.
Για να πας σκοπιά, πρεπει να ντυνεσαι πολυ καλά. Πάρτε ισοθερμικά και καλές κάλτσες. Να τα φοράτε όμως μόνο όταν υπάρχει λόγος. Μην ντύνεστε σαν τα κρεμμύδια όλη μέρα και μετά υδρώνετε... Γιατί θα βρωμάτε και θα σας μυρίζω εγώ!
Το καλοκαίρι μαθαίνω ότι κάνει αρκετή ζέστη. Αλλά το πρόβλημα είναι τα κουνούπια. Δεν θα πω όμως κάτι που δεν είδα ο ίδιος. Μάλλον θα πρεπει να έχετε αοτάν και να το λούζεστε...

Αυτά για το 618. Αλλά και στις άλλες μονάδες τις πλάτης κατα πολύ μεγάλο ποσοστό ισχύουν τα ίδια.
Το στρατόπαιδο είναι μεταθέσιμο. Τους τελευταίους μήνες τους κάνεις σπίτι σου. Τα Ρύζια που είναι λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω είναι αμετάθετο. Οπότε να χαίρεστε που έρχεστε εδώ.

Αυτή την εποχή το στρατόπαιδο έχει κόσμο... Και μακάρι να μείνει έτσι.
Η υπηρεσία πάει περίπου 1 μέσα 1 έξω. Αναλόγως τις συνθήκες.

Τα έγραψα όλα αυτά για τα παιδιά που θα μάθουν σε λίγες μέρες την μετάθεσή τους και θα πέσουν σε κατάθλιψη. Δεν είναι οτι καλύτερο μπορούσε να σας συμβεί αλλά παρόλα αυτά θα περάσετε καλά εδώ. Δεν θα είστε αραχτοί αλλά τουλάχιστον θα δείτε και 5 πράγματα διαφορετικά. Ααα! Εδώ παλιός και νέος δεν παίζει. Όλοι είμαστε το ίδιο.
Αυτά.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, θα παρακολουθλω το ποστ για λίγες μέρες ακόμα. Μέχρι να μπουν οι καινούριοι δηλαδή...
BK

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από BK »

Τι μου θυμίσατε βρε παιδιά

Σειρά 276, πήρα το χαρτί μετάθεσης (το όνομά μου ήταν γραμμένο πάνω σε blanco.) από την Τρίπολη.

Ατελείωτο ταξίδι με τον μουτζούρη, έφτασα Ορεστιάδα όπου διανυκτέρευσα ένα βράδυ σε στρατόπεδο τεθωρακισμένων γιατί δεν ήρθαν να με παραλάβουν.

Όχι και στρατόπεδο ανεπιθυμήτων... Εκτός εάν εξαιρέσεις τον Διοικητή που ήταν ΟΥΚ και πλήρωνε την αμαρτία ότι διοικούσε μονάδα όπου ανατράπηκε μια καναδέζα και σκοτώθηκαν δύο φαντάροι, ένα παλικάρι που ήρθε κομμένος από την Κύπρο γιατί προκαλούσε φασαρίες εκεί, τέσσερεις φαντάροι που ήταν είχαν διακόψει παλαιότερα την θητεία τους γιατί δεν την πάλεψαν (οι δύο μάλιστα είχαν διακόψει από το ίδιο στρατόπεδο) και άλλοι τρεις τέσσερεις που πήραν αναβολή όσο υπηρετούσα. Α και να θυμηθώ και την 274 που τα παλικάρια είχαν καεί κυριολεκτικά στον εγκέφαλο.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι εκεί κάνεις Θ Η Τ Ε Ι Α!

(βολές, ασκήσεις, πορείες, σχοινάκια με περιπολίες στο ποτάμι απέναντι από τους Τούρκους, τρελά σκοπέτα στο στρατόπεδο αλλά και σε κοντινο φυλάκιο στη Χελιδόνα, πρωινό τρέξιμο στα χωράφια όπου ο Διοικητής ήταν προστάρης και γονάτιζε ολόκληρο Τάγμα)

Στην αρχή έκλαιγα, βλασφημούσα, καταριόμουν αλλά τώρα που τα βλέπω με άλλο μάτι αυτά που πήρα από τη θητεία μου εκεί ήταν ανεκτίμητα.

Υ. Γ. Δεύτερη μετάθεση στο ΓΕΣ (είναι το τάγμα με τα δεύτερα περισσότερα μόρια για μετάθεση). Η καρτέλα εκπαίδευσης μου δεν είχε άλλο χώρο για συμπλήρωση (20 βολές, τρεις πορίες, σχοινάκια, ασκήσεις με άλλα τάγματα κλπ)

313 ΛΕΛΕ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από 313 ΛΕΛΕ »

Τον καιρό που ήμασταν εκεί πάνω (2010 - 2011) θυμάμαι ότι ήταν αρκετά προβλεπόμενα κι είχε πολύ τρέξιμο. Το 618 ειδικά δεν καθόταν στιγμή. Συν το κρύο, τις καμπάνες, τη φασαρία για ψύλλου πήδημα. Αλλά ήταν όντως μία περίοδος με δυνατές - άλλοτε καλές κι άλλοτε κακές - αναμνήσεις. Μακάρι να πηγαίναμε για μία ημέρα επάνω, να γελούσαμε για το τι περάσαμε.618 Μ/Κ ΤΠ,313, Αν διαβάζει κανείς από τη σειρά.

anagnostou giannis

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από anagnostou giannis »

Φιλε τι σειρα ησουν; Εγω 260. Αναγνωστου Γιαννης αν σου λεει κατι

gio-1-

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από gio-1- »

Καλησπέρα παιδιά! Πως πάω από Ορεστιαδα-Πλάτη; Εχει αστικη συγκοινωνια; Και αν ναι καθε ποσο; Ευχαριστω!
123

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από 123 »

Έχει λεωφορείο. Πάρε στο κτελ ορεστιάδας να σου πουν. Αν δεν βολευουν οι ώρες, θα πρέπει να πληρώσεις ταξ'ι (30Ε).Αυτό που μπορείς να κάνεις, γιατί οι εποχές είναι δύσκολες, είναι να πας στο στρατόπαιδο της ορεστιάδας και να ζητήσεις διανυκτέρευση. Είιναι υποχρεωμένοι να σε φιλοξενίσουν. Ότι ώρα και να είναι.
Το πρωί σηκώνεσαι παίρνεις το λεωφορείο και πας πλάτη.

qwerty

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από qwerty »



Το τάγμα άρχισε να χαλαρώνει (από θέμα σκατού και καμπάνας πάντα.) πέρισυ Μάη μήνα. Είχαμε μείνει 3 κι ο κούκος και είχαμε σκάσει στην εμπλοκή. Καταλαβαίναν και οι άλλοι και δε μας ζάλιζαν πολύ-πολύ, μόνο άμα έκανες μαλακία έπεφτε καμπάνα. Ε, μετά ήρθε κι ο τωρινός διοικητής, από την αρχή φαινόταν ότι νοιάζεται για τους υφιστάμενους του.:)

Τώρα για το τρέξιμο και τα λοιπά, εντάξει. Όπως τρέχαμε κι εμείς, τρέχατε κι εσείς και θα τρέχουν και οι μετά από εμάς. Ο ρόλος του τάγματος το επιβάλλει αυτό. Δεν είναι εύκολα αλλά όχι κάτι που δεν παλέυεται.

Προς όποιον νέο πάρει μετάθεση εκεί, μια λέξη ας έχει στο μυαλό του. Ταεεεεεεεεεεεεεεεε!Εικόνα
lelediasa

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από lelediasa »

Δεν εχει και πολυ καιρο που εφυγα απο κει... Πως εχουν τα πραγματα ή τουλαχιστον πως τα ειδα εγω.Στα + ειναι οτι ο συνταγματαρχης και ο διοικητης του 618 ειναι ενταξει. Τους εζησα απο λιγο εως πολυ. Εδειχναν ενδιαφερον. Πολυ καλοι ανθρωποι. Στελεχη και αξιωματικοι επισης κομπλε (ενας περιεργος υπηρχε και εφυγε ευτυχως).

Στα - ειναι οτι το περισσοτερο καιρο που ημουν εγω εκει μας πηγαινε μεσο ορο 6-1,7-1 και το 617 τους πηγαινε σταθερα 1-2 (!) και τους τεθωρες τους πηγαινε 2-1! Σταθερα 6-1 7-1 και τους αλλους 1-2 και 2-1... Μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα. Σε 1 -2 συζητησεις που ειχαμε με παιδια του 617 μας λεγανε οτι αυτοι εχουν τα φυλακια και εμεις επρεπε να τους λυπηθουμε... Μιλαμε για τρελα πραγματα. Ας με αφηνανε 2 μηνες στο φυλακιο και αυτους εκει να τους πηγαινει 7-1 (εως και 12-13 εχω βαρεσει), και να δω τι θα λεγανε. Απορω τοσο καιρο πως δεν βγηκε κανεις σε καμια ταγματικη η συνταγματικη να πει καμια κουβεντα. Απορω.

Παντως η πλατη γενικα και το 618 δεν ειναι ασχημα. Οσοι παρουν μεταθεση εκει θα απογοητευθουν αρχικα, α αλλα θα δειτε οτι η μοναδα ειναι κομπλε. Στο θεμα οτι δεν υπαρχει ψυχολογικη πιεση

ΑΚΗΣ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΑΚΗΣ »

Λοχαγος μπα. Και υπολοχαγος μπ. Τι μου θυμισες τωρα.259
Anonymous

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε τζονη που εισαι ρε;/με θυμασαι; Ειμασταν μαζι πανω.259
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες