Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgosvolos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 02, 2010 6:51 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από giorgosvolos »

Καλησπερα ξερει κανενας αν μπορω να βγω Ι5 λογο ξενου σωματος (βιδες στο ισχιο) στο ποδι λογο ατυχηματος; Με ταλεπορουν 2 χρονια με αυτο το θεμα. Παρουσιαζομαι και με διωχνουν με αναβολες συνεχεια. Αυτη θα ειναι η 3η.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σου δίνουνε αναβολές για παθολογικούς λόγους λογικά, όταν συμπληρώσεις 2 έτη αναβολών όταν παρουσιαστείς δύο ενδεχόμενα υπάρχουνε.

1. Σε βγάζουνε κάταλληλο να υπηρετήσεις έστω και σαν Ι4
2. Σου δίνουνε οριστική απαλλαγή
γιωργος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από γιωργος »

Καλησπερα εχω χρονιο προβλημα με τα νεφρα μου (iga Νεφροπαθεια) εχω παρει 2 ετη αναβολη και τωρα θα παρουσιαστω παλι στο 401. Ξερει καποιος αν θα υπηρετησω η οχι; Ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πηγαίνεις για Ι5 παθολογικό
αρης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από αρης »

Καλησπέρα σε ολους. Θελω να σας πω τι γινεται για να μου πειτε πως θα κινηθω.
Ειμαι 30 χρονων. Πριν 10 χρονια μετα απο ατυχημα εβγαλα ενα αιμαγγειωμα στην σπονδ. Στυλη το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο και δεν αντιμετωπιζεται. Εχω και ασθμα σοβαρό. Πριν 2 χρονια, μου ηρθε κανονικα το χαρτι για καταταξη (σπουδαζα εντωμεταξυ). Παρουσιαζομαι στην Κορινθο, οπου τους λεω το προβλημα μου (μαζι με μαγνητικες, αξονικες κτλ) και με στελνουν στην αθηνα σε νευροχειρουργο. Αυτος με εξεταζει (τελος παντων!) και μου δινει 2 χρονια αναβολη μηπως κανω εγχειριση. Βεβαια δεν εκανα.
Σημερα (πεμπτη) ερχεται το χαρτι καταταγης στο πατρικο στην κορινθο, με ημερομηνια 9 αυγουστου (την δευτερα !) στην πατρα.
Μαλιστα το χαρτι λεει πανω πανω να παρουσιαστει για οριστικη κριση !(πατρα)
εγω τωρα τι να κανω;
μια περιπτωση ειναι να παω πατρα, να παρουσιαστω και να κινησω διαδικασιες μεσα απο το στρατοπεδο.
2 (αυτο θελω να ρωτησω αμα γινεται παιδια!) μπορω να παω στο στρατολογικο γραφειο στην κομοτηνη, μαζι με τα χαρτια, και να ζητησω εδώ (ή αλεξανδρουπολη ή θεσσ/κη που εχουν στρατιωτικα νοσοκομεια) εξεταση και να παρω την απαλλαγή κατευθειαν;
δηλαδη να μην παω καν πατρα
παιδια ειμαι ανεργος και δεν μου περισσεουν 300 ευρω πηγαινε-ελα κομοτηνη-> Πατρα.
Πειτε μου την γνωμη σας!
Σας ευχαριστώ !

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορείς να πάρεις οριστική απαλλάγη μέσω φρουραρχείου πάρε τηλέφωνο στο φρουραρχείο θεσσαλονίκης για να σου πούνε την διαδικασία

ΦΡΟΥΡΑΡΧΕΙΟ 2310664476

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Σάβ Αύγ 07, 2010 1:14 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ΛΕΥΤΕΡΗΣ »

Εχω κανει εγχείριση σπονδυλοδεσίας στη μέση στον σπονδυλο Ι1-Ο5. Το χαρτί κατάταξης μου ήρθε για τις 17/8/2010. Μήπως ξέρει κανείς τι ισχύει για την περίπτωση μου?
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Hyper »

Λευτερη ρωτα κ εσυ σε στρατολογικο γραφειο γιατι ειναι ειδικη περιπτωση κ η δικη σου
tomson
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2010 2:58 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από tomson »

Παιδια καλησπέρα. Μια ερωτηση και εγω. Το 2006 υστερα απο ατυχημα σακατεψα το γονατο (μονο ενας πλαγιος συνδεσμος σωθηκε). Εγινε εγχειριση αλλα αποτυχημενη αποθεραπεια με αποτελεσμα το αριστερο μου ποδι πλεον να λυγιζει εως τα μισα και αυτο να συνεπαγεται με πονο πολλες φορες και παραλληλα να μην μπορω να σταθω για ωρα ορθιος στο ιδιο σημειο ουτε να τρεχω. Σε αυτη τη περιπτωση βγαινω Ι4 η παιρνω παθολογικο Ι5 (ειδα στο ΦΕΚ για αγκυλωση αρθρωσεως με επιπτωσεις). Ευχαριστω εκ των προτερων
Rafale

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

tomson έγραψε:Παιδια καλησπέρα. Μια ερωτηση και εγω. Το 2006 υστερα απο ατυχημα σακατεψα το γονατο (μονο ενας πλαγιος συνδεσμος σωθηκε). Εγινε εγχειριση αλλα αποτυχημενη αποθεραπεια με αποτελεσμα το αριστερο μου ποδι πλεον να λυγιζει εως τα μισα και αυτο να συνεπαγεται με πονο πολλες φορες και παραλληλα να μην μπορω να σταθω για ωρα ορθιος στο ιδιο σημειο ουτε να τρεχω. Σε αυτη τη περιπτωση βγαινω Ι4 η παιρνω παθολογικο Ι5 (ειδα στο ΦΕΚ για αγκυλωση αρθρωσεως με επιπτωσεις). Ευχαριστω εκ των προτερων
την σωματικη ικανοτητα την καθοριζουν το φεκ και οι γιατροι. Οχι εμεις. Υπαρχει και θεμα στη στρατολογια σωματικη ικανοτητα. Ριξε και μια ματια εκει. Απλα να παρεις μια εικονα και οχι να καθοριστει το Ι σου απο το φορουμ.

ORTHODOXOS
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 3:58 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ORTHODOXOS »

tomson έγραψε:Παιδια καλησπέρα. Μια ερωτηση και εγω. Το 2006 υστερα απο ατυχημα σακατεψα το γονατο (μονο ενας πλαγιος συνδεσμος σωθηκε). Εγινε εγχειριση αλλα αποτυχημενη αποθεραπεια με αποτελεσμα το αριστερο μου ποδι πλεον να λυγιζει εως τα μισα και αυτο να συνεπαγεται με πονο πολλες φορες και παραλληλα να μην μπορω να σταθω για ωρα ορθιος στο ιδιο σημειο ουτε να τρεχω. Σε αυτη τη περιπτωση βγαινω Ι4 η παιρνω παθολογικο Ι5 (ειδα στο ΦΕΚ για αγκυλωση αρθρωσεως με επιπτωσεις). Ευχαριστω εκ των προτερων

μπορείς να ζητήσεις εσύ να σε πάνε Ι5 αν δεν σε πάνε οι ίδιοι.
Rafale

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

ORTHODOXOS έγραψε:
tomson έγραψε:Παιδια καλησπέρα. Μια ερωτηση και εγω. Το 2006 υστερα απο ατυχημα σακατεψα το γονατο (μονο ενας πλαγιος συνδεσμος σωθηκε). Εγινε εγχειριση αλλα αποτυχημενη αποθεραπεια με αποτελεσμα το αριστερο μου ποδι πλεον να λυγιζει εως τα μισα και αυτο να συνεπαγεται με πονο πολλες φορες και παραλληλα να μην μπορω να σταθω για ωρα ορθιος στο ιδιο σημειο ουτε να τρεχω. Σε αυτη τη περιπτωση βγαινω Ι4 η παιρνω παθολογικο Ι5 (ειδα στο ΦΕΚ για αγκυλωση αρθρωσεως με επιπτωσεις). Ευχαριστω εκ των προτερων

μπορείς να ζητήσεις εσύ να σε πάνε Ι5 αν δεν σε πάνε οι ίδιοι.
δηλ ο καθε οπλιτης καθοριζει τα Ι του; Βρε τι ωραιος που ειναι ο στρατος! Το οτι το ζητας δεν σημαινει οτι θα εισαι Ι5. Ο καθενας μπορειμ να ζητα οτι θελει. Δεν σημαινει οτι γινεται κιολας.

ORTHODOXOS
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 3:58 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ORTHODOXOS »

Rafale έγραψε:
ORTHODOXOS έγραψε:
tomson έγραψε:Παιδια καλησπέρα. Μια ερωτηση και εγω. Το 2006 υστερα απο ατυχημα σακατεψα το γονατο (μονο ενας πλαγιος συνδεσμος σωθηκε). Εγινε εγχειριση αλλα αποτυχημενη αποθεραπεια με αποτελεσμα το αριστερο μου ποδι πλεον να λυγιζει εως τα μισα και αυτο να συνεπαγεται με πονο πολλες φορες και παραλληλα να μην μπορω να σταθω για ωρα ορθιος στο ιδιο σημειο ουτε να τρεχω. Σε αυτη τη περιπτωση βγαινω Ι4 η παιρνω παθολογικο Ι5 (ειδα στο ΦΕΚ για αγκυλωση αρθρωσεως με επιπτωσεις). Ευχαριστω εκ των προτερων

μπορείς να ζητήσεις εσύ να σε πάνε Ι5 αν δεν σε πάνε οι ίδιοι.
δηλ ο καθε οπλιτης καθοριζει τα Ι του; Βρε τι ωραιος που ειναι ο στρατος! Το οτι το ζητας δεν σημαινει οτι θα εισαι Ι5. Ο καθενας μπορειμ να ζητα οτι θελει. Δεν σημαινει οτι γινεται κιολας.


είναι το μόνο ας το πω πλεονέκτημα.
γιατί κανείς δεν μπορεί να παίξει με την υγεία σου.
έχω δει περιπτώσεις άτομα υγείες ι1 ζητούσαν αναβολή, δεν είχαν κανένα πρόβλημα υγείας
και επικαλέστηκαν ψυχολογικά. Και πήραν αναβολή.
αν επικαλεστείς τάσεις αυτοκτονίας και οτι δεν είσαι σίγουρος για το τη μπορεί
να κάνεις σε βγάζουν κατευθείαν ι5
Rafale

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

Αυτο βεβαια που συμβαινει κατ εμε δεν πρεπει να γινεται. Ενα μπορω να σκεφτω. Η θελουν να τους ξεφορτωθουν η τους φοβουνται μηπως και βρουνε το μπελα τους μη δινωντας τα Ι που ζητανε.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Επίσης οι ενδιαφερόμενοι μπορούνε να διαβάζουνε και το ΦΕΚ /stratologia/swmatikiikanotita.pdf
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης