ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλισπερα παιδια και απο εμενα... Εχω απολυθη απο τιν π. Α τον περασμενο αυγουστο και εμαθα οτι στιν μοναδα που υπιρετουσα θα κρατισουν οβα... Και ρωταω εγω μπορο να καταθεσο αιτηση για οβα που εχω απολυθη εδω και 3,5 μηνες; Θελω τιν βοιθια σας
xifomahos84
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 12:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xifomahos84 »

nikos έγραψε:καλισπερα παιδια και απο εμενα... εχω απολυθη απο τιν π. α τον περασμενο αυγουστο και εμαθα οτι στιν μοναδα που υπιρετουσα θα κρατισουν οβα... και ρωταω εγω μπορο να καταθεσο αιτηση για οβα που εχω απολυθη εδω και 3,5 μηνες; θελω τιν βοιθια σας
μπορεις να κανεις αιτηση για οβα μεχρι κ 3 χρονια απο την απολυση σου. αρκει να μην εχεισ φαει πανω απο 20 μερες φυλακη κυριως υπαρχουν βεβαια κ αλλα κριτηρια κ προυποθεσεις. δηλωνεις 3 μοναδες που θελεις να πας αλλα δεν εναι σιγουρο οτι θα σε παρουν εκει. μπορει να μην σε παρουν κ καθολου.

Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Σημερα παιδια εκανα τα χαρτια μου για οβα στιν πολεμικη αεροπορια εχω απολυθη εδω και 3.5 μηνες και τα χαρτια μου εγιναν δεκτα... Για να δουμε.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παιδιά έχω την εξής απορία : Άν κάποιος έχει υπηρετήσει στον Στρατό Ξηράς μπορεί να κάνει τα χαρτιά του για ΟΒΑ στην Πολεμική Αεροπορία ή Στο Πολεμικό Ναυτικό άς πούμε ή πρέπει υποχρεωτικά μόνο στο Όπλο που έχει υπηρετήσει;

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lxias »

D.Y.K έγραψε: Παιδιά έχω την εξής απορία : Άν κάποιος έχει υπηρετήσει στον Στρατό Ξηράς μπορεί να κάνει τα χαρτιά του για ΟΒΑ στην Πολεμική Αεροπορία ή Στο Πολεμικό Ναυτικό άς πούμε ή πρέπει υποχρεωτικά μόνο στο Όπλο που έχει υπηρετήσει;
Και φυσικά μπορεί.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όσον αφορά την παραπάνω ερώτησή μου Lxias περί επίλεκτων σωμάτων (Δ. Υ. Κ - Ε. Τ. Α) σε περίπτωση που επιλεγώ στον Στρατό Ξηράς έχεις κάποια πληροφορία;
Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

'Οχι γιατί θα δεις και θα μάθεις πολλά και στα τρία χρόνια αναγκαστικά θα Φύγεις.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μάλιστα.
Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lxias »

Να είσαι καλά.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

nikos έγραψε:Σημερα παιδια εκανα τα χαρτια μου για οβα στιν πολεμικη αεροπορια εχω απολυθη εδω και 3.5 μηνες και τα χαρτια μου εγιναν δεκτα... Για να δουμε.
Τι χαρτιά κατάθεσες; Πόσο χρονών είσαι γιατι έχω Ακούσει μέχρι 25 ισχύει;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στην Στρατολογία οι αιτήσεις γίνονται οποτεδήποτε;
Θέλω να πώ μπορεί ο καθένας να πάει και να κάνει μια αίτηση όποτε θέλει ή υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο (όπως στις προκυρήξεις λόγου χάρη);
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα συναδελφοι... Πηγα να κανω τιν αιτηση μ εδωσε 3 αντιτιπα (βαρεθηκα να συμπλιρονο) ... Γραφεις τα στοιχια σου ασμα κτλπ και θελει και 2 φωτοτυπιες τις ταυτοτιτας επικυρομενες απο κεπ η αλοι αρμοδια αρχη που δινι το γνοισιο τις φοτοτιπιας. Επιδι δεν το ηξερα αυτο σημερα θα τα εχω κομπλε και θα τα στειλω. Οντος εχεις το δικαιομα να κανει επανα-καταταξη σε 3 χροννια αφοτου απολυθης. Τωρα για οριο ηλικιας φιλε μου δεν το ρωτισα, εγω χθες εκλησα τα 20 παντος Εικόνα... Καλη επιτυχεια και μιν ανχονεστε το κεφαλη ψηλα ειπαμε μιν λεμε συνεχεια τα ιδια Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλή επιτυχία αδερφέ.
Εγώ θα περιμένω τα αποτελέσματα γιατί έχω κάνει τα χαρτιά μου για ΕΠΟΠ και άν δεν περάσω τότε θα συμπληρώσω τις αιτήσεις και εγώ στην Στρατολογία μου.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλημέρα Μάγκες! Σήμερα έκανα και εγώ αίτηση για ΟΒΑ στον Στρατό Ξηράς! Δεν μπορείς να κάνεις και στα 3 όπλα παρά μόνο σε αυτό που έχεις υπηρετήσει.
Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Απορια: Οι ΟΒΑ γινονται αργοτερα μονιμοι ή ειναι ορισμενου χρονου; Ορια ηλικιας;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης