Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας μάγκες,

Ξενερώνω μέρα με τη μέρα.. Χτες συνάντησα έναν παλιό μου συμμαθητή ΕΠΟΠ και μου είπε «.μην πας ειδικές δυνάμεις, για τους μη μόνιμους έχουν γίνει μια μαλακία»

Σήμερα βρήκα τυχαία στο δρόμο 2 πρασινο-σκούφηδες και πήγα και τους μίλησα. Μου είπαν και αυτοί: «. μην πας ειδικές δυνάμεις, πλέον δεν αξίζει. Εμείς περιμέναμε κάτι το ξεχωριστό και ωραίο, και τελικά είμαστε απλά καθαρίστριες.». Μου είπαν «πήγαινε μόνο αν σκέφτεσαι για μόνιμος».

Δυστυχώς, μου επιβαιβέωσαν και οι 2 πρασινο-σκούφηδες ότι «πολύ δύσκολα θα σε πάρουν αλεξίπτωτα».. Χωρίς να πουν το γιατί.

Επίσης όπως μου είπε και ο υποστράτηγος εν αποστρατεία που σας έλεγα τις προάλλες «. αν πας αλεξίπτωτα για θητεία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγεις με μόνιμα προβλήματα στη μέση και τα γόνατα».

Ερώτηση: Οι 2 πρασινο-σκούφηδες μου είπαν «.αν ωστόσο θες τόσο πολύ ειδικές δυνάμεις. πήγαινε καταδρομέας να πάρεις τουλάχιστον μόρια για το δημόσιο».Υπάρχουν ειδικότητες που παίρνεις μόρια για το δημόσιο; Ποιες είναι αυτές;

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Χρήστος έγραψε:Γεια σας μάγκες,

Ξενερώνω μέρα με τη μέρα.. Χτες συνάντησα έναν παλιό μου συμμαθητή ΕΠΟΠ και μου είπε «.μην πας ειδικές δυνάμεις, για τους μη μόνιμους έχουν γίνει μια μαλακία»

Σήμερα βρήκα τυχαία στο δρόμο 2 πρασινο-σκούφηδες και πήγα και τους μίλησα. Μου είπαν και αυτοί: «. μην πας ειδικές δυνάμεις, πλέον δεν αξίζει. Εμείς περιμέναμε κάτι το ξεχωριστό και ωραίο, και τελικά είμαστε απλά καθαρίστριες.». Μου είπαν «πήγαινε μόνο αν σκέφτεσαι για μόνιμος».

Δυστυχώς, μου επιβαιβέωσαν και οι 2 πρασινο-σκούφηδες ότι «πολύ δύσκολα θα σε πάρουν αλεξίπτωτα».. Χωρίς να πουν το γιατί.

Επίσης όπως μου είπε και ο υποστράτηγος εν αποστρατεία που σας έλεγα τις προάλλες «. αν πας αλεξίπτωτα για θητεία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγεις με μόνιμα προβλήματα στη μέση και τα γόνατα».

Ερώτηση: Οι 2 πρασινο-σκούφηδες μου είπαν «.αν ωστόσο θες τόσο πολύ ειδικές δυνάμεις. πήγαινε καταδρομέας να πάρεις τουλάχιστον μόρια για το δημόσιο».Υπάρχουν ειδικότητες που παίρνεις μόρια για το δημόσιο; Ποιες είναι αυτές;



Επιτέλους βρεθηκε ενας ανθρωπος να πει 5 σωστα πραγματα εδω μεσα μετα απο καιρο.
Αυτη ολη ειναι η αληθεια. Αυτη που γραφεις παραπάνω...
Δυστυχως ή ευτυχως.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλισπερα παιδια. Εχω ενα προβλιμα και θα ηθελα να με βοιθηση καπιος που ξερει. Εγω θελω να μπω στην αστυνομια.(το ξερω μπορει να μην σας αρεσε αυτο αλλα ειναι ονειρο ζωης) αμα μπορει καπιος να με βοιθηση Θα του ειμαι ευγνομων. Επειδη προσπαθησα απο τις πανελινιες 2 φορες και δεν τα καταφερα θελω να προσπαθησω απο ειδικες δυναμεις και μετα αφου τελειωσω να δηλωσω στους ειδικους φρουρους. Θα μπορουσε καπιος που να γνωριζει καλα απο αυτα να μου πει αν οταν μπω στρατο αν γινετε να διλοσω στις ειδικες δυναμεις; Η θα με επιλεξουν εκεινει; Και αν μπορει να μου πει καπιος ποια κατηγορια ειναι λιγοτερο επωδινοι απο τις αλλες.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλε καλημερα! Πριν απο οτιδηποτε αλλο χαλαρωσε και μην ξεκινας το θεμα θελοντας να λογοδοτησεις γιατι σου αρεσει η Αστυνομια...

Ημαρτον... Δεν κανεις βρε αγορι μου κατι για το οποιο πρεπει να ντρεπεσαι και προσπαθησε να αποβαλεις οσο πιο γρηγορα γινεται αυτην την νοοτροπια.

Εγω θα σου ευχηθω να πετυχεις αλλα θα σου πω και κατι:

Αν τα καταφερεις να μπεις στον Αστυνομικο Σωμα και παραλληλα συνεχισεις να εχεις αυτην την νοοτροπια (του να ντρεπεσαι να πεις πως εισαι Αστυνομικος) τοτε θα εισαι δυστυχισμενος.

Τωρα για Οτι αφορα την πιθανη ενταξη σου μεσω των Ειδικων Φρουρων ναι! Μπορει να γινει (τουλαχιστον Συμφωνα με το πως ειναι σημερα τα πραγματα).

Αν υπηρετησεις στις Ειδικες Δυναμεις τοτε θα ειναι ενα πρωτο βημα για τον στοχο σου. Ακολουθουν βεβαια και αλλα βηματα τα οποια δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ευκολα.

Τωρα αναφορικα με το αν θα σε καλεσουν η εαν θα πρεπει να το δηλωσεις, γινοται ΚΑΙ τα δυο.

Η σε καλουν απο την αρχη στις Ειδικες Δυναμεις η ακομα και αν παρουσιαστεις αλλου εχεις την ευκαιρια να το ζητησεις εσυ μετα απο λιγες ημερες.

Κλεινοντας μια ερωτηση: Θες να γινεις Ειδικος Φρουρος... Θες να μεινεις στον Αστυνομικο Σωμα...

Ολα αυτα τα θες γιατι πραγματικα σου αρεσει η γιατι ψαχνεις μια δουλεια δημοσιου υπαλληλου;

Αν ειναι το δευτερο δεν θα κανω περισσοτερα σχολια!

Αν ομως ειναι το πρωτο τοτε γιατι βρε αγορι μου ζητας να βρεις το "λιγοτερο Επωδυνο";

Τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο που να μην μπορεις να το φερεις σε περας αν το θες!

Τουλαχιστον κανε μια θητεια που να σου δωσει εστω μια στοιχειωδη εκπαιδευση που θα σου φανει χρησιμη στην συνεχεια.

Αυτα απο εμενα και Καλη επιτυχια!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.S. »

Jrhellas έγραψε:Φιλε καλημερα! Πριν απο οτιδηποτε αλλο χαλαρωσε και μην ξεκινας το θεμα θελοντας να λογοδοτησεις γιατι σου αρεσει η Αστυνομια...

Ημαρτον... Δεν κανεις βρε αγορι μου κατι για το οποιο πρεπει να ντρεπεσαι και προσπαθησε να αποβαλεις οσο πιο γρηγορα γινεται αυτην την νοοτροπια.

Εγω θα σου ευχηθω να πετυχεις αλλα θα σου πω και κατι:

Αν τα καταφερεις να μπεις στον Αστυνομικο Σωμα και παραλληλα συνεχισεις να εχεις αυτην την νοοτροπια (του να ντρεπεσαι να πεις πως εισαι Αστυνομικος) τοτε θα εισαι δυστυχισμενος.

Τωρα για Οτι αφορα την πιθανη ενταξη σου μεσω των Ειδικων Φρουρων ναι! Μπορει να γινει (τουλαχιστον Συμφωνα με το πως ειναι σημερα τα πραγματα).

Αν υπηρετησεις στις Ειδικες Δυναμεις τοτε θα ειναι ενα πρωτο βημα για τον στοχο σου. Ακολουθουν βεβαια και αλλα βηματα τα οποια δεν ειναι ΠΑΝΤΑ ευκολα.

Τωρα αναφορικα με το αν θα σε καλεσουν η εαν θα πρεπει να το δηλωσεις, γινοται ΚΑΙ τα δυο.

Η σε καλουν απο την αρχη στις Ειδικες Δυναμεις η ακομα και αν παρουσιαστεις αλλου εχεις την ευκαιρια να το ζητησεις εσυ μετα απο λιγες ημερες.

Κλεινοντας μια ερωτηση: Θες να γινεις Ειδικος Φρουρος... Θες να μεινεις στον Αστυνομικο Σωμα...

Ολα αυτα τα θες γιατι πραγματικα σου αρεσει η γιατι ψαχνεις μια δουλεια δημοσιου υπαλληλου;

Αν ειναι το δευτερο δεν θα κανω περισσοτερα σχολια!

Αν ομως ειναι το πρωτο τοτε γιατι βρε αγορι μου ζητας να βρεις το "λιγοτερο Επωδυνο";

Τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο που να μην μπορεις να το φερεις σε περας αν το θες!

Τουλαχιστον κανε μια θητεια που να σου δωσει εστω μια στοιχειωδη εκπαιδευση που θα σου φανει χρησιμη στην συνεχεια.

Αυτα απο εμενα και Καλη επιτυχια!

Συμφωνώ απόλυτα με τον Jrhellas σε όλαΕικόνα

Πρέπει να κάνεις κάτι το οποίο το θες πραγματικά... Αλλιώς... Δε θα μπορείς να τα καταφέρεις σε τίποτα!

valantis315
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 5:11 am
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από valantis315 »

Καλησπέρα
Έχει απολυτο δίκαιο σε αυτά που λέει ο Jrhellas, να συμπληρώσω μόνο πως όντως βοηθάνε επι του πρακταίου οι ΕΔ στο να σε πάρουν στους Ειδικούς φρουρούς 1ον διότι θα είσαι αρκετά έτοιμος για να περάσεις το σχολείο στην αρχή (σωματικά) και 2ον διότι εάν απολυθείς απο ΕΔ πέρνεις 400 μόρια για όλα τα σώματα ασφαλείας. Τώρα η γνώμη μου όσο αφορά το πιό ξεκούραστο μέρο που θα μπορούσες να υπηρετήσεις είναι στους Αμφίβιους αλλα λόγω επάνδροσης των νησιών με ΕΠΟΠ δεν είναι τόσο εύκολο να σε πάρουνε γιατι πέρνουνε ελάχιστους στις 2 τελευταίες ΕΣΣΟ και αυτοί είναι οδηγοί και μάγειρες.

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Επισεις επιδει δεν θελω να παω πεζοναυτης επιδει δεν υπαρχει μοριοδοτηση για ειδικους φρουρους κλπ μπορω να δηλωσω καταδρομεας αν και ειμαι προστατης; Η θα φαω κοψιμο;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς με την προυπόθεση οτι θα κάνεις κανονική θητεία και όχι μειωμένη Εικόνα Καλή θητεία φίλε.

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ε σιγα ενας μηνας ειναι η διαφορα. ευχαριστω

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια! Ο αδερφος μου χτες μπηκε πεζοναυτης στο Βολο κ σημερα που μιλησαμε μου ειπε οτι τα μορια δν τα χουν χασει. Ετσι τους ειπαν απο κει. Αμα ειναι να μην τα παρει τοτε τι μπορει να κανει; Να παει καταδρομεας; Μπορει; Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.S. »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπερα παιδια! Ο αδερφος μου χτες μπηκε πεζοναυτης στο Βολο κ σημερα που μιλησαμε μου ειπε οτι τα μορια δν τα χουν χασει. Ετσι τους ειπαν απο κει. Αμα ειναι να μην τα παρει τοτε τι μπορει να κανει; Να παει καταδρομεας; Μπορει; Ευχαριστω.
Καλημέρα φιλαράκο μου!

Φυσικά και μπορεί να πάει Ειδ. Δυν. Αν το θελήσει, όταν θα έρθουν αξιωματικοί από το "Πεύκο" που θα κάνουν την επιλογή για να πάρουν άτομα που θέλουν να υπηρετήσουν στις Ειδ. Δυν.

Εκεί θα δηλώσει ότι επιθυμεί να πάει Ειδ. Δυν. Και αν επιτύχει στις αθλητικές δοκιμασίες που θα τους βάλουν να κάνουν τότε θα τον πάρουν Ειδ. Δυν. Αμέσως μόλις γυρίσει από την άδεια ορκομωσίας του!

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδες καλησπερα. Ειμαι φοιτητης και σκεφτομαι να κοψω την αναβολη για να τελειωνω με το στρατιωτικο. Επισης σκεφτομαι να δηλωσω πεζοναυτες κοβωντας την αναβολη. Αν κοψω την αναβολη οκτωβριο θα μου ερθει χαρτι να παρουσιαστω το Φεβρουαριο στο Βολο; Οι πεζοναυτες ανηκουν κανονικα στις ΕΔ αρα παιρνουν και τα αντιστοιχα μορια. Ετσι δεν ειναι; Ευχαριστω εκ των προτερων

Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Πολύ σωστά, άμα τη κόψεις Οκτώβριο, τον Φεβρουάριο θα παρουσιαστείς. Μόλις πας στο Στρατολογικό Γραφείο στο έντυπο που θα σου δώσουν να συμπληρώσεις, σε κάποιο σημείο σου λέει τι θέλεις να δηλώσεις. Τσέκαρε το κουτάκι που λέει Ειδικές Δυνάμεις-Πεζονάυτες. Έτσι θα παρουσιαστείς από τη πρώτη μέρα στο Κέντρο Εκπαίδευσης των Πεζοναυτών στο Βόλο (505 Τ Π/Ν-ΚΕΝ). Τώρα άμα γίνει κάτι και παρουσιαστείς σε κάποιο ΚΕΝ του Πεζικού (που δε το νομίζω), μπορείς να δηλώσεις και από εκεί Πεζοναύτης και μόλις ορκισθείς μετά από 2 βδομάδες θα πάρεις μετάθεση για Βόλο.
Τα μόρια των Ειδικών Δυνάμεων θα τα πάρεις κανονικά, αν ενδιαφέρεσαι για Αστυνομία, Λιμενικό, Πυροσβεστική κτλ.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε μη φοβάσαι τπτ. Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά γιατί έτσι κ αλλιώς όταν παρουσιάστηκες οι Πεζοναύτες ήταν υπό την Διεύθυνση Ειδικών Δυνάμεων, όπως είναι και το τελευταίο 2μηνο.
Anonymous

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Αμα παω πεζοναυτης θα εχω μορια κανονικα σαν να εχω παει Ειδικες δυναμεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες