ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά, Είμαι 20 χρονών και τα τελευταία δυο χρόνια μένω στην Ελλάδα (γεννήθηκα/μεγάλωσα στην Αμερική, έχω Έλληνες γονείς). Αυτή τη στιγμή έχω αναβολή, αλλά θα λήξει στο τέλος του χρόνου (2008). Το ζήτησα στο στρατολογικό γραφείο στην Αθηνά και μου είπαν ότι θα παρουσιαστώ τον Μάιο (2009). Επειδή είμαι πολίτης στην Ελλάδα θα πάω για 12 μήνες αντί για 6 όπως οι άλλοι Έλληνες του εξωτερικού.

Από την μεγάλη που έχω για την Ελλάδα αποφάσισα να παρουσιαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις/Πεζοναύτες (κάποιος έγραψε ότι η τάγμα Πεζοναυτών έχει ξεχωρίσει από τις Ε. Δ. ) Στις Ε. Δ. θα ήθελα να υπηρετώ στη μονάδα αμφιβίων.

Βασικά, αυτό που ήθελα από σας είναι ένα σύγκριση μεταξύ των δυο μονάδων.

Ποια μονάδα έχει πιο σκληρή εκπαίδευση;

Στους πεζοναύτες πρέπει να παρουσιαστώ μονό στο Βόλος/στην Χαλκίδα, η επιτρέπεται να δηλώσω για αποστολή κάπου αλλού (Υπόλοιπη Ελλάδα/Κύπρος);

Πέρα από αυτές τις δυο ερωτήσεις είμαι σχεδόν αποφασισμένος και έτοιμος. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση, και θέλω πολύ να πάω φαντάρος, όπως σας είπα, αγαπώ την Ελλάδα, παρά το γεγονός που γεννήθηκα στην Αμερική, η Ελλάδα είναι η πατρίδα μου!

Συγγνώμη αν έχω κάποια λάθη σε ότι έγραψα. Δεν είναι ακόμα τέλεια τα Ελληνικά μου, πρέπει να τα βελτιώσω πριν παρουσιαστώ Εικόνα.

Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Apap »

semi22 έγραψε: Γεια σας παιδιά, Είμαι 20 χρονών και τα τελευταία δυο χρόνια μένω στην Ελλάδα (γεννήθηκα/μεγάλωσα στην Αμερική, έχω Έλληνες γονείς). Αυτή τη στιγμή έχω αναβολή, αλλά θα λήξει στο τέλος του χρόνου (2008). Το ζήτησα στο στρατολογικό γραφείο στην Αθηνά και μου είπαν ότι θα παρουσιαστώ τον Μάιο (2009). Επειδή είμαι πολίτης στην Ελλάδα θα πάω για 12 μήνες αντί για 6 όπως οι άλλοι Έλληνες του εξωτερικού.

Από την μεγάλη που έχω για την Ελλάδα αποφάσισα να παρουσιαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις/Πεζοναύτες (κάποιος έγραψε ότι η τάγμα Πεζοναυτών έχει ξεχωρίσει από τις Ε. Δ. ) Στις Ε. Δ. θα ήθελα να υπηρετώ στη μονάδα αμφιβίων.

Βασικά, αυτό που ήθελα από σας είναι ένα σύγκριση μεταξύ των δυο μονάδων.

Ποια μονάδα έχει πιο σκληρή εκπαίδευση;

Στους πεζοναύτες πρέπει να παρουσιαστώ μονό στο Βόλος/στην Χαλκίδα, η επιτρέπεται να δηλώσω για αποστολή κάπου αλλού (Υπόλοιπη Ελλάδα/Κύπρος);

Πέρα από αυτές τις δυο ερωτήσεις είμαι σχεδόν αποφασισμένος και έτοιμος. Είμαι σε καλή φυσική κατάσταση, και θέλω πολύ να πάω φαντάρος, όπως σας είπα, αγαπώ την Ελλάδα, παρά το γεγονός που γεννήθηκα στην Αμερική, η Ελλάδα είναι η πατρίδα μου!

Συγγνώμη αν έχω κάποια λάθη σε ότι έγραψα. Δεν είναι ακόμα τέλεια τα Ελληνικά μου, πρέπει να τα βελτιώσω πριν παρουσιαστώ Εικόνα.

Επειδή γεννήθηκες στο εξωτερικό έχεις δικαίωμα 3μηνης θητείας. Ρώτησε στο στρατολογικό γραφείο τι δικαιολογητικά χρειάζονται να τους καταθέσεις.

Καλή θητεία

Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι φίλε το έχω ζητήσει στο στρατολογικό γραφείο και μου είπαν ότι επειδή μένω στην Ελλάδα για πάνω από 6 μήνες θα πάω κανονικά (Όπως είπα, είμαι κάτοικος της Ελλάδας). Ήταν να παρουσιαστώ πέρυσι αλλά τελευταία στιγμή πήρα αναβολή για ένα χρόνο. Μου είχαν πει και τότε ότι η στρατιωτική Θητεία μου θα είναι για 12 μήνες..

axsnoid
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 9:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από axsnoid »

γεια σας παιδια. κατατασομαι το νοεμβριο. μαλλον στρατο ξηρας υποθετω... ειμαι 1,76 ,72 κιλα. ειμαι πανελληνιονικης στην ιστιοπλοια, εχω ασχολιθει με καταδυσεις, εχω ενα αστερι στις καταδυσεις δηλαδη καταδυση μεχρι 35 μετρα και εχω 25 μετρα ελευθερη κατάδυση. ειμαι αθλητικος τυπος αλλα οι μεγιστες καμψεις μοθ ειναι 15-20. θελω να παω στους αμφιβιους. με την εμπειρια σας θα ηθελα μια γνωμη και 2-3 γραμμες για τις ασκησεις τους και την επικινδυνοτητα τους. και μια συγκριση για τη δυσκολια της εκπαιδευσης τους σε σχεση με των πεζοναυτών. σας ευχαριστώ.
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν κουφια η ωρα παντως γινει κατι αυτουσ που στελνουν πρωτουσ ειναι η ζ-μακ και τουσ αλεξιπτωτιστεσ.
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

τι; δεν συγκρινονται... εννοειτε οτι οι αμφιβιοι ειναι πολυ μπροστα... !
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

Ολοι λιγο πολυ στις Ε. Δ ειναι το ιδιο εχουν την ιδια γραμμη εκπαιδευσεως δεν εχει σημασια αν ειναι ορεινοι αμφιβιοι ή πεζοναυτες... και μην ακους κανενα οτι οι καποιοι ειναι καλυτεροι απο καποιους αλλους αφου τα στελεχη που σε εκπαιδευουν μπορει να ειναι αμφιβιοι η και ορεινοι, μιλαω για τους μονιμους εκπαιδευτες και ολοι εκπαιδευονται στα ιδια σχολεια, ολοι εχουν το ιδιο εξοπλισμο εκτος απο τους πεζοναυτες που εχουν και τεθωρακισμενα αρματα και πυροβολικο στη Λαρισσα...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

Νομιζω οτι οι πεζοναυτες δεν ανηκουν πλεων στις εδ...

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

Μπορει οι πεζοναυτες να βγηκαν απο Ε. Δ αλλα ποιος μπορει οτι εγς δεν ειμαι λοκατζης αφου εχω εκπαιδευση καταδρομεα και υπηρετησα σαν πεζοναυτης οσο υπηρχαν στις Ε. Δ και φορεσα το τιμημενο πρασινο μπερε...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

Δεν διαφωνω για τοτε... τωρα ομως δεν εχουν την ιδια εκπαιδευση εφοσον δεν ανηκουν στις ΕΔ...
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

Οσο θα υπαρχουν στελεχοι των Ε. Δ στους πεζοναυτες θα λαμβανουν εκπαιδευση καταδρομεα οι κληρωτοι... αυτο ακουσα οτι θα γινει μεχρι το τελος του 2008 δηλ. μεχρι τοτε θα εχουν φυγει ολα τα στελεχοι των Ε. Δ αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος τι συμβαινει τωρα στα ταγματα πεζοναυτων...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια!
Τελικα Ζ-ΜΑΚ πανε μονο μονιμοι η και απλοι καταδρομεις ; δοκιμοι μπορουν να πανε Ζ- ΜΑΚ η σε αλλη ΜΑΚ;
Μπαινω μεγαλο πευκο, εχω πτυχιο πανεπιστημιου, καιμια πενηνταρια βουτιες αυτονομης καταδυσης και εχω ανεβει 5 φορες σε ρινγκ. Παιζει να με παρουν δοκιμο σε μοναδα αμφιβιων; η αμα παω δοκιμος θα με στειλουν δοκιμο σε αλλο σωμα; Δηλαδη τι χρειαζεται για να εισαι δοκιμος αμφιβιων καταδρομωΕυχαριστω.
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Για σας κιριοι εγο το μονο που ξερω ειναι οτι οπιο σωμα κε αν ελειωσεις δεν εισαι κε γαμωτα μουνια... το θεμα ειναι ιποτιθετε για να σιζιτισουμαι για εδ οχι να τσακονεστε πιι ινε ι καλιτερι... Αν σιζιτισετε ετσι μαθενετε περισοτερα παρα απο το να τσακονεστε για το πιος ινε πιο κομαντο... Ειναι η γνωμη μου
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

armani έγραψε:για σας κιριοι εγο το μονο που ξερω ειναι οτι οπιο σωμα κε αν ελειωσεις δεν εισαι κε γαμωτα μουνια... το θεμα ειναι ιποτιθετε για να σιζιτισουμαι για εδ οχι να τσακονεστε πιι ινε ι καλιτερι... Αν σιζιτισετε ετσι μαθενετε περισοτερα παρα απο το να τσακονεστε για το πιος ινε πιο κομαντο... Ειναι η γνωμη μου
ποιος τσακωνετε; Εικόνα
manos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2008 6:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από manos »

κωστα πανε και καταδρομεις αλλα πρεπει να εχεις καλες επιδοσεις σε αθληματα και γενικοτερα. Δεν παιρνουν πολλα ατομα. Μπες με το καλο και το βλεπεις. Ευχομαι καλη θητεια και μακαρι να πας εκει. Εμπειρια ζωης γιατι ειναι απο τις καλυτερες μοναδες του ελληνικου στρατου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης