Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gluttonous

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Gluttonous »

Δηλαδή κάποιος ο οποίος έχει μόνο Δ' κατηγορία δεν παίρνει τίποτα; Ούτε δέκα μονάδες; Πρέπει να έχει και Γ και Δ για να πάρει τις 20 μονάδες?
RangerTony

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Όχι από τι καταλαβαίνω μάλλον θέλει και την Γ γιατί λέει
και Δ άρα θέλει και το Γ αλλιώς δεν σού δίνει μόρια αν έχεις μόνο Δ δυστυχώς.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα παιδιά! Να ρωτήσω και εγώ δύο πράγματακια ξέρετε τι εννοεί όταν λέει Γ και Δ κατηγορίας; Θέλει και τα δύο για να τα μοριοδοτηση; Και σχετικά με τους εθελοντές μετράνε όσες αντιπυρικες έχει κάποιος πχ 1 η μετράνε από έναν αριθμό αντιπυρικων και πάνω γιατί έχω ακούσει από 3 και πάνω!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Antonis277
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2022 6:48 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Antonis277 »

Λογικά ναι. Αλλά για σίγουρα, ένα παιδί πιο πίσω είχε στείλει το λινκ με την προκήρυξη του 20 που τα λέει όλα αναλυτικά για μοριοδότηση κλπ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 3:47 pm Καλησπέρα παιδιά! Να ρωτήσω και εγώ δύο πράγματακια ξέρετε τι εννοεί όταν λέει Γ και Δ κατηγορίας; Θέλει και τα δύο για να τα μοριοδοτηση; Και σχετικά με τους εθελοντές μετράνε όσες αντιπυρικες έχει κάποιος πχ 1 η μετράνε από έναν αριθμό αντιπυρικων και πάνω γιατί έχω ακούσει από 3 και πάνω!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη του 2020:

Όποιος κατέχει διπλώματα οδήγησης Γ (φορτηγό) και Δ (λεωφορείο), λαμβάνει 2000 μόρια.

Σχετικά με τους εθελοντές, όποιος έχει την ιδιότητα για τουλάχιστον 1 πλήρες και έως 5 πλήρη έτη, λαμβάνει για κάθε έτος 1000 μόρια.

Οι εθελοντές δεν λαμβάνουν μόρια για κάθε αντιπυρική όπως οι εποχικοί. Θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα των εθελοντών για 1 έτος τουλάχιστον για να πάρεις τα μόρια που προβλέπονται. Ελπίζω η διαφορά να γίνεται κατανοητή.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

D.Y.K έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 4:57 pm
Επισκέπτης έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 3:47 pm Καλησπέρα παιδιά! Να ρωτήσω και εγώ δύο πράγματακια ξέρετε τι εννοεί όταν λέει Γ και Δ κατηγορίας; Θέλει και τα δύο για να τα μοριοδοτηση; Και σχετικά με τους εθελοντές μετράνε όσες αντιπυρικες έχει κάποιος πχ 1 η μετράνε από έναν αριθμό αντιπυρικων και πάνω γιατί έχω ακούσει από 3 και πάνω!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη του 2020:

Όποιος κατέχει διπλώματα οδήγησης Γ (φορτηγό) και Δ (λεωφορείο), λαμβάνει 2000 μόρια.

Σχετικά με τους εθελοντές, όποιος έχει την ιδιότητα για τουλάχιστον 1 πλήρες και έως 5 πλήρη έτη, λαμβάνει για κάθε έτος 1000 μόρια.

Οι εθελοντές δεν λαμβάνουν μόρια για κάθε αντιπυρική όπως οι εποχικοί. Θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα των εθελοντών για 1 έτος τουλάχιστον για να πάρεις τα μόρια που προβλέπονται. Ελπίζω η διαφορά να γίνεται κατανοητή.

Ναι φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ κατάλαβα την μοριοδοτηση σχετικά με τον εθελοντισμό! Με το δίπλωμα όμως δεν κατάλαβα αν έχω μόνο Γ θα πρέπει να βγάλω και Δ; Και το ανάποδο; Η μοριοδοτηται το καθένα ξεχωριστά;
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

Για την συμμετοχή στην προκ, για οδηγός, χρειάζεται το Γ, απαραίτητα. Δεν μοριοδοτείται. Είναι απαιτούμενο. ΑΝ έχεις και Δ, τότε πάιρνεις 2000 μόρια. ΑΝ έχεις μόνο Δ, δεν παίρνεις τίποτα. Μία παρατήρηση, βλέποντας τις παλιές προκ, αν δεν κάνω λάθος, δεν μοριοδοτείται ο βαθμός απολυτηρίου. Μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας και αν δεν συντρέχουν κάποιες άλλες περπτώσεις πιο πριν, μετράει ποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό.
Seww

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Seww »

niasimas έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 7:45 pm Για την συμμετοχή στην προκ, για οδηγός, χρειάζεται το Γ, απαραίτητα. Δεν μοριοδοτείται. Είναι απαιτούμενο. ΑΝ έχεις και Δ, τότε πάιρνεις 2000 μόρια. ΑΝ έχεις μόνο Δ, δεν παίρνεις τίποτα. Μία παρατήρηση, βλέποντας τις παλιές προκ, αν δεν κάνω λάθος, δεν μοριοδοτείται ο βαθμός απολυτηρίου. Μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας και αν δεν συντρέχουν κάποιες άλλες περπτώσεις πιο πριν, μετράει ποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό.
Δηλαδή δεν ζητάει προϋπηρεσία μόνο τα διπλώματα Γ Δ ;
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

Seww έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 8:29 pm
niasimas έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 7:45 pm Για την συμμετοχή στην προκ, για οδηγός, χρειάζεται το Γ, απαραίτητα. Δεν μοριοδοτείται. Είναι απαιτούμενο. ΑΝ έχεις και Δ, τότε πάιρνεις 2000 μόρια. ΑΝ έχεις μόνο Δ, δεν παίρνεις τίποτα. Μία παρατήρηση, βλέποντας τις παλιές προκ, αν δεν κάνω λάθος, δεν μοριοδοτείται ο βαθμός απολυτηρίου. Μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας και αν δεν συντρέχουν κάποιες άλλες περπτώσεις πιο πριν, μετράει ποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό.
Δηλαδή δεν ζητάει προϋπηρεσία μόνο τα διπλώματα Γ Δ ;
Εγώ, προσωπικά, δεν έχω δει να γράφει για προυπηρεσία, σαν οδηγός. Οπότε θες το Γ, για να συμμετέχεις,plus το Δ για να πάρεις 2000 μόρια.
Kakol

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Kakol »

Dyk η μοριοδοτηση για τους εθελοντές έχει αλλάξει αν δεν κάνω λάθος πρέπει να συμπληρώσεις 3ετη για να σου μοριοδοτηση 300 μόρια και δέκα έτη εθελοντής να έχεις πάλι 300 παίρνεις αρκεί να συμπληρώσεις 3 χρόνια
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kakol έγραψε: Τρί Ιαν 23, 2024 10:23 pm Dyk η μοριοδοτηση για τους εθελοντές έχει αλλάξει αν δεν κάνω λάθος πρέπει να συμπληρώσεις 3ετη για να σου μοριοδοτηση 300 μόρια και δέκα έτη εθελοντής να έχεις πάλι 300 παίρνεις αρκεί να συμπληρώσεις 3 χρόνια
Όχι είναι ανάλογα την προκήρυξη, η εμοδε ήθελε να απορρόφησει εποχικούς γιαυτό δεν ευνόησε τους εθελοντές. Στις προκηρύξεις εποχικών εννοείται πως τον πρώτο λόγο τον έχουν οι εθελοντές γιατί είναι προκήρυξη μεταξύ πολιτών.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι φοβερή προτεραιότητα έχουν οι εθελοντές. Οι ειδικές δυνάμεις έχουν 5 μόρια και οι εθελοντές ένα το χρόνο. Σε περίπτωση ισοψηφίας μπαίνει αυτός με τις ΕΔ, Δηλαδή το σώμα σου λέει ότι σβήνεις φωτιά 5 χρόνια ; Δεν με νοιάζει θα πάρω το 19χρονο με τους 9 μήνες θητεία. Αν είναι και πολύτεκνος (+1,5) ; Τούμπες να κάνεις δεν τον φτάνεις. Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν. Και μη μου πείτε για φυσικές καταστάσεις και μπούρδες. Έχω στο σταθμό εποχικό 121 κιλά με ΕΔ που μάλιστα υπηρέτησε στη 13δεε στο ακριτικό Γουδί αττικής.
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1025
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

Στην προκ εποχικών, μας αρέσει, δεν μας αρέσει, δίκαιο ή άδικο, προτεραιότητα έχουν οι Ειδικές, όπως συμβαίνει και σε άλλες προκηρύξεις, άλλων σωμάτων. Έτσι πάει.5000 μόρια είναι αυτά! Αυτό δεν σημαίνει, ότι αυτόματα, όσοι έχουν πάει ειδικές, θα περάσουν και τα αθλήματα ή τις επιτροπές. Όλοι θα μπουν στον ίδιο στίβο και ότι βγει.
TomahawkofConnor

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από TomahawkofConnor »

Φίλος μου εποχικός που μπήκε τώρα εμοδε και ήταν εποχικός οδηγός από το 20 λέει ότι είχε μόνο δίπλωμα Δ' κατηγορίας και πήρε 20 μονάδες κανονικοτατα και λέει ότι είτε έχεις Γ είτε Δ λαμβάνεις την μοριοδοτηση των 20 μονάδων κανονικά τώρα τι να σας πω μπορεί να λέει και βλακείες αλλά δεν νομίζω ότι έχει λόγο ίσως να τα δίνουν σε όποιον έχει έστω και ένα επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης γιατί έχουν ανάγκη από οδηγούς τι να πω...
Edwwww

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Edwwww »

TomahawkofConnor έγραψε: Τετ Ιαν 24, 2024 2:58 am Φίλος μου εποχικός που μπήκε τώρα εμοδε και ήταν εποχικός οδηγός από το 20 λέει ότι είχε μόνο δίπλωμα Δ' κατηγορίας και πήρε 20 μονάδες κανονικοτατα και λέει ότι είτε έχεις Γ είτε Δ λαμβάνεις την μοριοδοτηση των 20 μονάδων κανονικά τώρα τι να σας πω μπορεί να λέει και βλακείες αλλά δεν νομίζω ότι έχει λόγο ίσως να τα δίνουν σε όποιον έχει έστω και ένα επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης γιατί έχουν ανάγκη από οδηγούς τι να πω...
https://www.fireservice.gr/el_GR/diagon ... 52F1075249

Να ψάξετε τα αποτελέσματα προηγούμενων προκηρύξεων δεν μπορείτε?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες