Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Eleonora »

BilK05 έγραψε: Τετ Ιαν 24, 2024 10:52 pm
EricHalland έγραψε: Τετ Ιαν 24, 2024 10:30 pm Θα το δούμε αυτό μάγκες. Μην ακούτε τι σας λένε οι μπάρμπαδοκαραβαναδες μέσα, το ότι θέλει ο Δένδιας να γεμίσει το ναυτικό δεν σημαίνει ότι θα καλυφθούν οι θέσεις. Μη ξεχνάτε ότι το 22 πήρε τρεις μήνες παράταση μόνο και μόνο γιατί δεν συμπληρώνονταν οι θέσεις και φέτος από τα 430 άτομα πήρε 100+ επιλαχόντες δεν θέλει ο κόσμος απλά να πάει παιδιά. Και επίσης θέλει ακόμα πολύ κόσμο και ΣΞ και ΠΑ απλά οκ στο στρατό ξηράς θα κόψει λίγες θέσεις όπως και στην ΠΑ και θα αυξήσει 100 άτομα στο ΠΝ και άντε να καλέσει και καμιά 100αρα όπως έκανε φέτος. Αυτά θα δούμε σε λίγους μήνες άλλωστε πλησιάζει μέχρι τον Μάϊο θα έχει βγάλει δεν νομίζω να επηρεάσουν οι ευρωεκλογές!




Φίλε μήπως μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που έχω κάνει πιο πάνω καθώς είναι παρα πολύ σημαντικό για εμένα αν μπορείς θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ευχαρίστω πολυ
Γκούγκλαρε ειδικότητες εποπ, θα μπεις στο army.gr, θα ανοίξεις το αρχείο pdf που θα βρείς, και εκεί, θα δεις αναλυτικά, όλες τις ειδικότητες με τις αρμοδιότητες και καθήκοντα που έχει η κάθε μία.
Styga
Kevin

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Kevin »

Ένας φίλος μου μπήκε εποπ φέτος παρουσιάστηκε Αυλώνα και μου είπε ότι παίρνουν μισθό 1000€
stormshadow12

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από stormshadow12 »

BilK05 έγραψε: Τετ Ιαν 24, 2024 10:14 pm Επίσης κάτι άλλο υπάρχουν ειδικότητες που γράφουν υπηρετης πχ υπηρετης πολυβουλπυβαυτες τι είναι
Ερμπθστριοφορα ειναι ολα τα οχηματα που εχουν ερμπυστριες και οχι ροδες, ναι υπαρχουν ειδηκοτητες που λενε υπηρετης ταδε οπλου, και οχι φιλε δεν αξηζει να πας καθολου και δεν ειναι ετσι οπως νομιζεις.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γενικά πάντως βλέπω πως χρόνο με το χρόνο η ζήτηση πέφτει και οι παραιτήσεις αυξάνονται. Όταν το 2021 πήρε τη πρώτη φουρνιά εδω μέσα στο φόρουμ γινόταν χαμός μόνο καπνογόνα δεν άναβαν. Τώρα βλέπω ότι είναι αρκετά χλιαρά τα πράγματα.
Ericc

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Ericc »

:lol: Τι ζήτηση να έχει που πας και ξεκινάς με 1000€με επιδόματα μαζιι μέσα... Σε στέλνουν στην άλλη άκρη του Θεού και είσαι ένα τίποτα...
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kevin έγραψε: Σάβ Ιαν 27, 2024 9:19 am Ένας φίλος μου μπήκε εποπ φέτος παρουσιάστηκε Αυλώνα και μου είπε ότι παίρνουν μισθό 1000€
ο, τι θελει λεει ο φιλος σου
Shgsjs

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Shgsjs »

:D αδελφέ χωρίς να θέλω να είμαι σίγουρος αλλά με τις αυξήσεις πήγε νομίζω στα 910 χωρίς επίδομα παραμεθοριου και ότι άλλο ειναι
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

stormshadow12 έγραψε: Σάβ Ιαν 27, 2024 11:53 am
BilK05 έγραψε: Τετ Ιαν 24, 2024 10:14 pm Επίσης κάτι άλλο υπάρχουν ειδικότητες που γράφουν υπηρετης πχ υπηρετης πολυβουλπυβαυτες τι είναι
Ερμπθστριοφορα ειναι ολα τα οχηματα που εχουν ερμπυστριες και οχι ροδες, ναι υπαρχουν ειδηκοτητες που λενε υπηρετης ταδε οπλου, και οχι φιλε δεν αξηζει να πας καθολου και δεν ειναι ετσι οπως νομιζεις.



Πληρωμα Ερπυστριοφόρων πζ δηλαδή τι θα έχει
Επίσης σε αυτήν με 361 μοροαντι πιστεύεις θα είμαι επιτυχών η στην Πλήρωμα αρμάτων (LEO2HEL-
LEO2A4) TΘ σε αυτές τι δύο και τέλος τι διαφορά έχουν αυτές η δύο
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επίσης το Απρίλιο πάω 19 φυσική κατάσταση ειμαι σε φυσιολογική δεν έχω κάνει γυμναστική και αυτά πότε αλλά δεν καπνίζω και αυτά. Πιστευετε πρέπει να αρχίσω κάτι από τώρα πχ στίβο γυμναστήριο η κάτι; Θα τα βγάζω τα αθλήματα;
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλαλ δεν γνωρίζω κάποια πράγματα και είναι κάτι που το θέλω πάρα πολύ
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Eleonora »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Ιαν 27, 2024 3:04 pm Επίσης το Απρίλιο πάω 19 φυσική κατάσταση ειμαι σε φυσιολογική δεν έχω κάνει γυμναστική και αυτά πότε αλλά δεν καπνίζω και αυτά. Πιστευετε πρέπει να αρχίσω κάτι από τώρα πχ στίβο γυμναστήριο η κάτι; Θα τα βγάζω τα αθλήματα;
Οι περισσότεροι, δυσκολεύονται στο μίλι, επίσης και στις έλξεις στο μονόζυγο, ειδικά οι κοπέλες. Ξεκίνα τις προσπάθειες στο μίλι, και μονόζυγο, και αργότερα λίγο από όλα.
Styga
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πληρωμα Ερπυστριοφόρων πζ δηλαδή τι θα έχει
Επίσης σε αυτήν με 361 μορια τι πιστεύεις θα είμαι επιτυχών η στην Πλήρωμα αρμάτων (LEO2HEL-
LEO2A4) TΘ σε αυτές τι δύο και τέλος τι διαφορά έχουν αυτές η δύο
Gerge

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Gerge »

Αντεεε να βγει η προκηρυξη
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ρε παιδια οι ιατρικες εξετασεις πως γινονται οταν μπαινεις εποπ; Θυμαμαι οταν υπηρετησα οτι τα περασαμε μεσα στον κανελλοπουλο, τα εμβολια, μετα ενας ψυχολογος που σε ρωταει αν εισαι καλα :lol: Μετα παθολογο που εσενα κ ολη την διμοιρια σας γδυνουν ολους για να σας δουν τα μπαλακια και μετα οφθαλμιατρο που θα σε ρωτησουν μαλλον αν βλεπεις :lol:. Ακριβως τα ιδια ειναι ή πρεπει να παμε σε εξωτερικα ιατρεια ή σε δημοσια νοσοκομεια ωστε να ειμαστε ετοιμοι για τα αθληματα, πως παει?
User12345

Re: Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2024)

Δημοσίευση από User12345 »

Λοιπόν θα λύσω κάποιες αποριες.
Αρχικά δεν είναι 1000. Είναι 1050 μεικτά 920 καθαρά χωρις επίδομα παραμεθορίου. Το ναυτικό δεν έχει παραμεθόριο καθώς η βάση του 90% είναι Αθήνα σαλαμινα.
Ο στρατος ξηράς έχει, όπως και η αεροπορία.
920 είναι τα καθαρά σε όλους. Οι βάρδιες είναι +17 αν θυμάμαι καλά (έχουμε περίπου 7 βάρδιες τον μήνα) . Για το ναυτικό οι πλευσιμες μέρες είναι +35 ευρώ η μέρα στο εσωτερικό και 50 στο εξωτερικό ,85 η εμπόλεμη ζώνη (πχ ερυθρά θάλασσα που φεύγουν τώρα). Οι πλευσιμες μέρες όμως είναι αρκετές μέσα στον χρόνο 180-220 (που σημαίνει ότι τα λεφτά είναι παραπάνω από 1000 μηνιαίως).

Για κάποιον που ρώτησε για τα αθλήματα, προτείνω να ξεκινήσεις το μίλι από τώρα.
Για κάποιον άλλον που ρώτησε για τους γιατρούς, όταν βγει η προκήρυξη αναγράφεται μέσα ποιους ιδιώτες η δημόσιους γιατρούς πρέπει να δεις (καρδιολόγο, οφθαλμίατρο, παθολόγο για γενικές εξετάσεις, γυναικολόγο για τις γυναίκες, ωρλ, ακτίνα θώρακα). Αν τελικά σε πάρουν στην επόμενη φάση περνάς υγειονομική επιτροπή οι οποίοι σε γδύνουν και σε κοιτάνε (δερματολόγος, χειρουργος, ορθοπεδικος, παθολόγος) και τέλος και ο πιο δύσκολος ο ψυχίατρος που ανοίγει το αμκα σου και τον ιατρικό σου φάκελο και κρίνει το Ι σου από τυχόν φάρμακα που μπορεί να παίρνεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες