Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Για τις αναβολές θα χρειαστεί εκτός του φρουραρχειου να περάσουμε και από την επιτροπή; Τον Ιανουάριο λόγω κορονοιου είπαν σε προηγούμενη δημοσίευση ότι δεν πήγαν επιτροπή.
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Στην μεσογειων πας αν σου λεει στο χαρτι καταταξης οτι ανηκεις στην Αττικη.
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Δεν ειπαν οτι δεν πας σε επιτροπη. Ειπαν οτι την περασαν την ιδια ημερα μεσα στο στρατοπεδο. Απο επιτροπη θα περασεις. Οπως εγραψα και πιο πανω, φιλος που πηγε αλλα για την αεροπορια, του ειπαν θα τον καλεσουν σε 10 ημερες για να κλεισει ραντεβου για επιτροπη.

Στο φρουραρχειο που μιλησα σημερα μου ειπαν μεχρι 5 εργασιμες πτιν την καταταξη οτι μπορεις να πας, και αν εχεις και χαρτια για να πας στο 401 να ερθεις νωρις μου ειπαν για να προλαβεις.

chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png

akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Ρε παιδια ειναι να παρουσιαστω αυτη τη τριτη 9 μαρτιου θα παω στο φρουραρχειο που μου ειπαν οτι ειναι μεσογειων 96 Εχω ηδη παρει 1 χρονο αναβολη για λογους υγειας υπαρχει περιπτωση να παρω απαλλαγη ι5 να Ξεμπερδευω; Αν τους πω οτι το νιωθω σαν ενα εμποδιο στη ζωη μου και οτι θελω να φυγω για σπουδες στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να του δωσουν;

adst
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2020 6:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από adst »

akhs24 έγραψε:Ρε παιδια ειναι να παρουσιαστω αυτη τη τριτη 9 μαρτιου θα παω στο φρουραρχειο που μου ειπαν οτι ειναι μεσογειων 96 Εχω ηδη παρει 1 χρονο αναβολη για λογους υγειας υπαρχει περιπτωση να παρω απαλλαγη ι5 να Ξεμπερδευω; Αν τους πω οτι το νιωθω σαν ενα εμποδιο στη ζωη μου και οτι θελω να φυγω για σπουδες στο εξωτερικο υπαρχει περιπτωση να του δωσουν;

οχι, ζητα να δεις ψυχιατρο και πες του πως θα αυτοκτονησεις σε περιπτωση που μπεις.
akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Τοσο χυμα; Να μην πω καλυτερα οτι δεν ξερω πως θα αντιδρασω αν μππω εκει μεσα οτι δεν ξερω αν θα μπορω να διαχειριστω τη σκεψη μου; Γενικα να παω κουρεμενος και ξυρισμενος;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akhs24 την Τετ Μαρ 03, 2021 8:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Ναι για την αεροπορία και ναυτικό περνάνε από επιτροπή για αναβολές αλλά για τον στρατό ξηράς είχαν πει σε προηγούμενο ποστ ότι λόγω κορονοιου δεν είχαν περάσει από επιτροπή τον Ιανουάριο για αναβολές.
akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Παιδια επειδη την δευτερα θα παρω το χαρτι απο τον ψυχιατρο, ειναι να παρουσιαστω την προλαβαινω να κανω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου?
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Ναι προλαβαίνεις, εγω που μπαίνω στις 17 στο φρουραρχειο που μιλησα μου ειπαν οτι μπορω να ερθω ολες τις εργασιμες απο τις 9-17. Εγω θα παω την παρασκευη στις 12 chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png

Κωνσταντίνος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλησπέρα φίλε,
το ίδιο ακριβώς θέμα έχω και εγώ. Εμένα μου είπαν ότι πρέπει να περάσουμε από φρουραρχείο με όλα τον ιατρικό φάκελο + σημείωμα κατάταξης και ταυτότητα ΠΕΝΤΕ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.
Από κει και πέρα θα μας πουν εκεί τι ακολουθείται.

Ε
Thanos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Thanos »

Παιδιά καλησπέρα, έκανα την διαδικασία απαλλαγής στο φρουραρχείο την Τετάρτη και παρέδωσα τα χαρτιά μου στην στρατολογία. Τωρα μου μπαίνει να περάσω επιτροπή. Μπαίνω στο σάιτ της στρατολογίας και ακόμα λέει ότι πρέπει να παρουσιαστώ στις 9 του μηνός και με. Εχει αγχώσει λίγο. Δεν θα έπρεπε να μην έγραφε τίποτα;
akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Δεν ενημρωεται τοσο γρηγορα το συστημα τους φιλε μου μην αγχωνεσαι και περυσι που εγω πηρα αναβολη και εφυγα απο εβρο θυμαμαι περασε καποιος καιρος που εβλεπα μεαα οτι δεν ειχαν περασει την αναβολη
Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα! Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Ειναι η πρώτα φορά που χρησιμοποιώ το φριυραρχειο και δεν έχω ξαναπάρει αναβολη για λόγους υγείας. Τις προηγούμενες μέρες πηγα στο φρουραρχειο και ο γιατρός έγραψε εισηγηση για ι5 με ασθένεια ανίατη. Έχω ένα ορθοπεδικο πρόβλημα και ένα ψυχολογικο με γνωματεύσεις από δημόσια νοσοκομεία. Δεν έχω ξαναπάρει αναβολή για λόγους υγείας. Υπάρχει πιθανότητα απαλλαγής με την πρώτη μιας και η εισηγηση του γιατρού του φρουραρχειου είναι ι5 ;

Σας ευχαριστώ!

no_army

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από no_army »

Παιδιά καλησπέρα,

Επειδή και εγώ είχα πολύ άγχος μέχρι χθες γράφω την εμπειρία μου απο το φρουραρχείο Αθήνας σήμερα το πρωί.

Έφτασα κάπου στις 8 παρά και είχε καμια 70ρια άτομα που περιμέναν σε ουρά σε ανοιχτό χώρο με νούμερο. Αρχικά πέρασαν όσους ήταν για αεροπορία και όσους ήθελαν αναβολή για σωματικούς λόγους (καρδιολογικά, ορθοπεδικά κτλ.) - εκείνοι ήταν αρκετά λιγότεροι και έμπαιναν σε ένα κτήριο ένας ένας όπου πέρναγαν αρκετή σχετικά ώρα μέσα (και νομίζω μετά τους έστελναν 401).

Για τα ψυχολογικά περισσότερη ήταν η αναμονή μέχρι να αρχίσουν να μας περνάνε δέκα δέκα παρά οι ίδιες οι διαδικασίες. Αν έχεις γνωμάτευση γιατρού (που όλοι έχουν) η όλη διαδικασία στο φρουραρχείο είναι εντελώς τυπική και δεν υπάρχει λόγος να σας αγχώνει. Έχουν εγκαταστήσει διάφορα γραφεία σε 2 ουσιαστικά σκηνές και απλά περνάτε ένας ένας και απο τα 3 γραφεία όπου απλά καταγράφουν τα στοιχεία σας. Περνάς και από ψυχολόγο η οποία δεν σε ρωτάει τίποτα, απλώς αντιγράφει σε ένα άλλο πιστοποιητικό όσα γράφει πάνω η γνωμάτευση του γιατρού σου.

Αφού γίνουν όλες οι καταγραφές των στοιχείων σου και στα 3 σημεία της πρώτης σκηνής, περνάς σε μια δεύτερη σκηνή όπου σου δίνουν φόρμα αίτησης στην οποία συμπληρώνεις διεύθυνση, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ και στοιχεία επικοινωνίας ώστε να έρθει σε επαφή μαζί σου σε 15-20 μέρες το 401 για να περάσεις απο επιτροπή γιατρών ώστε να κριθεί οριστικά αν σου δίνεται η αναβολή. Τα χαρτιά που σου δίνει ωστόσο το φρουραρχείο αυτόματα αναγράφουν πως εξετάστηκες απο επιτροπή του φρουραρχείου και εκείνοι εγκρίνουν την αναβολή σου, μαζί με την αιτιολογία.

Λόγω κόβιντ γίνονται όλα τα παραπάνω μέσα στο φρουραρχείο αποκλειστικά και δεν πηγαίνεις ούτε στο νοσοκομείο αυθημερόν αλλά ούτε και στο ΡΟΥΦ για κατάθεση της αίτησης στην στρατολογία. Όλοι οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ ευγενικοί και συνεργασίμοι, απο την δική μου εμπειρία δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας σε σχέση με τη διαδικασία του φρουραρχείο, είναι τυπική και διεκπαιρεωτική. Θα κρατήσει περίπου 2 ώρες και κάτι.

Χρειάζεται να έχετε μαζί - εκτυπωμένο το χαρτί κατάταξης-ταυτότητα

-την γνωμάτευση του γιατρού σας (το πρωτότυπο)

-την γνωμάτευση του γιατρού σε φωτοτυπία για κατάθεση στο τέλος (το πρωτότυπο το κρατάτε εσείς)
- να ξέρετε ΑΦΜ και ΑΜΚΑ δεν χρειάζονται το έγγραφο απλά να τα γράψετε στην τελική αίτηση.

Σχετικά με την επιτροπή δεν γνωρίζω αν θα είναι ζόρικη ή όχι, ούτε καν αν θα μας καλέσουν γιατί διάβασα σε παραπάνω σχόλια πως πλέον για τις αναβολές δεν σε καλούν, μόνο για τις απαλλαγές... Βλέπουμε, μόλις έχω νεότερα θα γράψω!

Πάντως όχι άγχος (αν και για κάποιους απο εμάς αυτό είναι δύσκολο) και καλή τύχη!

kostaskSKG

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kostaskSKG »

Καλημέρα, φίλε μου. Ευχαριστούμε πολύ την εμπειρία σου. Στο τέλος της εβδομάδας θα περάσω και εγώ την ίδια διαδικασία από φρουραρχείο Θεσσαλονίκης, οπότε ό, τι γίνει θα το μοιραστώ εδώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες