Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φρίντα έγραψε:Είμαι μητέρα στρατευμένου στον Έβρο. Κάναμε αίτηση για να γίνει η θητεία 8μηνη, επειδή ο συζυγός μου έχει 67% αναπηρία λόγω καρδιοχειρουργικής επέμβασης και κατάθλιψης και η επιτροπή μας απέρριψε. Γίνεται τώρα να κάνουμε κάτι για να πάρει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη;ευχαριστώ



Kατ'εξαίρεση μετάθεση ίσως. Διάβασε το άρθρο
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από nikaji »

Φρίντα έγραψε:Είμαι μητέρα στρατευμένου στον Έβρο. Κάναμε αίτηση για να γίνει η θητεία 8μηνη, επειδή ο συζυγός μου έχει 67% αναπηρία λόγω καρδιοχειρουργικής επέμβασης και κατάθλιψης και η επιτροπή μας απέρριψε. Γίνεται τώρα να κάνουμε κάτι για να πάρει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη;ευχαριστώ



Υπάρχει ένσταση. Δυστυχώς δε θυμάμαι να σας πω που γίνεται. Μπορείτε όμως να πάρετε τηλέφωνο σε στρατολογία και ΓΕΣ και να ρωτήσετε. Επίσης μποτείτε να πείτε στο γιο σας να πάει στο 1ο γραφείο στη μονάδα του και να ρωτήσει και αυτός.

perastikos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 8:05 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από perastikos22 »

Καλησπέρα και καλοί πολίτες Σειρές μου! Μήπως ξέρει κάποιος πότε και από που θα μάθουμε τη μονάδα που θα πάμε από δω και πέρα ως ορκισμένοι πλέον στρατιώτες; Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

perastikos22 έγραψε:Καλησπέρα και καλοί πολίτες Σειρές μου! Μήπως ξέρει κάποιος πότε και από που θα μάθουμε τη μονάδα που θα πάμε από δω και πέρα ως ορκισμένοι πλέον στρατιώτες;Εικόνα


Όταν γυρίσεις στο στρατόπεδο
perastikos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 8:05 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από perastikos22 »

Κατάλαβα, θα μας φάει η αγωνία στην άδεια! Ευχαριστώ για την απάντηση Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

perastikos22 έγραψε:Κατάλαβα, θα μας φάει η αγωνία στην άδεια! Ευχαριστώ για την απάντηση Εικόνα


Μην το σκέφτεσαι καν μεγάλε. Όπου είναι να πας θα πας. Δεν μπορείς να το αποφύγεις Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

NPD έγραψε:Καλησπέρα,

Και ήθελα επίσης να ρωτήσω, καθώς η πρώτη μου μετάθεση είναι παραμεθόριο, μετά απο πόσους μήνες μπορώ να φύγω απο εκεί; Εννοώ πόσους μήνες κάνει κανείς παραμεθόριο στην 9 μηνη θητεία πλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Aπ'οσο γνωρίζω δεν φεύγεις από εκεί μεγάλε. Είσαι αμετάθετος.
chris_dian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 12:06 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από chris_dian »

yandr έγραψε:Η πρώτη 'μετάθεση' λέγεται τοποθέτηση στην στρατιωτική ορολογία.

Αφού λοιπόν ορκιστείς, έρχεται και η τοποθέτησή σου σε μονάδα.

Αργότερα, θα πάρεις και την μετάθεση, δηλαδή την δεύτερη ή τρίτη κ. Λπ. Τοποθέτηση.



ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΕΖΙΚΟ Η' ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με το 9μηνο δεν ισχύει αυτό πλέον. Όπου παίρνεις μετάθεση από εκεί απολύεσαι. Εκτός και αν έχεις λόγους για κατ'εξαίρεση
Betrayor

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Betrayor »

Καταρχην Καλησπερα...

Παρουσιαστηκα τον Φεβρουαριο στην Σπαρτη και τοποθετηθηκα σε στρατοπεδο στην Κοζανη...
Ειμαι μονιμος κατοικος θεσσαλονικης, γνωριζω πως οι υποχρεοι 8μηνης θητειας στους 4 μηνες απο την ημερα που παρουσιαστηκαν δικαιουνται μεταθεση κοντα στο τοπο κατοικιας τους...
Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν επειδη η κοζανη ειναι σχετικα κοντα στην Θεσσαλονικη υπαρχει πιθανοτητα να με στειλουν ακομα πιο μακρια απο οτι ειμαι τωρα...
Δηλαδη να κανω τα χαρτια μου για την μεταθεση και αντι για πιο κοντα στην Θεσσαλονικη να βρεθω πιο μακρια (π. Χ. Εβρος)
Οποιαδηποτε βοηθεια η συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Betrayor έγραψε:Καταρχην Καλησπερα...

Παρουσιαστηκα τον Φεβρουαριο στην Σπαρτη και τοποθετηθηκα σε στρατοπεδο στην Κοζανη...
Ειμαι μονιμος κατοικος θεσσαλονικης, γνωριζω πως οι υποχρεοι 8μηνης θητειας στους 4 μηνες απο την ημερα που παρουσιαστηκαν δικαιουνται μεταθεση κοντα στο τοπο κατοικιας τους...
Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν επειδη η κοζανη ειναι σχετικα κοντα στην Θεσσαλονικη υπαρχει πιθανοτητα να με στειλουν ακομα πιο μακρια απο οτι ειμαι τωρα...
Δηλαδη να κανω τα χαρτια μου για την μεταθεση και αντι για πιο κοντα στην Θεσσαλονικη να βρεθω πιο μακρια (π. Χ. Εβρος)
Οποιαδηποτε βοηθεια η συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη...



Άνετα. Πολύ άνετα όμως.
Betrayor

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Betrayor »

Greek_Army έγραψε:
Betrayor έγραψε:Καταρχην Καλησπερα...

Παρουσιαστηκα τον Φεβρουαριο στην Σπαρτη και τοποθετηθηκα σε στρατοπεδο στην Κοζανη...
Ειμαι μονιμος κατοικος θεσσαλονικης, γνωριζω πως οι υποχρεοι 8μηνης θητειας στους 4 μηνες απο την ημερα που παρουσιαστηκαν δικαιουνται μεταθεση κοντα στο τοπο κατοικιας τους...
Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν επειδη η κοζανη ειναι σχετικα κοντα στην Θεσσαλονικη υπαρχει πιθανοτητα να με στειλουν ακομα πιο μακρια απο οτι ειμαι τωρα...
Δηλαδη να κανω τα χαρτια μου για την μεταθεση και αντι για πιο κοντα στην Θεσσαλονικη να βρεθω πιο μακρια (π. Χ. Εβρος)
Οποιαδηποτε βοηθεια η συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη...



Άνετα. Πολύ άνετα όμως.


Μαλιστα... Αρα το καλυτερο θα ηταν να μην κανω τα χαρτια μου και να μεινω στην Κοζανη (αρκετα καλο στρατοπεδο) ...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

E ναι. Αφού είναι καλό. Και δεν έχεις και βύσμα μην το ρισκάρεις.
platewarrior
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 5:58 pm
Τοποθεσία: ΑΜΥΝΑ
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από platewarrior »

Παρουσιαζομαι 2 μαιου στην αβλονα τεκθ. Που μπορει να με μεταθεσουν μετα την ορκομοσια; Βασικα θελω να μαθω ολα τα πιθανα μερη που μπορει να παω και μπορω να επιλεξω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

platewarrior έγραψε:Παρουσιαζομαι 2 μαιου στην αβλονα τεκθ.1. Που μπορει να με μεταθεσουν μετα την ορκομοσια; 2. Βασικα θελω να μαθω ολα τα πιθανα μερη που μπορει να παω και μπορω να επιλεξω


1. Παντού! Από έβρο μέχρι το τελευταίο νησί
2. Δεν μπορείς να επιλέξεις εκτός και αν έχεις βύσμα Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες