Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από dn24 »

ILARXOS έγραψε:

[... ]Εγω προσωπικά, σαν Φάνης, καλώς ή κακώς, δεν μπορω να δεχτώ την ύπαρξη ενός θεου. Αλλά αυτό δεν πιστεύω να με κάνει ανήθικο. Ούτε θα έκλεβα/σκότωνα/... Μόνο και μόνο επειδή δεν έχω κάποια ανώτερη δύναμη να συγκρατεί τις πράξεις μου.
Για σένα, αν αυτό σε βοηθά να γίνεσαι όντως καλύτερος σαν άνθρωπος, ειλικρινά χαίρομαι που θέλεις να γίνεσαι καλύτερος!
Και σε γενικές γραμμές, μπορω να πω οτι [αν φυσικα σε ενδιαφερει] μου αρεσουν τα ποστς σου αλλα κυριως, ο τροπος που γραφεις και εκφραζεσαι. Παντα με ευγενεια και καλα λογια και καθολου προκληση.
Καλό βράδυ από εμένα!Εικόνα


ναι οντως εμενα με βοηθαει. Στο κατω-κατω δεν "τρωω" ενα παραμυθι προσυλιτισμου που θα με κανει να εχω καποιες συγκεκριμενες θρησκευτικες συνηθειες και αποψεις. Απλα αυτα τα λογια που παιρνω απο την εκκλησια, ειναι για εμενα μια εσωτερικη αυτο-καθαρση, και μονο καλο μου κανουν. Ακουω λογια αγαπης. Ειναι δυνατον να σου δινουν λογια αγαπης, και να τα αρνεισαι; Δεν εχω να χασω και τιποτα απολυτως! Παρα μονο οφελη. Εχω την ιδια αποψη και για εσενα. Να εισαι καλα, υγεια, και καλες γιορτες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ίλαρχε πολύ σωστά το είπες. Ο Γεννάδιος Σχολάριος (πατριάρχης της ανατολικής ορθόδοξης Εκκλησίας) Είπε "Είμαι Χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλληνας".

Yersinia pestis, πολύ σωστά λες να μας δείξουν τα έγγραφα οι παπάδες και να Σταματήσουν το Κήρυγμα. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ.

Εγώ προκαλώ να ποστάρετε το έγγραφο-σφραγίδα ΑΡΣΗΣ του αφορισμού της επανάστασης του 1821! Οποιος το έχει ας μας το δείξει.

Με τα λόγια χτίζεις ανώγεια και κατώγια λέει ο σοφός λαός.

Σε ότι με αφορά έχω γαλουχηθεί με την αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία και όχι με τους δολοφόνους της Υπατίας (""""Άγιος"""" Κύριλλος).

Επαναλαμβάνω για να εμπεδοθεί. Όποιος σηκώσει χέρι σε Έλληνα ανεξαρτήτως θρησκεύματος θέλει κρεμάλα.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

ILARXOS έγραψε: «Δεν ήλθα να βάλω ειρήνη στη γή, αλλά μάχαιρα» (Ματθ. Ι΄ 34-48).
ή
«Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και κατασφάξτε τους εμπρός μου» (Λουκ. Ιθ΄ 27).
Ο, τι να'ναι... Όσον αφορά το πρώτο που παραθέτεις, μιλάει καθαρά συμβολικά. Για την ρήξη με το παρελθόν και την ανάγκη ο άνθρωπος να μην αγαπάει μόνο τους δικούς του, αλλά όλον τον κόσμο

Όσον αφορά το δεύτερο, τί νω πω... Απλά ξαναδιάβασέ το (όλο το κείμενο, όχι το απόσπασμα που παραθέτεις)

Έλεος !

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ "ΑΦΟΡΙΣΜΟΥ"... Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙ
Προχωράμε στον περίφημο αφορισμό του Υψηλάντη από το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως. Σε επιστολή του στον Κολοκοτρώνη τον Ιανουάριο του 1821 ο Υψηλάντης αναφέρει: «Ο Πατριάρχης, βιαζόμενος υπό της Πόρτας (Υψηλή Πύλη), σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου» (Ιστορία του Ελλ. Έθνους, τομ. ΙΒ', σ.130β).

Μόνο, λοιπόν, μετά από την γνώση αυτής της μαρτυρίας μπορεί να εκτιμηθεί σωστά και ο απαγχονισμός του Γρηγορίου του Ε΄.Ο πρώτος Πατριάρχης της Ρωμηοσύνης εκτελέσθηκε ως «προδότης» του Σουλτάνου και όχι των Ρωμηών.Ενώ δε ο αφορισμός δεν είχε καμιά αρνητική απήχηση στον Εθνικό Αγώνα, αφού ήταν γνωστή η προέλευσή του, το «σχοινί του Πατριάρχη» ανέπτυξε μίαν ευεργετική δυναμική, διότι έγινε κινητήρια δύναμη στο αγωνιζόμενο ΄Εθνος (π. Γεωργ. Μεταλληνός).

Τη συμμετοχή κληρικών στη Φιλική εταιρεία επισημαίνει ακόμα και ο Γ. Κορδάτος: «Οι Φιλικοί επεδίωξαν να δώσουν χαρακτήρα πανεθνικόν εις την οργανωμένην επανάστασιν και δι΄ αυτό προσηλύτισαν και μερικούς Φαναριώτας και ανωτέρους Κληρικούς»

Από το 1818 μυήθηκαν στην Φιλική Εταιρεία όλοι σχεδόν οι Αρχιερείς της Πελοποννήσου, κάτι που αναγκάζεται να το παραδεχθεί ο Σκαρίμπας: «Η Φιλική Εταιρεία στο κόλπο είχε μυήσει όλους σχεδόν τους Παλαιοελλαδίτες κοτσαμπάσηδες και προπαντός τους δεσποτάδες» (Το Εικοσιένα και η αλήθεια, τ. Α΄, σ.59 και Β΄, σ.93).

Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Η αποσπασματικη επιλογη κειμενων της Καινης Διαθηκης ειναι καθαρη προπαγανδα... Σε παρακαλω αν θες να τεκμηριωσεις σωστα να παραθεσεις ολο το αποσπασμα... Εξαλλου ο Χριστος μιλουσε με παραβολες κ αλληγορικα...
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

Δεν το γνωρίζω το κομμάτι, μπορείτε να το βάλετε εσείς αν θέλετε !
Γιατί είναι προπαγάνδα η αποσπασματική επιλογή κειμένων;- αν και μάλλον έτσι δρουν και οι γιαχωβάδες.
Όσο για το "συμβολικά/αλληγορικά", αντιγράφω πάλι από τον Ντωκινς:
"Με ποιο κριτήριο αποφασίζει κανείς ποια αποσπάσματα είναι συμβολικά και ποια κυριολεκτούν; "
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Σου απαντω χωρις να αντιγραψω συμφωνα με οτι πιστευει η Εκκλησια... Αν ο Χριστος οντως ειπε αυτα συμφωνω. Δεν εχω λογο να διαφωνισω... Εξαλλου ποιος σου ειπε οτι ο Χριστος δεν εχει εχθρους; Δεν καταλαβαινω απο που το συμπεραινουν ολοι αυτο... Κ βεβαια ο Χριστος εχει εχθρους οπως εχει κ η Εκκλησια... Εξου κ οι κατηγοριες του Ιησου προς γραμματαεις κ φαρισαιους... Επισης ο Χριστος ηταν υπερ της υπαρξης στρατων... Διαβασε τα θαυματα κ τα λογια του προς τους εκατονταρχους... Κ ο στρατος ευλογημενος ειναι. Κ εκει ανθρωποι εργαζονται... Απλα ο Θεος ευλογει οταν ο πολεμος ειναι δικαιος αμυντικος κ οχι επιθετικος κ αρπαχτικος... Εξου κ η αποτυχια στη Σμυρνη το 1922...
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

"ο Θεος ευλογει οταν ο πολεμος ειναι δικαιος... "
Ναι, το θυμάμαι από το μάθημα των θρησκευτικών αυτό.
Αν και σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω οτι η απάντηση σου με ικανοποιεί - μου φαίνεται λίγο σαν "ναι μενα, αλλα" και όχι σαν τεκμηριωμένη αντιμετώπιση του παραπάνω μου ποστ.
Για να μην πολυλογώ όμως, απλά θα αντιγράψω τον εαυτό μου σε χθεσινό ποστ, που είπα οτι, καλώς ή κακώς, προσωπικά δεν με ικανοποιεί η ιδέα ενός Θεού. Δεν με πείθει σαν άτομο, σαν Φάνης. Από κει και πέρα, προσπαθώ να χαίρομαι τη ζωή μου [όταν δεν 'σαπίζω' με τις ώρες στο ίντερνετΕικόνα] και να είμαι καλός άνθρωπος, με σεβασμό στους άλλους, στη Φυση, στα ζώα. Κι αυτό γιατί με ευχαριστεί. Δεν προσδοκώ καμία μετα θάνατον ανταμοιβή, ούτε φοβάμαι κάποια άνωθεν τιμωρία.
Με όλη μου την αγάπη και το σεβασμό και ελπίζοντας να μην σας προσβάλλει αυτό !
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Οχι βεβαια... Γιατι να με προσβαλλει. Μαλιστα σε συγχαιρω κιολας... Λιγοι ειναι σαν κ εσενα...
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

Όχι Θανασάκη.
Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά είναι πάρα πολλοι αυτοί που είναι απείρως καλύτεροι
[ αν και το "καλός" ειναι σχετικό ]
από εμένα.
Και σε επιχειρήματα, και σε γνώσεις, και στον τρόπο ζωής τους.
Σε ευχαριστώ πάντως !

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

ILARXOS έγραψε:. Από κει και πέρα, προσπαθώ να χαίρομαι τη ζωή μου [όταν δεν 'σαπίζω' με τις ώρες στο ίντερνετΕικόνα] και να είμαι καλός άνθρωπος, με σεβασμό στους άλλους, στη Φυση, στα ζώα. Κι αυτό γιατί με ευχαριστεί. Δεν προσδοκώ καμία μετα θάνατον ανταμοιβή, ούτε φοβάμαι κάποια άνωθεν τιμωρία.
Με όλη μου την αγάπη και το σεβασμό και ελπίζοντας να μην σας προσβάλλει αυτό !
Σωστά Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Nassos »

12θεϊστής έγραψε:Ίλαρχε πολύ σωστά το είπες. Ο Γεννάδιος Σχολάριος (πατριάρχης της ανατολικής ορθόδοξης Εκκλησίας) Είπε "Είμαι Χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλληνας".


Θυμισέ μου, στο "Έλληνας" αναφερόταν ώς το προ το γένος ή ως προς τη λατρεία της τότε αρχαίας θρησκείας; Γιατί από αυτά που έχω ψάξει και έχω βρεί αναφερόταν στο καθαρά θρησκευτικό κομμάτι.

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Nassos έγραψε:
12θεϊστής έγραψε: Ίλαρχε πολύ σωστά το είπες. Ο Γεννάδιος Σχολάριος (πατριάρχης της ανατολικής ορθόδοξης Εκκλησίας) Είπε "Είμαι Χριστιανός και ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλληνας".


Θυμισέ μου, στο "Έλληνας" αναφερόταν ώς το προ το γένος ή ως προς τη λατρεία της τότε αρχαίας θρησκείας; Γιατί από αυτά που έχω ψάξει και έχω βρεί αναφερόταν στο καθαρά θρησκευτικό κομμάτι.

Και τι θα πει αυτό βρε Νάσσο ότι έπρεπε να σφάζονται οι Έλληνες Επειδή η πίστη τους ήταν διαφορετική από την πίστη του Αλάριχου ή Του Βοθέριχου?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά και όχι. Δυστυχώς συνέχιζαν την ίδια πολιτική που έκαναν και οι Ρωμαίοι ενάντια στους πρωτοχριστιανούς καθαρά και μόνο από εκδίκηση στο κάθε τι που σχετιζόταν με την αρχαία θρησκεία και τις παραδόσεις της. ...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:Θυμισέ μου, στο "Έλληνας" αναφερόταν ώς το προ το γένος ή ως προς τη λατρεία της τότε αρχαίας θρησκείας; Γιατί από αυτά που έχω ψάξει και έχω βρεί αναφερόταν στο καθαρά θρησκευτικό κομμάτι.
Σωστά. Εξάλλου ήταν έλληνας (με την εθνολογική έννοια)
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης