Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Μπορεις ομως να δηλωσεις για οδηγος απο μονος σου; Γιατι εγω τρελενομαι για οδηγηση και Θα ηταν τιμη μου να οδηγησω στρατιωτικο οχημα και μαλιστα στις ειδικες δυναμεις...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε:Μπορεις ομως να δηλωσεις για οδηγος απο μονος σου; Γιατι εγω τρελενομαι για οδηγηση και Θα ηταν τιμη μου να οδηγησω στρατιωτικο οχημα και μαλιστα στις ειδικες δυναμεις...


Όχι δεν μπορεί να το δηλώσεις

Καλά ποιο πολύ θα πλένεις καναδέζες και θα αλλάζεις λάδια παρά θα οδηγείςΕικόνα εκτός και αν μπεις οδηγός διοικητή και πηγαίνεις σπίτι του κάθε μέρα και τον παίρνεις
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Μακαρι ρε φιλε και το αστειο ειναι οτι ο παππους μου ηταν οδηγος του Γ. Παπαδοπουλου.Εικόνα
teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από teolok »

Παιδιά μπορεί κάποιος να κάνει μια σύντομη περίληψη για κάθε ειδικότητα Αναφέροντας Τις ιδιαιτερότητές της; Για την ακρίβεια τι είναι, αν κουβαλάνε η όχι κάποιο επιπλέον βάρος, αν έχει περισσότερο ή λιγότερο τρέξιμο και αν συμμετέχει σε όλες τις ασκήσεις. Και ότι άλλο κρίνει κανείς ότι είναι άξιο αναφοράς.Οπότε έχουμε και λέμε:

1. Τουφεκιοφόρος

2. Πολυβολητής

3. Χειριστής Όλμου

4. Χειριστής Αντιαρματικού

5. Καταστροφέας

6. Χειριστής Ελαστικής Λέμβου

7. Νοσοκόμος

8. Διαβιβαστής

9. Οδηγός

10. Ασυρματιστής

11. Μάγειρας

12. Τεχνίτης Οχημάτων

Επίσης αν κάποια από της παραπάνω δεν υφίσταται ή αν ξέχασα κάποια ας το διορθώσει κάποιος που ξέρει.

Αν κάποιος απαντήσει σε αυτά που ρωτάω πιστεύω καλύπτει τα πάντα που αφορούν αυτό το τμήμα του forum οπότε ας μπει στον κόπο ένας γνώστης, θα γίνει ήρωας για μας που ψαχνόμαστε. Ευχαριστώ.

greekmarine32
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2009 9:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greekmarine32 »

Φίλε μου... Αρχικά το αν θα έχει "τρέξιμο" η συμμετοχή σε ασκήσεις κλπ η ειδικότητα εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, την μονάδα η τον λόχο που ανήκεις. Όλες οι μονάδες Ειδικών Δυνάμεων έχουν φορτωμένο πρόγραμμα και όλες έχουν "τρέξιμο" στις ασκήσεις.
Θεωρητικά οι ειδικότητες με το περισσότερο "τρέξιμο" είναι αυτή του τυφεκιοφόρου του Πολυβολητή του Χειριστή Α/Τ κλπ. Πιο ξεκούραστες αυτή του οδηγού άλλα όπως είπαμε εξαρτάτε από αρκετούς παράγοντες όπως το άν είσαι σε λόχο κρούσης η στο λόχο διοικήσεως υπάρχουν διαφορές. Οι ειδικότητες που ανέφερες φανερώνουν μόνες τους πιστεύω τα καθήκοντα που αναλαμβάνεις. Τυφεκιοφόρος είναι ο οπλίτης που ειδικεύεται στο ατομικό του τυφέκιο. Χειριστής Αντιαρματικού αυτός που ειδικεύεται στην χρήση αντιαρματικού όπλου Χειριστής Ελαστικής Λέμβου τα γνωστά σε εμάς που έχουμε υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις zodiac κ. Ο. Κ. Όσων αφορά τα υλικά που κουβαλάς οι χειριστές όλμων έχουν αρκετό βάρος λόγο του όλμου που έχουν καθώς και οι πολυβολητές με τα mag που είναι κάπου στα 11 κιλά αν θυμάμαι καλά. Αυτά τα γενικά από την στιγμή που δεν μιλάμε για κάτι πιο συγκεκριμένο.

teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από teolok »

Ευχαριστώ πολύ, η απάντηση είναι αρκετά κατατοπιστική, μια ακόμη απορία βάση αυτών που είπες. Μπορείς να μου ξεκαθαρίσεις το "λόχος κρούσης" και "λόχος διοικήσεως" ως προς το τι είναι; Συγκεκριμένα, οι ειδικότητες κατατάσσονται στις δύο αυτές κατηγορίες; Ή μπορεί να είσαι οποιαδήποτε ειδικότητα σε Οποιονδήποτε Από τους δύο λόχους;
greekmarine32
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2009 9:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greekmarine32 »

Για παράδειγμα οι λόχοι κρούσεως έχουν 1-2 έφεδρους οδηγούς ενω οι λόχοι διοικήσεως πολύ περισσότερους. Γενικότερα στο λόχο διοικήσεως υπάρχουν Μάγειρες, διαβιβαστές. Κλπ.
ΚΑΠΟΙΟΣ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚΑΠΟΙΟΣ »

http://www.army.gr/stratologia/katataxi/2011c/ πατηστε τα στοιχεια σας και θα σας βγαλει ποτε μπαινετε και απο κατω να επιλεξετε ειδικοτητα. Εγω μπαινω 27/9 στο μεγαλο πευκο. Τι ειδικοτητα λετε να βαλω, οχι οτι θα μετρησει και πολυ αλλα τεσπα. Θελω μια ειδικοτητα που να μην εχει και πολυ πειξιμο αλλα να μη μενω εξω απ' τις ασκησεις. Τι προτεινετε;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΚΑΠΟΙΟΣ έγραψε:http://www.army.gr/stratologia/katataxi/2011c/ πατηστε τα στοιχεια σας και θα σας βγαλει ποτε μπαινετε και απο κατω να επιλεξετε ειδικοτητα. Εγω μπαινω 27/9 στο μεγαλο πευκο. Τι ειδικοτητα λετε να βαλω, οχι οτι θα μετρησει και πολυ αλλα τεσπα. Θελω μια ειδικοτητα που να μην εχει και πολυ πειξιμο αλλα να μη μενω εξω απ' τις ασκησεις. Τι προτεινετε;


Θές μια ειδικότητα που να μην έχει πολύ πήξιμο, αλλά να μην μένεις και έξω απο τις ασκήσεις.

Δύο έννοιες αντιστρόφως ανάλογες φίλε μου δυστυχώς και πόσο μάλλον για ΕΔ.

Προσωπικά προτείνω να πάς Πεζικό.

ΚΑΠΟΙΟΣ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚΑΠΟΙΟΣ »

Καλα, τοτε προτιμω να μη μενω εξω απ τις ασκησεις. Τωρα που δηλωσα ΕΔ θα προσπαθησω να τα βγάλω περα, αλλιως την κανω για πεζικο που λες. Ρωταω γιατι πιο πισω διαβασα οτι πχ οι οδηγοι χανουν πολλα. Πειτε μου μια ενδιαφερουσα ειδικοτητα. Τι κανει ο τυφεκιοφορος; Ο οπλουργος; Και κατι ηλεκτρολογοι που λεει; Οι γραφεις;
ΚΑΠΟΙΟΣ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚΑΠΟΙΟΣ »

Ρε ΔΥΚ, με δουλευεις; Προτεινε μου καμια ενδιαφερουσα ειδικοτητα αν ξερεισ. Εξαλλου, και να ηθελα οδηγος, δεν εχω διπλωμα.

ΥΓ: Αλλαξε ομαδα
χριστοδουλος

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από χριστοδουλος »

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν εχει Καποιο που ηταν ειδηκοτητα καταστροφεας να με βοηθησει σε κατι που θελω
γρεγ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από γρεγ »

Καλησπερα αν παω για νοσοκομος που ειναι η εκπαιδευση?
fou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2011 5:54 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fou »

Ξερει κανεις απο ειδικοτητες; Εχω παρει ειδικοτητα κ φευγω σε 2 μερες για κυπρο ε. Δ. Εχω ορκιστει στο πεζικο οχι στις ε. Δ. Αρα θα παρω τoν μπερε εκει οποτε θα ηθελα να μαθω αμα η ειδικοτητα που εχω θα παραμεινει η ιδια ή αν θα μου δωσουν εκει ειδικοτητα ή αμα γινεται να την αλλαξω (σε περιπτωση που μεινει ιδια).
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες