Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

kyriakosGr έγραψε:Πάω λύκειο ακομα και αρχίζω να σκέφτομαι απο τωρα τον στρατο... Οταν λες απο πανελλαδικές... ; Είμαι στο 3ο πεδίο και για ΣΣΑΣ εχει μονο τα ιατρικα... ! Το θέμα ειναι οτι θέλω και αλεξίπτωτα και ΟΥΚ γιατι μου αρέσουν και τα δυο και θελω να δω μεχρι που μπορουν να φτάσουν οι αντοχές μου!


Αμα μπεις στην σελιδα του Π. Ν θα δεις οτι ολοι οι βατραχανθρωποι περνανε ΣΒΕΑ σε καποια φαση της εκπαιδευσης

maria

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από maria »

Καλημέρα και καλό μήνα έστω και καθηστεριμεναΣτις ειδικες δυναμεις λοκ, μακ, αλεξίπτωτα, πεζοναύτες τη μαθαίνουν; Είτε είναι κληρωτοι η είναι μόνιμοι

Πχ λυσιμο, δέσιμο όπλου τη αλλά μαθαίνουν;

maria

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από maria »

Καλημέρα/Καλησπέρα γνωρίζει κάποιο μέλος να απαντήσει η είναι απόρρητα;
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

maria έγραψε:Καλημέρα/Καλησπέρα γνωρίζει κάποιο μέλος να απαντήσει η είναι απόρρητα;


Οχι αλλα παρα ηταν γενικης φυσεως η ερωτηση που μας εθεσες.

Απορρητα; Εδω γελαμε.

Καταρχιν δεν κανουν τα ιδια κληρωτοι με τους μονιμους. Οι μονιμοι διδασκονται πολλαπλασια αντικειμενα εκπαιδευσεως τα οποια δε τα γνωριζω για να στα γραψω.

Παμε με συντομια λοιπον στους κληρωτους οπου κανουνε κατα κυριο λογο τα βασικα και αν...

Βολες εκ του πρηνηδον απο 200 και 100 μετρα, βολες γονυπετως παλι απο 100 και 200 μετρα αντιστοιχα, βολες με πιστολια τυπου glock, νυχτερινες βολες με τα τυφεκια εφοδου, εκπαιδευση πανω στην ειδικοτητα, ορεινο αγωνα (αναρριχηση-καταρριχηση), πορεια 50χλμ-βολη, στοιβος μαχης, αρκετες μικροτερες πορειες, ανταρτοπολεμο, σχοινακια, ριψη εκπαιδευτικης και κανονικης χειροβομβιδας, σηματοδια μαχης-περιπολος μαχης, λυση-αρμολογηση οπλου, πρωτες βοηθειες, θεωρια επανω στις εκρηκτικες υλες, μαχη σε κατοικημενες περιοχες, εκκαθαριση δωματιου, πυρ και κινηση.

Καθε πρωι εχει γυμναστικη και ορισμενες φορες εχει και τα απογευματα. Οπου γυμναστικη σημαινει τρεξιμο σε λογικους αριθμους (5-6 χιλιομετρα) και κανα κοιλιακο με καμια ελξη παρεα ή καμια καμψη. Μη ζοριστουνε τα παιδια δηλαδη και σκανε τηλεφωνα οι μαμαδες στο διοιηκητηριο οτι ταλαιπωρουνται τα βλασταρια τους.

Αυτα θυμαμαι για την ωρα απο τοτε που ημουν κληρωτος καταδρομεας.

Καλα εννοειται οτι καμια μοναδα δε τα κανει ΟΛΑ αυτα μαζι, αλλα ορισμενα απο ολα αυτα. Γιατι μη ξεχναμε οτι η θητεια ειναι μονο 9 μηνες και πρεπει να συνυπολογιστουνε και οι αδειες καθως επισης και να γινονται εντος στρατοπεδου και οι απειρες αγγαρειες και υπηρεσιες.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
maria

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από maria »

Εκκαθάριση δωματίου πως το εννοείς;Φτιάχνουν όπλα, σιγαστήρες, λύνουν, δένουν;

Τη θεωρία κάνουν στα εκρηκτικά μην μου πεις ότι τα φτιάχνουν;

Κάποιος μονιμος να μας πει τη κάνουν υπάρχει εδώ;

Σημείωση Στρατοπεδάρχη: Το ότι είσθε ο lokantzis και γράφετε ως maria είναι γνωστό στην διαχείριση. Σας προτρέπουμε λοιπόν να γράφετε με ένα όνομα για να μην δημιουργούνται προβλήματα και επαναδιατυπώνονται ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενα posts. Σας ευχαριστούμε προκαταβολικά!

george

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από george »

Γεία σας μπορείτε να μου πείτε αν τα μπάνια στις ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα στους Λ. Ο. Κ είναι ατομικά;

Ευχαριστώ
spiros

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από spiros »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις οι οποίες ναι μεν έχουν απαντήσεις σε άλλα άρθρα του forum, εντούτοις όμως δεν είναι αρκετά πλήρεις. Ξεκινάω λοιπόν:α) Ποια είναι τα αθλήματα για να περάσεις ε. Δ;

β) Επιτρέπονται τα τατουάζ στις ε. Δ;

γ) Παιδιά ανύπαντρων μανάδων, κοινώς προστάτες. Μπορούν να υπηρετήσουν στις ειδικές δυνάμεις;

δ) Και μία γενική ερώτηση: Τα καψώνια στον στρατό και στις ε. Δ ποιος σου τα κάνει; Οι αξιωματικοί ή οι πιο παλαιοί φαντάροι;

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Καλημέρα

1. Τα αθλήματα για να μπεις ειδικές δυνάμεις είναι:4 έλξεις στο μονόζυγο,20 κάμψεις και 1 χλμ σε λιγότερο από 5΄ (πιθανώς και 20 κοιλιακούς). Για τα αλεξίπτωτα είναι λίγο πιο δύσκολα (1 μίλι σε 7 λεπτά και παραπάνω κάμψεις-έλξεις)

2. Κανονικά με τατουάζ δε γίνεσαι δεκτός, αλλά επειδή δεν περισσεύουν άτομα, θα σε πάρουν εκτός αν είναι κάτι κραυγαλέο.

3. Μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις, αλλά θα πρέπει να υπογράψεις ένα χαρτί πως παραιτείσαι του δικαιώματός σου για μειωμένη θητεία.

4. Τα καψώνια γίνονται και από στελέχη και από παλιούς στρατιώτες (κυρίως εκπαιδευτές).

Ελπίζω να βοήθησα.

spiros

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από spiros »

Ευχαριστώ θερμώς για τις απαντήσεις σας. Την τελευταία ερώτηση την έκανα για τον εξής λόγο: Αν σηκώσεις κεφάλι εννοώ αν αντιμιλήσεις όχι σε αξιωματικούς δηλαδή στελέχη των ε. Δ αλλά σε παλιούς στρατιώτες όπως είπατε όταν λοιπόν αντιμιλήσεις ενώ σου κάνουν καψώνια περνάς στρατοδικείο;
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Όχι, αν αντιμιλήσεις δεν περνάς στρατοδικείο. Σε βάζουν στο μάτι όμως και περνάς μια θητεία κόλαση. Δε χρειάζεται να αντιμιλήσεις, ωστόσο. Τα καψώνια δεν είναι κάτι φοβερό και κατά 99% είναι ομαδικά. Απλά αν κάποιος κάνει βλακεία θα την πληρώνει όλος ο λόχος με καψωνάκι (κάμψεις, έρπηση ή κάτι πιο ευφάνταστο). Απλά τρως για μισή ωρίτσα το καψώνι και τελείωσε.
Δημήτριος

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτριος »

Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να υπηρέτησω στις ειδικές δυνάμεις ενώ έχω υπηρετησει είδη 1,5 μήνα στα τεθωρακισμενα και έχω πάρει αναβολή από μέσα; Είμαι Ι1
N.K.

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από N.K. »

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση επειδη θελω να καταταγω Ε. Δ. Αλλα δινω εξετασεις για μεταπτυχιακο του χρονου και μεσα στη χρονια θα χρειαζεται να διαβαζω που και που, υπαρχει χρονος για κατι τετοιο; Γενικα καθ' ολη τη διαρκεια της μερας στη θητεια, εστω 1-2 ωρες το πολυ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Ούτε για αστείο, και ο λίγος χρόνος που θα έχεις θα είναι για ξεκούραση-ύπνο.
N.K.

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από N.K. »

Δηλαδι να προτιμησω καποιο αλλο σωμα ρε παιδια; Θλεω πολυ να παω ειδικες δυναμεις, αλλα εννοειτε πως σπουδες προηγουνται ολων καθως ειναι το μελλον μου προφανως...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης