Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από mech82 »

speedster 1323 έγραψε:Τωρα με τι τυπο αλεξιπτωτοu γινονται τα αλματα... ; Τοτε καναμε mc11b k me t-10. Γινονται με μπεργκιν η τουριστικα τα λεγομενα...


Μέχρι τον Οκτώβριο του '09 που απολύθηκα (και 99% ακόμα και τώρα που μιλάμε) πηδάγαμε με κύριο θόλο MC1-1C (95% όμοιο του MC1-1B από άποψη υλικού κατασκευής και πτητικής συμπεριφοράς) και εφεδρικό T-10R.Btw, γερμανικής κατασκευής τα περισσότερα αν θυμάμαι καλά, και αμερικάνικα τα υπόλοιπα.

Όλα τα άλματα της Β' ΜΑΛ ήταν εκείνη την περίοδο πάντα επιχειρησιακά όχι μόνο από άποψη φόρτου, ήτοι εξάρτηση-οπλοθήκη-μπέργκιν (ή JB για τους άτυχους), αλλά και αναφορικά με ύψος ρίψεως (σε ασκήσεις γινόντουσαν και άλματα από 800 πόδια)

Της ΣΧΑΛ όσα ήταν για συντήρηση ήταν πάντα τουριστικά (1250 πόδια). Στο ΣΒΕΑ, αν και κανονικά προβλέπεται ένα νυχτερινό και ένα με φόρτο, δινόταν εκείνη την περίοδο (έτσι το αντιλαμβανόμουν εγώ τουλάχιστον) μεγαλύτερο βάρος στο να μπορέσουν οι έφεδροι να κάνουν τουλάχιστον ένα άλμα από Σινούκ (κάτι που ίσως δεν θα ξαναείχαν την ευκαιρία να κάνουν μέχρι να απολυθούν) παρά στο να κάνουν νυχτερινό άλμα. Οι περισσότεροι όμως έκαναν πάντως ένα άλμα με ψευτο-μπέργκιν (γεμισμένο με υαλοβάμβακα).

Τώρα βέβαια με τις αλλαγές στη διοίκηση σίγουρα κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικά (εκτός βέβαια από τους τύπους αλεξιπτώτου)
speedster 1323

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από speedster 1323 »

Εικόνα
mech82 έγραψε:
speedster 1323 έγραψε:Τωρα με τι τυπο αλεξιπτωτοu γινονται τα αλματα... ; Τοτε καναμε mc11b k me t-10. Γινονται με μπεργκιν η τουριστικα τα λεγομενα...


Μέχρι τον Οκτώβριο του '09 που απολύθηκα (και 99% ακόμα και τώρα που μιλάμε) πηδάγαμε με κύριο θόλο MC1-1C (95% όμοιο του MC1-1B από άποψη υλικού κατασκευής και πτητικής συμπεριφοράς) και εφεδρικό T-10R.Btw, γερμανικής κατασκευής τα περισσότερα αν θυμάμαι καλά, και αμερικάνικα τα υπόλοιπα.

Όλα τα άλματα της Β' ΜΑΛ ήταν εκείνη την περίοδο πάντα επιχειρησιακά όχι μόνο από άποψη φόρτου, ήτοι εξάρτηση-οπλοθήκη-μπέργκιν (ή JB για τους άτυχους), αλλά και αναφορικά με ύψος ρίψεως (σε ασκήσεις γινόντουσαν και άλματα από 800 πόδια)

Της ΣΧΑΛ όσα ήταν για συντήρηση ήταν πάντα τουριστικά (1250 πόδια). Στο ΣΒΕΑ, αν και κανονικά προβλέπεται ένα νυχτερινό και ένα με φόρτο, δινόταν εκείνη την περίοδο (έτσι το αντιλαμβανόμουν εγώ τουλάχιστον) μεγαλύτερο βάρος στο να μπορέσουν οι έφεδροι να κάνουν τουλάχιστον ένα άλμα από Σινούκ (κάτι που ίσως δεν θα ξαναείχαν την ευκαιρία να κάνουν μέχρι να απολυθούν) παρά στο να κάνουν νυχτερινό άλμα. Οι περισσότεροι όμως έκαναν πάντως ένα άλμα με ψευτο-μπέργκιν (γεμισμένο με υαλοβάμβακα).

Τώρα βέβαια με τις αλλαγές στη διοίκηση σίγουρα κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικά (εκτός βέβαια από τους τύπους αλεξιπτώτου)
Ευχαριστω για την απαντηση κτλπ... Το τ-10 που ανεφερα ηταν το κυριο αλεξιπτωτο μας μια εποχη, παλαβο ισως Ακουγεται αλλα ειναι γεγονος, απλα πηδαγες κ σε πηγαινε οπου φυσουσε... ΠικραΕικόνα
Spitiotis

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Spitiotis »

Ρε παιδια, κατι ακουσα σημερα οτι αλλαζει το καθεστος στα αλεξιπτωτα. Πλεον λεει οσοι δηλωνουν αλαξιπτωτα δεν θα περνανε απο Πευκο αλλα θα παιρνουν τον μπερε απο Μαλεμε και μετα θα γυρνανε ΣΧΑΛ για την εκπεδευση. Ισχυει κατι τετοιο; Αντε να περασουν οι μερες να μαθουμε κ εμεις ποτε μπαινουμε κ ποση θητεια θα κανουμε γιατι με η αβεβαιοτητα που επικρατει δεν βοηθαει κανεναν...
alex

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από alex »

Απορία: Μου γνωστοποιήθηκε ότι μετά τη βασική εκπαίδευση θα είμαι "ειδικές δυνάμεις στον Ασπρόπυργο", αλλά όχι Αλεξιπτωτιστής γιατι είμαι 8μηνος. Τι άλλο μπορεί να ειμαι δηλαδή; Γιατί απ'όσο ξέρω, μόνο η ΣΧΑΛ δεν είναι εκεί; Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να με περιμένει;Εικόνα
teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από teolok »

Ξερει να μου πει κανεις βασει τα σημερινα δεδομενα αν στα αλεξιπτωτα εχουν στιβο μαχης, βολες και εκπαιδευση σε αστικο περιβαλλον εφαμιλα των υπολοιπων μοναδων πχ λοκ η δινουν λιγοτερη εμφαση σε αυτα;
teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από teolok »

Και κατι τελευταιο μιας και αυριο μπαινω και προσπαθω να αποφασισω. Ασχολουμαι με πολεμικες τεχνες και οι δασκαλοι μου ειπαν οτι στα αλεξιπτωτα ναι μεν κανεις καλη εκπαιδευση αλλα κανεις πολυ κακο στα γονατα σου, ειχαν προβλημα πολλα παιδια που πηγαν εκει. Ισχυει λετε ετσι απλα η ειναι υπερβολικο; Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Αμα δεν προσεχεις στα μαθηματα και δεν κανεις σωστα αυτα που σου εχουν πει... Ειναι κατα 90% σιγουρο οτι θα παθεις προβλημα
teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από teolok »

Αρα λες οτι δεν ειναι στανταρντ και οτι αν εισαι προσεκτικος βγαινεις 100% ενταξει;
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Αμα Προσεχείς Και δεν το Παίζεις Μαγκας θα Είσαι Μια Χαρά...
VigooR
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 10:36 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από VigooR »

Χρειάζομαι άμεσα (τώρα δηλαδή) γιατί το θέμα καίει τις ασκήσεις αλεξιπτωτιστών σε εικόνα αρχείο ότι υπάρχει αλλα άμεσα αν τις έχει κανεις τον κανονισμό σε ηλεκτρονική μορφή ακόμη καλλίτερα ή να με παραπέμψει κάποιος σε κάποιο SITE
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Στο έστειλα και σε ΠΜ, το βάζω και εδώ για να δούν και τα άλλα παιδιά.


γιωργος

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από γιωργος »

Παιδια γεια σας, δυο ερωτησεις εχω για τ σχαλ. Πρωτον αν δωσω τα αθληματα και κοπο, μετα αναγκαστικα με στελνουν ουκ ή σε αλλο σωμα των ειδικων δυναμεων; Η μπορω να κοπω και να παω πεζικο; Και δυτερον στ σχαλ τι ιπαιζει με τις αδειες για φοιτητες; Για εξεταστικες; Ειναι οπως και τα αλλα σωματα; Η δεν σικαιουσε τοσες αδειες για τα μθαηματα λογω της εκπαιδευσης; Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Ουκ δεν προκειται να πας απο σχαλ η απο οπουδηποτε αλλου καθως οσο ξερω δεν παιρνουν πια ατομα... Μονο μονιμους... Αρα για κανα πεζικο σε βλεπω
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
typos

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση/Ασκήσεις

Δημοσίευση από typos »

Προς τον πρωτο φιλο που ζητησε να μαθει για τις ασκησεις... Πιστεψε με, οοοοτι και να κανεις, οσο και να προετοιμαστεις, αυτα που θα κανεις μεσα, στο βαθμο και την ενταση που θα τα κανεις, δεν τα εχεις κανει ποτε στη ζωη σου και δε μπορεις να προετοιμαστεις για αυτα. Κανονικοι ανθρωποι οπως εσυ και εγω (πριν μπω) δεν τα ειχαμε ξαναδει.Μερικα παραδειγματα ειναι τρεξιμο για καμια ωρα ημιγυμνοι στους -3,100αρι τοιχακι και πισω μεχρι ο κοσμος να λιποθυμαει, να ξερναει, ή να τους περνουν στο 401 με 40αρια ακατεβατα πυρετους. Και μετα τρως και ξυλο γιατι αρρωστησες.

Στο παρων σχολειο πανω απο 60 εχουν κοπει οικειοθελως ή απο τραυματισμους. Αυτο ειναι το τελευταιο και πιο σημαντικο, να προσεχετε τι σας λενε οι εκπαιδευτες γιατι χερια, ποδια, αστραγαλοι, γονατα, χτυπανε για πλακα, σου αλλαζει το Ι και αντε γεια ή ξαναπερνας σχολειο...

Για τον αλλο φιλο, αμα κοπεις, κοπηκες, θα πας καπου αλλου (πχ καποιοι που ξερω εφυγαν για μηχανικο γκατζολια) και θα εχεις και τη ρετσινια του κομμενου αλεξιπτωτιστη. Για τις αδειες ειναι οπως και αλλου, θεμα δικα, βυσματος, βυσματος του αλλου, κτλπ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες