Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από yandr »

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η συγκεκριμένη συζήτηση είναι για τους ομοφυλόφιλους και το βίντεο σχετίζεται με το θέμα αυτό.

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για το θέμα, μπορεί να το παρακολουθήσει.

Υπάρχουν επίσης πολλές συζητήσεις για την ανεργία, το μνημόνιο, το χρέος κλπ. Αυτό δε σημαίνει ότι καταργήθηκαν όλα τα άλλα προβλήματα.

Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Αλέκος έγραψε:Δεν φταίει κανένας άλλος οι συντονιστές φταίνε που αφήνουν και παίζουν τέτοια βίντεο. Θαρρείς και το πρόβλημα του ελληνα είναι η ομοφυλοφιλία. Αυτό είναι το ζόρι μας τώρα. Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο αεροπόρος το χαβα του.


Αυτή λοιπόν είναι μια από τις πιο σύνηθεις θέσεις σήμερα στην Ελλάδα που μια καλή μειοψηφία πατάει ώστε να συνεχίζει το συστηματικό negation και το θάψιμο του κοινωνικού διαλόγου για το θέμα των γκέι δικαιωμάτων.

Όχι φίλε μου, δε θα σου κάνω τη χάρη όσο και να διαρυγνίεις τα ιμάτια σου. Το θέμα της ισόνομης μεταχείρισης όλων των ανθρώπων από τη πολιτεία δε σταματάει επειδή η Ελλάδα τώρα είναι σε κρίση. Είναι επιτακτικό τώρα, χθές ειδικά σε στιγμές κρίσης οι πιο ασθενέστεροι στη κοινωνία μας να έχουν τη στήριξη της πολιτείας.

Επειδή η Ελλάδα έχει κρίση δε σημαίνει ότι οι γκέι δεν υπάρχουν και δε βιώνουν διακρίσεις και ούτε θα τα βάψουμε μαύρα και θα σταματήσουμε τους αγώνες μας για οποιοδήποτε ζήτημα μέσα στη κοινωνία. Έλεος να πούμε δηλαδή.

Α

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Α »

ακουστε το πιο τρελο απο ολα Μας εφεραν φυσικο στην β΄λυκειου κατευθυνση που ειναι δηλωμενος ομοφυλοφυλος, και παει και χαϊδευει κατι μαθητες. ομως λενε οτι δεν ακουμπησε ποτε μαθητη. Βγαλτε συμπερασματα για την ελληνικη παιδεια και τους καθηγητες της
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Ναι και τι θέλεις να μας πεις δηλαδή;Oτι επειδή ένας γκει καθηγητής είναι ή όχι για τα μπάζα σημαίνει α) η Ελληνική παιδεία και οι καθηγητές της είναι για τα μπάζα β) οι γκέι καθηγητές χουφτώνουν μαθητές ;

Πάντως εμείς είχαμε επίσης φυσικό στο Λύκειο που αποδεδειγμένα την είχε πέσει σε 2 κοπέλες και είχε γίνει πανικός στο σχολείο. Κάτσε λοιπόν να κρίνω και γω την Ελληνική παιδεία βάσει αυτού και φυσικά όλους τους στρέητ καθηγητές...

12θεϊστής

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

thanasakis έγραψε:Εγω εξακολουθω να θεωρω τους ομοφυλοφιλους ως ατομα ψυχολογικα διαταραγμενα, ανισορροπες προσωπικοτητες κ πολλοι απο αυτους κ ανωμαλοι. Το φυσικο του ανθρωπου ειναι ο αντρας να ειναι με την γυναικα του, ακομα κ τα ζωα ειναι ετεροφυλα στις σχεσεις τους πραγμα που σημαινει οτι η Φυση εχει προκαθορισει οτι το αρσενικο θα ειναι με το θηλυκο, οπως κ στην φυσικη το θετικο θα ελκεται με το αρνητικο. Γενικα η λογικη αυτο επιτασσει διαφορετικα σκεφτειτε γιατι παλαιοτερα οι ανθρωποι παντρευονταν αντρες με γυναικες κ οχι αντιστροφα;
Μετά από όλα αυτά, πως παραμένεις πιστός στην εκκλησία;

Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από thanasakis »

Το τι κανω εγω ειναι δικαιωμα μου, εσυ με αυτο το ονομα τι ρολο βαρας ακριβως;
12θεϊστής

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

thanasakis έγραψε:Το τι κανω εγω ειναι δικαιωμα μου, εσυ με αυτο το ονομα τι ρολο βαρας ακριβως;
Ντάξει ρε παιδί εγώ δεν είπα ότι είμαι καλύτερος από εσένα. Εσύ είσαι ο καλύτερος, δεν το είπα για να μην θεωρηθεί τρολάρισμα. Απλώς κάποια μέρα φώναξε στην εκκλησία το όνομα Βανέσα και περίμενε ποιος θα γυρίσει προς τα εσένα. Θα εκπλαγείς.

Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Πριν 100 χρόνια ήταν οι γυναίκες, μετά οι έγχρωμοι και τώρα οι γκέι. Νομίζω σε 50 χρόνια θα κοιτάμε πίσω και θα γελάμε με τις ομοφοβικές απόψεις και για το δικαίωμα ισονομίας των γκέι στη κοινωνία.

Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι σε λίγα χρόνια ο γκέι γάμος θα είναι η πραγματικότητα στη πλειοψηφία των χωρών της υφηλίου...

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Aeroporos27 έγραψε: Πριν 100 χρόνια ήταν οι γυναίκες, μετά οι έγχρωμοι και τώρα οι γκέι. Νομίζω σε 50 χρόνια θα κοιτάμε πίσω και θα γελάμε με τις ομοφοβικές απόψεις και για το δικαίωμα ισονομίας των γκέι στη κοινωνία.

Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι σε λίγα χρόνια ο γκέι γάμος θα είναι η πραγματικότητα στη πλειοψηφία των χωρών της υφηλίου...

Δεν ειναι κατι το οποιο η ελληνικ κοινωνια (αφου σε αυτη ζουμε) θα μπορεσει να αποδεχθει ευκολα, Προσωπικα δεν συμφωνω με την κινηση του "γαμου" (πως να στο πω, μου φαινεται λιγο γελοιο), αλλα με καλυπτει ενα συμφωνο ελευθερης συμβιωσης, που να ξεκαθαριζει τις οικονομικες και κληρονομικες διαφορες συνυπαρξης. Απεχουμε κατα πολυ απο το να γινουμε Ολλανδια στο θεμα αυτο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11241
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από yandr »

Velerefontis έγραψε:αλλα με καλυπτει ενα συμφωνο ελευθερης συμβιωσης, που να ξεκαθαριζει τις οικονομικες και κληρονομικες διαφορες συνυπαρξης. Απεχουμε κατα πολυ απο το να γινουμε Ολλανδια στο θεμα αυτο


Θα συμφωνήσω. Άλλωστε ο γάμος έχει θρησκευτική έννοια (λέμε τώρα) και δεν θα γινόταν ο τίλος αυτός αποδεκτός από την εκκλησία της Ελλάδας (και όχι μόνο).

Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Αν δω το θέμα στο μικρόκοσμο μου τότε ναι υποθέτω ένα σύμφωνο συμβίωσης που θα είχε όλες τις νομικές συνέπειες του γάμου θα μου αρκούσε.

Κοιτάχτε βρίσκομαι 8 χρόνια σε σχέση με έναν άνθρωπο που έχουμε περάσει πολλά μαζί αλλά για την Ελλάδα, την υπηρεσία μου και τους κρατικούς θεσμούς είμαστε αόρατοι και ανύπαρκτοι~ Και δυστυχώς μαζί μας εκατοντάδες χιλιάδες ζευγάρια ανδρών και γυναικών στην επικράτεια.

Μέτα όμως στο μυαλό μου έρχονται όλα τα προσωπικά βιώματα που έχω ζήσει αντιμετωπίζοντας από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου την άγνοια, την ομοφοβία, τη διάκριση, τη προκατάληψη ακόμα και τη χλέυη από άτομα που κορόιδευαν τους γκέι χωρίς να γνωρίζουν απαραίτητα ότι και εγώ ανήκω στην ομάδα που χλεύαζαν.

Είμαι 28 χρονών και όσο και να προσπαθώ να διασφαλίζω την προσωπική μου ηρεμία με το σύντροφο μου βλέπω γύρω μου στη δουλειά μου στη κοινωνία ακόμα και στο επίσημο κράτος πως θα πρέπει συνέχεια να παλεύω για πράγματα τα οποία είναι αυτονόητα για τους περισσότερους από σας. Βλέπω το πόσο πολύ δρόμο έχουμε ακόμα όλοι μας να κάνουμε για να φτάσουμε στη πραγματική ισονομία.

Και έτσι φτάνω στη καρδιά του ζητήματος~ Την ουσιαστική ισονομία και ισοπολιτεία. Είναι θέμα ουσιαστικής ισότητας να μπορώ να έχω τα ίδια κοινωνικά δικαιώματα και υποχρεώσεις απέναντι στο νόμο με εσάς. Άρα το να μου λέτε ότι επειδή η άποψη της εκκλησίας ή επειδή οι δικές σας αντιλήψεις δεν έχουν συνιθήσει στην εικόνα παντρεμένων συντρόφων του ίδιου φύλου εμείς θα πρέπει να είμαστε επί της ουσίας κατώτεροι ή πολίτες δεύτερης κατηγορίας και ο γάμος να αποτελεί μόνο δικό σας δικαίωμα~

Αν και προσωπικά ο γάμος δε μου λέει κάτι από μόνος του, αν είχα την ευκαιρία να τον κάνω θα τον έκανα για λόγους ακτιβισμού. Έτσι παίρνω μια θέση ισχυρή δείχνοντας ότι διεκδικώ την ουσιαστική ισότητα. Για το γάμο λοιπόν και για οτιδήποτε στη κοινωνία ενέχει διάκριση κατά των γκέι θα παλέψω~ Και μάλιστα θα το κάνω με όλη μου τη ψυχή. Γιατί ;Mα σας είπα. Γιατί έχω ως σύμβουλο τις πολύ προσωπικές μου εμπειρίες, τα βιώματα μου και τους αγώνες μου για να φτάσω σήμερα να είμαι ένας άνδρας περήφανος για το σεξουαλικό μου προσανατολισμό.

Ακούστε λίγο παρακάτω τα λόγια του Ομπάμα όταν μιλάει στους γκέι εφήβους~ Δε ξέρω ποιος έγραψε το λόγο του, αλλά ακριβώς έτσι νιώθω στο σημείο που αναφέρει τους λόγους όπου κάποιος γκέι που έχει βγεί νικήτης στην εφηβεία του θα μπορεί να γίνει κοινωνός την ανεκτικότητας και της πάλης κατά των διακρίσεων απέναντι σε οποιοδήποτε. Είναι πραγματικά δυνάτο το μήνυμα και ένα παραπάνω όταν προέρχεται από τον Πρόεδρο της ισχυρότερης χώρας παγκοσμίως. Δείτε το.



Σε ότι αφορά την εκκλησία τώρα. Δείτε τι λέει ένας εκπρόσωπος της και μάλιστα όχι τυχαίος στην εκκλησία της Αγγλίας. Προσέξτε το σημείο που απευθύνεται στους γκέι



Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ο, τι θέλει στο κρεβάτι του και με όποιον θέλει χωρίς όμως να προσβάλλει την δημόσια αιδώ. Αναφορικά με το γάμο ανεξάρτητα από θρησκευτικό ή πολιτικό, πιστεύω στην ιερότητα της σχέσης του άνδρα με τη γυναίκα και γενικά όσο και αν θέλουν να διαστρεβλώσουν την πραγματικότητα οι δήθεν προοδευτικοί-ανοιχτόμυαλοι είναι πααφύσιν η ομοφυλοφιλία τόσο βιολογικά (αναπαραγωγή) όσο και αισθητικά (... ) και ναι όσο αυτό και αν ακούγεται ρατσιστικό δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να βλέπουν τα παιδιά μας τους ομοφυλόφιλους είτε στην τηλεόραση είτε στην καθημερινή ζωή και να παραδειγματίζονται από αυτούς διότι όπως προείπα ΑΝΩΜΑΛΙΑ οτιδήποτε δεν συνάδει με τους νόμους της ζωής και δεν είναι ομαλό είναι ΑΝΩΜΑΛΟ... !
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Άβαταρ μέλους
elias17
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 9:07 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από elias17 »

Να φανταστιτε μας εφεραν καθηγητη ομοφυλοφιλο (πρεπει ομως να ειναι buesexyal) Που χαϊδευει τους μαθητες
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Akis_7 έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ο, τι θέλει στο κρεβάτι του και με όποιον θέλει χωρίς όμως να προσβάλλει την δημόσια αιδώ. Αναφορικά με το γάμο ανεξάρτητα από θρησκευτικό ή πολιτικό, πιστεύω στην ιερότητα της σχέσης του άνδρα με τη γυναίκα και γενικά όσο και αν θέλουν να διαστρεβλώσουν την πραγματικότητα οι δήθεν προοδευτικοί-ανοιχτόμυαλοι είναι πααφύσιν η ομοφυλοφιλία τόσο βιολογικά (αναπαραγωγή) όσο και αισθητικά (... ) και ναι όσο αυτό και αν ακούγεται ρατσιστικό δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να βλέπουν τα παιδιά μας τους ομοφυλόφιλους είτε στην τηλεόραση είτε στην καθημερινή ζωή και να παραδειγματίζονται από αυτούς διότι όπως προείπα ΑΝΩΜΑΛΙΑ οτιδήποτε δεν συνάδει με τους νόμους της ζωής και δεν είναι ομαλό είναι ΑΝΩΜΑΛΟ... !


To τι είναι για σένα ανώμαλο ή τι συνάδει κατά τη δική σου λογική με τη φύση είναι αδιάφορο βασικά. Η ομοφυλοφιλία αποτελεί μια φυσιολογική έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας και του ανθρώπινου σεξουαλικού προσανατολισμού σύμφωνα με το επιστημονικό κεκτημένο. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες για να πάρεις μια ιδέα.

Επειδή εσένα ή στο κάθε εσένα δε κάθεται καλά η εικόνα της ομόφυλης συντροφικότητας δε σημαίνει κάτι και πραγματικά οι προσωπικές δοξασίες θα έπρεπε να είναι αδιάφορες στο ζήτημα. Αλλά αν θέλεις να στο αντιστρέψω προσωπικά και νιώθω και πιστεύω πως είμαι ένας απόλυτα φυσιολογικός next door άνδρας που απλά γουστάρει άνδρες,big deal. Δεν είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός μου το μόνο που με ορίζει αλλά είναι ένα μόλις κομμάτι του συνόλου που με αποτελεί.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Φιλε Aeroporos27, κατανοω οσο μπορω με το δικο μου μυαλο και τις δικες μου αντιληψεις, οτι εχεις καταπιεστει αρκετα ολα αυτα τα χρονια απο τα στερεοτυπα της κοινωνιας και του στενοτερου περιβαλοντος σου. Δε θα σου κρυψω οτι με ενοχλει και εμενα σαν εικονα δυο ανδρες ή γυναικες να ειναι πιασμενοι χερι χερι ή να φιλιουνται δημοσιως και γενικα να φερονται οπως ολα τα ετεροφυλα ζευγαρια. Πριν προλαβεις να με χαρακτηρισεις κομπλεξικο, ομοφοβικο κτλ, θα ηθελα απλα να σου πω οτι εν μερει δεν ευθυνομαι εγω για αυτο, αλλα η κοινωνια μας και ο τροπος που μας μεγαλωσε. Μη ξεχνας οτι η εικονα που οι περισσοτεροι εχουν για τους ομοφυλοφιλους, ειναι αυτη της "κραγμενης αδερφης". Απο εκει και περα σου εξηγησα και πιο πανω, οτι σεβομαι τη διαφορετικοτητα σου, οσο και αν οπως προειπα με ενοχλει σαν εικονα και θεωρω οτι η λυση στο προβλημα αυτο θα ηταν η υιοθετηση του συμφωνου συμβιωσης. Η επιμονη η δικη σου και φανταζομαι πολλων ομοφυλων ζευγαριων στο θεμα του γαμου, δεν νομιζω οτι θα βγαλει πουθενα με συνεπεια να μη δινεται ποτε σαφης και τελειωτικη λυση. Ο εργασιακος σου χωρος στον οποιο κινεισαι και κινουμαι, διαμορφωνει και επικροτει την εικονα του "αντρακλα" και της "μπρουταλιας". Εχεις σκεφτει ποτε τις αντιδρασεις σε περιπτωση "αποκαλυψης" σου; Φαντασου τι εχει να γινει οταν μαθευτει οτι ο Γιωργος παντρευεται με τον Αντωνη; Οι μισοι θα σε αποφευγουν σαν να εισαι λεπρος και οι υπολοιποι θα σε κοιτανε και θα θεωρουν οτι πρεπει να σε λυπουνται για το "κουσουρι" σου. Τα σχολια τυπου "που$#2ρα, αδερφαρα, συκια" θα δινουν και θα παιρνουν πισω και μπροστα απο την πλατη σου. Ο αντιλογος σου θα ειναι οτι εφοσον η πολιτεια και ο νομος σου δωσει αυτο το δικαιωμα, θα μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις και θα προστατευτεις νομικα. Αλλα εγω θα σου απαντησω οτι υπαρχουν και οι αγραφοι νομοι, που πολλες φορες η εφαρμογη τους ειναι συχνοτερη και πιο επιπονη απο τους κανονικους. Πιστευω οτι καταλαβες τι θελω να πω...
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης