Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

H εκπαιδευση λογικα θα ειναι σκληρη σε βαθμο που να σπασεις τελειως... Το καλοκαιρι που πηγα δεν υπηρχαν ελληνες, γενικως δεν ειναι και πολυ διασημος προορισμος η λεγεωνα για ελληνες.

Και να μην εχεις κανει θητεια δεν υπαρχει προβλημα, ας σε ψαχνουν οσο θελουν εδω απαξ και γινεις λεγεωναριος δεν υπαρχει ελλαδα, τα λεφτα ειναι 1200 βασικος και οταν εισαι εκτος μητροπολιτικης γαλλιας υπολογιζε +2000 χιλιαρικα επιπλεον.

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από psofos »

Ευχαριστω πολυ Μανο! Και κατι τελευταιο τωρα...

Μιας και ησουν εκει μηπως μπορεις να δωσεις ενα στιγμα για τη δυσκολια της εκπαιδευσης; Δηλαδη ειναι πιο σκληρα απο τα ΟΥΚ (διαβολοβδομαδα ας πουμε) ; Πιο δυσκολα ακομα και απο τους SEALS ή τους SPETSNAZ; Με 2 λογια αν μπορεις θα με υποχρεωνες!

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Οπως ειπα και πριν δεν γνωριζω πολλα για την εκπαιδευση καθως δεν επιλεχτηκα. Αλλα νομιζω αν ψαξεις βιντεακια στο youtube θα καταλαβεις. Νομιζω πως ειναι πολυ σκληρη η εκπαιδευση για αυτο κιολας τους πρωτους 4 μηνες μπορεις να φυγεις αν θελεις (νομιζω). Τωρα σε σχεση με seals η spetznaz ισως παρομοια η ποιο σκληρη, αλλα μετα την 4μηνη εχει κιαλη εκπαιδευση της ειδικοτητας σου. Μπορει πχ να σε στειλουν καμια Αφρικη για εκπαιδευση σε ζουγκλα... Εχει παρα πολλα αμα τα ψαξεις θα καταλαβεις.

Άβαταρ μέλους
SteliosAL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από SteliosAL »

Καλησπερα ειμαι 25 χρονών εχω κανει την θητεια μου στην Ελλαδα και σκεφτομαι σοβαρα για οικονομικους λογους κυριως αλλα και γιατι μου αρεσει η περιπέτεια να πάω στην Λεγεώνα ! Διαβασα πολλά απο τα ποστ που έχετε κανει έιδα καποιες απαντησείς ότι ειναι καλύτερα να πας στο Ιρακ, Αφγανιστάν κ. Α.

1) Αυτο που ρωτάω ειναι το εξης: Ποια ειναι τα μέρη με τις καλύτερες απολαβές

2) Στην Λεγεώνα βλέπω αυτες τις κατηγορίες :

Examples salary
(Month - salary) ACTSERVICE1 ° RE2 ° REP *3 ° REI **13 ° Dble ***Legionnaire10 months? 1205? 1460? 1433? 3567Corporal03 years? 1226? 1480? 1452? 3626

Η ερώτηση μου εδω ειναι αν μπορώ να παώ με την στο 13 Dble *** Και αν ο μισθός ειναι αυτός που γράφει. Και φυσικά αν πας εκτος Γαλλίας αν θα πάρεις +2.000 που λεει κ ο φίλος μας παραπάνω

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

SteliosAL έγραψε:Καλησπερα ειμαι 25 χρονών εχω κανει την θητεια μου στην Ελλαδα και σκεφτομαι σοβαρα για οικονομικους λογους κυριως αλλα και γιατι μου αρεσει η περιπέτεια να πάω στην Λεγεώνα ! Διαβασα πολλά απο τα ποστ που έχετε κανει έιδα καποιες απαντησείς ότι ειναι καλύτερα να πας στο Ιρακ, Αφγανιστάν κ. Α.

1) Αυτο που ρωτάω ειναι το εξης: Ποια ειναι τα μέρη με τις καλύτερες απολαβές

2) Στην Λεγεώνα βλέπω αυτες τις κατηγορίες :

Examples salary
(Month - salary) ACTSERVICE1 ° RE2 ° REP *3 ° REI **13 ° Dble ***Legionnaire10 months? 1205? 1460? 1433? 3567Corporal03 years? 1226? 1480? 1452? 3626

Η ερώτηση μου εδω ειναι αν μπορώ να παώ με την στο 13 Dble *** Και αν ο μισθός ειναι αυτός που γράφει. Και φυσικά αν πας εκτος Γαλλίας αν θα πάρεις +2.000 που λεει κ ο φίλος μας παραπάνω



1200? θα παίρνεις στην αρχή και μετά ανάλογα με την ειδικότητα ανεβαίνει το ποσό.

Για Γαλλία αυτά τα λεφτά δεν φτάνουν ούτε για να φτύσεις αλλά επειδή δεν θα έχεις έξοδα μπορει να σου φανούν καλά.

Επίσης θεωρείς ότι αξίζει να σε σκίσουν στην εκπαίδευση και να σε στείλουν να πολεμήσεις σε όλες τις καυτές περιοχές του κόσμου για 1200?;

Γιατί όπως είπαμε δεν είναι Call of duty ο πόλεμος. Μια σφαίρα αρκεί για να σε τελειώσει.

Οπότε για οικονομικούς λόγος απλά δεν έχει νόημα.

Όσο για την 13η bdle δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και η ζήτηση δεν είναι τόσο μεγάλη.

Οι περισσότεροι πάνε μετά τα πρώτα 5 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
SteliosAL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από SteliosAL »

1200 μεχρι δηλαδη να παρεις ειδικότητα, ποσο καιρο θελει για να παρεις ειδικότητα; Και για την 13η bdle τι εννοείς δεν ειναι τοσο απλά τα πράγματα; Επίσης στο προηγούμενο μήνυμα μου ρώτησα αν ο μισθός εφόσον μπείς στην 13η bdle είναι 3.500 και αν σε στείλουν εκτος Γαλλίας +2000 ...

Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις μου, ευχαριστώ

Επίσης Έγραψα για οικονομικούς κυρίως ... Τώρα το τι έχει νόημα για τον κάθε ένα άνθρωπο το ξέρει ο ίδιος και που θα βαδίσει στην ζωή του παρ'όλα αυτά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δεν απαντάς ουσιαστικά σε αυτα που ρωτάω !

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Κοίτα γενικά αξίζει σαν εμπειρία η Λεγεώνα.

Απλά δεν έχει κανένα νόημα να πας για τα λεφτά για αυτό σου τα έγραψα αυτά.

Τώρα σχετικά με την 13η επειδή είναι επίλεκτο σώμα δεν είναι εύκολο να μπεις και δεν έχει μεγάλη ζήτηση (όπως όλα τα επίλεκτα σώματα).

Επίσης οι περισσότεροι που πάνε μπαίνουν μετά τα 5 χρόνια την βασική "θητείας".

Τα 1200? δεν αλλάζουν. Ειδικότητα εννοώ βασικά την μονάδα. Αν πας στο 2 REP εκεί ανεβαίνει το ποσό όπως βλέπεις και στον πίνακα.

Και ναι όπως βλέπω στο site έχει έξτρα λεφτά περίπου όσα λες.

Άβαταρ μέλους
SteliosAL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από SteliosAL »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ John ήσουν κατατοπιστικότατος !

Ναι θέλω τα λεφτά και για αυτό εγραψα στο πρώτο μου μήνυμα Ποια ειναι τα μέρη με τις καλύτερες απολαβές;

Απλά γενικά σαν μισθοφόρος από όσο έψαξα Πρέπει να έχεις μια προ υπηρεσία 6 ετών στον στρατό τουλάχιστον, για αυτό τον λόγο ως τώρα σαν μοναδική λύση βλέπω την Λεγεώνα... Βέβαια αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είμαι εδώ για αυτόν ακριβώς τον λόγο να ακούσω ότι έχετε να μου πείτε - προτείνετε και να το συζητήσουμε

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Κοίτα αν το κάνεις αποκλειστικά για τα λεφτά τότε ναι η Λεγεώνα είναι η καλύτερη λύση για να μαζέψεις προυπηρεσία και από εκεί πας σε κάποια μισθοφορική εταιρία που κάνουν κρα για Λεγεωνάριους.

Από εκεί και πέρα έχεις και άλλες επιλογές βέβαια, παράδειγμα μπορείς να υπηρετήσεις Βέλγιο ή Ρωσία.

Άβαταρ μέλους
SteliosAL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από SteliosAL »

Με βοήθησες πάρα πολύ john σε ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Να'σαι καλά φίλε. Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις.
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από osfp7 »

JohnTehGreek έγραψε:Κοίτα αν το κάνεις αποκλειστικά για τα λεφτά τότε ναι η Λεγεώνα είναι η καλύτερη λύση για να μαζέψεις προυπηρεσία και από εκεί πας σε κάποια μισθοφορική εταιρία που κάνουν κρα για Λεγεωνάριους.

Από εκεί και πέρα έχεις και άλλες επιλογές βέβαια, παράδειγμα μπορείς να υπηρετήσεις Βέλγιο ή Ρωσία.



ποιες είναι αυτές οι μισθοφορικες εταιρείες που αναφέρεσαι;

έχει και η Ρωσία μισθοφορικο στρατό; η υπηκοότητα δεν μετράει;

και τον βελγικό τον ξέρω απο εσάς αλλα δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ και ποιο ξακουστη είναι η γαλλική

κάπου έχω διαβάσει πως τους πάνε σε ζούγκλα και τους πετάνε μέσα σε έναν πύθωνα και προσπαθούν να τον σκοτώσουν ισχύει η είναι μουφα?

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

osfp7 έγραψε:
JohnTehGreek έγραψε:Κοίτα αν το κάνεις αποκλειστικά για τα λεφτά τότε ναι η Λεγεώνα είναι η καλύτερη λύση για να μαζέψεις προυπηρεσία και από εκεί πας σε κάποια μισθοφορική εταιρία που κάνουν κρα για Λεγεωνάριους.

Από εκεί και πέρα έχεις και άλλες επιλογές βέβαια, παράδειγμα μπορείς να υπηρετήσεις Βέλγιο ή Ρωσία.



ποιες είναι αυτές οι μισθοφορικες εταιρείες που αναφέρεσαι;

έχει και η Ρωσία μισθοφορικο στρατό; Η υπηκοότητα δεν μετράει;

και τον βελγικό τον ξέρω απο εσάς αλλα δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ και ποιο ξακουστη είναι η γαλλική

κάπου έχω διαβάσει πως τους πάνε σε ζούγκλα και τους πετάνε μέσα σε έναν πύθωνα και προσπαθούν να τον σκοτώσουν ισχύει η είναι μουφα;



Τι περιμένεις να σου πω πως λέγονται οι μισθοφορικές εταιρίες; Κάνε ένα Google να τις βρεις. Ανάλογα με τις ανάγκες παίρνουν και κόσμο και υπαρχει αρκετή εκτίμηση για τους άνδρες της Λεγεώνας.

Η Ρωσία έχει μισθοφορικό στρατό από το 2015 αν δεν κάνω λάθος. Δεν χρειάζεται υπηκοότητα αλλά είναι απαραίτητη η γνώση Ρωσικών τουλάχιστον σε μέτριο επίπεδο.

Το Βέλγιο δεν έχει μισθοφορικό στρατό. Απλά ο στρατός του δέχεται κόσμο από όλες τις χώρες της Ε. Ε αλλά φυσικά η Λεγεώνα είναι πιο ξακουστή.

Τώρα τι περιέχει η εκπαίδευση δεν το γνωρίζω αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν αλήθεια. Πολλά ακούγονται.

Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από osfp7 »

μισθοφορικες εταιρίες εννοείς φυλαξη πλοίων η τύπου academi πρώην blackwater είναι και η μονη εταιρεια που γνωρίζω μαζι με την λεγεώνα

αν θες να τα λεμε και σε πμ

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Εννοώ κυρίως εταιρίες όπως η Academi, η Aegis Defense Services και αρκετές ακόμα.

Δεν έχουν σχέση αυτές οι εταιρίες με την Λεγεώνα όμως. Είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Αυτές είναι εταιρίες που προσλαμβάνουν προσωπικό με προηγούμενη εμπειρία και η Λεγεώνα είναι απλά τμήμα του Γαλλικού στρατού που υπάγεται κανονικά στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας της Γαλλίας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες