ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Παλαια η ΣΝΔ επαιρνε γονους αριστοκρατικων οικογενειων και τους σπουδαζε στα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης ειχαν 7-8 χρονια σπουδες οταν το 90 τοις εκατο των Ελληνων ηταν αγραμματο. Τα πραγματα ομως αλλαξαν και η χαζη νοοτροπια του αριστοκρατη εμεινε... Κατα τη διαρκεια της χουντας και πιο πριν μπαιναν στο στρατο σε ολα τα σωματα ασχετοι και το επιπεδο του στρατου επεσε τραγικα. Μετα τη δεκαετια του 80 παρατηρηθηκε ανακαμψη οταν η ΑΣΟΕΕ ΕΜΠ και λοιπες σχολες αρχισαν να παιρνουν αποφοιτους ΑΣΕΙ για μεταπτυχιακα.



Αυτό που λες αφορά μόνο στη ΣΝΔ και για το διάστημα πριν το 1966, διότι μέχρι τότε δεχόταν κατά καιρούς και μαθητές που είχαν τελειώσει τουλάχιστον τη 3η Γυμνασίου, δηλαδή ηλικίας 15 ετών και γενικά μπορούσες να μπεις χωρίς να έχεις τελειώσει Το γυμνάσιο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι απόφοιτοί της, εκτός βέβαια απ' αυτούς που είχαν απολυτήριο Γυμνασίου, να μην εισάγονται για σπουδές στα Ελληνικά ΑΕΙ, έτσι το ναυτικό ανακάλυψε την «φάμπρικα» να στέλνει τους αξκούς του για μεταπτυχιακά στο Naval Postgraduate School,Monterey του Αμερικάνικου ναυτικού. Ένα σχολείο που με καμιά δύναμη δεν μπορεί να συγκριθεί με Πανεπιστήμια της Αμερικής ή της Αγγλίας.
Κάποιοι κατόρθωσαν να πάρουν αντιστοιχία του πτυχίου με τα ελληνικά ΑΕΙ από το τότε ΔΙΚΑΤΣΑ και έτσι άρχισε ο χορός της βάπτισης αξκών του ναυτικού σε ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους κλπ. Υπήρξαν αξκοί του ναυτικού αλλά και του στρατού (μπήκε κι ο στρατός στη φάμπρικα) που παίρνοντας μερικά επιπλέον μαθήματα φεύγανε από το Monterey έχοντας στις αποσκευές τους όχι ένα αλλά δυο Master's.
Για να αντιληφθεί κανείς τη βαρύτητα που δίνουν οι αξκοί καριέρας του αμερικάνικου ναυτικού και στρατού στο σχολείο αυτό, αρκεί να δει την απουσία του από τα βιογραφικά τους.

Οι απόφοιτοι της ΣΣΕ και ΣΙ γινόντουσαν δεκτοί από ανέκαθεν στα ελληνικά ΑΕΙ αφού οι σχολές αυτές δεχόντουσαν μόνο απόφοιτους γυμνασίου (εξαταξίου).
Επομένως το ναυτικό αναγκαζόταν να στέλνει τους αξκούς του για σπουδές στο εξωτερικό. Αρκετοί αξκοί του ναυτικού μετά την αποφοίτησή τους από τη ΣΝΔ φοιτούσαν σε νυκτερινό γυμνάσιο για να πάρουν το απολυτήριο.

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Εγω παντως κυριε μπατζη θα συμφωνησω μαζι σου, ο στρατος ειναι 3 σωματα αλλα μια ψυχη... ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΟΤΗΤΑ



Αν εγώ είμαι «κύριος μπατζής» εσένα με πιο παρατσούκλι σε αποκαλούν στο ναυτικό που το έχετε παράδοση από τη Σχολή να βγάζετε παρατσούκλια. Είσαι ο «κύριος μπίντας» ; Ή ο «κύριος αγελάδας» ; Ή ο «κύριος καπετάν ούζος» ή ...
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Στο Naval postgraduate school φοιτουν αξιωματικοι απο ολο τον κοσμο και οι Ελληνες αξκοι του ΠΝ που σπουδασαν σε αυτο παιρνουν αυτοματως απο το τεχνικο επιμελητηριο τα αντιστοιχα δικαιωματα μηχανικου. Αν καποιος δεν εχει τελειωσει το λυκειο δε μπορει να λυνει διαφορικες εξισωσεις και αναλυση φουριε που χρειαζεται η ηλεκτρολογια και μαλιστα ολα αυτα στα Αγγλικα... Οι περισσοτεροι αξιωματικοι του Ισραηλ πανε στο μοντερευ για σπουδες οι οποιοι ειναι αποφοιτοι πολιτικων πανεπιστημιων Τελ Αβιβ κτλ που ειναι εξαιρετικα πανεπιστημια.

Ξερω τουλαχιστον 3 συναδελφους που μετα το μοντερευ καναν διδακτορικο εδω στην Ελλαδα... Δε νομιζω καμια σχολη στην Αμερικη να ειναι μουφα, ειδικα οταν επενδυει ενας αξ/κος 3 χρονια απ την καριερα του σε αυτη, εγω συμφωνω με αυτα που λες και νομιζω πως αναφερουμε το ιδιο πραγμα οτι με χουντες και πολεμους το επιπεδο επεσε.

Δε ξερω πως σε λενε γι αυτο σε αναφερω κυριε μπατζη, ουτε παρατσουκλι σου βγαζω ουτε τιποτα δε το λεω υποτιμητικα.

Και μια που ανεφερα χουντα, επι χουντας στην Ταναγρα επιτεθηκαν τεθωρακισμενες δυναμεις γιατι ο διοικητης ηταν κατα του πραξικοπηματος, το αποτελεσμα ηταν να παραδωθει η μοναδα σχετικα ευκολα μετα απο μικρες μαχες...

Αυτο που λες για τη ΣΝΔ δε ξερω αν ισχυει οτι δε παιρναν αποφοιτους 6ταξιου αλλα θα το ρωτησω, η ΣΝΔ σου επαναλαμβανω εχει βγαλει και μερικα ατομα που προσεφεραν στην Ελλαδα, Πεζοπουλο (πρυτανη ΕΜΠ/ηλεκτρολογο μηχανικο) Τζανετακη (πρωθυπουργο της Ελλαδος και πολλους αλλους. Δεν συγκρινεται φυσικα με τις αντιστοιχες αμερικανικες που εχουν πληθωρα ειδικοτητων παντως μεχρι το 1940 ΣΣΕ και ΣΝΔ ηταν οι μοναδικες σχολες που παρηγαγαη επιστημονες στην Ελλαδα.

Η ΣΥΔ η δικη σου σχολη μπηκε στις πανελληνιες και ετσι ανεβηκε το επιπεδο της, οι ειδικοτητες δε χρειαζονται σε καμια περιπτωση αποφοιτους λυκειου με 19000 μορια, αλλα οπως σωστα ειπες οι πανελληνιες ειναι η μονη αξιοκρατικη διαδικασια. Να σου θυμησω πως και η ΣΥΔ επαιρνε αποφοιτους 4 γυμνασιου και η φοιτηση ηταν με το ζορι 1 ετους.

theo10
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 6:10 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από theo10 »

ρε φιλε ροβερ εχεις τεραστιο κομπλεξ με την συδ παρ'οτι παραδεχεσαι οτι ειναι η καταλληλη σχολη για μια αξιοπρεπη ζωη... Μηπως νιωθεις οτι εκανες λαθος που διαλεξες ναυτικο ενω θα γουσταρες συδ κυριως για να περασεις καλα στη ζωη σου-οπως ειπα και πριν-και συνεχεια προσπαθεις να την υποβαθμισεις μπας και νιωσεις καλυτερα. Εισαι ελεος. Ξεκολλα σε παρακαλω. Ειναι πολυ μικροπρεπες αυτο που κανεις ενω πιστευω οτι δεν εισαι αλλα αυτο δειχνεις. Προσεχε. Εδω σ'αυτο το φορουμ μπαινουν παιδια τα οποια εχουν σοβαρες αποριες για την σχολη στις οποιες μπορεις να βοηθησεις αλλα δεν το κανεις. Μην υποβαθμιζεις την σχολη λογω στρατιωτικης και ακαδημαίκης εκπαιδευσης επειδη πιστευεις οτι ειναι χαλια. Καποιους δεν τους νοιαζει οπως εμενα. Καποιοι θελουν ηρεμη και αξιοπρεπη Ζωη. Καταλαβε το. Καποιοι δεν θελουν να γινουν σουπερ ντουπερ αξιωματικοι οπως θελεις εσυ για τον απλο λογο οτι εκτος απο σουπερ ντουπερ αξιωματικοι θα γινουν και σουπερ ντουπερ κομπλεξαρες. Ειναι αναποφευκτο. Οι περισσοτεροι ειναι παρμενοι. Οφειλεις να το παραδεχτεις. Παντως συνεχισε γιατι τα εχεις τα προαναφερθησαντα Χαρακτηριστικα. Χαχα. Σορυ αλλα εσυ μας προκαλεις ολους

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

AΝ θες καλη και ησυχη ζωη μη πας στο στρατο ρε φιλε πηγαινε στον κηπο του επικουρου να σου διδασκει την αταραξια, ετσι νομιζεις ειναι ο στρατος; Ησυχη ζωη και να εισπραττεις το χιλιαρικο καθε μηνα; Γι αυτο οι απεναντι θα μας... Ουν, εκτος του οτι ειναι σοβαροι και πειθαρχημενοι ειναι και εμπειροπολεμοι στο κουρδισταν... Ειμαι σιγουρος οτι ο MGEN αν γινει πολεμος θα ειναι στην πρωτη γραμμη αλλα εσυ φιλαρακι θα εισαι στην πρωτη γραμμη με την οπισθεν.
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Λυστε της αποριες μας για της στρατιωτικες σχολεσ. Ο στρατος δεν θελει μονο επιστημονες θελει και στελεχει που θα καλυπτουν θεσεις που δεν πανε αξιωματικοι σαν τον ροβερ24. Και γενικοτερα οτι πληροφορια εχετε για την συδ δημοσιευστε την
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ροβερ εσυ υποτιθεται οτι εισαι σοβαρος και πειθαρχημενος... ; Πολυ γελασμενος εισαι φιλε δυστυχως... Αλλα σε ρωτω αλλα απαντας. Αλλα βεβαια αν δεν ξερεις τι να πεις αντι να το βουλωσεις προσπαθεις να την πεις στον αλλον. Ενα θα ς πω. Αν γουσταρες να υπηρετησεις την πατριδα στα δυσκολα και να σαι πρωτη γραμμη δεν θα διαλεγες αυτη την σχολη που Διαλεξες (που την διαλεξες επειδη σε επρηξαν οι γονεις σου) ... Αυτοι που λενε πολλα πριν και εξω απο τον χορο αυτοι την κανουν σα κοτες... Εγω φιλε μπορει να ς φαινομαι τυπος που να την εχω γραμμενη την πατριδα Αλλα δεν ειμαι και σε πληροφορω πως επειδη ξερω πολλα περισσοτερα απο σενα Για το πως ατιμασαν την πατριδα μας και την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη μας (αναθεμα και αν εχεις παει ποτε εκκλησια) οι απεναντι, θα εχω Κανει αναστροφη Για να πεσω υπερασπιζομενος για Την πατριδα την ωρα που εσυ φιλε θα φτιαχνεις μακετες φρεγατων. Αντε γεια... Μην το παιζεις φιλοπατρις γιατι κατι τετοιοι σαν εσενα οπως ειπα και πριν την κανουν με ελαφρα στα δυσκολα. Και για την συδ μιλησα ετσι για να δω τι αποψη επικρατει οσον αφορα την ποιοτητα ζωης στοκε

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε: Δε ξερω πως σε λενε γι αυτο σε αναφερω κυριε μπατζη, ουτε παρατσουκλι σου βγαζω ουτε τιποτα δε το λεω υποτιμητικα.



Στο forum ξέρεις ότι με λένε MGEN, όπως κι εσένα roverr24, επομένως δεν είναι ανάγκη να δικαιολογείσαι σαν πρωτοετής δόκιμος, αφού η πρόθεσή σου βγάζει μάτι.
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε: Και μια που ανεφερα χουντα, επι χουντας στην Ταναγρα επιτεθηκαν τεθωρακισμενες δυναμεις γιατι ο διοικητης ηταν κατα του πραξικοπηματος, το αποτελεσμα ηταν να παραδωθει η μοναδα σχετικα ευκολα μετα απο μικρες μαχες...



Ναι είναι αλήθεια ότι έγινε μια αψιμαχία, αλλά τι θα ήθελες να κάνει ο διοικητής να σηκώσει τα μαχητικά και να γίνει χαμός;
Θα ήθελα όμως να μας πεις ποιός ήταν ο περιβόητος αντιδικτατορικός αγώνας του ναυτικού; Πως αντέδρασαν οι αξκοί και οι μονάδες του ναυτικού; Απλώς κάθισαν σαν τις «κότες» και τους συνέλαβαν όταν αποκαλύφθηκε η κίνησή τους. Μόνο ο ήρωας συνταγματάρχης Μουστακλής πλήρωσε τη νύφη για την συμμετοχή του στο κίνημα και έμεινε ανάπηρος. Οι κύριοι του ναυτικού εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους με βαθμούς, χρηματικές παροχές και υπουργικά αξιώματα. Μέχρι και τώρα ακόμη παρουσιάζονται αξκοί του ναυτικού ότι δήθεν αποστρατεύτηκαν κατόπιν πιέσεων με συνέπεια να τους προαγάγουν από το βαθμό του σημαιοφόρου στου υποναυάρχου.
Τώρα θα μου πεις για το ΒΕΛΟΣ, ναι πράγματι ήταν μεγάλη η ανδρεία του κυβερνήτη και του πληρώματός του, που το πήγαν σε ασφαλές λιμάνι της Ιταλίας.

Η εκμετάλλευση στο μεγαλείο της είναι ότι το ΒΕΛΟΣ το έχετε χαρακτηρίσει και μουσείο αντιδικτατορικού αγώνα για να βολεύονται ορισμένοι απόστρατοι του ναυτικού και να παρίστανται στις φανφάρες και να φωνάζουν νοερά στους συμμετέχοντες : ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΑΣ.

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

mgen θα συμφωνησω μαζι σου πολλοι καπηλευτηκαν τον και καλα αντιδικτατορικο τους αγωνα και φυσικα ολοι αυτοι που αναφερεις του ναυτικου. Ο παναγουλης που εγραψε 10 ποιηματα κοντεψε να γινει εθνικος ποιητης και οι μισοι βουλευτες του ΠΑΣΟΚ το ιδιο...
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εγω το ειπα εδω και καιρο. Ειναι βλακας ο ανθρωπος! Χαιρομαι που συμφωνειτε μαζι μου. Αντε να μαζεψουμε υπογραφες να τον διωξουμε!
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατ αρχας καποιοι ξεπερασαν τα ορια του πολιτισμου, εδω γινεται ενας δημοκρατικος διαλογος και δε χρειαζεται να χαρακτηριζετε ανθρωπους με βρισιες...

Ειμαι αποφοιτη ΣΥΔ, ειδικοτητα αμυνης αεροδρομιων ταξη 2008, οποτε ευκολα καποιος μπορει να μαθει ποια ειμαι αλλα δε με απασχολει. Η σχολη ειναι επιεικως απαραδεκτη ως αναφορα την ακαδημαικη εκπαιδευση, ειναι κατωτερη ακομα και απο υλη β ταξης ΕΠΑΛ, το λεω αυτο διοτι συνηθως οι ανθρωποι πανε μπροστα και οχι πισω, ολοι γραφτηκαμε σε ΑΕΙ για μια καλυτερη τυχη αλλοι για να γινουν αξιωματικοι και αλλοι για να την κανουν. Δε λεω τα χρηματα δεν ειναι ασχημα για την ηλικια μου (21) αλλα δε βλεπω κανενα λογο να παει καποιος στη ΣΥΔ εκτος απο τα χρηματα εκτος αν εχει ονειρο να εκπαιδευει βυσματομενους σμηνιτες και οταν στην ικαρων πετανε αεροπλανα εμεις γυαλιζουμε πυροβολα... Για να ειναι καποιος αποτελεσματικος δεν αρκει μονο να ειναι γυαλισμενος και κουμπωμενος, η φυλαξη των αεροδρομιων και ειδικα τα Α/Α συστηματα ειναι επιστημη και απο αυτα εξαρταται η ασφαλεια της πατριδας μας σε μεγαλο βαθμο και δυστυχως εκτος απο μερικους ελεγκτες που εχουν ασχοληθει επισταμενα με το αντικειμενο οι υπολοιποι ειναι μετριοι εως κακοι και ειδικα οι ΕΠΟΠ αμυνης επιδεικνυουν αντιστρατιωτικη συμπεριφορα και πολλες φορες φοβο. Και δε βγαζω τον εαυτο μου απ εξω.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Σταυρουλα καλως ηρθες στο forum. Καταταχθηκα στην ΠΑ με την πρωτη σειρα ΕΠΟΠ το 2002. Φερω το βαθμο του σμηνια και εχω σχεδον 8 χρονια υπηρεσιας. Εχουμε την ιδια ειδικοτητα (εγω ειμαι ΟΑΑΔ) και εχω εξειδικευση ως χειριστης σε Ο/Σ μεγαλου βεληνεκους. Συμφωνω με την αποψη σου οτι η Α/Α αμυνα και συγκεκριμενα τα οπλικα συστηματα, εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις. Το συγκεκριμενο, οπου υπηρετω ειναι το πλεον αποτελεσματικο και χρησιμο. Φαναταζομαι καταλαβαινεις που ειμαι. Δε θα συμφωνησω ομως με την αποψη σου οτι μονο οι ελεγκτες ασχολουνται επισταμενως. Σε ενα Ο/Σ ολοι πρεπει να ειναι τυποποιημενοι και σωστοι επαγγελματιες, αλλιως τιποτα δε θα δουλεψει. Προσωπικα -αν και κατανοω οτι δεν ειχες τετοια προθεση-με προσβαλλει η αποψη που εχεις για τους ΕΠΟΠ συναδελφους. Δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν και οι τυποι που αναφερεις. Απο τη μικρη εμπειρια μου ομως, θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι οι περισοτεροι δεν ειναι ετσι. Και χωρις να θελω να περιαυτολογησω, συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου. Να 'σαι καλα.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Απαντας μονος σου ς αυτο που λες.

Αν ησουν στοκος δε θα ησουν στο εν λογω συστημα γιατι και στις ξενες χωρες οι πιο πολλοι υπαξ μπαινουν με το δικο σου περιπου θεσμο και στις ΗΠΑ, αλλα επειδη εχουν γινει επεισοδια δε μπορω να αναφερω περισσοτερα, πολλοι ΟΑΑΔ χεστηκαν απανω τους...
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δε νομιζω οτι η αντιδραση ενος ανθρωπου σε καποια κατασταση, εξαρταται απο τον θεσμο τον οποιο προερχεται Σταυρουλα. Εχω δει σμηνιες και επισμηνιες εκ παραγωγικων σχολων να κανουν απεριγραπτες *****, επειδη ηταν ασχετοι και υποσμηνια εποπ να λυνει και να δενει τα Α/Α για πλακα. Οπως φυσικα, εχω προσωπικα διδαχθει και μαθει παρα πολλα απο συναδελφους της ΣΥΔ και της ΣΤΥΑ και εχω αγανακτησει με την τεμπελια και την οκνηρια καποιων ΕΠΟΠ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες