Θητεία στο Υγειονομικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
τολης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από τολης »

Ποιές είναι οι μονάδες μετάθεσης για υγειονομικό; Συγκεκριμένα ποιες είναι γύρω από νομό θεσσαλονίκης;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

τολης έγραψε:Ποιές είναι οι μονάδες μετάθεσης για υγειονομικό; Συγκεκριμένα ποιες είναι γύρω από νομό θεσσαλονίκης;


491 Αλεξανδρούπολη,424 Θεσσαλονίκη,412 Ξάνθη,496 Διδυμότειχο,223 ΚΙΧΝΕ (Κοζάνη) 299 ΚΙΧΝΕ (Βέροια),214 ΚΙΧΝΕ (Αλεξανδρούπολη),29 ΛΥΓ (Κομοτηνή)

Αυτά που σου έδωσα είναι στρατιωτικές μονάδες και μονάδες ΛΥΓ

αν δεν πας σε αυτές τότε λογικά θα καταλήξεις σε κάποια μονάδα που θα έχει ΣΤΕΠ και κοντά στην Θεσσαλονίκη υπάρχει το 10ΤΥΠ που είναι στις Σέρρες η το 15 ΤΥΠ που είναι στην Νεάπολη Κοζάνης απ'όσο θυμάμαι

Γιώργος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Γεια σας παιδιά, εγω παρουσιάζομαι κετθ αυλωνα υγειονομικό. Σε ποια μονάδα μετάθεσης πιστεύετε οτι ειναι καλύτερο να πάρω μετάθεση στην θεσσαλονικη;
Χρηστος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Χρηστος »

Στη Θεσσαλονίκη πέρα απο το 424 μπορούμε να πάμε και σε κάποια μονάδα; Στο Γ σώμα στρατού;
albaxr

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από albaxr »

Γεια σας! Μια ερώτηση να κάνω... Από το ΚΕΝ Άρτας, αν Παρουσιάζεται δηλαδή κάποιος εκεί πού σε στέλνουν μετά;
τι επιλογές υπάρχουν;
zog89
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 11:45 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από zog89 »

Γεια σας,

Ειμαι αποφοιτος τει λαρισας τμημα νοσηλευτικη.

Θελω να ρωτησω τα εξης

Κανω την πρακτικη μου τωρα και θελω να μπω με ΕΣΣΟ του Μαιου αρα πρεπει να την κοψω την αναβολη μεχρι 31 ιανουαριου.

1ον : Πιστευετε οτι ειναι φρονιμο να την κοψω τωρα, ετσι ωστε μεχρι τοτε θα εχω τελειωσει την πρακτικη θα εχω καταθεσει και πτυχιακη (αν θα εχω εξετασθει δεν ξερω) ;

Υπαρχει αδεια ορκωμοσιας;

2ον ειμαι απο οικογενεια τριτεκνων. Ο μεγαλυτερος μου αδερφος ειναι μονιμος ΕΠΟΠ. Αρα εγω που ειμαι δευτερος κανω κανονικα 12μηνο ή μειωμενο.

3ον Μονο με μια βεβαιωση οτι ειμαι στο 8ο εξαμηνο σπουδων μπορω να κοψω την αναβολη; Και αν ναι εχω επλιεδς να μπω υγειονομικο;

ευχαριστω

υποψην οτι δεν χρωσταω κανενα μαθημα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Δεν υπάρχει άδεια ορκωμοσίας, το πιθανότερο είναι να σου χρεώσουν από την κανονική σου άδεια εκτός και πέσεις σε καλό διοικητή και σου δώσει άγραφη

2. Όχι δεν κάνεις 8μηνο

3. Διακοπή Αναβολής , δεν μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά αν υπηρετήσεις στο υγειονομικό!

4. Δεν στέλνουμε το ίδιο μήνυμα σε 2 θέματα! Όταν μπει κάποιος θα σου απαντήσει

Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Palioseira »

zog89 έγραψε:Γεια σας,

Ειμαι αποφοιτος τει λαρισας τμημα νοσηλευτικη.

Θελω να ρωτησω τα εξης

Κανω την πρακτικη μου τωρα (τελειωνω 31 μαρτιου) και θελω να μπω με ΕΣΣΟ του Μαιου αρα πρεπει να την κοψω την αναβολη μεχρι 31 ιανουαριου.

1ον : Πιστευετε οτι ειναι φρονιμο να την κοψω τωρα, ετσι ωστε μεχρι τοτε θα εχω τελειωσει την πρακτικη θα εχω καταθεσει και πτυχιακη, αν θα εχω εξετασθει δεν ξερω, αν δεν εχω εξετασθει παιζει να παρω αδεια για να εξετασθω;

Υπαρχει αδεια ορκωμοσιας;

2ον ειμαι απο οικογενεια τριτεκνων. Ο μεγαλυτερος μου αδερφος ειναι μονιμος ΕΠΟΠ.Αρα εγω που ειμαι δευτερος κανω κανονικα 12μηνο ή μειωμενο.

3ον Μονο με μια βεβαιωση οτι ειμαι στο 8ο εξαμηνο σπουδων μπορω να κοψω την αναβολη;
και αν ναι παιζει Να μπω υγειονομικο;

ευχαριστω

υποψην οτι δεν χρωσταω κανενα μαθημα.



Μειωμενο δεν ξερω αν κανεις αλλα στο Στρατο ξηρας η θητεια ειναι 9μηνη οποτε γιατι να κανεις 12μηνο; Εκτος βεβαια και αυξηθει οπως ακουγεται...

DOM2OLE5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2011 12:47 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από DOM2OLE5 »

Καλημέρα σας. Ειμαι σπουδαστής του τμήματος της κοινωνικής θεολογίας της θεολογικής σχολής του εθνικού καποδιστριακού πανεπιστημίου αθηνών. Έχω πάρει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ενος έτους λογω απώλειας συγγενικού μου προσώπου και αν μετα το πέρασμα του ενους χρόνου κρίνει κατάλληλη Την ψυχική μου κατάσταση η επιτροπή αναβολών-απαλλαγών επιθυμώ να εκπληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις στο υγειονομικό σώμα. Που πρέπει να πάω να κάνω αίτηση για να πραγματοποιήσω την θητεία μου στο υγειονομικό σώμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

DOM2OLE5 έγραψε: Που πρέπει να πάω να κάνω αίτηση για να πραγματοποιήσω την θητεία μου στο υγειονομικό σώμα;


Στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις

georgepef
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 2:27 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από georgepef »

Ρε φιλαρακια μια ερωτηση! Μπαινω αυλωνα υγειονομικο φλεβαρη! Ειναι κοινωνιολογος και λογικα παιρνω ειδικοτητα οψμ.(ομαδα ψυχοκοινωνικης μεριμνας) το θεμα ειναι το εξης. Υπαρχει καποιος περιορισμος στο στην ειδικοτητα και στο υγειονομικο Ι; Γιατι εγω εχω ενα ψιλοθεμα με κροτους κοντα μου. Οχι κατι σημαντικο σαν μια φοβια σε ασανσερ.
Πηρα το στρατολογικο και μου ειπαν για την ειδικοτητα Οτι μπορουν να μπουν απο Ι1 εως Ι4 κανονικα σε αυτη την ειδικοτητα. Ξερει κανενας κατι παραπανω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

georgepef έγραψε:Ρε φιλαρακια μια ερωτηση! Μπαινω αυλωνα υγειονομικο φλεβαρη! Ειναι κοινωνιολογος και λογικα παιρνω ειδικοτητα οψμ.(ομαδα ψυχοκοινωνικης μεριμνας) το θεμα ειναι το εξης. Υπαρχει καποιος περιορισμος στο στην ειδικοτητα και στο υγειονομικο Ι; Γιατι εγω εχω ενα ψιλοθεμα με κροτους κοντα μου. Οχι κατι σημαντικο σαν μια φοβια σε ασανσερ.
Πηρα το στρατολογικο και μου ειπαν για την ειδικοτητα Οτι μπορουν να μπουν απο Ι1 εως Ι4 κανονικα σε αυτη την ειδικοτητα. Ξερει κανενας κατι παραπανω;


Mπα δεν παίζει ρόλο η σωματική ικανότητα που θα έχεις

Άβαταρ μέλους
DoctorX
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 3:35 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από DoctorX »

Χαιρετώ την ομήγυρη!
Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (6μηνη υποχρέωση) και έρχομαι σε λίγες μέρες Ελλάδα για να μπω με την Α ΕΣΣΟ 2012 στο υγειονομικό. Είμαι ειδικός καρδιολόγος, παντρεμένος με παιδί και έδρα στην Ελλάδα την Θεσσαλονίκη.

Είναι εφικτή η τοποθέτησή μου στο 424; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η απόσταση όσο η αρτιότητα του νοσοκομείου που διαθέτει πλήρες καρδιολογικό τμήμα στο οποίο και θα ήθελα να εργαστώ, επενδύοντας στο μέλλον μου και κάνοντας παραγωγική τη θητεία μου. Δίνεται η δυνατότητα άσκησης ιατρικών πράξεων σε κληρωτούς (επεμβατικών-στεφανιογραφίες/αγγειοπλαστικές) σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

DoctorX έγραψε:Χαιρετώ την ομήγυρη!
Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (6μηνη υποχρέωση) και έρχομαι σε λίγες μέρες Ελλάδα για να μπω με την Α ΕΣΣΟ 2012 στο υγειονομικό. Είμαι ειδικός καρδιολόγος, παντρεμένος με παιδί και έδρα στην Ελλάδα την Θεσσαλονίκη.

Είναι εφικτή η τοποθέτησή μου στο 424; Δεν με ενδιαφέρει τόσο η απόσταση όσο η αρτιότητα του νοσοκομείου που διαθέτει πλήρες καρδιολογικό τμήμα στο οποίο και θα ήθελα να εργαστώ, επενδύοντας στο μέλλον μου και κάνοντας παραγωγική τη θητεία μου. Δίνεται η δυνατότητα άσκησης ιατρικών πράξεων σε κληρωτούς (επεμβατικών-στεφανιογραφίες/αγγειοπλαστικές) σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.



Γιατρέ δεν έχω υπηρετήσει στο υγειονομικό αλλά από θητεία γνωστών μου, είναι απίθανο να εξασκήσεις την ειδικότητα σου στο στρατό, όσο για μετάθεση εκεί θέλεις βύσμα-τύχη και ότι άλλο μπορείς να επιστρατεύσεις! Όσο για το 424 θεωρείται αρκετά βυσματικό, στην προηγούμενη σελίδα έχω γράψει μερικές μονάδες και στρατιωτικά νοσοκομεία που θα είναι οι πιθανές μεταθέσεις σας

ψαροκοκκαλο
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 5:47 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από ψαροκοκκαλο »

Καλησπέρα παιδιά! Έχω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει το παραμικρό: Παρουσιάζομαι αυλώνα στις 30/01/2012 και έχω επιλεγεί υγειονομικό. Όμως η σχολή που τελείωσα (οικονομικά) Δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Δεν έχω κανένα απολύτως βύσμα και αναρωτιέμαι αν θα πάω εκεί και θα με "πετάξουν" με μετάταξη κάπου αλλού. Υγειονομικό πηγαίνουν μόνο όσοι έχουν τελειώσει αντίστοιχες σχολές;
Επίσης αν προσπαθήσω να πάω στρατονομία και κοπώ λόγω δυσχρωματοψίας θα γυρίσω υγειονομικό;
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες