Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Σου είπα την άποψη μου περί των μικρών νήσων. Δεν είπα ότι δεν καταλαμβάνονται. Απλώς θα είναι περιττή απώλεια γι αυτούς. Βάζουμε ένα ΜLRS με ρουκέτες ή με έναν ATACAMS Ή έναν αεροπορικό βομβαρδισμό και τα διαλύουμε όλα και το νησί το αφήνουμε κρανίο τόπος (το ξέρουν). Κοίτα αυτοί έχουν πάντα υψηλής ευφυίας επιτελικούς. Πρώτα θα κοιτάξουν τον αεροπορικό αγώνα, μετά τον ναυτικό και στο τέλος αν επικρατήσουν και αν τους έχουν απομείνει αρκετά πλοία για πυρά υποστηρίξεως των αποβατικών και αν επίσης (το κυριότερο) έχουν ικανοποιητικό αριθμό επιχειρησιακών αεροπλάνων τότε θα οργανώσουν απόβαση για μεγάλη νήσο όπως Λήμνο, Ρόδο ή ακόμα και Κρήτη. Η κατάληψη μιας νήσου στο Αιγαίο θα παιχτεί από τον αεροπορικό μέτωπο πρωτίστως και δευτερευόντως από τον ναυτικό αγώνα. Με αεροπορική υπεροχή πετυχαίνεις 100% να κάνεις απόβαση σε ένα νησί. Μόνο με ναυτική υπεροχή Και αχρηστευμένες τις δυο αεροπορίες παίζεται 50- 50

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Θέλω επίσης να επισημάνω το εξής: 1) Καλό είναι να μην αναφέρουμε για οχυρωματικά έργα κτλ ακόμα και αν έχει ξανακουστεί και είναι γνωστό

2) Τα νησιά -κυρίως τα μεγάλα- έχουν σημαντικές αμυντικές δυνατότητες. Μην ξεχνάτε ότι στο Αιγαίο και γενικότερα σε όλη την Ελλάδα έχουμε απλωμένη μια καλή αεράμυνα όσων αφορά τα αντιαρεπορικά. Τι θέλω να πω με αυτό; Ότι ακόμη και αν η Τουρκία επικρατήσει αεροπορικά της αεροπορίας μας (που και να γίνει θα χάσουν πολλά αεροσκάφη και αυτοί) η εξουδετέρωση των αντιεροπορικών μας δεν θα είναι εύκολη υπόθεση ακριβώς διότι θα έχουν μειωμένο αριθμό αεροσκαφών και κορεσμός εχθρικής αεράμυνας με λίγα αεροσκάφη δεν επιτυγχάνεται. Ακόμη και αν έρθουν καλά διαβασμοι και πετύχουν δυνατά χτυπήματα όπως πχ εξουδετέρωση των περισσοτέρων Patriot και HAWK ανά την χώρα Και κυρίως των S300 θα χάσουν και άλλα αεροσκάφη και στο τέλος τα ακόμη λιγότερα που θα τους απομείνουν θα έχουν έναν δύσκολο αντίπαλο να αντιμετωπίσουν που μπορεί να χτυπήσει ξαφνικά και να παει ξανά σε θέσεις αποκρύψεως. Ποιος είναι αυτός; ΤOR M1,OSA AKM, Πυροβόλα των 23mm (τα πυροβόλα κυρίως για αντιμετώπιση Αεροεφόδων με ελικόπτερα και λιγότερο των σύγχρονων αεροσκαφών). Επειδή κάποιος φίλος μίλησε για την αποβίβαση στη Κύπρο το 74 και τους τούρκους πεζοναύτες (διότι απόβαση δεν ήταν) θα απαντήσω στο επόμενο μηνυμα

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Και εξηγούμαι για την Κύπρο Στην Κύπρο για άρματα μάχης είχαν 32 μόνο Τ-34/85 (αρκετά Έμειναν από μηχανικές βλάβες) Για να αντιμετωπίσουν τα M47 και Μ48 των Τούρκων. Σαν να λέμε T 55 εναντίον leopard2A6 Η Ελλάδα δεν είχε σταθερή δημοκρατική κυβέρνηση ήτοι δημοκρατικό πολίτευμα δηλ πολιτειακή σταθερότητα Είχαν 40 Μarmon Herrigton του εφεδρικού με ένα τριαντάρι πολυβόλο το καθένα (σε πύργους αυτοσχέδιους μη περιστρεφόμενους Με εκτεθειμένο τον πολυβολητή και θωράκιση 1 -2 mm για προστασία Του) Για αντιμετώπιση των M113. Σαν να λέμε Μ113 εναντίον ΒMP3 32 ΒΤR 152V1 20 πυροβόλα των 100mm + κάποια εντελώς άχρηστα των 6 pdr βρετανικά Κανένα αντιεροπορικό πυραυλικό σύστημα Lee enfield και Μ1 Garand τυφέκια εναντίον των G 3 καi των FN των Τούρκων Οι μοίρες καταδρομών στη Κύπρο δεν ήταν στον Πενταδάχτυλο από την αρχή αλλά κάποιες από αυτές κατ εντολή των χουντικών αποπειράθηκαν να ανατρέψουν τον νόμιμα εκλεγέντα Μακάριο. Χύναμε αδελφικό αίμα ενώ τα αποβατικά των Τούρκων ήταν στα 6 μίλια και την αυγή στο 1 μίλι Καμία αεροπορική ενίσχυση από Ελλάδα Δηλ πλήρης αεροπορική υπεροχή των Τούρκων Για να δείτε αν είμαστε αξιόμαχοι ή όχι (αλλά να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο κιόλας αλλά αυτά που θα σας πω έγιναν) ψάξτε να δείτε πως οι Τούρκοι βομβαρδισαν δύο αντιτορπιλλικά τους (Αdatepe D353 Και Κοτζάτεπε, το ένα βυθίστηκε κιόλας) διότι τα πέρασαν για ελληνικά. Και ξέρετε γιατί; Γιατί έψαχναν για ελληνικά πλοία λόγω ενός περιστατικού. Εκείνη τη μέρα στη Κύπρο ήρθαν 300 περίπου Νεοφερμένοι Ελδυκάριοι με το αρματαγωγό Λέσβος για να αντικαταστήσουν τους παλιούς. Οι Κύπριοι αδελφοί μας ζήτησαν πυρά υποστηρίξεως για έναν τουρκοκυπριακό θύλακα και ο κυβερνήτης ζήτησε την άδεια μέσω ασυρμάτου από την Αθήνα. Η επικοινωνία δεν κατέστη εφικτή και αποφάσισε να δώσει πυρά υποστηρίξεως. Τίναξε τους τουρκοκύπριους στον αέρα. Άποβίβασε τους στρατιώτες και απέπλευσε πριν έρθουν ενισχύσεις αεροπορικές από τους Τούρκους. Σημειωτέον ότι οι παλιοί φαντάροι ζήτησαν να παραμείνουν με τους άπειρους νεοφερμένους και έμειναν όντως. Έφυγε το πλοίο και ακολόύθησε άλλη πορεία όμως για να αποφύγει δυσάρεστες συναντήσεις. Τα τουρκικά αεροπλάνα ψάχνανε για ολόκληρη μοίρα πολεμικών πλοίων και τη ζημιά την είχε κάνει ένα LST με ένα πυροβόλο της πλώρης. Εντόπισαν τα δύο τουρκικά αντιτορπιλλικά και νόμιζαν ότι οι Έλληνες έκαναν κόλπο με τις σημαίες και έριξαν μετά μανίας στα ίδια τους τα πλοία. Βύθισαν το ένα και το άλλο το κατέστησαν άχρηστο. Μετά από λίγες ώρες κατάλαβαν τι έκαναν. Αυτοί πάτησαν την Κύπρο με μία Ελλάδα σε αναταραχή και παρόλαυτα οι καταδρομείς από την Ελλάδα παρόλο που έχασαν ένα αεροπλάνο από λάθος πυρά προσγειώθηκαν με τα ΝORATLAS, τους στείλανε από το ΓΕΕΦ στο αεροδρόμιο Λευκωσίας και μέσα σε συτήν την ανοργάνωτη άμυνα (να μην το πω αλλιώς) κράτησαν το αεροδρόμιο ενώ τα μεμέτια εκαναν εφόδους ακόμη και με άρματα μάχης. Η διάταξη στο αεροδρόμιο ήταν τέτοια που οι δικοί μας θερίζανε από ταράτσες, διαδόμους, παγίδες με χειρομβοβίδες στις σκάλες και εξωτικά κολπάκια. Υπάρχει και μια αναφορά ότι σε κάποιο σημείο της μάχης το αντίπαλο πεζικό έριξε βλήματα όλμων που δεν είχαν αφαιρέσει τις ασφάλειες με αποτέλεσμα να μην εκρίγνυνται. Στη συνέχεια μετά από 20 λεπτά το διόρθωσαν αλλά για να καταλάβετε τι στρες είχανε τα μεμέτια όταν είδαν τι μονάδα έχουν απέναντι. Να αναφέρω τον εππικό αγώνα της ΕΛΔΥΚ; Χρειάστηκε να επιτεθούν τρεις φορές με άρματα μάχης για να πατήσουν το στρατόπεδο. Αντιστάθηκαν μέχρις ενός. Ο Ελληνας φαντάρος τους έδειξε ότι άσχετα από την κατάσταση που επικρατούσε Είναι ικανότατος, πολυμήχανος και γενναίος. Δείξαμε πως πολεμάμε οι "Ραγιάδες" και ότι Προτιμάμε κομμένο το κεφάλι πάνω σε παλούκι παρά να προσκυνήσουμε. Στον Πενταδάχτυλο οι Κύπριοι αδελφοί μας με μία μοίρα καταδρομών τους (34η νομίζω) αιφνιδίασαν μία ολόκληρη διμοιρία Τούρκων αλεξιπτωτιστών βραδιάτικα και τους βγάλανε από μια καλύβα με τα σώβρακα! ΨΆΞΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΩ ΕΓΙΝΑΝ. Μάλιστα οι Τούρκοι θορυβήθηκαν από μία τέτοια παράτολμη ενέργεια μέσα στις γραμμές τους και επέστησ...
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ωραίος ο Mirage... Διαβασμένος. Ο κεμάλ νομίζω είχε πεί ακόμα Ότι ο καλύτερος στρατός είναι με τούρκους στρατηγούς και έλληνες φανταρούς. Και δεν έχει άδικο. Από επιτελάρχες τα λόγια του ήταν σοφά και διαχρονικά. Σήμερα αυτοί έχουν Μπασμπουγκ και πρινΜπουγιουκανίτ και εμείς... Καραμαλίκη.(ρώτα το πατέρα σου να σου πεί πόσο μάχιμος είναι!)
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ναι έτσι έγιναν τα πράγματα όπως λέει ο Mirage. Όμως το να λέμε κοίτα τι βλάκες που είναι και χτυπήσανε τα δικά τους πλοία, ενώ το δικό μας περιστατικό που χτυπήθηκαν τα NORATLAS το βαφτίζουμε απλό λάθος, εκτός του ότι δεν είναι αντικειμενική αντιμετώπιση, δεν μας αφήνει να μάθουμε από το πάθημα.

Τώρα όσον αφορά την οχύρωση των νησιών, μακάρι να είναι η κατάσταση όπως την περιγράφεις, αλλά όσα γνωρίζω μέσω προσωπικών εμπειριών, δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά. Αλλιώς εμφανίζονται στα χαρτιά, αλλά απέχει πάρα πολύ η πραγματική κατάσταση.
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλα ολα αυτα ρε μιραζε αλλα πες μας που ηταν οι ελληνικες μοναδες αλεξιπτωτιστων; Αν ειχαν χειρομβομβιδες οι καταδρομεις στα νησια; Ρωτα και αν τα πιαρεμ και τα πιροσι μιλαγαν; Γιατι εμαθα οτι μονο πανφον επιανε.

ρωτα και ποσα οπλα δουλευαν αλλα μιλα με αυτοπτες μαρτυρες που τα εζησαν οχι στα χαρτια... Μιλαω για τα ιμια

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

yersinia pestis έγραψε: Καλα ολα αυτα ρε μιραζε αλλα πες μας που ηταν οι ελληνικες μοναδες αλεξιπτωτιστων; Αν ειχαν χειρομβομβιδες οι καταδρομεις στα νησια; Ρωτα και αν τα πιαρεμ και τα πιροσι μιλαγαν; Γιατι εμαθα οτι μονο πανφον επιανε.

ρωτα και ποσα οπλα δουλευαν αλλα μιλα με αυτοπτες μαρτυρες που τα εζησαν οχι στα χαρτια... Μιλαω για τα ιμια

χαχαχαχαχα ωραίο αυτό.v/one gate... Φίλε δεν έχεις άδικο πάντως και θα προσθέσω 2 ακόμα ιστορίες που ξέρω από πρώτο χέρι όταν υπηρετουσε ο αδερφός μου και ο ξάδερφος σε χίο και έβρο το 1987 που έγινε η ιστορία με το sismic. Ιδίως στην χίο πήγαν να βγάλουνε έξω τα οχήματα (άρματα, τομα κτλ) και τα μισά και πλέον ήταν Off ή κόλησαν... Πάντως δεν ήταν για σύρραξη όπως επίσης και πολλά άλλα τραγελαφικά με εφόδια και πυρομαχικά και έκαναν το σταυρό τους που δεν έγινε σύρραξη... Το θέμα είναι από αυτές τις κρίσεις αν κάποιοι επιτελικοί έβαλαν μυαλό και κοίταξαν να διορθώσουν τις σοβαρές ατέλειες που έχουμε επιχειρησιακά ή αν μόνο νοιάζονται για carrer αλά καραμαλίκης και χηνοφώτης...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

yersinia pestis έγραψε: Καλα ολα αυτα ρε μιραζε αλλα πες μας που ηταν οι ελληνικες μοναδες αλεξιπτωτιστων; Αν ειχαν χειρομβομβιδες οι καταδρομεις στα νησια; Ρωτα και αν τα πιαρεμ και τα πιροσι μιλαγαν; Γιατι εμαθα οτι μονο πανφον επιανε.

ρωτα και ποσα οπλα δουλευαν αλλα μιλα με αυτοπτες μαρτυρες που τα εζησαν οχι στα χαρτια... Μιλαω για τα ιμια

Κοίτα πάντα υπάρχουν ελλείψεις και προβλήματα. Τώρα αν κάποια ομάδα δεν είχε χειρομβοβίδες μην το κάνεις θέμα, σε φορητό οπλισμός στο σύνολο ήμασταν οκ. Στα Ίμια θα δίναμε γερό μάθημα. Το θέμα ήταν να προλάβουν μετά Οι φρεγάτες να πάνε Σε θέσεις αποκρύψεως αλλά λόγω μεγέθους λίγο δύσκολο. Θα χάναμε το 80% των φρεγατών από την αεροπορία τους με την αυγή. Υποβρύχια και πυραυλάκατοι όμως μαζί με φρουρές νήσων (με τις όποιες αδυναμίες τους) σε μεγάλο νησί θα σφάζανε τους Τούρκους. Κοιτάξτε ρε παιδιά τι με νοιάζει αν βάλλουν σε 30 βραχονησίδες κομμάντο. Στον πόλεμο μια τέτοια κίνηση θα ήταν ηλίθια εντελώς. Με μισή αεροπορία ή το 1/3 της αερπορίας (ανάλογα πόσα θα τους ρίχνανε οι διόί μας τότε πριν χαθούν και οι ίδιοι) και με αποβατικά μόνο δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα τάγμα ή μια ταξιαρχία ή Μια μεραρχία που θα έχει υποστήριξη από υποβρύχια ή από exocet πυραυλακάτων. Οι αποστάσεις στο Αιγαίο είναι μικρές, οι πυραυλάκατοι ειδικά πολύ γρήγορα πλοία. Χτυπάνε και άντε ψάξτα μετά. Έχουν μικρό εκτόπισμα, μεγάλη ταχύτητα και οπλισμένα σαν αστακοί. Οι επικοινωνίες στο Αιγαίο όσο καλά και να ήταν τα μέσα δεν θα απέδιδαν σε πόλεμο. Σε 24 ώρες μετά από τις πρώτες συγκρούσεις θα επικρατεί στο Αιγαίο ειδικά στον τομέα των επικοινωνιών ένα μπάχαλο.

Και κάτι ακόμα, δεν μιλάω μόνο από χαρτιά. Έχω πατέρα στο στράτευμα και ξέρω τι λέω, πως το λέω και πότε το λέω.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Ναι έτσι έγιναν τα πράγματα όπως λέει ο Mirage. Όμως το να λέμε κοίτα τι βλάκες που είναι και χτυπήσανε τα δικά τους πλοία, ενώ το δικό μας περιστατικό που χτυπήθηκαν τα NORATLAS το βαφτίζουμε απλό λάθος, εκτός του ότι δεν είναι αντικειμενική αντιμετώπιση, δεν μας αφήνει να μάθουμε από το πάθημα.

Τώρα όσον αφορά την οχύρωση των νησιών, μακάρι να είναι η κατάσταση όπως την περιγράφεις, αλλά όσα γνωρίζω μέσω προσωπικών εμπειριών, δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά. Αλλιώς εμφανίζονται στα χαρτιά, αλλά απέχει πάρα πολύ η πραγματική κατάσταση.
Για το πως έπεσε το δικό μας αεροπλάνο είναι άλλη ιστορία. Παίζει και βρετανικός δάχτυλος. Δεν είναι επιβεβαιωμένο αλλά ρίχτηκε μια κόκκινη φωτοβολίδα από διπλανή βάση (από χέρι βρετανού πιθανότατα). Σε τέτοιες περιπτώσεις η κόκκινη φωτοβολίδα σημαίνει "ακύρωση προηγούμενων εντολών" (μην ρίξετε περιμένουμε βοήθεια και με φωτοβολίδα ακυρώθηκε η εντολή) Γι΄αυτό ρίξανε και όταν φώναξε ένας υπαξιωματικός να σταματήσουν δεν ακούστηκε αρχικά από τον θόρυβο και σε πληροφορώ ότι ο χειριστής σταμάτησε όχι από τις φωνές αλλά επειδή είδε το εθνόσημο στην ουρά του αεροπλάνου. Η ζημιά όμως είχε γίνει.

Για την οχύρωση (έργα κτλ) Των νήσων σταματήστε την κουβέντα. Σε όλα όσα συζητάμε υπάρχει και μια διαβάθμιση μερικές φορές! Και ας ακούγονται διάφορα απο παντού. Μην το αναλύετε αυτό περί οχυρώσεων.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Γιατί δηλαδή αποκλείεται να υπάρχει κάποιος δάκτυλος για την τουρκική πλευρά;

Εκτός του ότι βέβαια είναι πλέον διαπιστωμένο ότι οι βολές κατά των NORATLAS έγιναν επειδή απλά κανένας δεν είχε ενημερώσει την αεράμυνα του αεροδρομίου ότι θα έφταναν ελληνικά αεροπλάνα με αποτέλεσμα να βάλουνε κατά των πρώτων και μόνο μετά τις πρώτες βολές τους ειδοποίησαν και έπαυσαν τα πυρά.

"Σταματήστε την κουβέντα"; Τι λες ρε συ MIRAGE, επειδή εσύ λες κάτι εμείς πρέπεια να σταματήσουμε να λέμε την γνώμη μας;

Γιατί να μην το αναλύουμε δηλαδή; Όπως έχεις εσύ την δική σου άποψη έτσι έχουν κι άλλοι την δική τους, βασίζοντάς την ο καθένας στις δικές του πηγές και με την προσωπική κριτική ικανότητα.

Αυτά που γνωρίζω εγώ, είναι ότι η οχύρωση και η ετοιμότητα ήτανε σε νηπιακό επίπεδο όπως επίσης και η ετοιμότητα των πλοίων δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτή που ανακοινώνανε οι διάφοροι επιτελείς προς ανύψωση του ηθικού (και καλά κάνανε βέβαια, δεν γίνεται να λέγανε την αλήθεια στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή).

Όμως κατόπιν εορτής καλό θα ήτανε να βλέπαμε την πραγματική κατάσταση για να μην ξαναβρεθούμε στα ίδια χάλια.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Γιατί δηλαδή αποκλείεται να υπάρχει κάποιος δάκτυλος για την τουρκική πλευρά;

Εκτός του ότι βέβαια είναι πλέον διαπιστωμένο ότι οι βολές κατά των NORATLAS έγιναν επειδή απλά κανένας δεν είχε ενημερώσει την αεράμυνα του αεροδρομίου ότι θα έφταναν ελληνικά αεροπλάνα με αποτέλεσμα να βάλουνε κατά των πρώτων και μόνο μετά τις πρώτες βολές τους ειδοποίησαν και έπαυσαν τα πυρά.

"Σταματήστε την κουβέντα"; Τι λες ρε συ MIRAGE, επειδή εσύ λες κάτι εμείς πρέπεια να σταματήσουμε να λέμε την γνώμη μας;

Γιατί να μην το αναλύουμε δηλαδή; Όπως έχεις εσύ την δική σου άποψη έτσι έχουν κι άλλοι την δική τους, βασίζοντάς την ο καθένας στις δικές του πηγές και με την προσωπική κριτική ικανότητα.

Αυτά που γνωρίζω εγώ, είναι ότι η οχύρωση και η ετοιμότητα ήτανε σε νηπιακό επίπεδο όπως επίσης και η ετοιμότητα των πλοίων δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτή που ανακοινώνανε οι διάφοροι επιτελείς προς ανύψωση του ηθικού (και καλά κάνανε βέβαια, δεν γίνεται να λέγανε την αλήθεια στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή).

Όμως κατόπιν εορτής καλό θα ήτανε να βλέπαμε την πραγματική κατάσταση για να μην ξαναβρεθούμε στα ίδια χάλια.
Για την οχύρωση των νησιών μην μιλάς. Βλάπτεις όχι το ηθικό αλλά δεν πρεπει να ακούγεται τίποτα για οχυρωματικά έργα. Τα πλοία ήταν όλα ετοιπόλεμα 100% παρόλο που και στο πλοίο του πατέρα μου Παλεύανε 4 ώρες με μια μηχανή να τη φτιάξουν (το 1996). Οι exocet ήταν Έτοιμοι για μπαμ 100% και τα παιδιά αποδώσανε τα μέγιστα Όταν απέπλευσαν το 87 και 96 ήταν πανέτοιμοι και ο στόλος ειδικά θα γ@@@@@.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Τι λες ρε συ MIRAGE; Αν είναι να βλάψω εγώ την θέση της Ελλάδας από ένα forum, τότε ζήτω που καήκαμε!

Πώς γίνεται να είναι 100% ετοιμοπόλεμα όταν εσύ ο ίδιος λες ότι κάνανε 4 ώρες για να φτιάξουνε την μηχανή; Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι 100% σημαίνει όλα φυσάνε.

Και ακόμα και αν ο πατέρας σου είναι από τους αξιωματικούς που είναι σωστοί στην δουλειά τους και όσα όλα είναι υπό την επίβλεψή του στην εντέλεια ή όσο του επιτρέπεται του ανθρώπου, μην μπερδεύεσαι γιατί δεν είναι μόνο ο πατέρας σου υπεύθυνος για τα πάντα.

Εδώ πολλά πλοία έχει ήδη γίνει ευρέως γνωστό ότι αποπλέανε από την Σαλαμίνα με ελλειπέστατη επάνδρωση γιατί δεν βρήσκανε το προσωπικό να το μαζέψουνε από άδειες (ή και επειδή επίτηδες κρυφτήκανε). Ποιο 100% μου λες.

Το ίδιο το ελικόπτερο που πέταξε πάνω από την βραχονησίδα και τελικώς έπεσε με αποτέλεσμα τα 3 θύματα, δεν ήτανε το κατάλληλο για την συγκεκριμένη αποστολή.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Markos_Hdi έγραψε:Τι λες ρε συ MIRAGE; Αν είναι να βλάψω εγώ την θέση της Ελλάδας από ένα forum, τότε ζήτω που καήκαμε!

Πώς γίνεται να είναι 100% ετοιμοπόλεμα όταν εσύ ο ίδιος λες ότι κάνανε 4 ώρες για να φτιάξουνε την μηχανή; Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι 100% σημαίνει όλα φυσάνε.

Και ακόμα και αν ο πατέρας σου είναι από τους αξιωματικούς που είναι σωστοί στην δουλειά τους και όσα όλα είναι υπό την επίβλεψή του στην εντέλεια ή όσο του επιτρέπεται του ανθρώπου, μην μπερδεύεσαι γιατί δεν είναι μόνο ο πατέρας σου υπεύθυνος για τα πάντα.

Εδώ πολλά πλοία έχει ήδη γίνει ευρέως γνωστό ότι αποπλέανε από την Σαλαμίνα με ελλειπέστατη επάνδρωση γιατί δεν βρήσκανε το προσωπικό να το μαζέψουνε από άδειες (ή και επειδή επίτηδες κρυφτήκανε). Ποιο 100% μου λες.

Το ίδιο το ελικόπτερο που πέταξε πάνω από την βραχονησίδα και τελικώς έπεσε με αποτέλεσμα τα 3 θύματα, δεν ήτανε το κατάλληλο για την συγκεκριμένη αποστολή.
Ετοιμοπόλεμο σημαίνει την ώρα αναχώρησης του στόλου Που ορίστηκε να φυσάνε όλα 100%. Και η όλα φυσούσανε. Και ειδικά η μηχανή. Αυτά περί πληρωμάτων απλώς με κάνουν να γελάω γιατί έχω ακούσει πολλά σε τραπέζια και πάντα όταν πίνει ο πατέρας μου τσιπουράκι στη βεράντα Με κάνα κολλητάρι συνάδελφο του ανάμεσα στις μ@@@ της ώρας λένε και την πραγματική ιστορία γιατί όλοι τους ήταν εκεί. Εκείνο το βράδυ ο στόλος έφυγε έτοιμος. Το θέμα του ελικοπτέρου; Άκου να δεις, το ελικόπτερο έπεσε και οι δικοί μας πεθάνανε και οι οι τόυρκοι μετά από 1 χρόνο πεθάνανε και ο αρχηγός τους το 2003 πέθανε και οι φάκελοι των Δυο χωρών μπήκαν στα συρτάρια και ακόμα και αν ο πατέρας μου ήταν στα θύματα εγώ στο λέω ότι θα ούρλιαζα, θα έκλαιγα γιατί θα με πονούσε πολύ η απώλεια του αλλά τον φάκελο εγώ θα τον έβαζα στο συρτάρι. Η επιχείρηση ήταν πολεμική. Όταν χάνεις μέσο και ανθρώπους είναι αργά. Το θέμα είναι να τους στείλεις όταν πρέπει. Το ελικόπτερο πάντως για την ιστορία ήταν μια χαρά.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Με κάθε σεβασμό στον πατέρα σου, αλλά σου λέω. Όπως εσύ έχεις μόνο αυτόν για πηγή και λογικό είναι να τον πιστεύεις 1000% χωρίς καμία αμφιβολία, εγώ από δικές μου πηγές που εκείνη την εποχή ήτανε μέσα στα καράβια, έχω εντελώς διαφορετικές πληροφορίες. Και μου τα έχουνε πει χωρίς τσίπουρα και μεζέδες.

Αν ήτανε πολεμική επιχείρηση που επίσης το αμφισβητώ 100% τότε ακόμα χειρότερα. Στείλανε ένα Huey σε πολεμική αποστολή; Τρομερή ενέργεια.

Για την μηχανή. Τους έκαψε λάδια τότε και κάνανε μεσοπέλαγα 4 ώρες να την φτιάξουνε; Φάσκεις και αντιφάσκεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης