Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση

Είσαι τρελλός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μαρ 06, 2020 12:17 am

Σου αλλάζουν τα φώτα;
40
9%
Είναι χαλαρά;
53
12%
Πρεπει να είσαι στα α@@@ια σου για να αντέξεις;
286
62%
Πρέπει να είσαι γεννημένο κομάντο;
80
17%
 
Σύνολο ψήφων: 459

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πεζοναύτης

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Πεζοναύτης »

''Με ενδιαφέρουν τα αθληματα, η πειθαρχία και η σκληραγώγηση σαν πιθανές εμπειρίες.Dεν φοβάμαι την σωματική κούραση και με τραβάνε οι προκλήσεις. Επίσης, η εθελοντική προσφορά είναι ένα επιπλέον κίνητρο.
Από την άλλη, απεχθάνομαι τον φανατισμό. Αυτό σημαίνει πως τα ρατσιστικά ή εθνικιστικά συνθήματα και η επιθυμία για βία ή πόλεμο είναι πολύ μακριά από την νοοτροπία μου.''

Στον στρατό πάμε, για να ετοιμαστούμε να υπηρετήσουμε την πατρίδα μας σε περίπτωση πολέμου!
Για να υπηρετήσουμε την πατρίδα μας σε περίπτωση πολέμου, πρέπει να εκπαιδευτούμε για πόλεμο και βία! Αν η βία η ο πόλεμος είναι πολύ μακρυά από την νοοτροπία σου, είσαι πολύ μακρυά απο τον στρατό, πόσο μάλλον απο τις ειδικές δυνάμεις του!
Αν βλέπεις την υπηρεσία της πατρίδας σου σαν ανάγκη και υποχρέωση και οχι ως επιθυμία, σημαίνει οτι δεν την επιθυμείς αυτήν την υπηρεσία.
Την πατρίδα την υπηρετούμε επειδή την αγαπάμε και το επιθυμούμε, και οχι από υποχρέωση και ανάγκη.
Αν αυτήν την επιθυμία την θεωρείς φανατισμό που απεχθάνεσαι, δεν πρέπει να κάνεις αυτό που απεχθάνεσαι γιατί δεν θα το κάνεις καλά.
Η θητεία δεν υπάρχει για να εξυπηρετήσει εσένα (εσύ υπάρχεις για να εξυπηρετήσεις την θητεία!) και να σου παράσχει τις εμπειρίες που εσύ θέλεις. Αν θέλεις αθλήματα κάνε αθλήματα... Σε αυτά μπορείς να βρεις και την πειθαρχεία και την σκληραγώγηση και τον εθελοντισμό και τις εμπειρίες...
Οι Ειδικές Δυνάμεις, εξυπηρετούν άλλα πράγματα.
Alekos

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Alekos »

Καλησπερα και απο εμενα... Θα ηθελα να ρωτησω... Ολο ακουω οτι οι ειδικες δυναμεις ειναι παρααα πολυ δυσκολα και αμα πας θα σου κανουν τον κωλο "να" (συγνωμη για την εκφραση) και κατι τετια... Ειναι αληθεια ρε παιδια; Γιατι εγω θελω πολυ να παω

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Alekos έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα... Θα ηθελα να ρωτησω... Ολο ακουω οτι οι ειδικες δυναμεις ειναι παρααα πολυ δυσκολα και αμα πας θα σου κανουν τον κωλο "να" (συγνωμη για την εκφραση) και κατι τετια... Ειναι αληθεια ρε παιδια; Γιατι εγω θελω πολυ να παω



Καμμία σχέση.

Πολύ cool κατάσταση πλέον.
ikarus260
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 4:13 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ikarus260 »

cool ναι, αλλά είναι ειδικές δυνάμεις και σίγουρα πιο δύσκολα απ' τις άλλες μονάδες του στρατού. Πραγματικές ειδικές δυνάμεις σημαίνουν τα ΟΥΚ όπου πας πραγματικά για να προετοιμαστείς για πόλεμο και για τπτ άλλο, αλλά πάνε μόνο μόνιμοι
lokazis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 7:46 pm
Τοποθεσία: ipersiban
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lokazis »

Πριν απο κατι μερες εκανα την ορκομοσια στο κεεδ για τον πρασηνο μπερε και θελω να ρωτησω καποιον ποιο παλιο να μου πει αυτο.1) εμεις ειχαμε βησματα που ειχα ΔΝ καθε μερα 2) βησματα που ενω ηταν ΕΥ περναν υπηρεσιακο κτλ 3) ασκησεις μονο οταν δεν εχεις σκοποια εκτος απο μια φορα που καναμε δοκιμη τα οπλα και μια ακομα βραδυνη 4) απο τον πηργο δεν πηδηξαν ολοι κκαι 5) στα αθληματα εβλεπα ατομα που δεν ειχαν 5 πουσαπς και 1 ελξη μονοζυγο. Τοσο χαλια ηταν στο κεεδ και στη σειρα σας η σε εμας ειναι ετσι; Ηληκρινα εχω αρχησει και χανω πασα ιδεα με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα.Εικόνα

ΑΑΑ τα πεν στην 313 πρεπει να λεγοντε σκοπεν χωρις να θελω να θηξω τις προησουμενες σειρες παντα για την δικια μου μηλαω. ...
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2011 10:29 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν »

Καλησπερα σας, θελω κι εγω να μπω στις ειδικες δυναμεις αλλα ακουω πως εκει δεν ειναι απλως σκληρα ειναι σχεδον απανθρωπα... Ξερω οτι ειναι δυσκολα, και σωματικα και ψυχικα... Γι αυτο θα ηθελα αν μπορει καποιος εμπειρος απο εσας, επειδη εγω δεν εχω καποιον γνωστο, να μου πει τις εμπειριες του απο τις ειδικες δυναμεις, πως εκπαιδευονται και τι κλιμα επικρατει γενικα, ωστε να εχω πληρη γνωση του τι παω να κανω και να ειμαι ψυχολογικα προετοιμασμενος... Ξερω οτι εινα λιγο εκτος θεματος αλλα θα με βοηθουσατε πολυ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ν έγραψε:Καλησπερα σας, θελω κι εγω να μπω στις ειδικες δυναμεις αλλα ακουω πως εκει δεν ειναι απλως σκληρα ειναι σχεδον απανθρωπα.


Κάποτε ήτανε έτσι τώρα είναι κατασκήνωση, παλία έμπαινες πρωί και έτρωγες φαγητό η έπινες νερό 11 το βράδυ, παλία μπαίνανε 1000 άτομα και μέχρι την ορκομωσία έιχανε πάρει αναβολές 600 άτομα.
Giannhs224
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 2:22 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Giannhs224 »

Επειδί έχει μια λογική ο στρατός... Για μένα το μόνο δύσκολο στις ειδικές είναι ότι μπορεί να χεις ένα --λακα να σου φωνάζει και να σε λέει βλάκα και ταυτόχρονα να πρέπει να κρατηθείς να μη του σπάσεις τα μούτρα. Από κει και πέρα να ξέρεις ότι η λογική δεν είναι να πας για άραγμα αν και δε γνωρίζω τι επικρατεί αυτές τις μέρες
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από kampf »

Σε καιρο πολεμου οι απλοι στρατιωτες που πηγαν Ε. Δ θα ειναι σαν προββατα για σφαγη γιατι το μονο που κανεις εκει περα ειναι να σου πουλανε ψιλη θεωρια και να βαρας ανελεητο σκοπετο. Μην νομιζετε οτι θα εκπαιδευτειτε. Μονο στην Κυπρο αμα πατε κατι θα μαθετε. Αντε ισως και στη Δραμα. Αλλα σε γενικες γραμμες ταλαιπωρια ειναι και οχι εκπαιδευση. Οσο για τις ελξεις θελει με λαβη να κοιταει προς τα εξω οχι προς τα σενα.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Οποτε με λιγα λογια καλυτερα να μην πατε ειδικες δυναμεις εγω αυτο καταλαβα απο το λεγομενα του φιλτατου kampf... Εκπαιδευση δεν υπαρχει οποτε δεν αξιζει
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ναι και τι να κανουμε να παμε πεζικο; Καλυτερα να μην παω καθολου στρατο παρα να παω πεζικο...
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Οχι ρε μητσο διαφωνω... Εγω με την ιδια χαρα και υπερηφανεια θα υπηρετησω τη χωρα μου οπου και να παω... Απλα προτιμω πολυ περισσοτερο απο τα υπολοιπα σωματα τις ειδικες δυναμεις και εκει θελω να υπηρετησω και δεν μπορω να πιστεψω πιστεψω οτι δεν εχει εκπαιδευση στις ειδικες δυναμεις... Αμα ειναι τοσο αισχρο οσο το περιγραφουν καποιοι οι οποιοι εχουν υπηρετησει να το καταργσουμε τοτε
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν καταργήσουνε γενικά την θητεία ποιος θα κάνει σκοπιές και αγγαρίες ; Τα στελέχοι;ΕικόναΕικόνα Ο καθένας πηγαίνει για κάποιον λόγο, πολλοί πάνε για τα μόρια άλλοι πάνε για να βάζουνε φωτογραφίες στο fb με τον πράσινο μπερέ μπας και βρούνε γκόμενα άλλοι πάνε για μπάνιο και φοράνε μπλούζες ο τολμών νικά για να ψαρώσει ο κόσμος Εικόνα
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Αυτο λεω και γω... Εμεις οι εφεδροι ειμαστε μονο για σκοπιες και αγγαρεις ειτε ειμαστε πεζικαριοι ειτε ειμαστε λοκατζηδες... Αυτο βγαινει ως συμπερασμα απο τα λεγομενα εσας των παλιων...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες