ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από kallitexnis »

petrinabas έγραψε: Οσον αφορα τη ΣΥΔ Ειναι μια καλη λυση... Εικόνα... Πιστευεις οτι ειναι καλη σχολη; Γενικα τι κλιμα επικρατει; Παντως η βαση περσυ ηταν 18.000 μορια περιπου... Αν αποτυχω σσας λες να εχω τη ΣΥΔ ως εναλλακτικη; Απο 5ο πεδιο δεν περνας στη σχολη;

Μια χαρά είναι (έχω φίλες μέσα στη σχολή και αποφοιτήσαντες Σμηνίες). Παρακαλώ όμως τα μνμτά σας στα αντίστοιχα θέματα. Εδώ είναι ΣΣΑΣ. Ευχαριστώ.
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια, ενδιαφερομαι για Σσας Ιατρικη, υπαρχει κανενας που να μπορει να μου πει καποια πραγματα, συγκεκριμενα για αυτον τον κλαδο;

Επισης, αυτο που ειπε η κοπελα οτι εβγαινε το πρωι και γυριζε το βραδυ πολλες φορες να φανταστω δεν ισχυει μονο για το ψυχολογικο αλλα και για τα υπολοιπα τμηματα, ε;

Επισης, τα δωματια που μενετε πως ειναι; Μενετε δυο δυο; Εχω ακουσει οτι απαγορευονται οι τηλεορασεις και οι υπολογιστες αληθευει η κοτσανα;

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, Πέτρο. Δυστυχώς όσον αφορά στα Υπηρεσιακά Σημειώματα εξόδου, το ιατρικό τα πρώτα 2 χρόνια το πολύ μεχρι το μεσημέρι βγαίνει συνήθως, κι αυτό γιατί τα μαθήματα στην ιατρική στο πανεπιστήμιο τα 2 πρώτα χρόνια είναι πρωινά και μερικά υποχρεωτικά τουλάχιστον. Οπότε δεν μπορείς όλη μέρα να είσαι σπίτι σου, σε σχέση με τα άλλα τμήματα. Περνώντας όμως τα χρόνια τα υπηρεσιακά θα μεγαλώνουν αρκετά ό, τι τμήμα και να' σαι. Οπότε μην αγχώνεσαι.
Για την ιατρική δεν έχω γνώση ιδιαίτερη των σπουδών γιατί δεν είμαι γιατρός. Στους θάλαμους μπαίνετε ανάμικτα τα έτη και τα τμήματα. Μπορεί να έχεις κτηνίατρο 5ετή,4ετή οδοντίατρο,3ετή οικονομικό κι εσύ να σαι γιατρός. Δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να πάρχουν κι άλλοι στο ίδιο τμήμα με σένα στο θάλαμο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο θάλαμο θα έιναι και μεγαλύτερα έτη για να τηρείται η ενδοθαλαμική ιεραρχία. Τηλεόραση δεν υπάρχει στους λόχους, υπάρχει στο ΚΨΜ βέβαια, αλλά δεν μπορείς συνέχεια να έχεις πρόσβαση σε αυτή εννοείται. Λαπτοπ μπορείς να πάρεις. Μάλιστα η σχολή φέτος χορήγησε στους 2ετείς προσωπικούς λάπτοπ και υπάρχει ασύρματο ίντερνετ σε όλη τη σχολή.
Α, και οι θάλαμοι μπορεί να είναι ή τεσσάρων ατόμων ή 5 ή και 10. Εγώ σε 10άρι ήμουν 4 χρόνια και μια χαρά πέρασα. Αναπτύσσεις καλές σχέσεις με εκείνους που συνθαλαμίζεσαι και έχεις και άτομα να σε βοηθάνε. Θα έχεις και έναν πρωτοετή ακόμη αν είσαι σε μεγάλο θάλαμο. Ενώ σε μικρό όχι, μόνο μεγαλύτερα έτη.
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Ενας γιατρος τι ειδικοτητα μπορει να κανει αφου τελειωσει η σχολη;
αληθευει οτι δεν επιλεγεις εσυ την ειδικοτητα;
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει καποιος να μου πει με τι ασχολειται αυτος που αποφοιτει απο το στρατολογικο τμημα της σσασ; Δλδ τι δουλεια κανει, με τι ασχολειται, αν μετα απο 8 χρονια μπορει να δουλεψει κανονικα ως δικηγορος Κτλ. Επισης για να γινει καποιος στρατοδικης θα πρεπει να εχει τελειωσει στρατολογικο σσας η οποιαδηποτε νομικη σχολη; Ευχαριστω!Εικόνα
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, Νανά. Είμαι 4ετής ΣΣΑΣ Ψυχολογικό, αλλά ξέρω αρκετά για το Στρατολογικό, μιας και όλοι ανάμικτοι είμαστε μέσα στη Σχολή και η κολλητή μου είναι Στρατολόγος.
Φοιτείς κανονικά στη Νομική του Αριστοτελείου. Παίρνοντας πτυχίο στα 4 χρόνια ανήκεις στο ΓΕΕΘΑ και όχι σε κάποιο άλλο σώμα, και παίρνεις μεταθέσεις σε διάφορα στρατολογικά γραφεία. Ασχολείσαι αποκλειστικά με θέματα Στρατολογίας και δεν είσαι δικηγόρος, οι αρμοδιότητες σου αφορούν την κατάταξη. Επειδή, δυστυχώς, δεν μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως, στα 8 χρόνια που μπορείς να συνταξιοδοτηθείς, δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου δικηγορικό γραφείο, εκτός και αν πας σε κάποιο γραφείο και κάνεις κανονική άσκηση. Εάν, βέβαια, είσαι διατεθειμένη να μπεις τσιράκι σε ένα γραφείο με 300 ευρώ μισθό και να τρέχεις. Παρ' όλ' αυτά, εάν το έχεις τόσο πολύ μεράκι, μπορείς το επιλέγεις και προσπαθείς.
Στρατοδίκες δεν υπάρχουν από το Στρατό, αλλά από πολίτες φτασμένους δικηγόρος, οι οποίοι επιλέγονται με προκυρήξεις. Εκεί δύσκολα μπαίνεις, αλλά αν είσαι πολύ καλός (και χωρίς βέβαια να έχω υπ' όψιν μου εάν παίζουν βίσματα) τότε γιατί όχι;
Αυτά γνωρίζω για το Στρατολογικό. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, ανάλογα με το Σώμα που θα πας ανάλογες είναι και οι επιλογές σου σε ειδικότητα. Συγκεκριμένα σε αεροπορία και ναυτικό μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε διάφορες διαθέσιμες ειδικότητες αλλά κατόπιν εξετάσεων να περάσεις σε αυτές. Βέβαια, σε αυτά τα 2 σώματα έχεις αρκετές ευκαιρίες απ ότι ξέρω για εξετάσεις, πράγμα το οποίο δεν ισχύει για το Σ. Ξ. Οπότε, μέχρι κάποιο σημείο επιλέγεις εσύ μία από τις διαθέσιμες ειδικότητες, αλλά εάν δεν την πάρεις μετά από ένα συγκεκριμένο αριθμό εξετάσεων, που ποικίλει ανάλογα τον Κλάδο, τότε σε βάζουν εκείνοι σε όποια θέλουν.
Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα...

θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το στρατο και μαλιστα σκεφτομουν τη σχολη ευελπιδων... Βεβαια, ολα αυτα γκρεμιστηκαν μολις εμαθα οτι μπαινεις απο θετικη η τεχνολογικη κατευθυνση... Δεν εχω προβλημα φυσικης χημειας κλπ, αλλα ποτε δεν εδωσα μεγαλη βαση στα μαθηματικα, και επιπλεον και ατομα που με γνωριζουν καλα λενε οτι μου ταιριαζει η θεωρητικη κατευθυνση... Ετσι εμαθα για τα 2 πραγματα που μπορω να κανω. Σσας στρατολογικο με ενδιαφερει... Αλλα ακομα δεν καταλαβα τι ακριβως κανει κανεις εκει μεσα, τι επαγγελματικες προοπτικες εχει... Σας παρακαλω, οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει... Ευχαριστω εκ των πρωτερων...
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Αν και η πλεον ικανη να σου απαντησει ειναι η Αγγελικη (που ειναι μεσα στην σχολη), εγω οπως εχω καταλαβει (και συγγνωμη αν κανω λαθος), απο τη σσας στρατολογικο βγαινεις ανθ/λοχαγος και επανδρωνεις τα κατα τοπους στρατολογικα γραφεια (εκει που κανονιζουν θεματα καταταξης των πολιτων στο στρατο, θεματα αντιρησιων συνειδησης δηλαδη τα νομικα και διαδικαστικα του στρατου). Τα μαθηματα γινονται στο ΑΠΘ, στη νομικη σχολη, και ισχυει οτι ισχυει και για τους κανονικους φοιτητες νομικης. Για περισσοτερα στην Αγγελικη. Παντως αν θες τη γνωμη μου μην πας θεωρητικη, γιατι απλα δεν αξιζει. Δεν θα εχεις πολλες επιλογες ουτε ευκολη επαγγελματικη αποκατασταση και αν γουσταρεις το στρατο απο τεχνολογικη και θετικη εχει πολλες περισσοτερες επιλογες και με πρισσοτερους εισακτεους (φετος πχ σσας ψυχολογικο και στρατολογικο θα παρουν συνολικα 23 ατομα). Οποτε κανε την προσπαθεια σου με τα μαθηματικα (αν εχεις ακομα χρονο). Σου ευχομαι καλη επιτυχια οπου και αν στοχευεις.

Anonymous

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι ομως υπαρχουν πολλες διαφορες στο σωμα... αλλο ισοι και αλλο ιδιοι
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Για καντο πιο λιανα να το εννοησω γιατι δεν σε πιανω
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από kallitexnis »

ANNA έγραψε: Καλημερα...

θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το στρατο και μαλιστα σκεφτομουν τη σχολη ευελπιδων... Βεβαια, ολα αυτα γκρεμιστηκαν μολις εμαθα οτι μπαινεις απο θετικη η τεχνολογικη κατευθυνση... Δεν εχω προβλημα φυσικης χημειας κλπ, αλλα ποτε δεν εδωσα μεγαλη βαση στα μαθηματικα, και επιπλεον και ατομα που με γνωριζουν καλα λενε οτι μου ταιριαζει η θεωρητικη κατευθυνση... Ετσι εμαθα για τα 2 πραγματα που μπορω να κανω. Σσας στρατολογικο με ενδιαφερει... Αλλα ακομα δεν καταλαβα τι ακριβως κανει κανεις εκει μεσα, τι επαγγελματικες προοπτικες εχει... Σας παρακαλω, οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει... Ευχαριστω εκ των πρωτερων...
Αν μπείς και τελειώσεις ΣΣΑΣ-Σ/Γ Παίρνεις πτυχίο Νομικής και σε τοποθετούν σε στρατολογικό γραφείο. Μιά χαρά θέσεις. Τώρα από προοπτικές; Σαν τι θέλεις να κάνεις;
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Ο φίλος Μπάμπης έχει απόλυτο δίκιο ς αυτά που λέει. Κα όσον αφορά στις διαφορές μεταξύ των τμημάτων, εάν αυτό εννοεί η ΜΑΡΙΑ, τότε απλά πληροφοριακά απ' όλα τα τμήματα βγαίνεις ανθυπολοχαγός, σημαιοφ΄'ορος ή ανθυποσμηναγός αντίστοιχα, και δε διαφέρεις σε τίποτα από άποψη διοικητικής δυνατότητας από τους υπολοίπους ΣΣΑΣΙΤΕΣ, ότι τμήμα και να είσαι.
Σαν μαθήτρια μάλιστα δεν υπάρχει καμία διαφορα ούτε στις υποχρεώσεις ούτε στα δικαιώματα και τις εξουσίες που σου αναλογούν από τους συμμαθητές σου. Τώρα επαγγελματικά, ξεκινάς με τις ίδιες προοπτικές και από κει πέρα οι δυνατότητές σου και κάποιες ευκαιρίες αποφασίζουν εάν θα ξεχωρίσεις.
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Εχω ακομα μερικες ερωτησεις για τη σσασ. Πρωτον αν θα χρειαστει να νοικιασω σπιτι. Δευτερον, κοινωνικο ερωτημα, εχω ακουσει οτι γενικως εισαι αποκομμενος απο τους υπολοιπους φοιτητες (περαν αυτων που εισαι μαζι λογω σχολης), τους "συμβατικους". Αυτο ισχυει; Επισης, ερχεται η στιγμη που θα πηξεις και θα πεις τι εκανα;(ειτε σου αρεσει ειτε οχι). Τελος τι επιδομα περνεις καθε μηνα;

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλησπέρα, Μπάμπη, κοίτα το 99% των φοιτητών νοικιάζει σπίτι και συνήθως συγκατοικεί με άλλους ΣΣΑΣΙΤΕΣ, δεν παίζει να την βγάλεις δίχως σπίτι, γιατί θα περνάς πολλές ώρες καθημερινές εκτός σχολής και τι θα κάνεις; Θα τριγυρνάς στην πόλη; Δε λέει, ξεκουράζεσαι και έχεις και το χώρο σου. Και τα σαββατοκύριακα εάν δεν πας στους γονείς σου που θα μείνεις;
Το εάν θα είσαι αποκομμένος θα είναι δική σου επιλογή και μόνο. Στο Αριστοτέλειο είναι πλέον συνηθισμένη η ιδέα του ΣΣΑΣΙΤΗ και δεν τους κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.
Τώρα για το εάν θα πήξεις και πάλι έχει να κάνει με πολλά πράγματα. Αν θα επιλέξεις κάτι τέτοιο επειδή ς αρέσει, εάν η φουρνιά σου θα έχει πολλούς πρωτοετείς για να μοιράζεστε τις υπηρεσίες, αν θα είσαι ήπιων τόνων να διαφεύγεις της προσοχής κτλ.
Το επίδομα είναι 145 ευρώ το μήνα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες