Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

εννοούσα το "Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...Εικόνα"

το αλλό σαφώς και δεν θα το αμφισβητούσα.. τόσα γίνονται άλλωστε Εικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

και ακριβως τι θα επρεπε να καταλαβω εγω τωρα; "100% ΗΟΟΥΙΑ" Εικόνα
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εννοεί αδερφέ ότι συμφωνεί απόλυτα με αυτό που γράφτηκε παραπάνω ότι εμείς οι άντρες έχουμε κάνει τις γυναίκες να μας αμφισβητούν. Λες και αυτές είναι πολύ θερμές και μας προκαλούν και εμείς δεν ανταποκρινόμαστε στα ερωτικά τους καλέσματα.
Και κάτι που θα σε ενδιαφέρει. Πριν λίγες μέρες έπεσα εντελώς τυχαία στο κέντρο της Αθήνας πάνω στον βάτραχο υπολοχαγό διοικητή λόχου των πλωτών Β. Χάρηκα πάρα πολύ, αγκαλιές, φιλιά κλπ. Πήρε μετάθεση στο Πεύκο στα ΕΤΑ. Επίσης μου είπε για τα σκηνικά στην Ι ΜΑΚ και την μετάθεση εκτός ειδικών δυνάμεων του Μαρ. Η τύπισα επικαλέστηκε γυναικολογικά προβλήματα με λίγες κάμψεις, ενώ σε επιστολή της ανέφερε πως ότι είχε να αποδείξει στο στρατό το έχει αποδείξει. Με 6 μήνες μέσα, ενεργή θητεία! αν είναι δυνατόν. Κατά τα άλλα η μοίρα μετά από αυτό έχει κάπως ηρεμήσει και ο διοικητής μας θά κάτσει άλλο ένα χρόνο.
Ας με συγχωρέσουν όλοι για την επιμονή μου στο θέμα, αλλά πραγματικά είμαι στεναχωρημένος και θυμωμένος. Τι να πώ; Να τις χαιρόμαστε τις εποπίνες μας και περαστικά μας.
Μου το είπαν και το ξέρω, πως εδώ θα υποφέρω... ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΚΟΜΑΝΤΟ ΕΛΛΑΣ! - Ι ΜΑΚ
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Μπράβο Ηλυσιακέ, ευτυχώς που έχω κι εσένα για μεταφραστή και καταλαβαίνεις πλήρως τι λέω και το μεταφέρεις κι έτσι όπως είναι ακριβώς! Εικόνα Sorry, αλλά δεν έχω όρεξη για κατινοσυζητήσεις του τύπου "ερωτικά καλέσματα και ποιος ανταποκρίνεται"!!! Τώρα, εάν η κοπέλα που αναφέρεις είχε κάλο στον εγκέφαλο και με την πρώτη τα παράτησε κι εκτός αυτού ρουφιάνεψε και ανώτερο, τότε καλά κάνετε και "σνομπάρετε" τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις! Μην κάνετε όμως το τραγικό λάθος να νομίζετε πως όλοι είναι ίδιοι! Δεν νικά μόνο ο τολμών, αλλά και ο επιμένων...

Υ. Γ:100% HOOYIA Hannibal... απορώ που δεν το ξέρεις! Βατραχίσιο "σύνθημα/επιφώνημα" Εικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Την ειδες τωρα εσυ ε και με ειρωνευεσαι και απο πανω. Εμαθες ενα συνθημα και το διατυπμανιζεις τωρα και το παιζεις και κομανταρου ε; και εμεις που δεν το ξεραμε ας πουμε δεν ειμασταν καλα κομαντα ξερω γω...
Αντε να μη σου πω τιποτα τωραΕικόνα
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Χάρις θα μπορούσες χωρίς ειρωνίες να μου πεις ότι έκανα λάθος για να πάρω πίσω αυτό που είπα. Αμφίβιοι είμασταν κοπελιά όχι βατραχάνθρωποι και δεν ξέρουμε βατραχίσια συνθήματα. Όσο για το άλλο, δεν τις βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλες, σίγουρα υπάρχουν και καλές. Αμφιβάλω όμως ότι υπάρχει αυτήν την στιγμή Ελληνίδα που μπορεί να βγάλει την ΜΥΚ. Μάκάρι να πάνε κάποτε οι γυναίκες ΜΥΚ και να είσαι η πρώτη που θα την βγάλει.
Όσο για την είρωνεία σου, ειρωνέψου εδώ όλους τους άντρες όσο θες. Κανένα πρόβλημα. Το ιντερνετ άλλωστε προσφέρεται για τέτοιες συμπεριφορές.
Τούρκοι δεν ξεχνώ...-Ι ΜΑΚ
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Εγώ πάλι ανησυχώ! Δηλαδή μόνο οι Ειδικές Δυνάμεις υπάρχουν; Άλλα Όπλα;

Ανησυχώ μήπως μια μέρα έχουμε τις Ειδικές Δυνάμεις πλήρης και από υπόλοιπο στρατό τίποτα!!! Κανείς για Πεζικό, άρματα, πυροβολικό, μηχανικό; Έτσι θα καταντήσουμε!! Αν και η μεγάλη ζήτηση στις Ειδικές Δυνάμεις, είναι θετικότατο, δε λέω...

ΝΙΚΗ ΔΟΞΑ ΠΕΖΙΚΟ!

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Mην φοβασαι, θα πηγαινουν τα πληθη των κομμενωνΕικόνα(πλακιτσα).
Οντως, απλα πολλοι πορωνονται με τις Ειδικες Δυναμεις λογω εκπαιδευσης
και ελιτισμου. Αυτο δεν ειναι κακο, αρκει να μην υποτιμουνται τα αλλα
Οπλα-Σωματα...(δεν αναφερομαι στην υποτιμηση τους λογω εκπαιδευσης
αλλα στην εξαρχης υποτιμηση τους...).
Τελος για τις γυναικες πηγαινετε και πουθενα αλλου ρεεεε,
καλες οι Ειδικες αλλα χρειαζεται και αλλου κοσμοςΕικόνα
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

Αντισθένης έγραψε:Εγώ πάλι ανησυχώ! Δηλαδή μόνο οι Ειδικές Δυνάμεις υπάρχουν; Άλλα Όπλα;

Ανησυχώ μήπως μια μέρα έχουμε τις Ειδικές Δυνάμεις πλήρης και από υπόλοιπο στρατό τίποτα!!! Κανείς για Πεζικό, άρματα, πυροβολικό, μηχανικό; Έτσι θα καταντήσουμε!! Αν και η μεγάλη ζήτηση στις Ειδικές Δυνάμεις, είναι θετικότατο, δε λέω...

ΝΙΚΗ ΔΟΞΑ ΠΕΖΙΚΟ!



ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

ΔΜ90, είναι πραγματικά η τελευταία φορά που σου απευθύνομαι, γιατί παραείσαι κακοηθέστατος. Στην ατάκα σου "και δεν γουστάρω να βλέπω κάτι τέτοια άτομα να μιλάνε για πράγματα που δεν μπορούν καν να τα αγγίξουν" μπορώ να ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς με το "κάτι τέτοια άτομα"; Αν δεν μπορώ να αγγίξω το "όνειρο" των ειδικών δυνάμεων, σίγουρα δεν είναι δικό μου λάθος. Το τι ξέρω και τι όχι δεν το γνωρίζεις, ενημερωτικά σου λέω πως οι γονείς μου υπηρέτησαν 45 χρόνια στο Π. Ν, και σχεδόν έχω μεγαλώσει εκεί. Οπότε μην μου λες τι μπορώ να αγγίξω και τι όχι. Και κάτι άλλο... οι περισσότεροι γνωρίζουν για ΔΥΚ, ΜΥΚ και τις λοιπές δυνάμεις από τη στιγμή που υπηρετούν εκεί ή λίγο πριν υπηρετήσουν... ΕΓΩ αγαπητέ μου, τα ξέρω αυτά από 10 χρονών!!! Αν υπήρχε μονάδα γυναικείων ειδικών δυνάμεων, θα ήμουν ήδη μέσα, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Μάθε λοιπόν να σέβεσαι τη ζωή και τα ιδανικά των άλλων και ασχολήσου με κάποιον άλλο και όχι μ' εμένα.

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Οταν θα σε παρει ο υπνος στη σκοπια απο τις πολλες ασκησεις και σε βρει ο εφοδευων και σου ριξει μια εικοσαρα φυλακη το πρωι να στανιαρεις, οταν θα πας ανταρτη να κουβαλας τον ασυρματο χωρις λογο και στο γυρισμο μαζι και τα μπετονια με τα νερα για να πιεις, οταν θα πας επανδρωση και θα την βγαζεις με 1,5 μπουκαλι νερο την ημερα μεσα στο κατακαλοκαιρο, οταν δεν θα εχεις 2ο ζευγαρι αρβυλα και θα φορας ολη μερα τα μουσκεμενα απο την πρωινη ασκηση και θα σε καμπανιαζει ο λοχαγος σου, οταν θα ερχονται αλλοι και θα σου παιρνουν τα φρεσκοπλυμενα και σημαντικα εσωρουχα καλτσες κλπ και δεν θα εχεις να φορεσεις, οταν θα σου κοβουν αδειες με χαρακτηρα "ετσι γουσταρω", οταν θα γαμιεσαι 6 μηνες στις ασκησεις στη μοναδα που θα εισαι και στο τελος θα περνουνε τιμητικες αδειες ολα τα βυσματα και αυτοι που δεν κανανε τπτ, ΤΟΤΕ να ερθεις να μου την πεις κοριτσοπουλο. Εξω απ'το χορο ολοι μιλανε, οταν θα μπεις στο χορο και χορεψεις και θα ιδρωσει λιγο το αυτακι σου ελα να μου την πεις. και επειδη εισαι θυληκο 21ου αιωνα θα θελεις να εχεις και τη τελευταια κουβεντα, σου λεω απο τωρα πως δεν προκειται να ξανασχοληθω με πιτσιρικια.
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Παιδιά ψυχραιμία. Η κατάσταση πάει να ξεφύγει με τη κοπέλα. Ότι έγινε έγινε. Μην αρχίζουμε να τσακωνόμαστε με μία γυναίκα. Μακάρι να υπηρετήσει και να τα καταφέρει. Δεν χρειάζετε και πολύ σκέψη. Προκυρήξεις για εποπ γίνονται κάθε χρόνο, αρκεί να είναι κάτω των 28 ετών.
Η σημαία που αγαπώ έχει ένα λευκό σταυρό. Και θα την υπηρετώ, μέχρι να με βρουν νεκρό! Ι ΜΑΚ
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Ηλυσιακέ,thanks για την κατανόηση Εικόνα
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Πρός : Οποιδήποτε γυναίκα σε οποιαδήποτε βαθμό θέλει να υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις Aπό : Κάποιον που έζησε τις γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις Η επιθυμία να υπηρετήσεις στις ΕΔ είναι κατανοητή και απο μένα προσωπικά πολύ εκτιμίσημη. Προτού δηλώσεις για ΕΔ σε παρακάλώ απάντησε στον εαυτό σου πρώτα, και αν επιθυμείς και στους υπόλοιπους που γράφουν σε αυτή τη σελίδα τις εξής ερωτήσεις : 1. Είσαι σωματικά και ψυχολογικά έτοιμη να υποστείς την παρακάτω εκπαίδευση ΕΔ; α. ΣΣΟΕΚ (σχολείο στελεχών όπλων-ετέρων κλάδων)-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες β. σχολείο καταστροφών-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 2 εβδομάδες γ. σχολείο καταδρομών-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 10 εβδομάδες δ. ΣΒΕΑ(σχολείο βασικής εκπαίδευσης αλεξιπτωτιστού)-τόπος ΣΧΑΛ (Ασπρόπυργος Αττικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες ε. Σχολείο Αιχμαλώτων-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 3 εβδομάδες στ. Σχολείο Χιονοδρόμων-τόπος ΚΕΟΑΧ(Όλυμπος)-διάρκεια 3 εβδομάδες ζ. Σχολείο Τεχνικής Αναρρίχησης-τόπος ΚΕΕΔ(Μεγάλο Πεύκο Αττικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες Υπόψην ότι τα παραπάνω σχολεία είναι τα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ των ΕΔ (σύνολο 30 εβδομάδες) για τους ΕΠΟΠ. Για τους μόν. υπαξιωματικούς και αξιωματικούς προσθέτεις 8 εβδομάδες στο ΚΕΑΠ για το σχολείο περιπόλων δηλαδή 38 εβδομάδες=9 &1/2 μήνες. Άν τα τελειώσεις με το καλό, εξασφάλισες μόνιμα την τοποθέτησή σου στις ΕΔ κι έχεις τη δυνατότητα να περάσεις τα υπόλοιπα ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ σχολεία κατ επιλογή σου και κατά την κρίση των προισταμένων σου. 2. Μπορείς να αποδώσεις φυσικά και πνευματικά όσο οι άντρες συνεκπαιδευόμενοί σου ακόμα και τις μέρες που θα έχεις περίοδο; 3. Μπορείς να αντέξεις την ταυτόχρονη φυσική (τρέξιμο με/χωρίς φόρτο, μεγάλες πορείες, ελάχιστος ύπνος, αντίξοες καιρικές συνθήκες, απουσία χώρων προσωπικής υγιεινής και άλλα πολλά που έχει η καταδρομική εκπαίδευση) αλλά και πνευματική (βρίσιμο, φωνές, ενίοτε και ξύλο στο σχολείο αιχμαλώτων) καταπόνηση από τους εκπαιδευτές σου (που η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι άντρες-και πιθανόν προκατειλημένοι απέναντι στο φύλο σου) χωρίς να βάλεις κάποιο βύσμα σου να μεσολαβήσει για σένα; 4. Μπορείς να ανεχτείς ειρωνικά σχόλια ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ 100% από τους εκπαιδευτές αλλά και τους συνεκπαιδευόμενούς σου σχετικά με το φύλο σου ή με ενδεχόμενη αποτυχία σου σε οποιαδήποτε δοκιμασία που σίγουρα θα έχεις (κανένας δεν τα καταφέρνει όλα με την πρώτη) και να μην πείς κουβέντα αλλά και να μην αφήσεις να σε επηρρεάσει; 5. Μπορείς να δεχτείς ίση μεταχείριση μεταξύ των αντρών συνεκπαιδευόμενων σου, δηλαδή ότι φόρτο κουβαλάει ο άντρας ΚΔ να κουβαλάς κι εσύ, όσα χιλιόμετρα περπατάει/τρέχει να ακολουθείς με τον ίδιο ρυθμό και αν χρειαστεί να πάρεις κι εσύ λίγο από το φόρτο του γιατί το έχει ανάγκη; (Τα επιστημονικά αλλά και τα επιχειρησιακά δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής δείχνουν το αντίθετο. Ελάχιστες γυναίκες (1-2%) αντέχουν σε αυτές τις δοκιμασίες όσο ο μέσος άντρας ΚΔ) 6. Ακόμα και μετά από αυτά τα σχολεία είσαι έτοιμη στη μονάδα να αναλάβεις σημαντικά καθήκοντα που θα απαιτούν αντίστοιχες καταπονήσεις (αναγνωρίσεις, πορείες 50 χλμ,12ήμερεςασκήσεις, φύλαξη βραχονησίδων, ετοιμότητα πάνω σε πλοία του ΠΝ και άλλα πάρα πολλά..) αλλά και την συνεργασία σχεδόν μόνο με άντρες (βλέπε εσύ και άλλοι 12 ΚΔ σε μια βραχονησίδα); Η εκπαίδευση στις ΕΔ δεν σταματάει ποτέ γιατί μόνο έτσι παραμένουν (κατά το δυνατό) αξιόμαχες και επιχειρησιακές. 7. Μπορείς να βάλεις κάτω (=αδρανοποιήσεις) κάποιον μ@λ@κ@ συνάδελφό σου που πιθανόν θα στην πέσει χωρίς πολλά πολλα; ( ο ΕΣ βρίθει από λιγούρια που γυρνάνε σαν σκυλιά που θέλουν να ζευγαρώσουν) 8. Πιστεύεις ότι αν χρειαστεί σε πόλεμο θα μπορέσεις να πολεμήσεις στην πρώτη γραμμή, αποκομμένη από φίλια τμήματα (οι ΚΔ επιχειρούν πίσω από τις γραμμές του εχθρού) και να αντιμετωπίσεις τραύματα και απώλειες που θα συμβούν αναπόφευκτα μπροστά στα μάτια σου; Κανείς βέβαια δεν έχει ζήσει τέτοιες εμπειρίες αλλά η εμπειρία από αντιμετώπιση εικονικών τραυμάτων (χρησιμοποιόντας ειδικές συλλογές που απεικονίζουν τραύματα) δείχνει ότι μ...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες