Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από kolegas »

Καλησπερα σε ολους παιρνω μεταθεση στην μοναδα που θα παρουσιαστω με στολη εξοδου πρεπει να μπω η με πολιτικα; Επισης τις πρωτες 5 ημερες ειναι η εβδομαδα προσαρμογης; Σε παιρνανε απο εξετασεις; Σε πανε στον διοικητη να παρουσιαστεις;

ευχαριστω εκ των προτερων

ΚΩΣΤΑΣ

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Ειμαι εξι μηνες σε παραμεθοριο. που πρεπει να απευθυνθω για μεταθεση κοντα στο σπιτι μου; Πρεπει να κανω καποια χαρτια 'ή γινεται αυτοματα?
geo

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από geo »

Καλησπέρα... Έχω μετάθεση. Πρέπει να μπω με τα πολιτικά ή με παραλλαγή;(το φύλλο πορείας λέει στολή εξόδου) ;
giorgos v

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από giorgos v »

Καλησπερα εχω τελειωσει ιεκ ανελκυστηρων και ειμαι σε τει λογιστικης και σκεφτομαι να μπω φανταρος, ενω υπολειπεται η πτυχιακη μου για να τελειωσω. για να κοψω την αναβολη θα πρεπει να παρω χαρτι απο την γραμματεια για στρατολογικη χρηση; Αλλιως δεν μπορω να κοψω την αναβολη; Επισης επειδη η μητερα μου εχει αναπηρια 85% στα κατω ακρα και ειναι αναπηρη στο κρεβατι λογω σκληρυνσης κατα πλακας, ο αδελφος μου που τελειωσε φανταρος εκανε μειωμενη θητεια απο 12 μηνες σε 9 μηνες στην αεροπορια και ηρθε κοντα στο σπιτι μας λογω της κατεξαιρεση μεταθεσης. Ρωτησα στην στρατολογια και μου ειπανε οτι ο δευτερος αδελφος δικαιουτε μονο την κατεξαιρεση μεταθεση.

Μενουμε κερατεα που ακριβως εχει κοντινη μοναδα; για να υπηρετησω; Αεροπορια εχει στην κερατεα και το ξερω διοτι εκει πηγε ο αδελφος μου Επισης επειδη εχουμε και σπιτι κηφισια υπαρχει εκει καποια μοναδα κοντα; Αμα ειναι να αλλαξω την διευθυνση της κατοικιας μου και να βαλω στην κοντινοτερη μοναδα.

Θα μπορεσει να υπηρετησει στο κορωπι στην σχολη ευελπιδων ; Που ειναι πιο κοντα απο κερατεα; Ή οχι υπαρχει αλλη μοναδα;

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από gimitrop »

Καλησπέρα,Υπηρετώ από τον Απρίλιο στο Καστελόριζο και ως 8μηνος δικαιούμαι μετάθεση αρχές Αυγούστου. Το θέμα είναι ότι πολύ συχνά στη μονάδα μου τη ΔΑΝ Μεγίστης καθυστερούν οι μεταθέσεις των 8μηνων εως και 2 εβδομάδες ενω σε κάποιες περιπτώσεις έφυγαν μαζί με τους 9 μηνους. Δεν θα προχωρήσω σε ανάλυση των αντικειμενικών και όχι μόνο δυσκολιών της θητείας στο ανατολικότερο σημείο της Ελλάδας, θα μου έπαιρνε ώρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να επικαλεστεί τη νομοθεσία ώστε να πιέσει καταστάσεις και να σταματήσει αυτό το απαράδεκτο φαινόμενο. Και κάτι ακόμα: Εγώ κατάγομαι από τον Πύργο Ηλείας ωστόσο για προσωπικούς λόγους δήλωσα πρώτα Πάτρα και έπειτα Πύργο ως επιλογές μετάθεσης. Δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή υπηρετώ σε δις παραμεθόριο, έχω πιθανότητες να μετατεθώ στην Πάτρα θα μετρήσουν το γεγονός ότι η μόνιμη κατοικία μου είναι στον Πύργο και θα με στείλουν εκεί;

Άβαταρ μέλους
papajo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2016 3:16 am
Τοποθεσία: καμία
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από papajo »

Σπουδάζω στην Κρήτη, ηράκλειο, επειδή ειναι δεύτερη σχολή αυτή που είμαι τελειώνει η αναβολή μου αλλά έχω ακόμη ένα έτος στην σχολή (και ειμαι καιρό εδώ, νοικιάζω χρόνια ενα διαμέρισμα που έχει πέσει και η τιμή του για αυτό τον λόγο, ειναι επιπλωμένο πια, έχω σταθερούς υπολογιστές τηλεοράσεις πλυντήρια στεγνωτήρια και γενικά πολύ πράμα που δεν μπορώ να το πετάξω ή να τα μοιράσω σε γνωστούς όσο θα υπηρετώ)

Φαίνομαι σαν κάτοικος Σερρών (εκει ειναι το πατρικό μου εκει γεννήθηκα και πήγα σχολείο) Οπότε όπως καταλαβαίνετε ούτε το να τα φορτώσω όλα και να τα στείλω Σέρρες συμφέρει το κόστος και μονο θα ειναι το μισό της αξίας τους...

Οπότε αναρωτιέμαι ποια θα ήταν η καλύτερη "πολιτική" που θα έπρεπε να ακολουθήσω προκειμένω να υπηρετήσω το σύνολο της θητείας μου κάπου κοντά στο ηράκλειο ή έστω Κρήτη;

Σκοπεύω να μπω ΥΕΑ παρεμπιπτόντως όπως το σκέφτομαι ειναι μερικοί μήνες παραπάνω αλλά θα έχω ελεύθερο χρόνο να διαβάζω για την σχολή και θα μπορώ να πηγαίνω σπίτι μου να αράζω και να διαβάζω.

δεν με νοιάζει το όπλο και ΕΔ πάω ο στόχος μου ειναι απλά να μπορώ να ειμαι σε απόσταση κτελ απο το σπίτι που νοικιάζω έτσι ώστε να μπορώ να διαβάσω για την σχολή μου όταν τελειώνει η υπηρεσία μου και να μην χρειάζεται να νοικιάζω δεύτερο σπίτι (και να πάνε όλα τα λεφτά απο τον μισθό ΔΕΑ εκει στα 2 νοίκια)

Μπορώ να κάνω κάτι; έστω με (μικρό) μέσον; Όπως είπα δεν με νοιάζει η δυσκολία της μονάδας αντέχω αρκεί ειμαι κοντά στο σπιτι που νοικιάζω... Δεν ειμαι απο το ηράκλειο οπότε δεν θα φαίνεται σαν ευμενής μετάθεση Σερραίος φαίνομαι στα μητρώα και γενικά στα χαρτιά.

slalom

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από slalom »

Ωραία τα έγραψες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, εδώ Κρητικοί με βύσματα υπουργούς ;) και δεν μπορούνε να πάνε στην Κρήτη και θα πας εσύ με μικρό βύσμα επειδή ανήκει στις Σέρρες;

Δεν πρόκειται να υπηρετήσεις στη Κρήτη,o στρατός λειτουργεί με ρουσφέτια και για αυτό υπάρχει ακόμα η θητεία και ας αλλάξουν και 1000 κυβερνήσεις.

Άβαταρ μέλους
papajo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2016 3:16 am
Τοποθεσία: καμία
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από papajo »

Μου φαίνεται απίθανο αυτό που λες (εκτός και αν παρεξήγησες κάτι και με τον όρο κρήτη έχεις κάποιο συγκεκριμένο πόστο στο μυαλό τύπου λούφας και παραλλαγής :P)

O πατέρας μου υπηρέτησε ενα διάστημα Κρήτη το ίδιο και ένας παλιός γνωστός... (χωρίς μέσον και οι 2 απλά έτυχε και τους στείλανε)

Κρήτη

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από Κρήτη »

slalom έγραψε:Ωραία τα έγραψες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, εδώ Κρητικοί με βύσματα υπουργούς ;) και δεν μπορούνε να πάνε στην Κρήτη και θα πας εσύ με μικρό βύσμα επειδή ανήκει στις Σέρρες;

Δεν πρόκειται να υπηρετήσεις στη Κρήτη,o στρατός λειτουργεί με ρουσφέτια και για αυτό υπάρχει ακόμα η θητεία και ας αλλάξουν και 1000 κυβερνήσεις.


Ειχα την ατυχια να υπηρετησω στον τοπο διαμονης μου χωρις βυσμα. Απλα να αναφερω πως εισαι λαθος, ειδα και γνωρισα αρκετους ντοπιους που Ειχαν βυσμα καποιον πολιτικο, στρατιωτικο, κληρικο, επιχειρηματια ή καποιον αλλον "τοπικο αρχοντα". Γνωρισα και αρκετους Κρητικους που το βυσμα τους δεν εκανε δουλεια. Το ιδιο βυσμα ηταν αυτο που σε αλλους εκανε δουλεια.

slalom

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από slalom »

Εδώ μέσα όλοι γνώμες γράφουμε από τις εμπειρίες που ζήσαμε, τώρα επειδή υπηρέτησε κάποιος πριν 30 χρόνια δεν νομίζω να στέκει (για τον πατέρα σου που έκανες αναφορά).

Στο στρατό σχέδια δεν μπορείς να κάνεις επειδή έχεις κάποιον που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει, τις περισσότερες φορές όσοι κάνουν σχέδια στο τέλος βλέπουν πως δεν υλοποιούνται και απογοητεύονται.

Εδώ θα είμαστε αρχηγέ και θα δούμε που θα υπηρετήσεις.

Άβαταρ μέλους
papajo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2016 3:16 am
Τοποθεσία: καμία
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από papajo »

Ρε παιδιά εγώ ρωτάω απλά πράματα

Η Κρήτη ΔΕΝ ειναι ο τόπος διαμονής μου (ο τόπος διαμονής μου φαίνεται να είναι Σερρες)

Ούτε κατάγομαι απο εκεί ούτε στα μητρώα τους είμαι και γενικά δεν έχω καμία σχέση με κρήτη (εκτός του ότι ειναι η σχολή μου εκεί)

Ενα αυτό

Δεύτερο το κομμάτι με το μέσο. Το ανέφερα σαν έξτρα πληροφορία αν παίζει κάτι δηλαδή σε τέτοια φάση οπότε ας μην κολλάμε εκει παρακαλώ ευχαριστώ.

Τρίτο

Αυτό που με νοιάζει ειναι να μου πείτε πως θα έχω περισσότερες πιθανότητες να πάω Κρήτη

πχ να μου πείτε κάτι τύπου: "αν πας ΥΕΑ *διαβιβάσεις* θα περάσεις αναγκαστικά απο την ΣΕΑΠ ηρακλείου εκει θα κάτσεις *Χ* μήνες μετά όταν τελειώσεις παίζει να σε βάλουν ή *εκει* ή *εκει*" κτλ

όπου *διαβιβάσεις* ή *εκεί* συμπληρώστε την λέξη που ταιριάζει

όπου *Χ* συμπληρώστε τον αριθμό που ταιριάζει.

Δεν γίνεται όλες οι θέσεις να είναι δύσκολες κάπου θα παίρνουν πολλά άτομα γενικά και αν το δηλώσω ίσως έχω μεγάλες πιθανότητες να με πάρουν...

δεν ζητάω να κάνουμε καμιά επιστήμη απλά πράγματα απο κάποιον έμπειρο ή παλιό ή να δουλεύει στην στρατολογία.

Δεν με νοιάζει να ειναι "καλά" εκεί που θα πάω... Και ΟΥΚ πάω και μακ και ΠΖ να καθαρίζω πατάτες και ότι ναναι δεν με νοιάζει αυτό.

Επίσης δεν με νοιάζει μονο ΣΕΑΠ ηρακλείου απλά το είπα για παράδειγμα, με ενδιαφέρει οποιοδήποτε στρατόπεδο ή κέντρο γενικά στην κρήτη.(σιγά και το μέρος δηλαδή για να θεωρείται και βυσματικό σημείο... Έχω πάρει χαρτί για ΥΕΑ κεμχ ναυπλιο για ΥΕΑ διαβιβάσεις κάπου στην Πελοπόννησο Πάτρα νομίζω κτλ. Χωρίς βύσμα κτλ αν ήταν για βόλεμα ήδη θα ήμουν εντάξει)

αυτά ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Vasilis211
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιουν 10, 2016 3:55 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από Vasilis211 »

Καλησπερα παιδια ορκιστικα στο 124 πβε στο πεζικο και πηρα μεταθεση στο ΚΕΤΧ Πατρας για τεχνικος ερπυστριοφορων. Βοηθηστε με λιγο με 2 λογια τι ακριβως θα κανω εκει, ποσο καιρο θα κατσω και που εχει στρατοπεδα για τεχνικους μετα απο εκει. Αθηνα εχει?
Γιάννης

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι από Θεσσαλονίκη και έχω καταταγεί στο κέντρο της Καλαμάτας. Η ερώτηση μου είναι: Αφού τελειώσει η εκπαίδευση και έχω την τετραήμερη άδεια, θα πρέπει μετά να επιστρέψω πάλι στην Καλαμάτα για να ενημερωθώ που θα είναι η επόμενη μονάδα που θα πάω; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος έτσι ώστε να μην κάνω αυτό το μεγάλο ταξίδι για ένα κομμάτι χαρτί;

Ευχαριστώ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Είσαι υποχρεωμένος να γυρίσεις πίσω γιατί θα πάρετε ομαδικό φύλλο πορείας.
Άβαταρ μέλους
Kostas2001
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2016 7:51 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2016)

Δημοσίευση από Kostas2001 »

Νομίζω οτι οι τελευταίοι πήραν κατευθείαν το φύλλο πορειας και 10ήμερη άδεια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης