Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

μανολο έγραψε:Επειδη οπως σωστα λες θελει Βρηκα μια ακρη μπας και παω. Η περιπτωση παντως νομιζω ειναι απλη αδελφια. Μου ηρθε μεταθεση με ειδικοτητα αρτοποιος! Και ας εχουμε τα προσοντα τα βυσματα μας πηραν τη θεση.



κοιτα, αυτο με το βισμα για την προεδρικη φρουρα εννοω Δεν ειναι πανακεια. Οχι οτι δεν παιζει θεμα βισματος, αλλα μην το "τερατοποιουμε" το θεμα κ νομιζει καποιος οτι γινεται κ σφαγη για προεδρικη φρουρα. Υπαρχει κ το ενδεχομενο να παιρνουν κ χωρις βισμα εαν το εχεις δηλωσει. Δεν το γνωριζω καλα το θεμα αυτο, αλλα αυτη ειναι η αισθηση που εχω απο αυτα που εχω δει σαν εποπ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:

μεγάλε στην φρουρά θα σε καλέσουνε μετά από 1 μήνα παραμονής στην παραμεθώριο δεν παίζει ρόλο η ειδικότητα. Δε στο είπανε;
...


και εγω αυτο εχω δει να συμβαινει.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
μανολο

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από μανολο »

Δεν ξερω αν εχει γινει αυτο σε αλλες περιπτωσεις, παντως οσοι ηταν για προεδρικη φρουρα στο ταγμα μας εφυγαν την πεμπτη κατ'ευθειαν απο το κεντρο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

μανολο έγραψε:Δεν ξερω αν εχει γινει αυτο σε αλλες περιπτωσεις, παντως οσοι ηταν για προεδρικη φρουρα στο ταγμα μας εφυγαν την πεμπτη κατ'ευθειαν απο το κεντρο.


πρώτη φορά το ακούω.
μανολο

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από μανολο »

Απο την σειρα μας αλλαξε το συστημα. Δηλαδη καθομαστε 2 εβδομαδες στο κεντρο, ορκιζομαστε και στην συνεχεια μολις επιστρεψουμε απο την αδεια ορκομοσιας πηγαινουμε στις μοναδες με μεταθεση. Παντως λυση δεν βρισκω και φανταζομαι ουτε εσεις. Περα απο την αναβολη που δεν το συζητω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

μανολο έγραψε:Απο την σειρα μας αλλαξε το συστημα. Δηλαδη καθομαστε 2 εβδομαδες στο κεντρο, ορκιζομαστε και στην συνεχεια μολις επιστρεψουμε απο την αδεια ορκομοσιας πηγαινουμε στις μοναδες με μεταθεση. Παντως λυση δεν βρισκω και φανταζομαι ουτε εσεις. Περα απο την αναβολη που δεν το συζητω!


δεν υπάρχει λύση δυστηχώς εκτός και αν έχεις κάποιον άνθρωπο (βύσμα) να σε στείλει στην φρουρά.

Υ. Γ ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως
μανολο

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από μανολο »

Δεν ειμαι αυτης της λογικης (βυσμα) οποτε δεν πειραζει οπου μας στειλουν!
ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από tsiripobina »

Greek_Army έγραψε: μεγάλε στην φρουρά θα σε καλέσουνε μετά από 1 μήνα παραμονής στην παραμεθώριο δεν παίζει ρόλο η ειδικότητα. Δε στο είπανε;
...


Απο τη στιγμη που η θητεια εγινε 9μηνη πας απο το κεντρο κατευθειαν ΠΦ, δε κανεις παραμεθωριο.

petros

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από petros »

Καλησπέρα παιδια. Μια ερωτηση. Μονο απο κεντρα πεζικου γινεται η επιλογη για προεδρικη φρουρα η και απο αλλα (π. Χδιαβιβασεις, πυροβολικο κ. Τ. Λ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

petros έγραψε:Καλησπέρα παιδια. Μια ερωτηση. Μονο απο κεντρα πεζικου γινεται η επιλογη για προεδρικη φρουρα η και απο αλλα (π. Χδιαβιβασεις, πυροβολικο κ. Τ. Λ;


απ'όλα του στρατού ξηράς
Κώστας Σκόπελος

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Κώστας Σκόπελος »

Καλησπέρα σε όλους

Μου ήρθε χαρτί κατάταξης για ειδικές δυνάμεις και πρέπει να παρουσιαστώ στο ΚΕΕΔ της Νέας Περάμου.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν επιθυμώ να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις αλλά στην Προεδρική Φρουρά ως Εύζωνας. Γνωρίζω ότι στα στρατόπεδα του πεζικού περνάει κλιμάκιο της ΠΦ και επιλέγει Εύζωνες, ισχύει κάτι τέτοιο στο ΚΕΕΔ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κώστας Σκόπελος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους Μου ήρθε χαρτί κατάταξης για ειδικές δυνάμεις και πρέπει να παρουσιαστώ στο ΚΕΕΔ της Νέας Περάμου.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν επιθυμώ να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις αλλά στην Προεδρική Φρουρά ως Εύζωνας. Γνωρίζω ότι στα στρατόπεδα του πεζικού περνάει κλιμάκιο της ΠΦ και επιλέγει Εύζωνες, ισχύει κάτι τέτοιο στο ΚΕΕΔ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!



Περνάει και από Πεύκο
Κώστας Σκόπελος

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Κώστας Σκόπελος »

Ευχαριστώ πολύ, το είχα ένα άγχος, όχι οτι δεν θα ήθελα να Υπηρετήσω Στις ειδικές δυνάμεις και ιδιαίτερα στους αλεξιπτωτιστές,(έχω τη φυσική κατάσταση και έχω κάνει πτώσεις με αλεξίπτωτο) αλλά έχω ως όνειρο να υπηρετήσω ως Εύζωνας με ότι αυτό συνεπάγεται.
bigfish
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2011 5:09 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από bigfish »

Περνανε για φρουρα απο Σπαρτη (ΚΕΕΜ);Καποιος παλιος του ΚΕΕΜ ας διαφωτησει Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

bigfish έγραψε:Περνανε για φρουρα απο Σπαρτη (ΚΕΕΜ) ;Καποιος παλιος του ΚΕΕΜ ας διαφωτησει Εικόνα



Από όλα τα κέντρα του στρατού ξηράς περνάνε. Το έχουμε πει αρκετές φορές
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες