Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Χαράλαμπος

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Χαράλαμπος »

Θελω να ρωτησω αν καποιον τον στειλουν στα λοκ σε μια περιοχη μετα μπορει να παρει μεταθεση (ή οπως αλλιώς λεγεται) σε αλλη περιοχη ή μεχρι να τελειώσει τη θητεία του θα βρίσκεται εκεί; Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χαράλαμπος έγραψε:Θελω να ρωτησω αν καποιον τον στειλουν στα λοκ σε μια περιοχη μετα μπορει να παρει μεταθεση (ή οπως αλλιώς λεγεται) σε αλλη περιοχη ή μεχρι να τελειώσει τη θητεία του θα βρίσκεται εκεί; Ευχαριστώ


Όλοι παίρνουνε συνήθως δεύτερη μετάθεση.
stelios88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 10:54 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από stelios88 »

Καλησπερα παιδια ειμαι ΤΘ παρουσιαστικα σε καποιο κεντρο με την 2010 Δ ΕΣΣΟ και μου βγηκε μεταθεση για Εβρο (Λαγο). Απο οσο ξερω το 9μηνο ειναι αμεταθετο και ακομα δεν εχω δει τι κατασταση επικρατει στην μοναδα γιατι δεν εχω παει ακομα. Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν παω και τα πραγματα δεν ειναι καλα εκει, μπορω με καποιο βυσμα να παρω μεταθεση για αλλου (πχ χιο) ; Αν ναι ποσο καιρο παιρνει περιπου για να βγει μια νεα μεταθεση;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

stelios88 έγραψε:Καλησπερα παιδια ειμαι ΤΘ παρουσιαστικα σε καποιο κεντρο με την 2010 Δ ΕΣΣΟ και μου βγηκε μεταθεση για Εβρο (Λαγο). Απο οσο ξερω το 9μηνο ειναι αμεταθετο και ακομα δεν εχω δει τι κατασταση επικρατει στην μοναδα γιατι δεν εχω παει ακομα. Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν παω και τα πραγματα δεν ειναι καλα εκει, μπορω με καποιο βυσμα να παρω μεταθεση για αλλου (πχ χιο) ;Αν ναι ποσο καιρο παιρνει περιπου για να βγει μια νεα μεταθεση;



κοιτα, στρατιωτης εισαι οποτε σε εσας ολα γινονται. Να ξερεις ομως οτι μια τετοια κινηση απαιτει πολιτικο βισμα. Η απο εκει κ περα εαν εχεις τον Α/ΓΕΣ επισης μπορει να γινει η δουλεια σου. Η μεταθεση θα κανει να σου βγει 1-1,5 μηνα το πολυ στην πιο απαισιοδοξη περιπτωση σου λεω εγω τωρα. Μπορει κ στο 15νθημερο να σε κανουν "τσιμπητο". Βεβαιως κ γινεται.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

stelios88 έγραψε:Καλησπερα παιδια ειμαι ΤΘ παρουσιαστικα σε καποιο κεντρο με την 2010 Δ ΕΣΣΟ και μου βγηκε μεταθεση για Εβρο (Λαγο). Απο οσο ξερω το 9μηνο ειναι αμεταθετο και ακομα δεν εχω δει τι κατασταση επικρατει στην μοναδα γιατι δεν εχω παει ακομα. Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν παω και τα πραγματα δεν ειναι καλα εκει, μπορω με καποιο βυσμα να παρω μεταθεση για αλλου (πχ χιο) ;Αν ναι ποσο καιρο παιρνει περιπου για να βγει μια νεα μεταθεση;



Πρέπει να συμπληρώσεις 1 μήνα για να πάρεις μετάθεση σε άλλη μονάδα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:

Πρέπει να συμπληρώσεις 1 μήνα για να πάρεις μετάθεση σε άλλη μονάδα


ακομη κ με "μεγαλο" βισμα; Εδω εποπ αλλαξε απο το κεντρο τη μεταθεση του, εμεινε στο κεντρο παραπανω 15 μερες μονος του κ εκανε υπηρεσιες μαζι με τους φανταρους, ενω ολοι ειχαν φυγει για τις μοναδες, και πηγε τελικα στη μοναδα που ηθελε. Παραμεθοριο κ αυτη, απλα πιο ιδανικη για αυτον. Αλλος εποπ με το που γυρισε απο το κοσοβο, πηρε αποσπαση για μοναδα που προβλεπει μονο επιτελικους, δεν τον ειδαμε μολις γυρισε απο το κοσοβο. Αλλωστε δεν νομιζω επειδη αυτη ειναι χρονοβορα διαδικασια να του παρει λιγοτερο απο μηνα, με το μηνα ως βαση, αλλα στην ελλαδα ολα γινονται.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν ξέρω τι γίνεται στους μόνιμους. Για μετάθεσεις και αποσπάσεις πρέπει να συμπληρώσεις 1 μήνα στην μονάδα που βρίσκεσαι.
vagonar
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 4:41 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από vagonar »

Ειναι να παω σε λιγες μερες σε μοναδα να παρουσιαστω μετα απο εκπαιδευση σε ειδικοτητα.

θα πρεπει να παρουσιαστω με στολη εξοδου η με τα πολιτικα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

vagonar έγραψε:Ειναι να παω σε λιγες μερες σε μοναδα να παρουσιαστω μετα απο εκπαιδευση σε ειδικοτητα.

θα πρεπει να παρουσιαστω με στολη εξοδου η με τα πολιτικα;


Με στολή εξόδου παρουσιάζεστε όταν πάτε για μετάθεση. Δεν σου το είπαν όταν πήρες το φύλλο πορείας;
aekaras21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 11:25 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από aekaras21 »

Η ερωτηση που θα σας κανω θα σας φανει πολύ παραξενη. Και δεν πιστευω να την εχει σκεφτει ποτε κανενας άλλος.
Βρίσκομαι σε μια μοναδα του Εβρου και μενω μονιμα στον Εβρο οποτε εχω τις διανυκτερευσεις μου και γενικα ολα καλα.
Ειμαι 313 σειρα αρα έχω ηδη 3 μηνες που υπηρετω. Μου μενουν αλλοι 6 μηνες μιας και ειμαι 9μηνιτης.
Αυτό που θέλω να μάθω ειναι αν μπορώ να φύγω απο την μονάδα που ειμαι και να παω κάπου αλλού ή στην Ελλάδα ή στην Κύπρο. ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ.
Κάπου που ίσως ειναι πολυ δύσκολα και δεν θέλει κανενας να παει οποτε ζητάνε κόσμο.
Υπάρχει κατι τετοιο ή απλά ισχυει το αμετάθετο και δεν γίνεται απολύτως τιποτα;

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας.
Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από evritis309 »

Γιατί έτσι ρε κομμάντο;Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Γίνεται κάτι τέτοιο όντας μόνιμος κάτοικος παραμεθορίου;Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

aekaras21 έγραψε:Τι εννοεις;


Ότι δεν γίνεται να πάρεις μετάθεση σε άλλη περιοχή
Φρίντα

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Φρίντα »

Είμαι μητέρα στρατευμένου στον Έβρο. Κάναμε αίτηση για να γίνει η θητεία 8μηνη, επειδή ο συζυγός μου έχει 67% αναπηρία λόγω καρδιοχειρουργικής επέμβασης και κατάθλιψης και η επιτροπή μας απέρριψε. Γίνεται τώρα να κάνουμε κάτι για να πάρει μετάθεση στη Θεσσαλονίκη;ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες