Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Να σαι καλά.
Τα στελεχη που έχουν ολοκληρώσει σχολείο της ΜΥΚ υπάγονται στην Ο. Υ. Κ.3 η οποία είναι και υπεύθυνη για τον έλεγχο και την προετοιμασία του βυθού και της ακτής απόβασης, κλιμάκιο της ΟΥΚ3 ή βατράχια πεζοναύτες ελέγχουν τον βυθό για τυχόν εμπόδια ή παγιδεύσεις και κατόπιν βγαίνουν στην ακτή και κάνουν τον απαιτούμενο έλεγχο (κυρίως για ναρκοθέτηση και εμπόδια), ελπίζω να σε κάλυψα!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από D.S. »

Nicolas_mk2 έγραψε:Να σαι καλά.
Τα στελεχη που έχουν ολοκληρώσει σχολείο της ΜΥΚ υπάγονται στην Ο. Υ. Κ.3 η οποία είναι και υπεύθυνη για τον έλεγχο και την προετοιμασία του βυθού και της ακτής απόβασης, κλιμάκιο της ΟΥΚ3 ή βατράχια πεζοναύτες ελέγχουν τον βυθό για τυχόν εμπόδια ή παγιδεύσεις και κατόπιν βγαίνουν στην ακτή και κάνουν τον απαιτούμενο έλεγχο (κυρίως για ναρκοθέτηση και εμπόδια), ελπίζω να σε κάλυψα!Εικόνα
Με υπερκάλυψες!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!

Να 'σαι καλά!

Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Και εσύ φιλε! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paris1810
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 7:43 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από paris1810 »


Παιδια μια συμβουλη, οσοι θελουν να δηλωσουν πεζοναυτες να το κανουν επειδη γουσταρουνκαι οχι επειδη εχει αμεταθετο βολο η' αυλωνα.
εγω ημουν π/ν 2008 β' ΕΣΣΟ (303) και εκανα 12μηνο. το ειχα δηλωσει οταν ειχα κοψει την αναβολη κ παρουσιαστηκα κατευθειαν στο 505 τ π/ν (που ειναι το ΚΕΝτων π/ν) στο βολο. αλλοι που παρουσιαζονται σε αλλα κεν, μπορουν να το δηλωσουν απο κει κ αφου ορκιστουν θα παρουν μεταθεση για το 505 τ π/ν.

τωρα οσο αφορα την εκπαιδευση κ τη διαρκεια της οριστε οως την εζησα εγω:

2 βδομαδες εκπαιδευση αορκιστου στρτη: μαθαινεις ιεραρχια, βαθμους, ορκο, στρ. προσευχη, παρελαση (λιωσιμο στη παρελαση ομωσ) κ μαθαινεις τα βασικα αοπλα παραγγελματα (προσοχη, ημιαναπαυση, αναπαυση κτλ). επισης μεχρι να ορκιστεις δεν βγαινεις εξοδουχος.

4 βδομαδες βασικη εκπαιδευση πεζικου: γινεται τελειως προβλεπομενα κ οχι οπως στα υπολοιπα ΚΕΝ(με εξαιρεση το μ. πευκο φυσικα), δηλαδη καθημερινη πρωινη γυμναστικη 1 ωρα, στο καπακι πορεια μικρης διαρκεια 8 χλμ οπου στα μισα της διαδρομης γινονται εκπαιδευτικα μαθηματα. τις τριτες κ τις πεμπτες δεν εχει εξοδουχους γιατι η πορεια αυτη γινεται κ το βραδυ. μετεπειτα θα εχει η' γυμναστικη η' στιβο μαχης. σ'αυτες τις 4 βδομαδες χρεωνεσαι οπλο (μ16α2) κ κανεις βολες απο τα 100,200 κ 300 μετρα.

3 βδομαδες προκεχωρημενη εκπαιδευση νεοσυλλεκτου (πεν) : αυτη την κανουν μονο οι ειδικες δυναμεις κ μετα το περας αυτης εισαι αξιος να φορας το πρασινο μπερε. για τους π/ν περιλαμβανει κυριως θαλασσιες κ εκπαιδευση στις αμφιβιες επιχειρησεις. επισης πραγματοποιουνται μεγαλυτερες πορειες (15-20χλμ) περισσοτερες βολες (κ νυχτερινεσ) κ οπως ειναι φυσικο εντεινονται ακομη περισσοτερο τα καψωνια, οι καμπανες κ οι φωνες απο τα στελεχη κ τους εκπαιδευτες (που ειναι παλιοι φανταροι)

2 βδομαδες εκπαιδευση ειδικοτητας (εκε) : εδω σου δινουν ειδικοτητα (δε τη διαλεγεις εσυ εκτος αν εχεις βυσμα). ειδικοτητες οπως τυφεκιοφορος, χειριστης ολμου, πολυβολιτης, σκαπανεας γινονται στο ιδιο το στρδο. αν ομως σε επιλεξουν για οδηγο, μαγειρα η' χειριστη αντιαρματικου εκπαιδευσαι για 3 βδομαδες σε αλλα στδα εκτος βολου (πεζικου κυριωσ) κ δε περνας τα πεν μαζι με τις υπολοιπες σειρες σου (που θα ναι τ/φ, χειρ. ολμου, πολυβολητες κτλ). τα πεν δε τα γλιτωνεις, απλα θα τα περασεις με την επομενη σειρα μετα απο 3 μηνες. μετα την εκε οι περισσοτεροι περνουν μεταθεση για τις μοναδες (521 τ π/ν βολος η' 575 τ π/ν αυλωνα) εκτος απο καποιος που θεωρουνται απο τους καλυτερους κ θα επιλεγουν να περασουν λυβ.

2 βδομαδες λοχο υποψηφιων βαθμοφορων (λυβ) : εδω πλεον κανεις μαθηματα ηγεσιας ωστε να γινεις εφεδρος υπαξιωματικος κ αφου τελειωσεις επιτυχως θα γινεις δεκανεας. εκπαιδευσαι επισης σε πυρ κ κινηση με πραγματικα πυρα καθως κ νυχτερινες βολες με διοπτρες κ λε'ι'ζερ.

εχουμε δηλαδη συνολικα μεχρι κ 13 βδομαδες παραμονη στο κεντρο (οπως εκανα κ γω) αναλογα με την ειδικοτητα κ το αν θα περασεις λυβ.

τωρα απο οσο αφορα τη μεταθεση στη μοναδα, εκει υπαρχουν παλιοι φανταροι που σε περιμενουν πως κ πως για να σε καψωναρουν (ασχετα με το τι λεγεται εξω, τα καψωνια επιτρεπονται κανονικα στις ειδ. δυναμεις, απο λοχαγους μεχρι παλιους φανταρουσ) κ κυριως για να σου παραδωσουν τις σκοπιες. ειναι γνωστο οτι ο νεος φυλαει σκοπια στο κρυο κ τη ζεστη κ ο παλιος θαλαμοφυλακας. κανεις υπομονη 3 μηνες μεχρι να ερθει η νεα σειρα. εαν γουσταρεις τις ασκησεις κανε τα παντα για να μεινεις σε ταγμα κρουσεως (521 τ π/ν η' 575 τ π/ν). απο το σεπτεμβριο μεχρι τον μαιο γινεται μια καθε μηνα τουλαχιστον. εγω εμεινα 521 τ π/ν μεχρι να απολυθω κ εκανα 2 12 επιχειρησιακης εκπαιδευσης (σκηνακια),3 αποβασεις σε σαμο, σκυρο κ σαμοθαρακη,1 χειμερινη διαβιωση 5 ημερων στα χιονια στο πηλιο κ 2 πορειεσ-βολες των 50 χλμ. οσο αφορα την 50αρα (οπως λεγεται στην αργκο η πορεια-βολη 50 χλμ) περπατας 50 χλμ στη νυχτα με φορτο μαχης 25 κιλ κ καταληγεις σε πεδιο βολης οπου κανεις βολη απο τα 200 κ 300 μετρα αναλογα το οπλο σου. σιγουρα παιζει ρολο η φυσικη κατασταση ...
Anonymous

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παντως το μαρτιο του '09 που πηγα εκει για 10 μερες με τον ουλαμο του 521 λογω παρελασης στην αθηνα, οι σειρες μας λεγανε οτι ειχαν χορτασει τιμητικες απο αγηματα κτλ. το τελειως αντιθετο απο μας που πηραμε με το ζορυ μια 48ωρη λογω παρελασησ...
Violent
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 7:09 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Violent »

Αδερφια θελω να ρωτησω κατι στους παιζοναυτες στον βολω στο θεμα με τις ασκησεις πως ειναι; Οσο για τα παιδια που κανουν την θητια τους εκι ο ξαδερφος μ με εχει πει πως ειναι ολλα ενα και ενα ειναι ολλοι τους πραγματικα παλικαρια κ δεν το παιζουν μαγκες και ετσι.
Λιακος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2009 5:29 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Λιακος »

KΑλησπερα σε ολους. Αποφοιτος ΑΕΙ,24ων, εκοψα αναβολη τον Ιουλιο κ δηλωσα στους Πεζοναυτες. Ο λογος απλος. Δε με ενδιαφερει αν οι Πεζοναυτες ανηκουν στις Ε. Δ. δε με απασχολει αν φορανε πρασινο ή μπλε μπερε, δε με αγγιζει το αν παιρνουν μορια. Αυτο που θελω ειναι μια ενδιαφερουσα θητεια απο την οποια θα εχω ζησει/μαθει 2-3 πραγματα στους 9 αυτους μηνες. Φραπε κ tv εχω κ σπιτι μου κ στο ταβλι δεν ειμαι καλος.

Με χρηση του ΑΣΜ μου εμαθα οτι παρουσιαζομαι στις 9/11 στο 505. Λογικα μετα θα μετατεθω Αυλωνα. Θελω να πιστευω οτι οι συνθηκες διαβιωσης ειναι μια χαρα. Στην Ελλαδα του '09 βρισκομαστε. Η εκπαιδευση τι περιλαμβανει εν ταχει; Η πειθαρχια πως ακριβως οριζεται; Οι υπηρεσιες κ οι αγκαριες ειναι λιγο πολυ ιδιες με ενος οπλιτη;

Ειμαι γυμνασμενος κ με καλη φυσικη κατασταση, οποτε σιγουρα μπορω να ανταπεξελθω στις σωματικες προκλησεις. Επισης πιστευω οτι μπορω να αντεξω κ ψυχολογικα (κ λεω πιστευω γτ δε μαρεσει να κρινω απο τον καναπε). Εξαλλου 9 μηνες ειναι.

Καποια συμβουλη; Κατι που πρεπει να προσεξω ή να προετοιμαστω γιαυτο;

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας ολους οσους απαντησετε στο μηνυμα μου.

Ηλιας

Anonymous

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Λιακος έγραψε:KΑλησπερα σε ολους. Αποφοιτος ΑΕΙ,24ων, εκοψα αναβολη τον Ιουλιο κ δηλωσα στους Πεζοναυτες. Ο λογος απλος. Δε με ενδιαφερει αν οι Πεζοναυτες ανηκουν στις Ε. Δ. δε με απασχολει αν φορανε πρασινο ή μπλε μπερε, δε με αγγιζει το αν παιρνουν μορια. Αυτο που θελω ειναι μια ενδιαφερουσα θητεια απο την οποια θα εχω ζησει/μαθει 2-3 πραγματα στους 9 αυτους μηνες. Φραπε κ tv εχω κ σπιτι μου κ στο ταβλι δεν ειμαι καλος.

Με χρηση του ΑΣΜ μου εμαθα οτι παρουσιαζομαι στις 9/11 στο 505. Λογικα μετα θα μετατεθω Αυλωνα. Θελω να πιστευω οτι οι συνθηκες διαβιωσης ειναι μια χαρα. Στην Ελλαδα του '09 βρισκομαστε. Η εκπαιδευση τι περιλαμβανει εν ταχει; Η πειθαρχια πως ακριβως οριζεται; Οι υπηρεσιες κ οι αγκαριες ειναι λιγο πολυ ιδιες με ενος οπλιτη;

Ειμαι γυμνασμενος κ με καλη φυσικη κατασταση, οποτε σιγουρα μπορω να ανταπεξελθω στις σωματικες προκλησεις. Επισης πιστευω οτι μπορω να αντεξω κ ψυχολογικα (κ λεω πιστευω γτ δε μαρεσει να κρινω απο τον καναπε). Εξαλλου 9 μηνες ειναι.

Καποια συμβουλη; Κατι που πρεπει να προσεξω ή να προετοιμαστω γιαυτο;

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας ολους οσους απαντησετε στο μηνυμα μου.

Ηλιας



Σε αφορούν ή όχι οι Πεζοναύτες και πράσινο μπερέ φοράνε και μόρια πέρνουν και στις Ειδικές Δυνάμεις είναι. Να προσέξεις τα νεύρα σου καταρχάς. Οι καταστάσεις σε τρελένου το μυαλό. Να μην το παίζεις έξυπνος αλλά απλά να ακούς ότι σου λένε. Εγώ προτού μπω πηγα 3 μήνες γυμναστίριο αλλά εσύ λες ότι είσαι γυμνασμένος αρκετά άρα είσαι ΟΚ. Το πρώτο διάστιμα κάθε μέρα θα κάνεις πορίες και ενοιτε κάθε μέρα εξαντλίτική γυμναστική. Τουλάχιστων έτσι ήταν όταν παρουσιάστικα. Θυμάμαι πως κάθε πρωί κάναμε γυμναστική και μετά πορίες και εκπαίδευση στο βουνό.
Καλή επιτιχία.
gamiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2009 10:46 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από gamiotis »

Και τι καταστασει επικρατει εκει στον βολο ειναι καλα. Τι ασκησεις θα κανουμε καποιες πληροφοριες;
ioannis91
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από ioannis91 »

Ειναι πολυ καλη η κατασταση ασκησεις Τι να Σε πω στιβος μαχης βολες αποβασης 50χλμ Πορεια
Anonymous

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν εχει αλλαξει τπτ ολα ιδια ειναι. Και αποβασεις θα κανετε και χειμερινη διαβιωση θα κανετε και 50αρα θα κανετε και αναγνωρισεις θα κανετε και σκοινακια και θαλασσιες και αναλογα το προγραμμα μπορει να κανετε ορεινο και ανταρτη. Εξαρτατε παντα απο το προγραμμα της μοναδας (521 και 575). Τωρα επειδη εγινε 9μηνο γλιτωνετε την 2ρη 50αρα την 2ρη αποβαση και 2ρα σκοινακια.
Παντως καμια σχεση με τζιτζικια μα καμια. Οι πεζοναυτες ειναι πιο ψηλα σε σχεση με τις ασκησεις και την πειθαρχια απ'οτι στους καταδρομεις. Και απο νοεμβρη ενταχθεικε παλι στις ειδικες δυναμεις (οτι αφορα τα μορια) την περιοδο του 2008 δεν ηταν ειδικες δυναμεις (τοτε ημουν εκπαιδευτης εγω) αλλα χωρις να αλλαξει κατι στο τροπο εκπαιδευσης. Εγω επειδη ειχα μπει το 2007 ειχα παρει κανονικα τα μορια αυτοι που ειχαν μπει το 2008 δεν τα πηραν το οποιο ηταν αδικο γιατι σαν εκπαιδευση περασαν τα ιδια. Παντως απο οτι ξερω τωρα ειναι και στα χαρτια ειδικες δυναμεις. Τωρα για ποιο λογο εκαναν τετοια λαλακια παιζει αν ειναι οικονομικο το θεμα παιζει να ειναι το οτι δεν ειχαμε επανδρωση γιατι κανεις δεν ερχοταν σε μας.
Η ουσια εινβαι οτι η εκπαιδευση παραμενει ως ειχε ποαντα απλως δεν υπαρχουν καψωνια σε σχεση με την περιοδο που ημουν εγω νεος πεζονυατης.
ioannis91
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από ioannis91 »

Οκ Ευχαριστω Εγω Ετσι και αλιως Θα Κατσω Μετα ΟΒΑ Οποτε Θα Κανω Πολλα Εικόνα
ioannis91
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από ioannis91 »

Το ορεινο Τι ειναι Ακριβως
Anonymous

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση - Ασκήσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Στο ονειρο εχει αναρριχησεις και καταρριχησεις, π. Χ. Περασμα απο την μια οχθη του ποταμου στην αλλη κλπ αλλα αν κανετε ορεινο εξαρταται απο το προγραμμα της μοναδας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης