ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Guest έγραψε:Μολις ορκιστικα στο 6 σπ κορινθος κ ειχα ενδιξει ελδυκ ειπα οτι δν επιθυμω κ οταν περασα απο επιτροπη μ λεει εχω 50-50 πιθανοτητες γ κυπρο με ειδικοτητα τυφεκιοφορος, δλδ σκοπιεσ, περιπολος κ ετσι;Και όχι μόνο, το ΤΦ (Τρέχα Φουκαρά) το έχεις ακουστά; Άν ναι τότε καλό κουράγιο. Εικόνα
ξερει κανεις ποσους περνουν συνηθως γ κυπρο;Δεν είναι de facto κάθε φορά, εννοείται πως εξαρτάται απο τις ανάγκες!
ακουσα οτι απο κορινθο περνουν τους περισοτερους γ κυπρο, αληθευει;Όχι!
Αχιλλεας

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Αχιλλεας »

Καλησπερα παιδια. Μου ειπαν απο την στρατολογια οτι παρουσιαζομαι στην Σπαρτη τον Αυγουστο. Θελω να παω ελδυκ, εχω καμια ελπιδα να παω απο εκει που με στειλανε η οχι και τι πρεπει να κανω;
Kitharodos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2011 9:59 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Kitharodos »

Καλημερα και καλως σας βρηκα.

Εχω μερικες αποριες σχετικα με την θητεια μου που προκειται να αρχισει τον Νοεμβριο. Θελω να καταταγω στις ΕΛΔΥΚ για πρωτο λογο τον οικονομικο διοτι ξερω οτι πληρωνονται και δευτερο λογο για να δω πως ειναι η Κυπρος γενικοτερα διοτι το να μεταναστευσω εκει το σκεφτομαι πολυ τον τελευταιο καιρο. Η ερωτηση μου ειναι απλη. Τι χρειαζεται για να με παρουν στις ΕΛΔΥΚ; Οποιες αλλες χρησιμες πληροφοριες εχετε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτες.

Μια ακομη ερωτηση λιγο πολυπλοκη. Ειμαστε 2 αδερφια (εγω ο μεγαλυτερος) απο το πρωτο γαμο των γονιων μας. Επειτα και ο πατερας μου και η μητερα μου χωρισαν και Κανανε δευτερο γαμο οπου αποκτησαν απο ενα αγορακι ο καθενας τους. Αρα Εχω 3 αδερφια εκ των οποιων τα 2 ειναι απο αλλη μητερα και πατερα. Δικαιουμαι μειωμενη θητεια; Επισης υπαρχει ενα ακομη προβλημα με το αδερφακι που εκανε η μητερα μου λογω δικαστικων θεματων που δεν γνωριζω καλα αυτη τη στιγμη το παιδι αυτο θεορειται στα χαρτια παιδι απο το 1ο γαμο των γονιων μου δηλαδη εχει γονεις στα χαρτια κανονικα τον πατερα μου και την μητερα μου και η Υποθεση πως το παιδι αυτο ειναι απο αλλον πατερα βρισκεται ακομα στο δικαστηριο. Πειτε μου αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια και τι δικαιολογιτικα χρειαζονται.

Καταλαβαινω πως πληρωνεσαι στην Κυπρο αλλα επισης βλεπω πως Η ζωη ειναι ακριβοτερη, μηπως τελικα Ελλαδα θα την εβγαζα πιο φτηνά;

Συγγνωμη αν ρωταω κατι που ρωτησαν και αλλοι και ευχαριστω εκ των προτερων!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Δές τα παρακάτω θέματα:

ΕΛΔΥΚ: Πλροφορίες για κατάταξη

Η ζωή στη Κύπρο πάντα ήταν ακριβότερη από αυτή της Ελλάδος. Πάντως αν δεν ξοδεύεις τα λεφτά όπου να'ναι, μια χαρά τη βγάζεις. Από'κει και πέρα καθαρά προσωπική επιλογή αν θές να πάς ΕΛΔΥΚ ή να μείνεις Ελλάδα.

Για το θέμα της μειωμένης θητείας, δές το αντίστοιχο άρθρο.

Μειωμένη στρατιωτική θητεία
giannis

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από giannis »

Καλησπέρα! Επειδή πλησιάζει ο καιρός που θα κόψω την αναβολή μου σκέφτομαι και το θέμα της ελδυκ. Όμως ο τόπος μόνιμης κατοικίας μου είναι Σάμος, οπότε πιστεύω δεν πληρώ την προυπόθεση "ο υποψηφιος να μην διαμένει μόνιμα σε νησί ανατολικού αιγαίου ή έβρο". Μπορώ να πάω ελδύκ ή να το ξεχάσω από τώρα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Από τη στιγμή που δεν τηρείς τη προϋπόθεση, όχι.
giannis

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από giannis »

Ότι είναι ένα από τα πιο ανατολικά νησιά είναι, αναμφίβολα. Άρα λογικά δε πρόκειται καν να με ρωτήσουν στο κεν αν θέλω να πάω αλλά και είτε το δηλώσω από μόνος μου είτε όχι πάλι άκυρο θα φάω;

κρίμα γιατί είχα μια ελπίδα μήπως με πίρναν γτ η κοπέλα μου είναι κύπρια...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Και να το δηλώσεις, αμφιβάλω να σε στείλουν.

Είχα ένα παιδί στη σειρά μου από Λέσβο που ήθελε να πάει και αυτός ΕΛΔΥΚ αλλά όταν είπε ότι είναι μόνιμος κάτοικος Λέσβου τον απέρριψαν αμέσως.
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από vectorone »

Ερωτηση: Ποσες πιθανοτητες εχει καποιος στο να τον παρουν στη Κυπρο; Δηλαδη υπαρχει καποιος παραγοντας συγκεκριμενος που δινει περισσοτερες και αντιστοιχα λιγοτερες πιθανοτητες σε καποιον, ή ειναι ουσιαστικα στην τύχη η επιλογη; Ρωταω γιατι θελω να παω να κανω το μεγαλο κομματι της θητειας μου εκει για πολλους και διαφορους λογους (και, ναι, ενας ειναι, αυτα τα οποια λεφτα που παιρνουν οι ΕΛΔΥΚαριοι). Απ' οσους φιλους παντως που ειχαν δηλωσει για εκει, τους πηρανε, αλλους τους πηραν λογο ενδειξης, δεν εχω ακουσει δηλαδη για περιπτωση να δηλωσει και να μην παει, αλλα ρωτω για να ξερω και εγω ο Χριστιανος τι παιζει.(Πεζικαριος ειμαι, με βαση το χαρτι αν και πιστευω πως ειναι αχρειαστη πληροφορια για την δεδομενη περιπτωση.)
shadowman14
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 8:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από shadowman14 »

Μια απορία: Έχω καταγωγή κ κατοικία στη Σάμο (νησι ανατολικού αιγαίου). Μπορώ να ζητήσω να πάω ελδύκ; Διάβασα πως από την περιοχή μου δεν γίνεται να με διαλέξουν για ελδυκαριο
ziogas191
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ziogas191 »

shadowman14 έγραψε:Μια απορία: Έχω καταγωγή κ κατοικία στη Σάμο (νησι ανατολικού αιγαίου). Μπορώ να ζητήσω να πάω ελδύκ; Διάβασα πως από την περιοχή μου δεν γίνεται να με διαλέξουν για ελδυκαριο


Που το διαβασες και γιατι να μην γινεται να πας, με ποια αιτια;Εικόνα
shadowman14
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 8:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από shadowman14 »

ziogas191 έγραψε:
shadowman14 έγραψε:Μια απορία: Έχω καταγωγή κ κατοικία στη Σάμο (νησι ανατολικού αιγαίου). Μπορώ να ζητήσω να πάω ελδύκ; Διάβασα πως από την περιοχή μου δεν γίνεται να με διαλέξουν για ελδυκαριο


Που το διαβασες και γιατι να μην γινεται να πας, με ποια αιτια;Εικόνα


το (γ) το λέει ξεκάθαρα πιστεύω

http://www.army.gr/default.php?pname=SYNTHIKES_DIAVIOSIS&la=1

καποιος με εμπειρία ή γνώση;

Μακης

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Μακης »

Εγω παρουσιαστικα στις 29 αυγουστου 316. Εκανα για Κυπρο 2 δηλωσεις οτι επιθυμω και δηλωσα και αρραβωνιαστικια Κυπρια υπηκοο ειμαι Ι1 χωρις κανενα αλλο προβλημα και δεν με πηραν... Δεν ξερω τι λαθος εγινε αλλα εχω φαει μεγαλη πικρα.
βασιλης

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από βασιλης »

Παιδια εγω που εχω μυωπια γυρω στο 2, βγαινω Ι2 ή οχι; Για ελδυκ παιρνουν μονο Ι1;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

βασιλης έγραψε:Παιδια εγω που εχω μυωπια γυρω στο 2, βγαινω Ι2 ή οχι; Για ελδυκ παιρνουν μονο Ι1;


H απάντηση βρίσκεται εδώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες