Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εδώ είναι Ελλάδα, κατοικείται από Έλληνες και όχι Ρωμιούς που λέει ο αξιωματικός του Τουρκικού στρατού και προκαθήμενος της ορθοδοξίας.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από dn24 »

thanasakis έγραψε:Εμενα οι προγονοι μου φιλε πολεμησαν τους τουρκους ως Ορθοδοξοι... Κ ετσι κ εγω Ορθοδοξος θα μεινω... Εαν εσυ πιστευεις πως βρηκες την αληθινη θρησκεια στο Δωδεκαθεο τοτε αυτοματως χλευαζεις την θρησκεια των προγονων σου. Η' μαλλον την υποβαθμιζεις... Το μονο που κανετε εσεις οι 12θειστες ειναι να διασπατε την ομοιογενεια του Εθνους μας σε μια τετοια κρισιμη καμπη κ να ξεκινατε Θρησκευτικο ΕΜΦΥΛΙΟ με την ορθοδοξια. Ο Κολοκωτρονης ΑΥΤΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ συγχωρεσε το φονια του αδερφου του στον ΤΟΤΕ ΕΜΦΥΛΙΟ... Τον εβαλε στο σπιτι του και τον φιλοξενησε... Εσυ βεβαια δεν ξερεις να συγχωρεις. Γιατι προφανως εισαι ανωτερος απο τον Θεοδωρο Κολοκωτρονη εχεις δωσει περισσοτερα απο αυτον ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΛΛΗΝΑ... Χυνεις αιμα απο το πληκτρολογιο καθημερινα σπερνοντας ΔΙΧΟΝΕΙΑ...


στο σημειο που σου τονιζω (σχεδον ολο το μηνυμα) την ιδια αποψη εχω ακριβως. Εχεις ιστορικη συνηδηση, και μπραβο σου για αυτο. Οσον αφορα ομως το αλλο κομματι, μου τα μπερδευεις περι αναρχικων. Δεν ειναι ολοι ετσι.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

Καλό θα ήταν το θρήσκευμα του καθενός, να μην το συγχέουμε με την φιλοπατρία του.
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Ετσι ειναι φιλε... Χαιρομαι που συμφωνεις... Εικόνα
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

thanasakis έγραψε:Ετσι ειναι φιλε... Χαιρομαι που συμφωνεις... Εικόνα
Αυτονόητο !Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
yersinia pestis

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Τωρα το να λεμε οτι πολεμησαν ορθοδοξοι εναντιον τουρκων δεν νομιζω οτι μιλαμε σοβαρα...
γιατι καθε νικη του εθνους πρεπει να βαζουμε μεσα και πραματα ακυρα για να προμοταρουμε κατι;
παραδειγμα η επανασταση αλλη ημερα εγινε αλλη την γιορταζουμε για να ειναι και ο ευαγγελισμος μεσα.
μια απο της αιτιες που επεσε η κωνσταντινουπολη ηταν και η θρησκεια[και της 2 φορες]αυτο γιατι δεν το λεμε ποτε; Τωρα αυτοι που ειναι αμεσοι προγονοι, που πολεμησαν[παππους, γιαγιακτλ.]σιγουρα δεν κατεβηκαν σαν χριστιανοι αλλα σαν ελληνες, το ιδιο και στην κυπρο, το ιδιο και στα ιμια δεν πηγαν σαν ορθοδοξοι καθολικοι η 12θειστες.
αν δεν εχεις προετημασια στην μαχη, ετοιμοπολεμο στρατο, εξοπλισμο κτλκανενας θεος δεν σε βοηθαει [σαλαδινος μετα την μαχη χαττιν].

Και οσοι ακομα πιστευουν περι ορθοδοξιας και επαναστασης πρεπει να γνωριζεται[γκουκλαρεται[ αφορισμος επανασταση 1821]οτι η εκκλησια την επανασταση και συγκεκριμενα ο πατριαρχης κων/λεως γρηγοριος[και αλλοι]την ειχαν αφοριση. Φυσικα κατι τετοιο στα σχολεια δεν διδασκεται αλλα ειναι η αληθεια.
για να δειτε ποσο κοντρα ειχαν με τους τουρκους ολα οικοπεδα χωραφια κτλ οι τουρκοι με χρυσοβουλα στους παπαδες τα αφησαν. ...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

yersinia pestis έγραψε:Τωρα το να λεμε οτι πολεμησαν ορθοδοξοι εναντιον τουρκων δεν νομιζω οτι μιλαμε σοβαρα...
γιατι καθε νικη του εθνους πρεπει να βαζουμε μεσα και πραματα ακυρα για να προμοταρουμε κατι;
παραδειγμα η επανασταση αλλη ημερα εγινε αλλη την γιορταζουμε για να ειναι και ο ευαγγελισμος μεσα.
μια απο της αιτιες που επεσε η κωνσταντινουπολη ηταν και η θρησκεια[και της 2 φορες]αυτο γιατι δεν το λεμε ποτε; Τωρα αυτοι που ειναι αμεσοι προγονοι, που πολεμησαν[παππους, γιαγιακτλ.]σιγουρα δεν κατεβηκαν σαν χριστιανοι αλλα σαν ελληνες, το ιδιο και στην κυπρο, το ιδιο και στα ιμια δεν πηγαν σαν ορθοδοξοι καθολικοι η 12θειστες.
αν δεν εχεις προετημασια στην μαχη, ετοιμοπολεμο στρατο, εξοπλισμο κτλκανενας θεος δεν σε βοηθαει [σαλαδινος μετα την μαχη χαττιν].

Και οσοι ακομα πιστευουν περι ορθοδοξιας και επαναστασης πρεπει να γνωριζεται[γκουκλαρεται[ αφορισμος επανασταση 1821]οτι η εκκλησια την επανασταση και συγκεκριμενα ο πατριαρχης κων/λεως γρηγοριος[και αλλοι]την ειχαν αφοριση. Φυσικα κατι τετοιο στα σχολεια δεν διδασκεται αλλα ειναι η αληθεια.
για να δειτε ποσο κοντρα ειχαν με τους τουρκους ολα οικοπεδα χωραφια κτλ οι τουρκοι με χρυσοβουλα στους παπαδες τα αφησαν...
Αυτό συζητάγαμε πριν 2-3 ποστ
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

12Θειστη μη με αναγκαζεις να σε ταπωσω κ σενα... Ο ενας ηδη ταπωθηκε... Αυτα περι αφορισμων να τα πεις στον Κολοκωτρωνη που με υπερηφανεια διατυμπανιζε την Ορθοδοξια...

Στρατηγός Μακρυγιάννης:
«... Καὶ βρίζουν, οἱ πουλημένοι εἰ ς τοὺ ς ξένους, καὶ τοὺ ς παπάδες μας, ὁ ποῦ τοὺ ς ζυγίζουν ἄ ναντρους καὶ ἀ πόλεμους. ᾽ Εμεῖ ς τοὺ ς παπάδες τοὺ ς εἴ χαμε μαζὶ εἰ ς κάθε μετερίζι, εἰ ς κάθε πόνον καὶ δυστυχίαν. Ὄ χι μόνον διὰ νὰ βλογᾶ νε τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερά, ἀ λλὰ καὶ αὐ τοὶ μὲ ντουφέκι καὶ γιαταγάνι, πολεμώντας ὡ σὰ ν λεοντάρια. Ντροπὴ Ελληνες! ».

Μητροπολιτης Δημητσανας:
"Εμείς οι ιερείς και οι αρχιερείς αγωνιστήκαμε για να υπάρχει ελεύθερη πατρίδα και να κινείσαι εσύ ελεύθερος. Και λέγονται αυτά τα λόγια, χριστιανοί, εδώ στην Δημητσάνα, τον τόπο γέννησης του Πατριάρχου Γρηγορίου, που κρεμάστηκε για την πίστη και την πατρίδα; Ντροπή σε μερικούς και πάλι ντροπή τους, που βάλθηκαν να κάνουν την Ελλάδα μας άθεη. Δεν θα τους αφήσουμε. Εγώ εδώ που ήλθα εμπνέομαι από το σχοινί του Πατριάρχου Γρηγορίου και θέλω να γίνω αγωνιστής, θέλω να γίνω τρελλός για την πίστη την αγία. Να ξέρετε και να μάθετε ότι εδώ στην Δημητσάνα έχετε ένα τρελλό Δεσπότη, που δεν θα μείνει απαθής σε ανθρωπάκια και σε νάνους, που θέλουν να τα βάλουν με την άγια πίστη μας και να ξεριζώσουν την αγάπη μας στον Χριστό και την Παναγία, που μας άφησαν ως προίκα οι πατέρες μας. Εγώ είμαι τέκνον ήρωος αλβανικών ορέων και δεν σκοτώθηκε παλλικάρι 25 ετών στα αλβανικά βουνά ο πατέρας μου, για νάρχεται αυτός ο κύριος να περιφρονεί εδώ δημόσια τον ιερό κλήρο"
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από dn24 »

thanasakis έγραψε:12Θειστη μη με αναγκαζεις να σε ταπωσω κ σενα... Ο ενας ηδη ταπωθηκε... Αυτα περι αφορισμων να τα πεις στον Κολοκωτρωνη που με υπερηφανεια διατυμπανιζε την Ορθοδοξια...

Στρατηγός Μακρυγιάννης:
«... Καὶ βρίζουν, οἱ πουλημένοι εἰ ς τοὺ ς ξένους, καὶ τοὺ ς παπάδες μας, ὁ ποῦ τοὺ ς ζυγίζουν ἄ ναντρους καὶ ἀ πόλεμους. ᾽ Εμεῖ ς τοὺ ς παπάδες τοὺ ς εἴ χαμε μαζὶ εἰ ς κάθε μετερίζι, εἰ ς κάθε πόνον καὶ δυστυχίαν. Ὄ χι μόνον διὰ νὰ βλογᾶ νε τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερά, ἀ λλὰ καὶ αὐ τοὶ μὲ ντουφέκι καὶ γιαταγάνι, πολεμώντας ὡ σὰ ν λεοντάρια. Ντροπὴ Ελληνες! ».

Μητροπολιτης Δημητσανας:
"Εμείς οι ιερείς και οι αρχιερείς αγωνιστήκαμε για να υπάρχει ελεύθερη πατρίδα και να κινείσαι εσύ ελεύθερος. Και λέγονται αυτά τα λόγια, χριστιανοί, εδώ στην Δημητσάνα, τον τόπο γέννησης του Πατριάρχου Γρηγορίου, που κρεμάστηκε για την πίστη και την πατρίδα; Ντροπή σε μερικούς και πάλι ντροπή τους, που βάλθηκαν να κάνουν την Ελλάδα μας άθεη. Δεν θα τους αφήσουμε. Εγώ εδώ που ήλθα εμπνέομαι από το σχοινί του Πατριάρχου Γρηγορίου και θέλω να γίνω αγωνιστής, θέλω να γίνω τρελλός για την πίστη την αγία. Να ξέρετε και να μάθετε ότι εδώ στην Δημητσάνα έχετε ένα τρελλό Δεσπότη, που δεν θα μείνει απαθής σε ανθρωπάκια και σε νάνους, που θέλουν να τα βάλουν με την άγια πίστη μας και να ξεριζώσουν την αγάπη μας στον Χριστό και την Παναγία, που μας άφησαν ως προίκα οι πατέρες μας. Εγώ είμαι τέκνον ήρωος αλβανικών ορέων και δεν σκοτώθηκε παλλικάρι 25 ετών στα αλβανικά βουνά ο πατέρας μου, για νάρχεται αυτός ο κύριος να περιφρονεί εδώ δημόσια τον ιερό κλήρο"


τουλαχιστον εσυ, μιλας με παραθεσεις, οχι με εικασιες και "ψιλη θεωρια". Ενδιαφερον το ανωθεν ποστ σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanasakis »

Δεν εχει νοημα φιλε... Μετα απο 2 μερες παλι τα ιδια θα λενε... Εχουνε φαει πλυση εγκεφαλου... Παραμυθια της Χαλιμας κ θεωριες του καφενειου ειναι κ οι αθεοι κ οι 12θειστες... Εδω τους τα λενε αγωνιστες του '21 κ δεν πειθονται...
yersinia pestis

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Δηλαδη το 1821 πολεμησαν ορθοδοξοι με τουρκους και κερδισαμε χαρη στην ορθοδοξια [εμφανισης παναγιας, θαυματα, ιατρικα θαυματα κτλ.]; γιατι ειχα μια ρντυπωση οτι οι ξενοι που μας απελευθερωσαν[αγγλοι γαλλοι ρωσσοι, ναυμαχια ναυαρινο κτλ]ααπο αλλου ειχαν εμπνευστη.[οπως και η γαλλικη επανασταση, αναγενηση κτλ.]δεν ειδα πολλους ξενους ως φιλορθοδοξους αλλα ως φιλελληνες.

Την αρχαια ελλαδα θαυμασαν οχι την βυζαντινη[αρχαιο πνευμα αθανατο]ακομα και την ολυμπιαδα απο εκει την πηραν [ποιος την σταματησε αραγε].

για να δω στοιχεια επισημα[οχι παπαντζες, κρατικα εγγραφα]για της οικονομικες δαπανες της επαναστασης ποσοι και ποιοι βαλαν χρηματα ποσα οι εκκλησιες ποσα τα μοναστηρια ποσα οι εμποροι ποσα οι φιλελληνες;

αυτος που προσφερε τα περισσοτερα πιος ειναι[με στοιχεια]

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από dn24 »

yersinia pestis έγραψε:Δηλαδη το 1821 πολεμησαν ορθοδοξοι με τουρκους και κερδισαμε χαρη στην ορθοδοξια [εμφανισης παναγιας, θαυματα, ιατρικα θαυματα κτλ.];γιατι ειχα μια ρντυπωση οτι οι ξενοι που μας απελευθερωσαν[αγγλοι γαλλοι ρωσσοι, ναυμαχια ναυαρινο κτλ]ααπο αλλου ειχαν εμπνευστη.[οπως και η γαλλικη επανασταση, αναγενηση κτλ.]δεν ειδα πολλους ξενους ως φιλορθοδοξους αλλα ως φιλελληνες.

Την αρχαια ελλαδα θαυμασαν οχι την βυζαντινη[αρχαιο πνευμα αθανατο]ακομα και την ολυμπιαδα απο εκει την πηραν [ποιος την σταματησε αραγε].

για να δω στοιχεια επισημα[οχι παπαντζες, κρατικα εγγραφα]για της οικονομικες δαπανες της επαναστασης ποσοι και ποιοι βαλαν χρηματα ποσα οι εκκλησιες ποσα τα μοναστηρια ποσα οι εμποροι ποσα οι φιλελληνες;

αυτος που προσφερε τα περισσοτερα πιος ειναι[με στοιχεια]



ποιοι; Πες μας εσυ. Σε ρωταω εγω προσωπικα. Ως προς το υπολοιπο μηνυμα, πανω-κατω συμφωνω μαζι σου, κ ας μην ξεχναμε οτι το συγκεκριμενο topic, προσφερει μονο αντιπαραθεσεις. Αλλιως με αλλες αρχες και εθιμα εχω γαλλουχηθει εγω, και με αλλες εσυ και ο καθε ανορθοδοξος, οποτε οτι και να σου πω, να σε πεισω δεν προκειται, ουτε εσυ εμενα. Ας μην πεφτουμε στο τρυπακι του "σου λεω-μου λες".

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ισως κανω το συνηγορο του διαβολου, αλλά, δεν αποκλειεται να έχετε γαλουχηθει και με τις ιδιες ακριβως Αρχες.
Απλά, συμβαίνει κάποιες φορές, στην πορεία, να αλλάζουν οι γνώμες για κάποια θέματα.
Έστω ότι, πχ, εμένα και ένα Χ-φίλο μου, μας έμαθαν από μικρούς οτι "ο χριστός είναι αγάπη".
Και μετά, ψάχνοντας, ανακαλύπτω φράσεις όπως:
«Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και κατασφάξτε τους εμπρός μου» (Λουκ. ιθ΄ 27).
κτλ.
Εγώ, που ειμαι και ανήσυχο πνεύμα, θα αρχίσω να αμφιβάλλω για τα "περι αγαπης". Ο Χ-φίλος όμως, δεν θα δεχτεί τίποτε που να του αλλοιώνει την εικόνα που έχει σχηματίσει.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από dn24 »

ILARXOS έγραψε:Ισως κανω το συνηγορο του διαβολου, αλλά, δεν αποκλειεται να έχετε γαλουχηθει και με τις ιδιες ακριβως Αρχες.
Απλά, συμβαίνει κάποιες φορές, στην πορεία, να αλλάζουν οι γνώμες για κάποια θέματα.
Έστω ότι, πχ, εμένα και ένα Χ-φίλο μου, μας έμαθαν από μικρούς οτι "ο χριστός είναι αγάπη".
Και μετά, ψάχνοντας, ανακαλύπτω φράσεις όπως:
«Όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και κατασφάξτε τους εμπρός μου» (Λουκ. Ιθ΄ 27).
κτλ.
Εγώ, που ειμαι και ανήσυχο πνεύμα, θα αρχίσω να αμφιβάλλω για τα "περι αγαπης". Ο Χ-φίλος όμως, δεν θα δεχτεί τίποτε που να του αλλοιώνει την εικόνα που έχει σχηματίσει.
δεν ξερω για τους αλλους, οποτε θα σου πω για εμενα, οτι δεν ειναι θεμα του τι θα δεχθω αμασητο. Και το ιντερνετ ξερω να χειριζομαι, και οποτεδηποτε θελω, η προσβαση σε ενα βιβλιοπωλειο η μια βιβλιοθηκη μου ειναι ευκολη για να βρω πληροφοριες. Απλως προσωπικα ειναι θεμα δικης μου αντιληψης να εχω φοβο θεου, ωστε αυτο με βοηθαει να γινομαι καλυτερος,(σε συνδιασμο και με τις αρχες μου) και να εχω μέτρο σε καποιες κακες συνηθειες πχ βλασθημια, φιλοχρηματια, και να πιστευω οτι εδω, ολα ειναι ματαια και αξια εχει η μεταθανατο ζωη κ οχι τα υλικα αγαθα. Αυτο το διδασκει ενα κατηχητικο, κ ο ιερεας της εκκλησιας μου. Αυτα εγω τα σεβομαι, γιατι δεν ειναι λογια που με βλαπτουν. Αν θελω, απλως τα απορριπτω. Αν θελω στο κατω-κατω παω εκκλησια να τα ακουσω αυτα. Οσο για τις παραβολες που μου ειπες, δεν ξερω, δεν απαντω. Υπαρχουν πολλοι ψευδοκυρηκες-ψευδοπροφητες, που στα βαθη των αιωνων, αλλοιωθηκαν απο στομα σε στομα. Και ο καθενας τα εγραφε οπως τα πιστευε. Δεν σε αμφισβητω, δεν ξερω, θα το ψαξω.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ILARXOS »

Χμμ. Εμένα με εκφράζει απόλυτα ένα κομμάτι του Ντωκινς:

Δηλαδή μου λες οτι προσπαθεις να εισαι καλός μόνο και μόνο για να κερδίσεις την αποδοκιμασία και την έγκριση και την επιβράβευση του θεου, ή για να αποφύγεις τιμωρία Του; Αυτό δεν είναι ηθικότητα΄ σημαίνει απλώς ευτελή κολακεία, ταπεινωτική συμπεριφορά [... ] Όπως είπε ο Αϊνστάιν: "Εαν οι ανθρωποι ειναι καλοι μονο και μονο επειδη φοβουνται την τιμωρια και προσδοκουν αμοιβη, τοτε ειμαστε πράγματι θλιβεροί" [.]

Φυσικά, δεν πάω να σου αποδώσω σε καμία περίπτωση οτι εισαι πιστος μονο απο Φοβο, αν ειναι δυνατον εγω [και ο καθε εγω] να κρινει καποιον που δε γνωριζει -με ποιο δικαιωμα;

Εγω προσωπικά, σαν Φάνης, καλώς ή κακώς, δεν μπορω να δεχτώ την ύπαρξη ενός θεου. Αλλά αυτό δεν πιστεύω να με κάνει ανήθικο. Ούτε θα έκλεβα/σκότωνα/... Μόνο και μόνο επειδή δεν έχω κάποια ανώτερη δύναμη να συγκρατεί τις πράξεις μου.
Για σένα, αν αυτό σε βοηθά να γίνεσαι όντως καλύτερος σαν άνθρωπος, ειλικρινά χαίρομαι που θέλεις να γίνεσαι καλύτερος!
Και σε γενικές γραμμές, μπορω να πω οτι [αν φυσικα σε ενδιαφερει] μου αρεσουν τα ποστς σου αλλα κυριως, ο τροπος που γραφεις και εκφραζεσαι. Παντα με ευγενεια και καλα λογια και καθολου προκληση.
Καλό βράδυ από εμένα! Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες