Αύξηση θητείας (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΝΙΚΟΣ

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Λογικα δεν θα πιάσει της ΕΣΣΟ απο την Α του 2012;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Εξετάζουν αύξηση στρατιωτικής θητείας

Ανοιχτά στο τραπέζι είναι όλα τα ενδεχόμενα όσον αφορά την αύξηση της στρατιωτικής θητείας, το εύρος των αναβολών λόγω σπουδών και υγείας αλλά και τα κριτήρια προσδιορισμού της σωματικής ικανότητας του στρατεύσιμου (π. Χ. Ι 4, Ι 5) ανέφερε στα «ΝΕΑ» αρμόδια πηγή του υπουργείου Αμυνας.

Στην απόφαση για επανεξέταση των παραπάνω όσον αφορά τη θητεία οδηγήθηκε το Πεντάγωνο από τα οξύτατα προβλήματα επάνδρωσης των μονάδων. Αυτά προκλήθηκαν, σύμφωνα με την ηγεσία του υπουργείου Αμυνας, από τη «χωρίς μελέτη και προγραμματισμό» μείωση της στρατιωτικής θητείας που πραγματοποίησε λίγους μήνες πριν από τις εκλογές του 2009 η γαλάζια, τότε, πολιτική ηγεσία του υπουργείου, προσβλέποντας, παράλληλα, σε μαζικές προσλήψεις επαγγελματιών οπλιτών για ψηφοθηρικούς λόγους.

Ταυτόχρονα το οξύ επιχειρησιακό πρόβλημα που δημιούργησε η μείωση της θητείας από 12 σε 9 μήνες επιδεινώνεται από την αδυναμία πρόσληψης για οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους επιπλέον αριθμού επαγγελματιών οπλιτών - τουλάχιστον για ένα έτος. Στο πλαίσιο αυτό ο κ. Μπεγλίτης ακύρωσε απόφαση του προκατόχου του κ. Βενιζέλου για κατάργηση της θητείας κληρωτών στην Αεροπορία και στο Ναυτικό. Ηδη δόθηκε εντολή μέρος των κατατασσόμενων στον Στρατό Ξηράς να μεταφερθούν στους άλλους Κλάδους όπου η θητεία είναι σχεδόν για όλους 12 μήνες.

Συνέχεια: ΤΑ ΝΕΑ

kostas

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από kostas »

Οι άχρηστοι δημοσιογράφοι δεν ξέρουν τη γραφούν..

Το ότι τρέμουν οι στρατιωτικοί μην κλείσουν στρατόπεδα και χάσουν τη δουλειά τους δεν πάει να πει πως θα αυξηθεί η θητεία..

Εκείνο που είπε ο υπουργός είναι να πηγαίνουν περισσότεροι στην αεροπορία και στο ναυτικό έτσι ώστε να υπηρετούν 12 μήνες (και για να βολεύονται όλοι όσοι έχουν βύσμα) και

Να εξετάσουν τους ανυπότακτους και όσους παίρνουν απαλλαγή.

Δηλαδή ήταν λάθος η μείωση της θητείας ενώ η αύξηση δεν θα έχει επιπτώσεις οι ανυπότακτοι προφανώς θα τριπλασιαστούν

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Αλεξανδρος_9007 έγραψε:Η αυξηση της θητειας σημαινει οικονομικη επιβαρυνση για το κρατος... Τα συμπερασματα δικα σας...
Λάθος, γιατί σε διαφορετική περίπτωση οι κληρωτοί αντικαθίστανται από ΕΠΟΠ με πολλαπλάσιο κόστος.
κωστας

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από κωστας »

Εγω που εχω κοψει την αναβολη μου τον ιουλιο κ θα μπω με την δ εσσο δλδ νοεμβριο θα εχω προβλημα αν αυξηθει η θητεια; Εννοω θα πιασει κ εμας η αυξηση ή θα επρεπε να ειμαι μεσα κ να κανω θητεια για να μην με πιασει; Γνωριζει καποιος αυτη την λεπτομερεια; Ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Παιδιά, όταν και αν ανακοινωθεί αύξηση της θητείας και αν θα έχει ή όχι αναδρομική ισχύη θα το μάθετε. Μην αγχώνεστε.9-μηνο θα υπηρετήσετε.
κωστας

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από κωστας »

Δεν ειναι κ λιγο απο 9 μηνες να πας 12 ή 14 Εικόνα
Chris86

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Chris86 »

Καλημέρα κύριοι

θέλω να ρωτήσω τι γίνεται πάλι με το θέμα της αύξησης θητείας που επανέρχεται πάλι μετά τις δηλώσεις Μπεγλίτη.
kostas

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από kostas »

Θα κλείσουν στρατόπεδα για να μην γίνει η αύξηση

Εικόνα

Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Epilarxos »

Προς το παρόν είναι 9 μήνες. Τα υπόλοιπα θα τα φέρει ο χρόνος "αν" και "εφόσον".
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
tk

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από tk »

Δηλώσεις Μπεγλίτη στον Real FM

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=85674&catID=11
Calma

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Calma »

Αύξηση θητείας λέτε να πιάνει εμάς; Είναι σίγουρο όταν θα μας καλέσουν για πρόσθετη;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Ρε φίλε δεν υπάρχει τίποτα ακόμα.
Guest

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Guest »

Γεια σας παιδιά... Εδώ και μέρες ακούω κ μαθαίνω απο άτομα που υπηρετούν ότι απο το Νοέμβρη η θητεία γίνεται πάλι 12 μηνο...

Ξέρει κανείς τπτ έγκυρο και σίγουρο;

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ »

Δεν θα μας πιασει το 12 ρε παιδια δεν προλαβαίνουν να το επισημοποιησουν σε 1 μηνα (και λιγοτερο) και εξαλλου και μεσα να ειμαστε και να ψηφιστει αυτος ο νομος δεν μας πιανει γιατι θα μπουμε με νομους παλιους. ρωτισα ταγματαρχη και μου το ειπε. οποτε δεν υπαρχει φοβος παιδια 9μινο... χαλαρα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες