Οπλοφορία στην Ελλάδα

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση

Θα θέλατε άδεια οπλοφορίας και συνεπώς όπλο για προστασία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Αύγ 20, 2022 4:35 pm

Ναι
1266
93%
Όχι
78
6%
Δεν με αφορά
11
1%
 
Σύνολο ψήφων: 1355

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από stratos. »

Στην Ιταλια πριν 2-3 μηνες αλλαξε η νομοθεσια και αν μπει καποιος στο σπιτι σου παρανομα για να κανει το οτιδηποτε, αν τον σκοτωσεις δεν πας φυλακη και μαλιστα το δικαστηριο γινετα πολυ γρηγορα ωστε να μην υπαρξει προσωποκρατηση. Μαλλον οι γειτονες μας οι Ιταλοι δεν εχουν την παιδεια κατα τα λεγομενα μερικων απο δω μεσα. Ξυπνηστε! Εχουν τους μισους λαθρομεταναστες απο εμας και δειτε τι μετρα περνουν για να προστατευθει ο απλος πολιτης.

αν οι κυβερνησεις θελουν να μην εχουμε οπλα τοτε να γινουμε σαν το βελγιο ή σαν την σουηδια που καθε 5 λεπτα περναει ενα περιπολικο εξω απο το σπιτι σου.

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Greek_Army έγραψε:Σπρέυ πιπεριού δίνουνε μόνο σε αστυνομικούς-λιμενικούς


Μην παίρνεις όρκο
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Giannis Ni έγραψε:Για πες ρε μεγάλε


παραβλέπω τις ειρωνίες και συνεχίζω

Giannis Ni έγραψε:πως να προστατευτούμε επειδή εσυ είσαι ο ικανός και ξέρεις.


δεν ειπα οτι εγώ είμαι ο ικανος... Είπα ότι όλοι είμαστε ικανοί αλλα δεν ξέρουμε όλοι τον τρόπο

Giannis Ni έγραψε:Επίσης, αν εχεις τίποτα κρυφές σουπερ δυνάμεις δως μας και μας το 10%.


δεν είναι θέμα κρυφών σούπερ δυνάμεων... Είναι θέμα γνώσης και αποφασιστικότητας

Giannis Ni έγραψε:Πολύ σούπερμαν και σπαϊντερμαν βλέπεις.


εσύ ίσως βλέπεις για να τους θυμάσαι έτσι εύκολα
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Giannis Ni έγραψε:Και εξήγησε μου γιατί δεν είναι νόμιμη άμυνα να πυρόβολησω τον εισβολέα που μπαίνει στο σπίτι μου;


έχω απαντήσει ήδη... Και δεν είναι σκέψεις δικές μου είναι αποφάσεις δικαστηρίων

spirosgiapros έγραψε:
Δεν υφίσταται κατάσταση άμυνας, όταν η παρούσα επίθεση μπορεί να αποτραπεί ή να παραμερισθεί με άλλα μέσα, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγεται και η ακίνδυνη φυγή αυτού κατά του οποίου στρέφεται η επίθεση, αν δεν μειώνεται η τιμή ή η αξιοπρέπειά του.

Δεν υφίσταται δηλαδή κατάσταση άμυνας όταν ο παθων έχει την δυνατότητα να κλειδωθεί στο δωμάτιο του και να αφησει τον ληστη ανενοχλητο να ολοκληρωσει την ληστεια

Ομοιως δεν υφισταταται κατασταση αμυνας αν δεν υπαρχει αδικη και παρουσα επιθεση, οταν δηλαδη ο ληστης δεν επιτιθεται εναντιον του ιδιοκτητη

η αυτη πραξη της κλοπης αυτουσια στρεφεται εναντιον των υλικών περιουσιακων στοιχειων και οχι εναντιον της ακεραιοτητας του ιδιοκτητη

Στην τελευταια περιπτωση που ο ληστης παρεμεινε στο σπιτι αλλα δεν επιτεθηκε δεν υπαρχει παρουσα επιθεση απαραιτητη προυποθεση για την ενεργοποιηση της αρσης του αδικου και αν ο ιδιοκτητης προβεί σε άδικη πράξη ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι ρολοι αντιστρεφονται

ο ιδιοκτητης πραττει αδικη και παρουσα επιθεση και δινει στον ληστη το δικαιωμα της αμυνας

Ειδικότερα ο ιδιοκτητης, όταν βλέπει τον ληστη στο σπίτι,αν και μπορει χωρίς κίνδυνο να αποφύγει την επίθεση εισερχόμενος σε κάποιο από τα δωμάτια και παραμένοντας κλειδωμένος καλώντας ταυτόχρονα την αστυνομία,προτιμά να πάρει ενα μαχαιρι ενα ροπαλο η μια καραμπινα και να στραφει εναντίον του ληστή.

Έτσι η δυναμική επίθεση του ιδιοκτητη δεν έγινε για να αποκρουστεί καποια παρουσα επίθεση απο τον ληστη.

Κατά δε το άρθρο 23 του ίδιου Κώδικα, όποιος υπερβαίνει τα όρια της άμυνας τιμωρείται, αν η υπέρβαση έγινε με πρόθεση, με ποινή ελαττωμένη (άρθρο 83) και αν έγινε από αμέλεια, σύμφωνα με τις διατάξεις τις σχετικές με αυτήν.

.


Giannis Ni έγραψε:Είναι παραβίαση και επειδή εγω δεν είμαι μακάκας όταν κάποιος έρχεται απροκλητος να του κάνω διαβήματα σαν αυτά που κάνουμε στους εξ ανατολών βέβηλους εχθρούς θα του ρίξω κατευθείαν για να απαλλάξω την κοινωνία από ένα παρασιτο.


μπορεις απλούστατα με την καραμπίνα να τον συλλάβεις αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από oldie158 »

Οπλοφοβία οπλοφοβία οπλοφοβία. Υπάρχει άλλη εξήγηση γιατί εμείς να έχουμε την αυστηρότερη νομοθεσία στην Ευρώπη και την υπερπαράλογα αυστηρότερη εφαρμογή της ; Πάλι είμαστε εξυπνότεροι από τους κουτόφραγκους ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Nassos »

Νόμιζα στη Γερμανία είναι πολύ πιο αυστηροί πάνω σε αυτό.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

oldie158 έγραψε: Οπλοφοβία οπλοφοβία οπλοφοβία. Υπάρχει άλλη εξήγηση γιατί εμείς να έχουμε την αυστηρότερη νομοθεσία στην Ευρώπη και την υπερπαράλογα αυστηρότερη εφαρμογή της ; Πάλι είμαστε εξυπνότεροι από τους κουτόφραγκους ;



Ρε φίλε οι Ευρωπαίοι έχουν πολύ υψηλούς δέκτες εγκληματικότητας γι αυτό. Εμείς τι τα θέλουμε τα όπλα; Έχουμε εγκληματικότητα; ΟΧΙ Έχουμε τρομοκρατία; ΟΧΙ Έχουμε ανθέλληνες; ΟΧΙ Έχουμε κοινωνική γαλήνη; ΝΑΙ Κοινωνικά Προβλήματα; ΟΧΙ
Καταλάβετε το είμαστε η πιο παραδεισένια χώρα σε όλον τον πλανήτη δίχως κανένα εσωτερικό και εξωτερικό πρόβλημα που να απαιτεί την χρήση όπλων κάθε είδους.
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από oldie158 »

Nassos έγραψε:Νόμιζα στη Γερμανία είναι πολύ πιο αυστηροί πάνω σε αυτό.


Στη Γερμανία είναι ελεύθερα τα ραβδωτά και επιτρέπονται και τα αποσυρμένα υπηρεσιακά για κειμήλια ή σκοποβολή

...
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Antonis21 »

Οπως ανεφερα σε προηγουμενο μου post, δεν θα ηθελα ελευθερη την οπλοκατοχη πιστολιων/περιστροφων καταρχας και λοιπων ραβδωτων κατοπιν, ΠΡΟΦΑΝΩΣ οχι γιατι ειμαι οπλοφοβικος (αλλωστε πως θα μπορουσα, σαν λατρης των οπλων), οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω γενικα, αλλα ακριβως επειδη ειμαι γνωστης και λατρης, δυστηχως γνωριζω οτι δεν υπαρχει η αναλογη παιδεια στην Ελλαδα και δυστηχως, η αναλογη εκπαιδευση δεν ειναι δυνατον να γινει απο κρατικους φορεις, εδω δεν ασχολουνται με σημαντικοτερα προβληματα, θα ασχοληθουν με το να μαθουν στον καθε τυχαιο που του καπνισε να οπλιστει την σωστη χρηση του;

Και εφ'οσον ανεφερε ο φιλος παραπανω οτι το δικαστηριο ΔΕΝ σε δικαιωνει σε περιπτωση που σκοτωσεις η τραυματισεις καποιον διαρρηκτη, δεν βλεπω τον λογο οπλοκατοχης για ασφαλεια. Να επισημανω, οτι ο νομος δεν συμβαδιζει παντα με αυτο που θεωρουμε εμεις ως ηθικα σωστο...

Η σωστη λυση στην εγκληματικοτητα ειναι η σωστη αστυνομευση, και οχι η ελευθερια του οπλου στον ΓΕΝΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ.
...
stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από stratos. »

Αν γινουμε οπως το βελγιο τοτε συμφωνω οτι δεν χρειαζεται το οπλο. Ελα ομως που εδω ειναι Ελλαδα. Ουτε σωστη αστυνομια υπαρχει ουτε τιποτα. Δεν λεω, οι ανθρωποι κανουν οτι μπορουν με τα μεσα που διαθετουν και με τα χρηματα που περνουν να ειναι ελαχιστα. Ομως το κρατος αυτο δεν βαζει καποια ορια π. Χ. Να πει η ελλαδα αντεχει τοσους μεταναστες. Οι υπολοιποι σπιτια σας ή να τους μετακιλυσουμε σε αλλα ευρωπαικα κρατη. Να δειτε τοτε ποσο θα νοιαστουν ολοι τους για την λαθρομεταναστευση. Αν γινουν αυτα να δειτε ποσο θα μειωθει η εγκληματικοτητα και ποσο πιο ασφαλης θα νιωθουμε. Ποιος απο εσας τολμαει να παει στον Αγιο Παντελεημονα χωρις να κουβαλαει κατι για προστασια; Εδω χτυπανε ανυποψιαστους πολιτες και κατοικους της περιοχης για πλακα. Μπειτε σε καποιο ενημερωτικο μπλοκ και θα δειτε τι εννοω. Στις ειδησεις δεν τα λενε αυτα.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Εγώ προσωπικά δεν μιλάω για γενική ελεύθερη οπλοφορία αλλά για μια αλλαγή της νομοθεσίας, ελεύθερη αγορά των μη θανατηφόρων όπλων και περιοσμένη και ελεγχόμενη αγορά θανατηφόρων όπλων (φυσικά όχι αυτόματα πολεμικά τυφέκια) εφοσον υλοποιηθούν κάποιες από τις προτάσεις μου που σας πραναφέρα. Αλλά ειδικά η αλλαγή της νομοθεσίας όμοιας με αυτή της Ιταλίας λόγου χάρη σε συνδυασμό με την ελεύθερη αγορά μη θανατηφόρων όπλων συμπεριλαμβανομένων και όπλων πλαστικών σφαιρών είναι ιδανική για μένα. Ειδικά αν αποφασίστει και μια μαζική σκουπα, ποσώστωση κτλ θα είναι οτι καλύτερο για την μείωση της ραγδαιας αυξανόμενης πορειας της εγκληματικότητας.

(Υ. Γ: Επιτέλους ας προβληματιστούν κάποιοι γιατί η Χρυσή Αυγή πήρε 5,5% στον Δήμο Αθηναίων και ήταν δεύτερη σε δυναμη παράταξη στο εκλογικό τμήμα του Αγίου Παντελεήμονα. Και ο νοών νοείτο.)
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Giannis Ni έγραψε: ελεύθερη αγορά των μη θανατηφόρων όπλων


η αγορα μη θανατηφορων οπλων ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ

τα stun guns taser guns και σπρει πιπεριου κτλ κτλ θεωρουνται θανατηφορα διοτι πολύ εύκολα προκαλούν το θάνατο

Giannis Ni έγραψε:και περιοσμένη και ελεγχόμενη αγορά θανατηφόρων όπλων (φυσικά όχι αυτόματα πολεμικά τυφέκια)


έτσι είναι αυτή τη στιγμή η νομοθεσία... Μπορεί οποιοσδήποτε να αγοράσει θανατηφόρο όπλο ελεγχόμενα

Giannis Ni έγραψε:
σε συνδυασμό με την ελεύθερη αγορά μη θανατηφόρων όπλων συμπεριλαμβανομένων και όπλων πλαστικών σφαιρών είναι ιδανική για μένα.


τα όπλα πλαστικών σφαιρών τί να τα κάνεις; Προφανώς αγνοείς το ότι ενας κακοποιός που έχει πάρει κόκα δεν το σταματάει ενα αστυνομικό 9mm ... Πολλα τα πραγματικα αστυνομικά περιστατικά

από ότι κατάλαβα εσείς ψάχνετε νομιμο τρόπο να παρανομήσετε

δεν υπολογίζετε ότι ο νόμος περί άμυνας για να σε αθωώσει ΑΠΑΙΤΕΙ να έχεις εξαντλήσει ΟΛΑ τα ηπιότερα μέτρα ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

π. Χ. Αν καποιος σου επιτεθεί με γυμνά χέρια δεν πρόκειται ποτε να σου αναγνωριστεί χρήση όπλου

τελος αν θέλετε να αγοράσετε πιστόλι διαβάστε προσεκτικά τον νόμο περί όπλων και θα δείτε ότι μπορείτε ΟΛΟΙ να αγοράσετε πιστόλι ΝΟΜΙΜΑ

το θέμα όμως δεν είναι η αγορά αλλά η χρήση

και χρήση για άμυνα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να επιτρέψει ο νόμος σε απλό πολίτη ΠΟΤΕ
Εικόνα
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Προφανώς εννοώ να είναι νόμιμη η αγοράstun guns taser guns και σπρει πιπεριου. Σπύρο όταν εννοείς μη θανατηφόρα όπλα εσυ τι ακριβώς εννοείς; Γιατί και τα γκλόπ θανατηφόρα είναι αν τον χτυπάς τον άλλο για μιση ώρα και σε σημεία όπως το κεφάλι. Το ίδιο ισχύει και με τις πολεμικές τέχνες. Επομένως, όλα είναι θανατηφόρα το θέμα είναι η χρήση τους. Επίσης, τον εγκληματία που έχει πάρει κόκα δεν τον σταματάει το 9αρι γιατι δεν του ρίχνουν. Γιατί να έχεις εξαντλήσει όλα τα προηγούμενα ηπιότερα μέτρα; Δεν το καταλαβαίνω; Γιατί να μην μπορώ να του ρίξω στο κεφάλι κατευθείαν; Και αμα είναι δυνατότερος στο ξύλο; Θα παω εγω με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις; Για αυτό που λες παντως για το πιστόλι εμένα από την Ασφάλεια δεν μου το εγκρίναν λέγοντας πως πρέπει να απειλούμαι. Και τους είπα ευγενέστατα απειλούμαι από ένα σωρό λαθραίους και από ενα σωρο αναρχοάπλυτους και ανθέλληνες και με έγραψαν στα @@@... Επίσης, ας μου έδιναν το Flashball και θα σας έλεγα μετά... Πήγα και έριξα σε μια παρουσίαση του όπλου για το περιοδικό που δουλεύω και το όπλα μαμάει και δέρνει.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Δείτε και αυτό το βιντεάκι από την Αγγλική Αστυνομία για τα tazer

...
ΝΙΚΟΣ

Οπλοφορία στην Ελλάδα

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Στις ΗΠΑ πάντως που η οπλοκατοχή είναι ελεύθερη για όλους τους πολίτες, οχι μόνο δεν δημιουργεί προβλήματα αλλά αποτρέπει σε μεγάλο βαθμό την εγκληματικότητα γιατί ο άλλος δεν ρισκάρει να σου την πέσει ευκολα στο σπίτι σου ή στο δρόμο.

Μιλάμε όμως για τις ΗΠΑ, για μία ελεύθερη χώρα.

Οχι για την Ελλαδίτσα με τους ραγιάδες με σκυμμένο το κεφάλι που εκτός της οπλοκατοχής, απαγορεύεται η πετρελαιοκίνηση, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, η δόμηση εκτός σχεδίου αν δεν εχεις 4 στρέμματα (10-20 θα το κάνει τώρα η Μπιρμπίλη).

Ελλάδα, μια χώρα τραβεστί

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες