ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από greko_27 »

Οι επιλογη των υποψηφιων και η τοποθετηση τους στις σχολες γινεται συμφωνα με την βαθμολογια των υποψηφιων... Οσο για το θεωρητικο δε θα εχεις κανενα προβλημα γιατι η σχολη ειναι αρκετα ευκολη

Βαγγέλης

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Βαγγέλης έγραψε:Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
εγω θα σου πω για το κολυμπι. Πας και γραφεσαι σε μια πισινα με εκπαιδευτη και μαθαινεις να κολυμπας καλυτερα απο πολλους που νομιζουν οτι ξερουν
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από greko_27 »

Βαγγέλης έγραψε:Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
Καταρχην, ολοι οι επιτειχοντες στις ΑΕΝ περνουν απο τη δοκιμασια της κολυμβησης χωρις χρονο (ετσι γινοταν οταν ειχα παει και εγω) ... Επισης υπογραφεις υπευθυνη δηλωση του νομου 105 κτλ οτι γνωριζεις κολυμβηση... Οποτε εαν πας και περασεις απο αυτην τη διαδικασια σιγουρα θα σε κοψουν... Καταρχην ναυτικος χωρις να ξερει κολυμβηση ειναι παπας χωρις ρασαΕικόνα... Εαν ακουσεις τη συμβουλη του προυγουμενου σιγουρα θα μαθεις να κολυμπας... Οσο για τα εξοδα μεσα στο πλοιο ειναι πολυ λιγοτερα σχεδον μηδαμινα εαν δουλευες στη στερια δηλαδη ειχες

ενοικια, δεη, νερο, φαγητο κτλ... Αυτα τα εξοδα τα γλιτωνεις στο πλοιο... Τα μονα εξοδα που εχεις ειναι τα πρωτα ειδη αναγκης ξυριστικα, αφρολουτρα, οδοντοκρεμες... Και τα λεφτα που θα χρειαστεις οταν βγεις στο λιμανι... Οποτε ενας ανθυπολοιαρχος που δουλευει σε ενα δεξαμενοπλοιο και περνει 5000 ευρω δεν εχει αναγκη... Τωρα ειναι καπως δυσκολο να βρεις δουλεια στην στερια σαν καπετανιος... Αλλα εαν δουλευεις απο τα 25 σου στη θαλασσα σιγουρο ειναι οτι στα 45 βαρια βαρια στα 47 με 48 θα εχεις βγει στη συνταξη... Σκεψου οτι στο δημοσιο οι συνομιλικοι σου θα βγουν στα 65 με 67και θα περνου τη μιση συνταξη σε σχεση με σενα...

δημητρα

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από δημητρα »

Πρωτον η καλυτερη τοποθεσια αν περασεις εμπορικο ναυτικο ειναι πρεβεζα το ξερω γιατι και εγω εκει Ειμαι αλλα καλυτερα να μεινετε εξω γιατι μεσα στην σχολη γινετε οτι να ναι... Στο πρωτο ταξιδι τα δικα μου ηταν 1.900 σε γκαζαδικο και αραζα ολη μερα το πακετο ειναι για τους αντρεσ
Νικος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Νικος »

Στη σχολή δεν πληρωνεσαι, ειναι κανονικη σχολη οπως θα σπουδαζες... Τωρα για το ταξιδι κανεις 2 ενα στο δευτερο εξαμηνο και ενα στο τελευταιο αν θυμαμαι καλα... (στα ταξιδια εννοειται οτι πληρωνεσαι περιπου 1600-2000 αναλογα την εταιρια) και εχεις επιλογη για ελλαδα η εξωτερικο... Η τιμες που σου εγραψα ειναι εξωτερικο. Στην ελλαδα αρκετα χαμηλοτερα... Τορα για πν κομματι δυσκολο αρκετα... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Σεπ 08, 2010 8:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
johnnylok
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 9:53 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από johnnylok »

Σευχαριστω νικο. Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Καθε χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι υπαρχει διαλλειμμα οπως στις αλλες σχολες η οχι;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnnylok την Πέμ Ιουν 10, 2010 10:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νικος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Νικος »

Λογικα ναι... Ειναι κανονικες συνθηκες... :P δεν περνω και ορκο. Αλλα ας με διαψευσουν τα παιδια...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, »

Συνάδελφοι πιθανότατα περνάω Πλοιάρχων ΑΕΝ Κρήτης ή Μηχανιώνας. Έχοντας διαβάσει τα σχόλια σας πείτε μου ότι ξέρετε για για τις συνθήκες διαβίωσης μέσα στη σχολή πληροφορήστε με αν υπάρχουν βιβλιοθήκες όπου μπορούμε να διαβάζουμε και κάτι πιο πρακτικό υπάρχουν πλυντήρια ρούχων ή υπάρχουν ιδιωτικά πλυντήρα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε

Στέλιος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Στέλιος »

Πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; Θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; Παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; Και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από greko_27 »

στέλιος έγραψε:πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας;


εξαρταται και απο τη σχολη πχ στην μηχανιωνα μπορει να ειστε και 12 ατομα στον θαλαμο ενω σε αλλη μικροτερη σχολη μπορει να ειστε πολυ λιγοτεροι... οσοι περισσοτεροι περνανε τοσο το χειροτεροΕικόνα
οσο για την εσωτερικη φοιτηση δεν ειναι και στρατος! και για τα ρουχα τι να σου πω... δεν ξερω, ετσι και αλλιως εμενα εξω απο το μπουρδελο που λεγεται αενΕικόνα

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2010 3:49 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Ενδιαφέροντα: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
Επάγγελμα: ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠ.
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Καλησπερα, εχω ενα συναδελφο που λεει τα τελευταια 5 χρονια οτι σπουδαζει στην αεν ασπροπυργου! ξερω εκ των πραγματω οτι η σχολη ειναι 2 χρονια μαζι με τους εκπαιδευτικους πλους ! ενδεχετε αν καποιος δεν περασει καποια μαθηματα να τα δινει σε εξεταστηκες και ας εχει περασει ο χρονος εκπαιδευσης η'μας πουλαει μ****κιες; οχι τιποτε αλλο αλλα ζητει αδειες και εκμεταλευετε καταστασεις με το υπολοιπο προσωπικο!
Πάτη

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Πάτη »

Καλησπέρα παιδιά μήπω ξέρις κανείς πού μπορώ να βρώ τον κανονισμό εσωτερικής φοίτησης για τις σχολές ΑΕΝ; ... Ευχαριστω...
makis

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από makis »

Μην μεινεις μεσα στη σχολη ειναι σκατα. Μεινε εξω να εχεις την ελευθερια σου και να κανεις οτι θες και να μην εχεις κανονες
makis

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο εγω οταν θα ειμαι στην σχολη και θα κανω το εξαμηνο στο καραβι θα μιλαω στο vhf η οχι;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες