Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xoxlios

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από xoxlios »

Καλησπέρα σας.

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μιας και έψαξα και κάτι πρόμοιο δεν βρήκα στο φόρουμ. Κάτι μου λέει οτι δεν γίνεται αλλά καλύτερα να το σιγουρέψω.

Έχω αναβολή μέχρι το 2016 λόγο σπουδών. Κατα πάσα πιθανότητα τον Σεπτέμβριο του 2012 τελειώνω με το πτυχίο μου και σκέφτομαι να φύγω στρατό τον Νοέμβριο. Μετά που θα πάρω το πτυχίο θέλω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να φύγω τον Σεπτέμβριο του 2013 αν με δεχτούνε. Δεν θέλω να αφήσω τον στρατό για μετά το μεταπτυχιακό γιατί θα επιδιώξω να μείνω στο εξωτερικό μετά το μεταπτυχιακό και θέλω να έχω ξεμπερδέψει με τον στρατό.

Το ερώτημα είναι το εξής: Αν τελικά την κάνουν 12μηνη την θητεία ή παραπάνω όπως ακούγετε, υπάρχει περίπτωση κατα τον ιούνιο- Ιούλιο 2013, έχοντας και το χαρτί που θα με έχουν δεχτεί σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα, να ζητήσω αναβολή απο τους υπόλοιπους μήνες της θητείας μου και να τους ολοκληρώσω κάποια άλλη στιγμή; Μπορεί δηλαδή να σπάσει η θητεία σε 2 περιόδους; Θα είναι κρίμα να χάσω μια ολόκληρη χρονιά και να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

xoxlios έγραψε:Καλησπέρα σας.

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μιας και έψαξα και κάτι πρόμοιο δεν βρήκα στο φόρουμ. Κάτι μου λέει οτι δεν γίνεται αλλά καλύτερα να το σιγουρέψω.

Έχω αναβολή μέχρι το 2016 λόγο σπουδών. Κατα πάσα πιθανότητα τον Σεπτέμβριο του 2012 τελειώνω με το πτυχίο μου και σκέφτομαι να φύγω στρατό τον Νοέμβριο. Μετά που θα πάρω το πτυχίο θέλω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και να φύγω τον Σεπτέμβριο του 2013 αν με δεχτούνε. Δεν θέλω να αφήσω τον στρατό για μετά το μεταπτυχιακό γιατί θα επιδιώξω να μείνω στο εξωτερικό μετά το μεταπτυχιακό και θέλω να έχω ξεμπερδέψει με τον στρατό.

Το ερώτημα είναι το εξής: Αν τελικά την κάνουν 12μηνη την θητεία ή παραπάνω όπως ακούγετε, υπάρχει περίπτωση κατα τον ιούνιο- Ιούλιο 2013, έχοντας και το χαρτί που θα με έχουν δεχτεί σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα, να ζητήσω αναβολή απο τους υπόλοιπους μήνες της θητείας μου και να τους ολοκληρώσω κάποια άλλη στιγμή;Μπορεί δηλαδή να σπάσει η θητεία σε 2 περιόδους; Θα είναι κρίμα να χάσω μια ολόκληρη χρονιά και να περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μέσα από τον στρατό την μοναδική αναβολή που μπορείς να πάρεις είναι για ψυχολογικούς λόγους

kva

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kva »

Γεια σας, για αναβολή για μεταπτυχιακό, τελικά είναι μέχρι το 28ο ή μέχρι το 29ο έτος ηλικίας;

Νικόλας

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Νικόλας »

Καλησπέρα παιδιά.

Συγχαρητήρια για το φόρουμ. Πραγματικά πολύ καλό με πολλά θέματα.

Έχω και εγώ μία απορία ή μάλλον να πω καλύτερα μία ένσταση. Έχω φάει κόλλημα με το όριο ηλικίας για μεταπτυχιακό αν είναι στα 28 ή στα 29 χρόνια. Πιστεύω ότι αυτά που γράφω παρακάτω είναι λογικά.

Όσοι υπάγονται στις διατάξεις περί αναβολής στον προηγούμενο νόμο, δηλαδή στο νόμο του 2002 και όχι του 2005 δεν ισχύουν για αυτούς οι διατάξεις αυτές; Και αν και μόνο αυτοί το ζητήσουν τότε και μόνο δεν υπάγονται στο νόμο του 2005;

Τα γράφει αυτά και στο νόμο:

1. Όσοι μέχρι την προηγούμενη της ημερομηνίας

έναρξης ισχύος του νόμου αυτού έχουν υπαχθεί ή

έχουν ζητήσει την υπαγωγή τους στις διατάξεις περί

απαλλαγής από την υποχρέωση στράτευσης, μειωμέ−

νης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, αναβο−

λής κατάταξης, εξαγοράς στρατεύσιμης στρατιωτικής

υποχρέωσης, τμηματικής εκπλήρωσης στρατεύσιμης

στρατιωτικής υποχρέωσης του προηγούμενου νομοθε−

τικού καθεστώτος ή σε διατάξεις που παρείχαν οποιο−

δήποτε άλλο στρατολογικό ευεργέτημα, διέπονται από

τις προϊσχύσασες διατάξεις, εκτός εάν επιθυμούν την

υπαγωγή τους στο νόμο αυτόν.

Άρα εγώ που είμαι 26 χρονών (27 στρατολογικά) και έχω υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου 2002 δε δικαιούμαι αναβολή για μεταπτυχιακό όπως ίσχυε μέχρι τα 29 μου;(28 κανονικά-29 στρατολογικά)

Ειλικρινά γουστάρω να μπω στρατό αλλά ρε παίδες θέλω να βάλω και ένα σωστό πρόγραμμα για να δω αν είναι να μπω τώρα το καλοκαίρι ή τον επόμενο χρόνο.

Να τονίσω ότι στο χαρτί της αναβολής μου γράφει ότι έχω αναβολή για σπουδές στο ΕΜΠ και όχι και για μεταπτυχιακό

Στην παιδεία για παράδειγμα ισχυεί το ανώτατο όριο ηλικίας να είναι το ν+2 για αυτούς που μπήκαν σε σχολές μετά την εφαρμογή του νόμου. Για τους υπόλοιπους ισχύει ακόμα το 2ν.
kilimer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 3:09 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kilimer »

Καλημέρα σας παιδιά είμαι φρέσκο μέλος... Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω πάρει αναβολή μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2016 και μπήκα το 2007 στα ΤΕΙ Αθήνας. Τελείωσα φέτος τη σχολή και περιμένω να ορκιστώ. Σκέφτομαι να πάω εξωτερικό για μεταπτυχιακό και έχω κάνει τα χαρτιά μου.Ήθελα να ρωτήσω. Μπορώ να εξαντλήσω την αναβολή μου μέχρι το τέλος της ακόμα και αν τελικά δε με δεχτούν στο μεταπτυχιακό; Για παράδειγμα να πιάσω δουλειά μέχρι τότε; Ή μήπως όταν έρθει η ώρα που θα με καλέσουν θα μου πουν ότι έκανα κακή χρήση της αναβολής;

Και επίσης τι ισχύει για τους κάτοικους εξωτερικού των οποίων λήξει η αναβολή και δε μπορούν να καταταγούν τότε; Αν επιστρέψουν αργότερα και είναι ανυπότακτοι θα έχουν ποινή;

Ευχαριστώ πολύ!

kilimer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 3:09 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kilimer »

Βρε παιδιά συγνώμη αλλά ζαλίστηκα... Υπάρχουν άπειρες πληροφορίες μήπως γίνεται κάποιος να μου απαντήσει για την περίπτωσή μου;Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Νικόλας

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Νικόλας »

Καλησπέρα και πάλι. Είχα στείλει στις 21/2 αλλά ακόμα δεν έχω πάρει κάποια απάντηση. Όποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει γιατί είναι σημαντικό. Από εβδομάδα αν πάω Ρουφ πιστεύω ότι θα με κατατοπίσουν, έτσι δεν είναι;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Mike »

Θα σου πω τα χοντρικα, αλλα για τις λεπτομερειες των ανυποτακτων εξωτερικου, μελετησε το αντιστοιχο θρεντ.

Την αναβολη που ηδη εχεις μπορεις να την εξαντλησεις και να κανεις ο, τι θελεις, δε θεωρειται 'κακη χρηση' απο τη στιγμη που εκανες αυτο για το οποιο την πηρες.

Οταν θα σε καλεσουν, θα πρεπει ειτε να πας, ειτε θα κηρυχτεις ανυποτακτος. Με τα σημερινα δεδομενα, το να κηρυχτεις ανυποτακτος σημαινει 6000 ευρω προστιμο και αλλες κυρωσεις. Αν ως τοτε εισαι στο εξωτερικο και εργαζεσαι καποια χρονια (αναλογα με την πρεσβεια της χωρας λενε φιλοι, στην Αγγλια θες 3 μινιμουμ) Τοτε μπορεις να κηρυχτεις 'ανυποτακτος εξωτερικου' το οποιο σε γλιτωνει απο τις αλλες κυρωσεις, αλλα οχι το προστιμο. Αυτα χοντρικα. Για τα λοιπα, μελετη. Αυτα φυσικα ειναι με τα σημερα ισχυοντα...

kilimer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 3:09 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από kilimer »

Εικόνα Ευχαριστώ τώρα κατάλαβα... Αδικία πάντως...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νικόλας έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Είχα στείλει στις 21/2 αλλά ακόμα δεν έχω πάρει κάποια απάντηση. Όποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει γιατί είναι σημαντικό. Από εβδομάδα αν πάω Ρουφ πιστεύω ότι θα με κατατοπίσουν, έτσι δεν είναι;


νομίζω ισχύει ο τελευταίος νόμος, αλλά καλύτερα να πας από το ρουφ σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν η απλά να στείλεις ένα email Εικόνα

ΘΑΝΑΣΗΣ111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2012 3:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ111 »

Έχω Αναβολή Μέχρι Το φλεβαρη του 13 Είμαι Γεννημένος Οκτωμβριο 86 το σεπτεμβρη με οκτωβριο Κλείνω Τα 26 Θέλω Να μπω σε Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Κανονικά Ξέρω Οτι Δικαιούμαι Αναβολή Αφού Ο Νομός Άλλαξε Το 2005 Εγώ Πήρα Το Χαρτί Το 2004 Τότε Μέχρι Τα 29 Τώρα Τα 28 και στις 2 Περιπτώσεις Ειμαι Μέσα; Χτες στην Στρατολογία Μου Έλεγαν Όχι Ότι Μόνο Για Διδακτορικό Δικαιούμαι Τι Ισχύει; Μήπως Δν Κατάλαβαν Και Νόμιζαν Οτι το φλεβαρη Κλείνω Τα 28;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα,ως ημερομηνία γέννησης στρατολογικά, θεωρείται η 1/1 του έτους που γεννήθηκες. Η αναβολή είναι μέχρι τις 31/12 του έτους που συμπληρώνεις τα 28 σου χρόνια, εφόσον λοιπόν ο στρατός θεωρεί ότι γεννήθηκες στις 1/1/1985, τα 28 τα συμπληρώνεις ακριβώς στις 31/12/2012
ΘΑΝΑΣΗΣ111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2012 3:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ111 »

Ειμαι γεννημενος 31 10 1986 και τελειωνει η αναβολη μου φλεβαρη 2013 τοτε ειμαι κανονικα 26 και 4 μηνες! στρατολογικα 27 ενω τον οκτωβρη που θελω να παω το χαρτι το κλεινω τα 26 καταλαβαιβω αυτο που εγραψες αλλα στην περιπτωση μου δν βγαινει μηπως εχει σχεση με αυτο

www.fault.php?pname=article&art_id=79055&cat_id=55army.gr/de

το βρηκα ψαχνοντας απο ενα αθρο του αδεσμευτου 5 μηνες πριν

απο οσο ξερω δν εχει ψηφιστει ισχυει η παλια νομοθεσια μηπως απλα εκτελουνται εντολες; μεχρι να ψηφιστει

μπορει να φαινεται λιγο παραλογο τραβηγμενο αυτο που λεω

foititis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 07, 2012 2:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από foititis »

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω και εγω για την αναβολη στρατευσης για λογους σπουδων. Τελειωσα τις σπουδες μου στην Ελλαδα και βρισκομαι στο εξωτερικο (Γερμανια) για μεταπτυχιακες (Master) σπουδες. Επειδη δεν προβλεπεται να εχω ολοκληρωσει τις μεταπτυχιακες σπουδες μεχρι την ημερομηνια που ληγει η αναβολη στρατευσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα νεας αναβολης, η γενικα τι θα μπορουσα να κανω. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης