Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dimi_aiv
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 7:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dimi_aiv »

Καλησπερα πριν απο 2 χρονια πηγα σε μια δημοσια σχολη για να παρω αναβολη για τον στρατοφετος μιας και ληγει η αναβολη ξανα πηγα και γραφτηκα... λετε να εχω καποιο θεμα; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gimitrop »

dimi_aiv έγραψε:Καλησπερα πριν απο 2 χρονια πηγα σε μια δημοσια σχολη για να παρω αναβολη για τον στρατοφετος μιας και ληγει η αναβολη ξανα πηγα και γραφτηκα... Λετε να εχω καποιο θεμα;Εικόνα

Αν είσαι σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ δικαιούσαι αναβολή μέχρι το 28ο έτος.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Dimi

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Dimi »

Ειναι επαγγελματική σχολή ξερεις κατι για αυτο αδερφέ ;
ntra

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ntra »

Γεια σας ηθελα να ρωτησο Εχω παει στρατο 1 μηνα στο κεντρο ορκιστηκα και μετα πηρα αναβολη τωρα γραφτηκα σε ενα ιεκ θα μου την δωσουνε την αναβολη; Η αναβολη που μου δωσανε ειναι ενας χρονος απο το στρατο το θεμα μου ειναι αν εγκριθει η αναβολη;
ΜΑΝΩΛΗΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ »

Ειμαι στο πρωτο ετος μαγειρικης σε κεντρο δια βιου μαθησης. το μαη θα πρεπει να υπηρετησω τη θητεια μου. δικαιουμαι αναβολης προκειμενου να τελειωσω τη σχολη μου και αν ναι τι πρεπει να κανω γι' αυτο?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Terminator »

NΟμίζω δικαιούσαι αλλά δεν είναι όπως στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ ως τα 28 Για περαιτέρω πληροφορίες καλύτερα ρώτα το στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου (ναι δεν σηκώνουν εύκολα τηλέφωνα το ξέρω)
Yoba

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Yoba »

χαίρετε, εχω ενα προβλημα και θα ηθελα βοηθεια.

Ειχα ζητησει καταταξει σαν προτακτος τον Φεβρουαριο και τελικα με πηραν Μαρτιο αλλα παρολα αυτα δεν πηγα γιατι κατι προεκυψε (επειδη ειχα δηλωσει προτακτος μπορουσα να μην παρουσιαστω χωρις συνεπειες)

το προβλημα ειναι οτι μου ειρθε ξανα χαρτι για να μπω Μαιο και δυστυχως αυτην την φορα δεν μπορω να μην παω οπως δεν πηγα την πρωτη.

Μπορω να παρω μια αναβολη για τις πανελληνιες του 2018 για να μην παω τωρα; Πρεπει να παρω καποιο χαρτι απο το σχολειο?

Ειναι ευκολο να παρω την αναβολη αυτην σε αυτην την κατασταση; Ειμαι μονο 18 χρονων εχω ακουσει οτι δινουν ευκολα αναβολες οταν εισαι μικρος ακομα.

FANIS

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από FANIS »

Καλησπέρα!

Έχω ένα πρόβλημα με την αναβολή της στράτευσης μου. Παρουσιάζομαι στις 15/5 στο Μεσολόγγι.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο γράφτηκα σ' ένα ΙΕΚ. Παρακολούθησα το πρώτο εξάμηνο που τελείωσε στις 12/2 το αποτέλεσμα του πρώτου εξαμήνου ήταν να μείνω σ' ένα μάθημα. Από τη σχολή μου είπαν ότι μπορούσα να δώσω το μάθημα τον επόμενο χρόνο. Δηλαδή στα τέλη Ιανουαρίου, αφού βέβαια εγγραφώ πάλι το Σεπτέμβρη. Εδώ λοιπόν είναι το πρόβλημα, από τη στρατολογία μου ζητάνε βεβαίωση που να λέει ότι τώρα είμαι γραμμένος στη σχολή, από τη σχολή μου δίνουν βεβαίωση που λέει ότι ήμουν σπουδαστής το ότι έμεινα και ότι θα ξαναγραφτώ το επόμενο Σεπτέμβρη.

Έχετε ξανακούσει τέτοιο πρόβλημα; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Περιμένω τις γνώσεις σας.

Ευχαριστώ

Μάκης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Μάκης »

Καλησπέρα σας,

Πήρα αναβολή πριν 6 χρόνια για φοιτητικές σπουδές όμως έδωσα ξανά εξετάσεις μπήκα σε άλλο Πανεπιστημιακό ίδρυμα και δε δήλωσα την αλλαγή σχολής. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
kst
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2017 5:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από kst »

Καλησπερα Ειμαι 19 τον σεπτεμβρη γραφτηκα σε ενα ιεκ αλλα το σταματησα, ακουσα πως αν γραφτεις σε ιεκ περνεις 2 χρονια αναβολη ασχετος αν πηγαινεις η οχι. Ισχυει αυτο; Θα πρεπει να παω σε καμιαδημοσια σχολη να γραφτω η σε κανενα ιεκ παλι για να γλυτωσω την αναβολη; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από wolver »

Καλησπερα παιδια εγω θελω να ρωτησω το εξης: Φετος δινω πανελληνιες αλλα εαν δν περασω αστυνομια θα κοψω την αναβολη τον ιουνιο ωστε να μπω σεπτεμβρη το θεμα ειναι αλλο. Γινεται με καποιο τροπο να εξουσιωδοτησω τους δικους μ για να με γραψουν στο πανεπιστημιο π θα εχω περασει; Η θα πρεπει να παω εγω; Γιατι αν θα πρεπει να παω εγω πιστευω θα ειναι λιγο δυσκολο να βγω απο τ στρατοπεδο γ αυτο τον λογο. Εκτος αν δινουν αδειες γ τετοιες περιστασεις
Redukiz
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 9:51 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Redukiz »

Γεια σας, μου ηρθε χαρτι και η καταταξη μου ειναι στις 12-7-2017, το προβλημα μου ειναι οτι θελω να γραφτω σε ΕΠΑΛ ενω εχω τελειωσει Γενικο λυκειο, αλλα οι εγραφες ανοιγουν 19-06-2017, γινεται να παρω αναβολη?
mtpt

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από mtpt »

Γεια χαρά!

Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής.

Είμαι γεννημένος Νοέμβριο του 1990. Έιχα πάρει αναβολή για σπουδές στο ΤΕΙ μέχρι 31-12-2017.
Πλέον κάνω μεταπτυχιακό και δεν προλαβαίνω να τελειώσω μέχρι τότε.

Βλέπω τον N.3421-2005, κεφάλαιο Δ, άρθρο 18 και λεει τα εξής:

γ. Γραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή για κύριες σπουδές ή για την απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης.
2. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της προηγούμενης παραγράφου διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν τα παρακάτω κατά περίπτωση όρια ηλικίας :
γ. Το εικοστό όγδοο για τους αναφερομένους στην υποπαράγραφο γ΄.

Άρα η αναβολή μου δεν θα έπρεπε να είναι μέχρι το τέλος του 2018;
Aris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 05, 2017 2:15 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Aris7 »

Αν κάποιος έχει μπει στην Αστυφυλάκων που θεωρείται ότι εκπληρώνει την στρατιωτική του θητεία και παραιτηθεί το 2ο Έτος η λίγο πριν ονομαστεί πρέπει να πάει στρατό; Η θεωρείται ότι έχει κάνει το 9μηνο το 1ο Έτος στη Σχολή;

gr_ar

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gr_ar »

N.1481/1984 - Άρθρο 27
5. Ο χρόνος υπηρεσίας στην Ελληνική Αστυνομία, για όσους κατατάσσονται σε αυτή πριν εκπληρώσουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, θεωρείται χρόνος εκπλήρωσης στρατιωτικής υπηρεσίας. Σε περίπτωση απόλυσης ή αποβολής από την Ελληνική Αστυνομία εκείνων που δεν έχουν συμπληρώσει το χρόνο στρατιωτικής υποχρέωσης πριν από την παρέλευση οκταετούς πραγματικής υπηρεσίας, η υποχρέωση αυτή εκπληρώνεται στο ακέραιο στις ένοπλες δυνάμεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης